Šta je novo?

AMD Ryzen™ 7000 (Zen 4)

Ok deluje ovo. Not great, not terrible. ~15 procenata brzi single thread je solidan napredak, fazon je sto Intel vec sada nudi oko 15 odsto brze single thread performanse (Alder Lake) u odnosu na Ryzen 5000 tako da ce vrv ostati najbrzi za igre sa Raptor Lake linijom. Sem ako AMD ne iznenadi i lansira jedan V-cache gaming Ryzen 7000 procesor, cisto da otme Intelu titulu u igrama. Takodje, lepo je videti AMD procesor koji bustuje na 5.5 GHz. Nadam se i da ce ponuditi nesto ispod $300 day one jer Intel ima opasno dobre budget procesore koji ce biti jos bolji kada izadje Raptor Lake.

E sad, videcemo kako ce se kretati cene DDR5 memorije, al kontam da nisu hteli da komplikuju kao Intel. A i ako opet planiraju da AM5 drze duze od par godina lakse je ovako nego stvarati dodatnu konfuziju sa DDR4 i DDR5 AM5 plocama i kompatibilnosti sa buducim generacijama procesora. Valjda ce pojeftiniti DDR5 memorija sada kada su oba brenda presla na DDR5.

Komplikovanje za cipsetovima mi se ne svidja.

Svidja mi se sto je AM5 kompatibilan sa AM4 bracketom za kulere. Jos jedan plus je sto su odlucili da stavljaju iGPU u sve procesore.

Ovaj Steam Deck APU moze da bude zanimljiv u jeftinijim laptopovima, videcemo.
 
Prvi macici se u vodu bacaju.
Da sklapam konfiguraciju ovog leta bih gledao ka 5600x/5700x kao budzet opciju ili 5800x3d/5900x (koji je recimo 385e bio kod MF-a pre koji dan), u zavisnosti od potreba.

Ne verujem da ce AMD ponoviti pricu sa toliko dugom podrskom kao sto je bio slucaj sa AM4 platformom. Mozda i gresim.

Verujem da ce i "prvi refresh" 7000 serije doneti manji performance boost u odnosu na predstojecu 7000 seriju, i to u odredjenim scenarijima - sto uz trenutnu situaciju sa cenama za x570/b550 u kombou sa gore navedenim procesorima i dalje predstavljati best buy na jos nekoliko godina u prakticnom radu. Tako da mi 7000 i refresh iste bas i ne opravdava neku kupovinu uz trenutne procesore iz 5000 serije.

Cene DDR5 ce i dalje biti prilicno visoke i ne verujem da ce biti toliko primetan skok u performansama sa prvom i drugom generacijom, u prakticnom radu naravno.
Takodje mi se ne svidja ni kom pravcu se ide sa potrosnjom i temperaturama, kod oba tabora na oba polja (gpu/cpu)

Pod uslovom da se uvek ne jure apsolutno peak performanse (statistike) i zelja za posedovanjem sto aktuelnijeg HW-a.
 
DDR5 nije problem nabaviti vec je problem odnos ulozeno/dobijeno. U ne malom broju scenarija DDR4 je zapravo i brzi, u dobrom broju scenarija su rame uz rame dok u jako malom broju scenarija DDR5 ima mizernu prednost od 1-2%. Nije rad DDR5 poceo juce. Vec smo pri kraju maja 2022. sto je vise od pola godine otkako je DDR5 postao dostupan potrosacima. Krenulo se sa 4800MHz i vec sad imamo module od 6600MHz sto je ubrzanje od skoro 40% a u realnom radu se to ne vidi. Analogno, kad se uporedi DDR4 3200Mhz sa 2133MHz mislim da znate kolika je razlika u ogromnom broju programa. Da, stoji da je jos uvek sveze stanje i sve ali morao je da se oseti neki bitniji pomak u startu, 5% barem. Zato kazem da tih 15% ne zvuci toliko vau kad se gleda cela slika ali sa stanovista samog procesora to je super. Da je DDR5 zaista doneo neka unapredjenja u performansama do sad, tih 15% bi bilo 20%+ a to je s marketinske strane "vec nesto". Necemo imati nista opipljivo po pitanju performansi DDR5 dok ne dodju moduli ~7.5GHz i ispod CL30. Anyhow, cekamo izlazak procesora i da vidimo sta stvarno moze. Valjda ce i DDR5 do tad da se opameti inace 5950x sa 4000MHz CL14 ostaje bolja kupovina jos dugo dugo vremena osim ako vestacki ne izazovu nestanak komponenti da bi nas naterali na prelazak.
 
Potrebno je neko vreme da se i software prilagodi novoj brzini i količini memorije, tj. da je upotrebi na naj bolji način. Naravno da se veća brzina memorije neće (mogo)osetiti ako program ne mari mnogo i nije optmizovan za to.
 
vestacki ne izazovu nestanak komponenti da bi nas naterali na prelazak.
Cista sreca da nas ne teraju na DDR5 vec sad. Ironicno glavi razlog za sporiji prelaz je borba protiv nestasica. Da nema nestasica, zatvoranja zbog covid-a, shipping problema, itd, vec bi DDR4 polako prestajao da se proizvodi.
 
Kod serije 7000 je izuzetno važno prisustvo integrisane grafike, što malo ko spominje. Lakše sklopiti konfu ako se čeka bolja cena GPU-a.
 
Takođe će moći raditi sa AM4 socket hlađenjem
 
Kod serije 7000 je izuzetno važno prisustvo integrisane grafike, što malo ko spominje. Lakše sklopiti konfu ako se čeka bolja cena GPU-a.
Slažem se, jedna od najbitnijih vesti i udarac Intelu...
Nisam video da li će kao i kod Intela biti verzija bez integruše po manjoj ceni...ne bi bilo loše.
 
Ok deluje ovo. Not great, not terrible. ~15 procenata brzi single thread je solidan napredak, fazon je sto Intel vec sada nudi oko 15 odsto brze single thread performanse (Alder Lake) u odnosu na Ryzen 5000 tako da ce vrv ostati najbrzi za igre sa Raptor Lake linijom. Sem ako AMD ne iznenadi i lansira jedan V-cache gaming Ryzen 7000 procesor, cisto da otme Intelu titulu u igrama. Takodje, lepo je videti AMD procesor koji bustuje na 5.5 GHz. Nadam se i da ce ponuditi nesto ispod $300 day one jer Intel ima opasno dobre budget procesore koji ce biti jos bolji kada izadje Raptor Lake.

Ja sam AMD fan :D ali je činjenica da se Intel probio sa procesorima do 200€ a sada i 300€. Na stranu to što su im ploče oko 20% skuplje i platforma umire sa jednom generacioj prosesora.
 
Mislim da će i nove AMD ploče biti papreno skupe, posebno X670E.
 
^ sigurno hoće ali opet budu jeftinije nego intelove u istoj klasi
 
^ sigurno hoće ali opet budu jeftinije nego intelove u istoj klasi
Ne bih računao na to. Zašto bi bile? DDR5 + PCIe5 (i jedno i drugo traži bolji/deblji PCB od X570/B550), novi socket, pojačani VRM-ovi...Z690 flashback. Video si fotke ploča koje su do sada objavljene, RGB i plastika na sve strane. Dodaj inflaciju i hype...očekuj slične cene kao release Z690, u najmanju ruku.
 
Biće možda kao Z690, ali nove Z Intel će još skuplje biti. Tako da ono.
 
Ne bih računao na to. Zašto bi bile? DDR5 + PCIe5 (i jedno i drugo traži bolji/deblji PCB od X570/B550), novi socket, pojačani VRM-ovi...Z690 flashback. Video si fotke ploča koje su do sada objavljene, RGB i plastika na sve strane. Dodaj inflaciju i hype...očekuj slične cene kao release Z690, u najmanju ruku.
Ja sam opet siguran da će biti, u 90% slučajeva je intel skuplji od amd posebno ako ima bolji procesor u tom trenutku. Kada sam uzimao 5900x sacekao sam da intel izbaci 11 seriju da vidim ima li razloga ostati kod plavih. Kad sam se odlučio za amd poredio sam cene ploča, X570 asus Strix je bila jeftinija od intelove Z590 iste za 20.000 dinara tako da će opet intel biti skuplji.
 
Biće možda kao Z690, ali nove Z Intel će još skuplje biti. Tako da ono.
Kada Intel izbacuje sledeću generaciju?
Ja sam opet siguran da će biti, u 90% slučajeva je intel skuplji od amd posebno ako ima bolji procesor u tom trenutku. Kada sam uzimao 5900x sacekao sam da intel izbaci 11 seriju da vidim ima li razloga ostati kod plavih. Kad sam se odlučio za amd poredio sam cene ploča, X570 asus Strix je bila jeftinija od intelove Z590 iste za 20.000 dinara tako da će opet intel biti skuplji.
X570 čipset je izašao sredinom 2019. Z590 početkom 2021. To je više od godinu i po razlike i platforma kojoj je već pala cena vs. ganc nove. Na osnovu čega si očekivao iste cene?

Ne znam tačno kad će Intel da izbaci sledeći čipset i generaciju procesora...kad budu izašli verovatno će biti skuplje od X670, što reče Gulftown. Možda i neće mnogo jer je Intel već izbacio DDR5 tako da neće morati da menjaju mnogo toga...videćemo.
Uglavnom, možda će X670 biti jeftiniji od Intelovog pandana ako izađu otprilike u isto vreme ali će definitivno biti skupo, rekoh gore zbog čega...pročešljaj po netu koliko su koštale Z690 kad su izašle, moje očekivanje je da će biti slično.
 
@Lemaja
Ako poredis direktno modele iz AMD i Intel tabora od istog brenda, Intel mobo ponuda je svakako skuplja opcija ali mislim da donosi drugaciji feature set... Kod AMD platforme uglavnom manji u istom cenovnom rangu sa par izuzetaka.
Doduse deluje mi da je pogresna logika kojom se vodis jer svaka cenovna klasa ploca ima uglavnom svoj "best buy" model, tako da sada na osnovu recenzija par ozbiljnijih hw testera mozes sam da procenis kako je koji model odradjen i da li vredi uzimati u zavisnosti od licnih preferenci i potreba.
Asus x570 strix modeli recimo, po licnom misljenju, su bili precenjeni i za AM4 platformu u samom startu i dolazili sa slabijim feature setom od GB/MSI/AsRock (Aorus Master, Unify, Taichi) koji su nudili daleko vise u toj X570 klasi od 250-350e. (Pre bih X570 Tomahawk uzeo nego X570-E Strix)
Asus je takodje par puta podizao cene i sada su iskreno dostigli toliko da bih ih potpuno izbacio iz razmatranja prilikom odabira maticne, jer su generalno previse napumpali cene za ceo asortiman.
 
Poslednja izmena:
 
Elem, da stavim na stranu pricu o DDR5. Bice interesantno videti koliko ce zen4 da se greje. Da li ce 280mm biti dovoljno, sto bi otvorilo nove dimenzije za ITX format, ili ce morati 360mm kao za 12900k. I kako ASUS ukaki X670 ProArt plocu sa dizajnom... bas je ruzna. Extreme je standardno prelepa.
 
Izrešetali su ivice IHS-a...tehnički manja površina, možda da bi očuvali kompatibilnost sa bazama na AM4 kulerima.

I mene zanimaju temperature...rekli su da će biti podržano do 170W (ne sumnjam da će proizvođači ploča zdušno da omoguće da to ide i više). U kombinaciji sa većim klokovima, definitivno miriše na veće temperature nego AM4...mada, verovatno još uvek manje od i9, heh.
Kad bi Intel prestao da odvrće power limit ne bi li iscedili još neki poen više u sintetici, bilo bi dobro...
 
@jurodivi razumem ja da je pločama koje su godinu dana na tržištu polako padaju cene ali opet ne mnogo. Gledajući kad sam uzimao 5900x pandan je bio 11900k pa sa tim i ploče. U tom trenutku x570 je bila najbolja opcija za 5900x i na osnovu toga sam uporedivao cene. Generalno intel uvek ima skuplje ploče.

@Yojinbo slazem se da su postojale bolje ploče u istom cenovnom rangu ali godinama koristim asus i imam odlično iskustvo sa njima pa sam iz tog razloga uzeo.
 
Najludje je sto su cene za x570, i pored toga sto su toliko dugo na trzistu, skocile za 50e minimum...
Vrlo mala cenovna razlika u odnosu na "nove" X570s koje su u startu imale nasvirane cene. Pozdravljam dodatne prikljucke i izostavljanje chipset venta, ali vecina X570 ima silent mod gde se isti ne pali dok temperatura ploce ne prebaci 60c, sto se nikad i ne desava.
 
Poslednja izmena:
^ ploče bez ventilatora za hlađenje se nisu mogle u trenutku moje kupovine naći ispod 500€
 
Pa i nije bilo puno modela prosle godine, barem x570 bez venta. Cini mi se da je Asus Dark Hero bio "povoljniji" sa cenom od 450e, tek na leto (ili jesen) su iskocili x570s modeli
B550 nisu bile losa opcija, ali su dolazile sa manje m2 i usb prikljucka.
 
^ u pravu si za dark hero, tad je bila cena od 60-63k
 
Sto je i dalje bilo preskupo za takvu maticnu. (plus je onaj "cooling block" plastika, sto je nedopustivo za takav proizvod)
To je i najveci problem koji imam sa Asusom, namerno nisu hteli da izbace BIOS sa "silent mod" za chipset fan kod X570 serije, da bi izbacili Dark Hero (i kasnije X570s seriju) sa pasivnim hladjenjem po bezobrazno vecim cenama.
Cak sam gledao i ka Crosshair VIII Hero modelu, koja je bila vrlo povoljna tokom Asus week akcije (~310e) i po meni bolja ploca od X570 Aorus Master/Unify/Taichi, ali dzabe kada se sugavi chipset fan ne gasi.
 
Poslednja izmena:
^ dok je u garanciji ne razmišljam, ali si u pravu
 
Je l i dalje 128gb maksimalna količina memorije ili se nešto promenilo sa ddr5?
 
Je l i dalje 128gb maksimalna količina memorije ili se nešto promenilo sa ddr5?

How much DDR5 RAM can I put in my PC?​

With today’s DDR4 technology, the largest consumer modules top out at 32GB. DDR5 can quadruple that capacity. A typical mainstream PC with four DDR4 DIMM slots will max out at 128GB. A cutting-edge system built around four DDR5 DIMM slots can reach 512GB. And even higher-end systems with eight DDR5 DIMM slots should be able to reach a ludicrous 1TB of RAM.
 
Nacekacemo se mi dok ne dodju do 64GB po modulu a kamo li 128GB. A i cene ce biti paprene plus visoka kasnjenja. Jbt, za koju godinu ce 256GB rama biti ko dobar dan :D
 
Nazad
Vrh Dno