Šta je novo?

AMD Ryzen™ 5000 (Zen 3)

English
 
Oof, -14% FPS u Warzone-u. 5800x3D bas podbacio u odnosu na cak i 12900K :(
Cak i u odnosu na 12900k :) jer je jelte 12900k low end cpu , stvarno steta.
Dobro je prosao na testu , ne moras da menjas platformu vec samo cpu ako vec imas am4 . Ako kupujes nov komp onda vec mozes da razmislis ali opet je skuplja opcija 12900k cpu , nova ploca i novi ram.
 
5700X, koliko sam video, AMD je autorizovao prodaju od 20og aprila ali se već pojavljuje na nekim mestima. Od velikih samo Newegg kažu da imaju na raspolaganju. Na nekim forumima već ima da se vide poneki system. Na KP bar jedan mada kažu isporuka za 3-5 dana Taman da prođe rok pa izgleda kao predprodaja. Cena čak i bolja nego što sam predviđao (ako tako i ostane. Koliko se sećam, prvi Ryzen se kod nas počeo prodavati odmah i ja kupio jedan od prvih nekoliko primeraka u Benčmark prodavnici. U našim prodavnicama nisam video da iko 5700x uopšte spominje. Ne sećam se kada su se 2000x i 3000 pojavili. Čak iako budu mao skuplji ja bih radije kupio u legitimnoj prodavnici nego kod mađara zato što moram da platim electronski (online banka) a to znači unapred.
Zna li neko šta se događa u našim radnjama ?
1650270821002.png
PS. Ima i drugih iz nove serije, 5500/5600 bez X-a, cene izgledaju privlačno (za sada). Od 5800xD ni pomena.
 
Dobro je prosao na testu , ne moras da menjas platformu vec samo cpu ako vec imas am4 . Ako kupujes nov komp onda vec mozes da razmislis ali opet je skuplja opcija 12900k cpu , nova ploca i novi ram
Nebitno (moze 5800x3D da ima 50% vise fps u 9999 igara, ja bih hipoteticki jos uvek uzeo 12900K ako daje najvisi FPS u igrama kojima mi je to najbitnije, i naravno obrnuto), samo gledam potencijal i interakciju 3D cache-a sa 3 specificne igre (koje su trenutno izasle), i za jos 3 koje ce izaci. Warzone je Warzone, -14% je -14%. Ceka se sledeca runda za AM5x3D i Warzone 2. (I Intel + Warzone 2, posto ce intel isto izgleda povecavati kes).

P.S. Posto ovo ukazuje da je clock bitniji od cache-a za Warzone. Da sad hipoteticki uzimam, uzeo bih 12400F i Strix B660-G i overclock-ovao na 5.3GHz i dobio isti efekat u Warzone-u kao sa najacim procesorima, za mnogo manje para. Ako se to promeni i Warzone 2 bude davao vise fps-a sa procesorima sa vise cache-a, onda bih uzeo procesor sa vise cache-a (i isto za ovih drugih par igara).
 
Poslednja izmena:
5700X, koliko sam video, AMD je autorizovao prodaju od 20og aprila ali se već pojavljuje na nekim mestima. Od velikih samo Newegg kažu da imaju na raspolaganju. Na nekim forumima već ima da se vide poneki system. Na KP bar jedan mada kažu isporuka za 3-5 dana Taman da prođe rok pa izgleda kao predprodaja. Cena čak i bolja nego što sam predviđao (ako tako i ostane. Koliko se sećam, prvi Ryzen se kod nas počeo prodavati odmah i ja kupio jedan od prvih nekoliko primeraka u Benčmark prodavnici. U našim prodavnicama nisam video da iko 5700x uopšte spominje. Ne sećam se kada su se 2000x i 3000 pojavili. Čak iako budu mao skuplji ja bih radije kupio u legitimnoj prodavnici nego kod mađara zato što moram da platim electronski (online banka) a to znači unapred.
Zna li neko šta se događa u našim radnjama ?
PS. Ima i drugih iz nove serije, 5500/5600 bez X-a, cene izgledaju privlačno (za sada). Od 5800xD ni pomena.
5800x3D nema ni u Nemačkoj. Kod nas su dalje cene previsoke. 5800x je 320e na KP već duži vremenski period. Kod nas na "popustu" 5800x 370e.
 
Ne videh nigde na KP 5800x za tu cenu, ako je verovati oglasima 370€ pa do preko 500€ što je previše "šareno" za poverovati. Pozvah jednog sa oglasom za 325€ ali je sada 375. Naj više ima "Kontakt" za cenu.
 
Gledaj cene na Iponu, to ti je otprilike to...gro KP preprodavaca nabavlja odatle.

5700x je 5-6e skuplji od 5800x (kreću se 360-365e). 5800X3D još nemaju...
 
Na 5700x je najviše primamljivo znatno manja potrošnja a sa tim i grejanje a to mora da je rezultat boljeg proizvodnog procesa. Manje-više ostaje samo da se vide i nešto ustale cene u sledećih par nedelja.
 
Cak i u odnosu na 12900k :) jer je jelte 12900k low end cpu , stvarno steta.
Zaboravih da napisem , objektivno se absolutno slazem sa tobom, i vecina ljudi ce biti zadovoljna, samo meni licno ne odgovara, ne samo da smatram da je 12900k low end, nego debelo below low end. nema jos svih test-ova, ali najverovatnije u izaslim igrama 12900K/KS/5800x3D jedva izvlace taj nivo, a u ovih par sto treba izadju, sigurno ne, racunajuci koliko ce biti ne-optimizovane pri izlasku.

3D cache je veliki multiplier tu, jer Clock se jedva dovukao od 5GHz do 5.5GHz i nece preci 6GHz pre 2024, ako i tad. IPC ide po ustaljenom, monotonom doprinosu, sto je meh. Al 3D cache, e sad 3D cache je joker, koji ima potencijal da napravi veliki skok. Zajedno uz GPU-Decompression u okviru DIrectStorage-a. Jer paralelno uz nase PC-eve su oba vec u procesu ubacivanja u servere, sto znaci da ce i serveri za multiplayer igre dobiti veliki skok u serverskom FPS-u.
 
Poslednja izmena:
3D cache će da bude skok onoliko koliko softver budeo mogao da ga iskoristi. Za sada ga igre vole (što nije iznenađenje) ali malo toga drugog...
Do sad su softver i napredak u hardverskim tehnologijama mahom bili u raskoraku, retko gde je softver (pogtovo igre) pratio te skokove i to obično posle dosta vremena...
AMD je izbacio prvi Athlon još 1999. i još od tad smo slušali "što više jezgara, to bolje" mantru a tek pre par godina smo konačno videli da je 4c/4t postao prevaziđen (ne za sve!) i da softver biva optimizovan za multicore (i to ne sve). I to je samo jedan primer...
 
Malo sam zakasnio na diskusiju. Mislim da svi možemo da se složimo da je Zen 3 efikasniji, ali mislim da nije toliko značajna razlika kad se gleda potrošnja proporcionalno performansama. Kako poredite potrošnju intela pod punim opterećenjem, a pričate o igrama? Ni blizu toga ne troši.

Drugo, i9 je realno nebitan. Dobija se malo više za veliku razliku u ceni. i5 i i7 su uvek bili "sweet spot". Konkretno 12400, 12600k i 12700 (non-k) su po meni nešto što treba da se gleda.

Što se tiče X3D, super je to što rade, ali samo u određenim scenarijima znači dosta, a u drugim ne pravi razliku. Problem je što je mnogo skuplji. Kome samo treba za gejming i ne interesuje ga cena, super. To je bar uvek bilo lako da se odluči. Mislim da je za veliku većinu bolji izbor 5600(X) i 5700X. Čak bih pre uzeo 5900X, umesto 5800X3D, ali dobro, svaki proizvod ima svog kupca valjda.

I realno bilo koji od ovih procesora je više nego dovoljno za narednih par godina i ne znam da li iko može da primeti razliku kada je samo gejming u pitanju, naročito ako igra na višim rezolucijama. A kad dodje vreme kad može da se primeti razlika, postojaće već dosta bolje opcije.
Naravno da ce postojatu bolje opcije, ali nece svako kupovati novi CPU ili ceo sistem kako izadje nova serija. Medju gejmerima je najvise onih koji bi samo menjali graficku, a tad ce prednost ovog procesora doci do izrazaja(pod uslovom da core/thread count bude bio dovoljan).
 
Taman evo stize i Halo Infinite Battle Royale, da vidimo sta ce bolje da radi u njemu xD (Halo Battle Royale je jedna od igara koju sam imao na umu)
 
Nebitno (moze 5800x3D da ima 50% vise fps u 9999 igara, ja bih hipoteticki jos uvek uzeo 12900K ako daje najvisi FPS u igrama kojima mi je to najbitnije, i naravno obrnuto), samo gledam potencijal i interakciju 3D cache-a sa 3 specificne igre (koje su trenutno izasle), i za jos 3 koje ce izaci. Warzone je Warzone, -14% je -14%. Ceka se sledeca runda za AM5x3D i Warzone 2. (I Intel + Warzone 2, posto ce intel isto izgleda povecavati kes).

P.S. Posto ovo ukazuje da je clock bitniji od cache-a za Warzone. Da sad hipoteticki uzimam, uzeo bih 12400F i Strix B660-G i overclock-ovao na 5.3GHz i dobio isti efekat u Warzone-u kao sa najacim procesorima, za mnogo manje para. Ako se to promeni i Warzone 2 bude davao vise fps-a sa procesorima sa vise cache-a, onda bih uzeo procesor sa vise cache-a (i isto za ovih drugih par igara).
12400f i b660g ? osudjen si pre svega na ddr5.
drugo vccsa napon je zakljucan kod svih modela koji nisu K, znaci osudjen si na 0,9V. ja sam drugaru prodao 12600k,koji je igrom slucaja zveknuo, pa ceka zamenu, uzeo privremeno 12400f, ploca je z690-a prime i 2x16gb adata ram 5200cl38. Naravno, stock xmp ni govora, mora da spusti na 4800mhz i ni tu nije stabilan...

znaci , suma sumarum , b600-g ti kosta kao msi z690-a pro ddr4, 32gb dd4 rama ces platiti 100-150e. ddr5 4800 krecu negde oko 250e za 32gb..., zavisi sta gledas, a to znaci, umesto 12400f 12600k ili 12700 bez k.
zato kupovina b660 ploce za bclk oc nema mnogo smisla trenutno.

Sto se tice Ryzena 5800x3d, sjajan bi bio , ali sjajan, da kosta 300e. ovako , on je u svemu iza 5800x, osim u igrama. u igrama je malo ili znacajnije bolji.
5800x je bio bezobrazno skup i pokazao je po meni svu alavost AMD kao kompanije koja je toliko godina gradila nesto, i sada kao da sama sebi puca u nogu.
5700x kosta sada koliko i 5800x, pa ko ce to kupiti ?
5600 pokazuje ono sto smo odavno znali , da mu je mesto bilo u 200e klasi, a ne kao sto 5600x kosta vec godinu i po 300e... Ali 5600 nema sta da trazi pored i5 12400F...
i sta im znaci R5 5500, R5 4500, ono je bruka i sramota zajedno sa 6500 Xt.

Nadam se sad da ce ih konkurencija vratiti zdravoj pameti , i putu na kom su bili.
 
12400f i b660g ? osudjen si pre svega na ddr5.
drugo vccsa napon je zakljucan kod svih modela koji nisu K, znaci osudjen si na 0,9V. ja sam drugaru prodao 12600k,koji je igrom slucaja zveknuo, pa ceka zamenu, uzeo privremeno 12400f, ploca je z690-a prime i 2x16gb adata ram 5200cl38. Naravno, stock xmp ni govora, mora da spusti na 4800mhz i ni tu nije stabilan...

znaci , suma sumarum , b600-g ti kosta kao msi z690-a pro ddr4, 32gb dd4 rama ces platiti 100-150e. ddr5 4800 krecu negde oko 250e za 32gb..., zavisi sta gledas, a to znaci, umesto 12400f 12600k ili 12700 bez k.
zato kupovina b660 ploce za bclk oc nema mnogo smisla trenutno.

Sto se tice Ryzena 5800x3d, sjajan bi bio , ali sjajan, da kosta 300e. ovako , on je u svemu iza 5800x, osim u igrama. u igrama je malo ili znacajnije bolji.
5800x je bio bezobrazno skup i pokazao je po meni svu alavost AMD kao kompanije koja je toliko godina gradila nesto, i sada kao da sama sebi puca u nogu.
5700x kosta sada koliko i 5800x, pa ko ce to kupiti ?
5600 pokazuje ono sto smo odavno znali , da mu je mesto bilo u 200e klasi, a ne kao sto 5600x kosta vec godinu i po 300e... Ali 5600 nema sta da trazi pored i5 12400F...
i sta im znaci R5 5500, R5 4500, ono je bruka i sramota zajedno sa 6500 Xt.

Nadam se sad da ce ih konkurencija vratiti zdravoj pameti , i putu na kom su bili.
Pa ima i ljudi koji bi dali manje od 200e za procesor, a ne ganja im se polovni Ryzen 5 1600AF ili Ryzen 5 3600 ili jos gore Intel 10400.
 
AMD Ryzen Master od nedavno ima opciju Curve Optimizer koji automatski optimizuje jezgra. Elem uradio sam to na 5900x i dobio sam -25 na sva jezgra, te -15 i -21 na najbolja jezgra. Dobio sam Cinebench 20 8522/634. CPUZ 9875/679. Maksimalna temperatura na Cinebench 20 je 70C na Arctic Liquid Freezer II 280, a imao sam 82C prije toga.
 

Prilozi

  • unnamed2.png
    unnamed2.png
    210.7 KB · Pregleda: 15
Poslednja izmena:
Bolje testiraj stabilnost sa CoreCycler Ycruncher (19-ZN2 ~ Kagari preset) ili Prime95 SSE preset
 
Bolje testiraj stabilnost sa CoreCycler Ycruncher (19-ZN2 ~ Kagari preset) ili Prime95 SSE preset

Probaću. U zadnje vrijeme me nešto muči memorija. Nakog godinu i pol rada moj Kingston KHX3200C16D4/16GX 2x16 GB radi stabilno u Windowsu na 3600 Mhz CL16 sa Infinity Fabric 1800, međutim prilikom restarta računara, BIOS se poništi. Ponovo setujem i ponovo radi, do sledećeg restarta. Na Aorus x570 PRO je novi BIOS F35, vratim na stari F32 i uradi uspješno 2-3 restarta i ponovo. Izgleda da nije do BIOS-a. Da li da provrtim neki bench za memoriju?
 
Ako ćeš da testiraš memoriju vrati default CPU podešavanja.
Okačio sam program koji možeš da koristiš za testiranje, samo promeni txt u zip. Najbolji profili za testiranje su 1usmusv3 ili Universal-2@LMhz. Pokreni aplikaciju kao admin, klikni Load config and exit, selektij neki od ona dva profila, ponovo pokreni aplikaciju kao admin.
1usmus je podešen na 3 ciklusa, ali možeš promeniti Cycles=25. 25 ciklusa je nekih 3h na 32GB memorije.
Ovde je cheatsheet za error kodove za 1usmus profil
 

Prilozi

  • TestMem5 v0.12 (best configs).txt
    32.9 KB · Pregleda: 3
Nije stvar u testiranju, već što sama (Gigabyte) ploča izgubi (neka ili sva) podešavanja.

Dešava se to i sasvim drugim gigabyte pločama. Što je najgori slučaj, podešavanja su i dalje tu, ali ne može da ih učita prilikom startovanja i normalno nudi u BIOS ili da nastavi dalje. Kad se uđe u BIOS, sve tu i dalje, treba samo sačuvati opet i biće sve u redu.

Do sledećeg puta. U ovom slučaju, sve u redu sa baterijom na ploči.

Kad bolje razmislim, dešavalo se nešto slično sa jednom MSI pločom, koja nikako nije mogla da zapamti samo jedno jedino podešavanje od milion njih, nakon nestanka struje. Sve ostalo je tu, samo ta opcija nije podešena kako treba. Mora se videti, da bi se poverovalo.
 
Ako je Gigabyte ploča, verovatno ima onaj njihov dual BIOS koji šalta s jednog na drugi softverski kad detektuje neku zezanciju i resetuje podešavanja...
To je nerviralo Buildzoida koji je šizio zbog jeftinijih GB ploča koji nemaju hardverski switch za manuelno prebacivanje između BIOS-a, to je feature skupljih ploča poput Mastera.

Sve mi miriše da je to u pitanju. I verovatno postoji neka zvrčka koja zaluđuje BIOS i tera ga na reset na default...ne bi trebalo standardno da se dešava. Pitam se da li GB BIOS ima opcije za "treniranje" memorije kao na MSI-ju...
 
Ako me sjećanje dobro služi i @Erik011 ima (je imao) isti problem kad nestane el. energije.
 
Meni pri svakom vadjenju iz struje resetuje ceo bios, sve zaboravi. Od kupovine ploce jos. Nije ga resio ni jedan BIOS update.
 
Hej, tačno tako. Prije je svičovao BIOS, pa mi vrati staru verziju, pa gledam jesam li lud. Sada mi vrati istu verziju i poništi mi podešavanja. Ja podešavanja učitam iz sačuvanog profila i učitam Windows do sledećeg restarta. E nakon nekoliko restarta, svičuje ponovo BIOS :) Kad tek zamijenim BIOS, radi nekoliko restarta i onda ponovo počne.

Inače to se samo dešava kad promijenim bilo koje podešavanje memorije. Kad je na XMP, sve bude OK. Poslao sam mail Gigabajtu.
 
AMD Ryzen Master od nedavno ima opciju Curve Optimizer koji automatski optimizuje jezgra. Elem uradio sam to na 5900x i dobio sam -25 na sva jezgra, te -15 i -21 na najbolja jezgra. Dobio sam Cinebench 20 8522/634. CPUZ 9875/679. Maksimalna temperatura na Cinebench 20 je 70C na Arctic Liquid Freezer II 280, a imao sam 82C prije toga.
Skoro pa identicno offset, s'tim sto sam ja na vazduhu...
Mogu veceras da pustim CB, mada kod mene nisu nesto preterano isle temperature ni pre CO-a.

RM.jpg

@Sass Drake

To je zato sto Erik nije hteo da uzme MSI, jer je imao losa iskustva u firmi sa X570 Ace... :)
Eto mu onda Gigabyte sa bananom od biosa...:p (pun intended) Mislim da su GB najvise prituzbe korisnika imale sa tim serijama...
 
Sa Godlike :D Ali, dobro, isto @#%^ :D
 
Vratio sam bios na F32 i za sada radi bez problema. Uradio sam 10-tak restarta i sve je OK. Ponovo uradim Curve Optimizaciju zbog starijeg BIOS-a i sada dobijem 29 na sva jezgra i 20 i 25 na najbolja. Rezultati približno isti CPUZ 9825/684, Cinebench 8581/618.
 
Svakako testiraj memoriju, to što radi normalno u windowsu ne znači da je stabilno
 
Nazad
Vrh Dno