Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Kad se desavaju bsod-i? Pokusaj sa npr Aida Stress testom locirati sta ti pravi problem.
Zadnji bios je flash-ova na plocu?
Ako ti stress testovi prolaze, a u Idle ili Light load-u imas probleme, 95% je do procesora. Nedavno smo imali takav slucaj sa jednim 3700X.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Doslovce potpuno nasumicno, jedina konstanta je google chrome uopste ne mogu da uocim nikakav obrazac, a tesko mi je i da testiram sta ga tacno muci jer se desi nekad posle 4+ sati nekad tek sledeci dan.
Testirao sam sve zivo i prolazi sve stress testove, aida prime 95, occt, furmark. Jedino je jos ostalo da testiram sebe da pronadjem razlog sto sam uzimao amd.

Da, flesovan je zadnji bios, desavalo se i sa predzadnjim i onim pre njega
 
Imao sam 3 identicna slucaja. Prvi je bio Phenom, koji je totalno random pucao dok su vise satni stres testovi prolazili bez problema i druga dva maticna.

...A3...
 
Mozes jos i ovo pokusati - u biosu pogasi sve power saving opcije za cpu, kao i u Windowsu, neka cpu stalno radi na max frekvencijama. Ako ne budes imao bsod-a, reklamiraj cpu.
Generalno, to je jako nezgodan problem za detaljno utvrdjivanje problema u kucnim uslovima, jer nemas druge komponente za zamjenu i testiranje.

Ps. Da, i ovo sto je Duke naveo - takodje smo imali jedan slican slucaj gdje je ploca (Ryzen 3600 + B450) davala preniske napone u Idle, sto je izazivalo bsod. Pod stress testovima sve ok.

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
RAM tu pravi problem 99%. Uzmi od nekog neke druge štapove i probaj onda.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Sa prvom generacijom ryzena mi se posle mesec dana korišćenja pojavio problem nasumičnih pucanja sistema. Jedina situacija u kojoj bi bacio BSOD posle maksimalno minut dva pri svakom pokušaju je bilo kopiranje fajlova od preko 4-5GB. Posle Gold memory testa ustanovio sam da je jedan od dva modula problematičan čak i na 2133 brzini dok je na 3066 do BSOD dolazilo još brže. Testiraj RAM pa tek onda proveravaj dalje.

Sent fra min SM-G975F via Tapatalk
 
Momci hvala na savetima, definitivno cu probati cpu bez power savinga i novi ram, ovaj ram je ispravan ne sumnjam previse u to, ali izgleda da se ne mirise sa ryzenom jer radio mi u intel konfiguraciji bez da stucne a i testirao sam ga u par navrata.

Kao sto rece Splinter pakao je za pronaci tacnog uzrocnika u ovakvoj situaciji, da su makar bsodovi cesci ili da ne mogu da bootujem pc svaki put bilo bi dosta lakse ali ne, meni sve radilo iz prve i nikad problem nijednog drugog tipa, ovako promenim 1 podesavanje i sedim i cekam i tako u krug

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Radio sam memtest iz windowsa, i sinoc memtest86 sa butabilnog usb-a 4 prolaza bez gresaka, preporucuje se 8 al ova free verzija moze samo u cugu 4, tako da cu morati da vezem, a probacu i taj gold test

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Po celom forumu se pisalo da Predator nije za Ryzen dobra opcija, ne znam što bi se uzimao taj ram. Kao da je jedini. :)

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Nisam bio upoznat koliko je ryzen osetljiv na memoriju, a uzeo sam ga za intel platformu dok nisam jos razmisljao o prelasku tako da ebiga ako bude na kraju do rama prepisacu sebi gresku.
Testiram kasnije popodne sve opet a narucicu i patriot viper steel 3600 cl17 ili mozda neki drugi ram?

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Na prošloj konfiguraciji sam jako dugo imao random bsod-e i neke dodatne jako čudne probleme poput windows-a koji se ne može podići ako je uključena virtuelizacija na procesoru u bios-u. Mislio sam da je cpu ili ploča.

Na kraju, loš produžni kabl odnosno nije dobro uzemljen bio. Proverio kućište, pod naponom bilo. Stavio direktno na zidnu utičnicu, stabilno, radi virtuelizacija, komp služi još uvek.
 
@Balzak

Problem je memorija 100%, i to samo zato jer se Giga b450 ne mirise sa predatorom nikako. Nisi jedini, ima mnogo istih slucajeva. Tomahawk sa druge strane radi bez greske sa predatorom 3333mhz(probao i koristio bez bsoda mesecak dana).
 
Po celom forumu se pisalo da Predator nije za Ryzen dobra opcija, ne znam što bi se uzimao taj ram. Kao da je jedini. :)

Iskreno ja ovo tek sada prvih put procitah, a danima sam trazio koju memoriju da uzmem za X570 Aorus Master+3950X kombinaciju i na kraju sam uzeo 4x16GB HyperX 3600MHZ jer G.Skill, ali ni Corsair nije imao tamo negde preko da se kupi... Valjda ce raditi jbm li ga.
 
Sa prvom generacijom ryzena mi se posle mesec dana korišćenja pojavio problem nasumičnih pucanja sistema. Jedina situacija u kojoj bi bacio BSOD posle maksimalno minut dva pri svakom pokušaju je bilo kopiranje fajlova od preko 4-5GB. Posle Gold memory testa ustanovio sam da je jedan od dva modula problematičan čak i na 2133 brzini dok je na 3066 do BSOD dolazilo još brže. Testiraj RAM pa tek onda proveravaj dalje.

Sent fra min SM-G975F via Tapatalk

Ok sad mi se desilo nesto jako zanimljivo sto napokon moze da se reprodukuje.
uzeo sam da kopiram fajl od 100gb dok je bio ukljucen youtube, tastatura se na pola sekunde resetovala i audio na jutubu je poceo da bukvalno krci i susti prekidanjem transfera vratilo se u normalu i kad sam opet pokusao da prebacim fajl slicna situacija, ali bez diskonektovanja tastature
 
Ili menjaj plocu, ili menjaj memoriju, problemi nece nestati. Jedino da smanjis frekv na 3000, na 3200 tesko da radi bez greske.
 
Ma promenicu ja sta god je potrebno, samo moram da budem siguran u to sto reklamiram, kako da reklamiram u suprotnom
U svakom slucaju pronasao sam kao sto sam gore vec napisao makar nesto sto se reprodukuje doduse bez bsoda ali sa definitivnim problemom, za 5 minuta sam reprodukovao sa 2 stapa i sa oba stapa memorije pojedinacno.
Tastatura izgubi ceo kontakt na sekundu i zvuk pocne opasno da krci kad se prekine kopiranje vrati se u normalu. Kao da portovi na trenutak izgube struju, povezano na 3.1 usb crveni portovi pozadi koji su direktno vezani sa cpu-om
 
Nema sta da reklamiras, ispravna je ploca, kao i ram, samo sto se ne mirisu, jednostavno Giga b450 i predator su najgora kombinacija.
Sa druge strane, Giga i Fury rade bez problema.
 
@anarki

Nema potrebe da pises da je nesto 100%, u ovom slucaju da je sigurno ram - jer tako nesto ne mozes tvrditi dok licno nisi uzeo i testirao. Druga stvar, da si pratio @balzak je pisao da mu je ram podesen na 2400MHz, tako da tvoji prica otpada.
Ne iskljucuje se mogucnost da ram nije ok, ali to na sta ti aludiras: Giga + Predator nije u pitanju.
A vec sam pisao na temama da je taj problem rijesen sa novom Agesa-om.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pa da si procitao, video bi da sam probao, ali na Tomi. Na Gigi b450 definitivno Predator pravi problem, i oni koji ga imaju, ne umeju da rese, cak i ako imaju znanje. Jednostavno, ne mirisu se.
To ako je stavio na 2400mhz, nista to ne znaci, jer jedan tajming, napon ili bilo sta slicno moze da uzrokuje bsod. Mozda i moze da ga namesti, uz dosta muke, ali opet tesko na tih 3200.
Tajminzi na predaru su cudni, a to govorim iz uskustva, jer sam ga probao, i uporedio sa mojim patriotom. Isto je Hynix c-die, ali su tajminzi totalno drugaciji.
Moguce da je Trfc problem. Meni na 480 nece da radi, iako je(koliko se secam), u okviru specifikacija za c-die. Na 504 stoji, pravi probleme ispod 490 i preko 550 ja mislim.
To sto si ti pisao da je problem resen na novom Agesom, nista ne znaci. Nekome je resio problem, nekome nije, i to je tako.
Isto tako pise da je boot time poboljsan na Tomi, ali ja ne vidim nikakvu razliku.
Inace,kombo giga predator probao jesam, preko pp naravno, i najbolje sto sam uspeo na giga ploci je 3000. Toma je druga prica, tu radi xmp bez ikakvih problema.

Stavi Fury na tu Gigu, nikakav problem nece postojati, iako je predator ispravan.
Predator bez problema radi na msi-u(tomahawk) i asus-u(tuf x470), to je ono sto sam probao.
 
Poslednja izmena:
Balzak: linux live ili Sergej i testiras reprodukciju. Ako se isto ponasa, pozajmi negde predlagane memorije. Ako i tada pravi problem, pravac reklamacija.

...A3...
 
Za one koji kupuju kod nas, Fury radi bez greske na Gigi b450. Nisam cuo da se neko zalio na tu kombinaciju.
Ako reklamira ram, i da mu zamene, ima drugi predator da dobije, tako da je opet na pocetku.
Mora da se snadje negde za drugu memoriju, da isproba dobro.
Probaj samo jedan stap @balzak, verujem da ce 95% da radi tako bez problema, i jedan i drugi stap, ali zajedno nikako.
 
Ok, probacu i te kombinacije sa ramom jos, a probacu i linux live da vidim sta se desava sa DAC-om kad je povezan na usb 3.1 crveni port.

Sto se tice tog audio dac-a znaci kad je povezan na 3.1 gen 2 krci kad se prebacuju fajlovi sa ssd na ssd i izgube se izgleda svi portovi na maticnoj na 1 sekund, jer mi je tastatura povezana na usb 2 skroz gore.
Ako povezem DAC na plavi usb 3.0 tad sve radi normalno, trenutno sam diskonektovao DAC i izbrisao drajvere da proverim da nije mozda on pravio neki problem sve vreme.

@anarki1302 Koji fury da gledam kod nas?
Mrzi me da uzimam od madjara trenutno, moze i neki drugi ram koji ima kod nas da je podrzan, ja nista valjano nisam nasao sem neki g.skill u jednoj radnji ali stari model sa hinyx a-die na 3000mhz cl16 koji je inace na qvl listi za moju plocu nekim cudom
 
@Balzak
Fury EOL 3200c18, to radi, niko nije prijavljivao probleme.
Za ostale ne znam, necu da preporucujem nesto sto nisam siguran da radi, pa ja da budem kriv posle.
Nisam probao uzivo ni taj Fury, samo znam da je sastavljeno dosta racunara sa njom i Gigom b450(razliciti modeli), i nisam video da je bilo ko prijavljivao probleme.

Pre nego sto krenes da trazis novu memoriju, probaj stap po stap, a pre toga probaj stavi trfc manuelno na 504, kao sto je kod mene. Mozda, ali samo mozda to pomogne.
 
Poslednja izmena:
Ako gubis sve portove, mozda te i napajanje zeza.
Verovatno imas front usb panel, testiraj da li i tu gubis portove.
Probao bih jos da pustim neki cpu stres test i pustis mjuzu + kopiranje fajlova, cisto da vidis kako ce se ponasati.
Jedno je da se ram i ploca "ne vole" ali da pucaju svi portovi zbog rama mi nema nekog smisla, mada verovatno gresim...

...A3...
 
Probao sam OC i zanima me da li je 1.1v premalo za Ryzen 5 3600 . Sa PBO enabled i MSI game boost on sam dobio 4.2ghz na 1.1v. Score na CinebenchR20 je veci za 220 temp su vece za 2c. Na cpu-z mi pokazuje voltazu koja seta oko 1.35v koja li je tacna sad.

edit : mislim da ryzen master pokazuje soc voltaze sada ali je pre OC i zezanja u biosu pokazivao 1.3-1.45v pa me zbunjuje sad.

Ryzen 3600.jpg
 
Poslednja izmena:
Ako je premalo pokazaće se samo, BSOD itd.
Btw, imaš gomilu programa da rade u pozadini, imao bi bolji skor na CB. Samo HWinfo skine 50ak point-a.
 
Da u pravu si za programe bez njih imam 3850 i sve radi stabilno za sada .
 
Nazad
Vrh Dno