Šta je novo?

AMD Ryzen™ 5000 (Zen 3)

Igrao sam se sa curve optimizer-om, cini mi se prilicno zahvalnom opcijom. MC performanse ostaju negde priblizne kao sa fiksnim klokom, ali zato SC dobije dosta vise jer je PBO enabled, naravno. Cak i do 5150Mhz boost na najboljim jezgrima. Definitivno deluje kao bolja opcija od fiksnog undervolt-a.

pbo+curve.png
 
Ovaj novi tool radi cuda za 5800X , ja sam temperature u loadu oborio za 20 stepeni a iste ili malo bolje performanse.

Sent from my HD1903 using Tapatalk
 
Koliki max klok izvuces na svim jezgrima i sa kojim naponom? Ako te ne mrzi,odradi jedan Cinebench R23 Multicore krug da vidim score/temperature....
 
Bit ce video uskoro, max temp 70C, MT score 15400, ST 1600, full load 4500MHz sva jezgra na 1.125V

Sent from my HD1903 using Tapatalk
 
Isti je drajver za sve chipset-e za Ryzen.
 
Nznm kako kod vas ali kod mene u Battlefield 1 kad igram MP mnogo secka dok su mi ti chipset driveri instalirani. Kada ih obrisem sve ok radi i tako je sa svim koje sam probao...
 
 
Cpu konacno bacen pod vodu,mrcina ohladjena solidno :) 4.7ghz all core (fixiran oc) RAM na 3800mhz CL16.


4.7ghz.JPG
 
Izasla beta verzija 8.0.0.b6 OCCT:


Uvedena je korisna opcija kojom se omogucava da se testira svako jezgro ponaosob:

CPU : Added "Advanced thread settings" that enable you to select which core will be loaded, with options to cycle active cores and switch them around to create true nightmare scenarios
 
Probao sam danas prvi put ClockTuner v2.0 i imam cudan problem da mi PC crashuje iz cista mira kada udje u Windows. To se desava jedino kada promenim one opcije u bios-u koje zahteva ClockTuner. I to jedino pomaze hard reset. Jednostavno se pogasi monitor a sve ostalo radi ali nista se ne desava. I totalno je random. Uspeo sam da uradim test i pisalo je da je Golden Sample ali crashovalo je pre nego sam sacuvao profil. A video sam da je Golden Sample u txt fajlu. Znaci nije crashovalo dok je radjen tuning nego totalno random u idle modu jer sam izasao napolje dok sam cekao da zavrsi.

Inace imam Ryzen 5950X i Dark Hero plocu. Sve se hladi vodom. Neki najbolji rezultat u Cinebench R23 je 30934 sa nekim manuelnim overklokom 4.65GHz all core i nekim podesavanjima u biosu maticne ploce. Probao sam i 4.7GHz all core ali nisam testirao. Trenutno ga koristim u default modu jer se pretezno igram pa mi all core ne znaci nista. Temp u igrama su oko 60-ak stepeni mada zavisi od igre.

Hteo sam da se igram sa ClockTuner-om ali desava se to sto se desava.
 

Prilozi

  • IMG_20210131_192516.jpg
    IMG_20210131_192516.jpg
    202.2 KB · Pregleda: 49
Ako ti se u idle-u onesvesti, znači da je idle napon prenizak. Tipično kada se radi curve optimizer undervolt, pa čim olabavi napon padne prenisko i dobiješ BSOD. Kreni svakako od praćenja idle napona, da li imaš negativni offset, itd.
 
Ako ti se u idle-u onesvesti, znači da je idle napon prenizak. Tipično kada se radi curve optimizer undervolt, pa čim olabavi napon padne prenisko i dobiješ BSOD. Kreni svakako od praćenja idle napona, da li imaš negativni offset, itd.

Ali ja nisam dirao voltazu tj. nisam dirao nista osim podesavanja koja u biosu zahteva Clocktuner sto je pretezno na Auto i par stvari na Enable. Kada ukljucim ta podesavanja onda se to desi. A ukljucim ih da bi on mogao da istestira sta vec radi. Kada to nije ukljuceno sve je ok nemam nikakvih problema.
 
Skapirao sam, ali 'neka podešavanja' je malo širi pojam. Naveo sam primer za idle i low voltage, ali naravno moguće da nije kod tebe problem taj. Poslednji BIOS i chipset drajveri?
 
Ali ja nisam dirao voltazu tj. nisam dirao nista osim podesavanja koja u biosu zahteva Clocktuner sto je pretezno na Auto i par stvari na Enable. Kada ukljucim ta podesavanja onda se to desi. A ukljucim ih da bi on mogao da istestira sta vec radi. Kada to nije ukljuceno sve je ok nemam nikakvih problema.

Mozda se pregreje? Koje ti je hladjenje CPU-a... drugo, manuelno setuj voltazu... kod mene u MSI B550 Tomahawk ima nesto kao iz "auto" u "override volatege" "offset"... itd.
 
Meni se to isto desavalo,jedino je pomoglo downgrade na agesu 11 pa upgrade na 12,negde sam izvukao info na reditu al nema sanse da nadjem sad,5600x/tomahawk x570
 
Mozda se pregreje? Koje ti je hladjenje CPU-a... drugo, manuelno setuj voltazu... kod mene u MSI B550 Tomahawk ima nesto kao iz "auto" u "override volatege" "offset"... itd.

Ice cold😀 Ne pregreva se sigurno. Ali desava se samo prilikom setovanja ovih opcija u bios-u maticne ploce. Baci pogled na sliku. Sve je vezano iskljucivo za podesavanja pre pokretanja Clocktuner-a.
 

Prilozi

  • IMG_20210210_215201.jpg
    IMG_20210210_215201.jpg
    113.3 KB · Pregleda: 33
  • IMG_20210210_010013.jpg
    IMG_20210210_010013.jpg
    244.7 KB · Pregleda: 36
Ice cold😀 Ne pregreva se sigurno. Ali desava se samo prilikom setovanja ovih opcija u bios-u maticne ploce. Baci pogled na sliku. Sve je vezano iskljucivo za podesavanja pre pokretanja Clocktuner-a.
Vidi ovako.. ja nemam Ryzen 5xxx nego 3900 ... i radio sam OC po CCX-u, dok je kod R 5XXX sad to samo CCD.. ako imas neku opciju da radis OC po core-u ili CCD-u...
I najreferntniji test za stabilnost koji sam nasao je u Aida64 :

1612990782999.png

Ovo kad prekoracis , ili pokaze 0 reultat ili obori ceo OS...
 
Vidi ovako.. ja nemam Ryzen 5xxx nego 3900 ... i radio sam OC po CCX-u, dok je kod R 5XXX sad to samo CCD.. ako imas neku opciju da radis po OC po core-u ili CCD-u...
I najreferntniji test za stabilnost koji sam nasao je u Aida64 :

Pogledajte prilog 297326

Ovo kad prekoracis , ili pokaze 0 reultat ili obori ceo OS...

Sve kapiram sta pricas ali ja nista nisam overklokovao niti bilo sta radio. Meni je masina stabilna. Hteo sam preko Clocktuner-a da testiram procesor. To se obavlja iz Windows-a. Da bi pokrenuo Clocktuner i da on moze sve da istestira na najbolji moguci nacin moras da poukljucujes neke stvari u biosu koje su navedene u guide-u na slici iznad koju sam okacio. I kada ukljucim nesto od tih stvari pretpostavljam da to ima veze sa time sto se desava. Kada iskljucim sve je ok. Nisam isao sistemom eliminacije jer necu da gubim puno vremena oko toga. Sto se tice overklokovanja i svega oatalog to kada sam radio masina je bila stabilna ali sam vratio sve na default jer mi all core clock na tipa 4.7GHz smanjuje fps jer onda procesor ne boostuje na 5050Mhz. Postoji i tu fora na Asus Dark Hero ploci sa jednom opcijom Dynamic OC Switcher ali ne koristim je jer mi ne treba visok all core clock.
 
Sve kapiram sta pricas ali ja nista nisam overklokovao niti bilo sta radio. Meni je masina stabilna. Hteo sam preko Clocktuner-a da testiram procesor. To se obavlja iz Windows-a. Da bi pokrenuo Clocktuner i da on moze sve da istestira na najbolji moguci nacin moras da poukljucujes neke stvari u biosu koje su navedene u guide-u na slici iznad koju sam okacio. I kada ukljucim nesto od tih stvari pretpostavljam da to ima veze sa time sto se desava. Kada iskljucim sve je ok. Nisam isao sistemom eliminacije jer necu da gubim puno vremena oko toga. Sto se tice overklokovanja i svega oatalog to kada sam radio masina je bila stabilna ali sam vratio sve na default jer mi all core clock na tipa 4.7GHz smanjuje fps jer onda procesor ne boostuje na 5050Mhz. Postoji i tu fora na Asus Dark Hero ploci sa jednom opcijom Dynamic OC Switcher ali ne koristim je jer mi ne treba visok all core clock.
Onda ne cackaj nista... primeni safe voltage u BIOS-u, znaci do 1.25V i teraj.

Edit:
Ja ne igram igrice, ali ako ti znaci i moze nekako u R5xxx , klokuj samo prva 4 jezgra dokle moze...
I batali taj CT.. jer ko zna sta treba.. i meni se cini da nema mnogo veze sa zivotom.
 
Ice cold😀 Ne pregreva se sigurno. Ali desava se samo prilikom setovanja ovih opcija u bios-u maticne ploce. Baci pogled na sliku. Sve je vezano iskljucivo za podesavanja pre pokretanja Clocktuner-a.

Od ovoga sa slike i setovnja najpre ce biti Global C-state enabled. Ako imas zivaca, probaj sve isto, ali ostavi tu opciju na disabled. Vezana je za Cool'n'quiet i onda na idle-u obara clock/voltage, pa dodjemo na ono sto sam pisao za CO varijantu.
 
Od ovoga sa slike i setovnja najpre ce biti Global C-state enabled. Ako imas zivaca, probaj sve isto, ali ostavi tu opciju na disabled. Vezana je za Cool'n'quiet i onda na idle-u obara clock/voltage, pa dodjemo na ono sto sam pisao za CO varijantu.

Probacu pa javljam. Zanima me da li ce Clocktuner doneti slicne ili bolje performanse uz nizu temp za gaming od default postavki.
 
ljudi, mozda nije tema ali na neki nacin i jeste :LOL: koliko bih mogao da cenim 5600x oem bez garancije, nov ne koriscen? jel vredi barem 230+e?
 
Procene su zabranjene :mad: mada sam jy lobirao da se dopuste.
 
Nisu dozvoljene procene na forumu.
 
Izasla beta verzija 8.0.0.b6 OCCT:


Uvedena je korisna opcija kojom se omogucava da se testira svako jezgro ponaosob:
Probao sam ovo i prosao sam 1 sat AVX2 testa. Svako jezgro se testira 5min (ili po zelji). Dobra stvar da se testira efekat curve optimizer-a na svako jezgro. Trenutno drzim -15 na all core, napon na default, scalar na auto i boost na 100MHz ali sam menjao PPT TDC i EDC tako da napravim balans izmedju boost-a i temperatura (pokusavam da drzim temperature ispod 90*C). Dva najbolja jezgra boostuju na preko 5GHz. Sto se mene tice, ja sam jako zadovoljan. Ostaje jos da vidim da li je ovo stabilno. U svakom slucaju, novi procesori zahtevaju nove taktike za testiranje.
 
Problem je pravio CPU Power Phase Control. Kada sam njega stavio na Auto vise nije bilo random izbacivanja ali je sistem bio nestabilan zbog ClockTuner-a tako da sam vratio sve na default. Kada izadje finalna verzija probacu opet jer sam video da je ovo RC3. Kada iskljucim Phase Control i stavim na Auto ( program preporucuje Extreme ) procesor mi je Silver Sample. Na Extreme je Golden. I dalje najbolje OC rezultate dobijam manuelno ali to mi ne povecava FPS u igrama tako da sam ostavio sve na default-u. Kasnije cu da se igram sa undervoltom da vidim koja je najmanja voltaza za max clock. Trenutno par jezgara boostuje do 5050Mhz.
 


Dosta zanimljiv uporedni test cele Ryzen 5000 serije.
 
Test skaliranja/bottleneckinga, da budemo precizni...
Mene lično zanima isto to ali sa 3000 serijom. Po ovom videu ispada da iznad 1080p praktično nema skaliranja iznad 6-core ali lično mislim da je zbog toga što je 5600x dovoljno jak da eliminiše bottleneck sa trenutnim grafikama. Nešto mi govori da je sa 3000 serijom drugačiji slučaj, viđao sam slične testove gde 3700x ipak ima malu prednost čak i kad se ode iznad 1080p a preko 8 jezgara nema nikakav uticaj.
U prevodu, sa 5000 serijom, 5600x je sweet spot na 1440p i 4K, sa 3000 je to 3700x...
 
Nazad
Vrh Dno