Šta je novo?

AMD Ryzen™ 5000 (Zen 3)

Intel Has left the chat.
 
Sirotinja nema para za AMD pa kupuje Intel [emoji16], salu na stranu cene jesu otisle gore, cekamo testove i stekamo €. Meni je svakako plan da sa 2700x predjem na neki bolji cpu, e sad ostaje pitanje da li 3000 ili 5000 jer svakako nema menjanja ploce kao kod Intela sto je svakako veliki +.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Vidim ja da će ovde biti još vlasnika 3700x ili 3800x [emoji16]

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
Ne znam čemu žalbe na cene. Ovi procesori su namenjeni ljudima koji nisu hteli 3600 ili 3700X, 3900X, jer im treba 145 FPS, pošto 139 nije dovoljno.

I dalje su po segmentima njihovi procesori best-buy - 1600AF/3100/3300X, 3600, 3700X...

Meni je najbitniji CAD, a tu je ST najbitniji ako pitaš bilo kog stručnjaka ili vidiš testve. Srećom, znam šta mi treba i ne dajem pet para za to :d

Računajte 100$ niže od ovoga na proleće
 
Nekako sve mic-po-mic poboljšanje. Nadam se da će početi da se radi nešto konkretno, i jedni i drugi. 2017-te smo imali povećanje jezgara u srednjem segmentu (core i5 8400) pa i u drugim, i od tada se samo klokovi povećavaju za po 100-200 MHz. Danas verovatno bolje i ne treba, ali evo dolaze nove konzole 8/16 na 3.5 GHz što opet čini mi se nije nešto specijalno ali je okej.

AMD treba da završi uspešnu Ryzen seriju sa ovim i da okrene novi list, isto tako i Intel koji gura Core i-procesore evo već deset godina. Svake godine izbacivati skoro jedno te isto je samo mamipara. Zar je to zaista neophodno? Nemam nadu da će se nešto promeniti uskoro.
 
Meni je najbitniji CAD, a tu je ST najbitniji ako pitaš bilo kog stručnjaka ili vidiš testve. Srećom, znam šta mi treba i ne dajem pet para za to :d

Uzeh prošle godine u ovo vreme 3950x baš zbog ST za SolidWorks i CPU rendering, kad ono sad najveći uplift za 5950x je baš u tom SolidWorks-u, +27%, sa jedne strane super, a sa druge...

Po svemu ovome 5900x i 5950x su najbolji price/performance, ovo ostalo se ne isplati uopšte...
 
Sad dodjoh sa posla tek... Cene nisu problem, ali mislim da ne vrede toliko. Verovatno prodajem tomahawka i idem na intela...
 
Odoše cene. 300$ za 5600X

Sto bi rekao moj trenutno omiljeni tech jutjuber Tech Deals: you get what you pay for. Tako sam ja mislio da sam prevario sistem kada sam uueo 2700 za 140 evra ali ne lezi vraze, iako sjajan u produkciji u igrama je vec pregazen. Tako i sada, ponudili bolje od Intela ali i cene to reflektuju. Nema besplatnog rucka.
 
U kojim to igrama 2700 je pregazen, pricas kojesta ;) Pre bih rekao da nema jos igara da ga "oznoje" , valjda ce next gen doneti ono sto treba pa nek tad i bude pregazen
 
^ Nisi u toku: https://forum.benchmark.rs/showthread.php?464845-Koji-CPU-uzeti-3300x-i-1600AF&p=6195997&viewfull=1#post6195997

Pre bih rekao da nema jos igara da ga "oznoje" , valjda ce next gen doneti ono sto treba pa nek tad i bude pregazen

Bukvalno, mislim da će se Ryzen 2700 tek pokazati u narednih par godina, u novijim naslovima (mislim svakako na neko casual igranje, ne na nekakve 144-240Hz esports egzibicije), kada igre konačno budu optimizovane tako da iskoriste sirovu snagu takvih procesora. Podrazumeva se OC na 4GHz jer @stock nije baš idealan, posebno za aktuelne i starije igre koje ne koriste sva jezgra.

Odlični su ovi novi Ryzen procesori ali mislim da ću pre preći na 3700X.
 
Poslednja izmena:
Moj poslednji dodir sa AMDom je bio Bulldozer. Posle toga skoro 7 godina rada na laptopu i sledeci ce biti desktop sa Ryzenom. Mozda Ripper, ako mu padne cena.
 
Poslednja izmena:
Odlicni procesori koji bi bili prihvatljivi na trzistu da serija 3000 nije postojala,
3600 non X je 200$, a ovo je skok cene od 50% za 5600 (doduse X, sta god to znacilo)

3700x je 270-280$ i uz njega se dobija upotrebljiv kuler, a sad uz procesor ide Djordje Marjanovic, 50% je skuplji a ima 20% veci IPC....samo nigde ne kazu da 20% veci IPC ne daje 20% vise fps plus treba dodati neku banku za kuler (30-50$).
Zanima me kako ce se pozicionirati 5700x kad izadje, ali za mene su 3700x, 3800x, 3800xt isti procesori odn kupuje se najjeftiniji od ta 3. Mozda su cak ovi zadnji gori jer su deklarisani na 105w tdp, dok je 3700x 65w

3900x je 430$ i dobija se kuler koji moze da posluzi...5900x ce biti 550$ plus kuler, znaci 600$. Takodje veoma sumnjivo sto ne ide kuler uz ove procesore...mozda ne moze da ih ohladi jer su na maximumu.

5950x je odlican, donosi neki napredak uz neznatno vecu cenu, ali on nije mainstream procesor. Mogli su da rknu i 1000$ za njega i onaj kome takav cpu treba se ne bi dvoumio.

Zatim oni grafikoni gde su poredili u 1080p, mogli su jos vecu razliku da dobiju da su testirali na 51cm tv-u sa 320x240 rez
Ne verujem ovakvim grafikonima performansi gde kazu on je ovde brzi 20% a tamo 35%.....testirajte 3900x sa 5700XT u RDR2 i onda ubacite 5900x sa 5700XT u istom tom RDR2 i dajte da vidimo avg i min framerate. Ovako mi vise deluje kao "pretpostavljen" boljitak. Ne dajem 5 para za ove procente dok ne vidim detaljne testove u programima/igrama
Delujem negativno ali ne mislim da su losi, odlicni su verovatno, ali bi sa 50-80$ nizim cenama pogodili sweet spot. Serija 3000 se i dalje prodaje i izuzetno dobro radi, a za ovaj novac niti vlasnici serije 3000 imaju rezon da prelaze, niti oni koji sa neke starije platforme prelaze imaju racun da kupuju najnovije po ovim cenama. Po meni je rezonski da se ide na Intel ili odgovarajuci Ryzen 3000

Ne pratim detaljno intel pandane, ali ovo cene najvise odgovaraju njima....ko se dvoumio i hteo da proba amd sad ce ga bas boleti da experimentise za iste ili vece pare.
 
Ovde se mnogo gluposti napisalo danas, pa tako pojedini mrtvi hladni napišu da je bolji izbor i5 10600K od r5 5600x. To što smo navikli da je AMD sporiji, pa zato mora da ide dosta agresivno sa cenama više nije realnost. Zašto bi AMD išao da anderkatuje Intel sa cenom, ako za iste pare prodaje 15 do 20 posto brži procesor? Ja ne razumem tu vašu logiku.

AMD-Ryzen-5000-Desktop-CPUs_Zen-3-Vermeer_17-1030x579.png
 
Poslednja izmena:
Odlicni procesori koji bi bili prihvatljivi na trzistu da serija 3000 nije postojala,
3600 non X je 200$, a ovo je skok cene od 50% za 5600 (doduse X, sta god to znacilo)

3700x je 270-280$ i uz njega se dobija upotrebljiv kuler, a sad uz procesor ide Djordje Marjanovic, 50% je skuplji a ima 20% veci IPC....samo nigde ne kazu da 20% veci IPC ne daje 20% vise fps plus treba dodati neku banku za kuler (30-50$).
Zanima me kako ce se pozicionirati 5700x kad izadje, ali za mene su 3700x, 3800x, 3800xt isti procesori odn kupuje se najjeftiniji od ta 3. Mozda su cak ovi zadnji gori jer su deklarisani na 105w tdp, dok je 3700x 65w

3900x je 430$ i dobija se kuler koji moze da posluzi...5900x ce biti 550$ plus kuler, znaci 600$. Takodje veoma sumnjivo sto ne ide kuler uz ove procesore...mozda ne moze da ih ohladi jer su na maximumu.

5950x je odlican, donosi neki napredak uz neznatno vecu cenu, ali on nije mainstream procesor. Mogli su da rknu i 1000$ za njega i onaj kome takav cpu treba se ne bi dvoumio.

Zatim oni grafikoni gde su poredili u 1080p, mogli su jos vecu razliku da dobiju da su testirali na 51cm tv-u sa 320x240 rez
Ne verujem ovakvim grafikonima performansi gde kazu on je ovde brzi 20% a tamo 35%.....testirajte 3900x sa 5700XT u RDR2 i onda ubacite 5900x sa 5700XT u istom tom RDR2 i dajte da vidimo avg i min framerate. Ovako mi vise deluje kao "pretpostavljen" boljitak. Ne dajem 5 para za ove procente dok ne vidim detaljne testove u programima/igrama
Delujem negativno ali ne mislim da su losi, odlicni su verovatno, ali bi sa 50-80$ nizim cenama pogodili sweet spot. Serija 3000 se i dalje prodaje i izuzetno dobro radi, a za ovaj novac niti vlasnici serije 3000 imaju rezon da prelaze, niti oni koji sa neke starije platforme prelaze imaju racun da kupuju najnovije po ovim cenama. Po meni je rezonski da se ide na Intel ili odgovarajuci Ryzen 3000

Ne pratim detaljno intel pandane, ali ovo cene najvise odgovaraju njima....ko se dvoumio i hteo da proba amd sad ce ga bas boleti da experimentise za iste ili vece pare.

Odlican post. Inace skroz si u pravu sto ne verujes njihovim grafikonima. Intel i nVidia lazu uspomoc njih od pamtiveka, dok je i AMD krenuo od pre par godina, ako se dobro secam puno je ljudi bilo obmanuto Vega rezultatima na grafikonima.

Ja moram da kazem da sam se malo istripovao od onih CPU-Z benchmark rezultata i ocekivao vise nego sto je realno, ali nisu procesori losi uopste. Moje misljenje je da su jurili 5GHz, da ga na zalost nisu stigli i da su BOX kuleri zrtva te neostvarene ambicije, mada mozda i gresim, kao i cene mozda su i nedostatak BOX kulera iskopirali od Intel-a.
 
ako računamo $ = €, onda oko 150 eura.

3900X je bio 550e na launchu. Tako da je launch cena identicna. Ja cu cim se pojave da predjem na 5900X sa 3900X.

Ne znam sto svi drame za cene.

Cene za 5900X i 5950X su identicne kao za 3900X i 3950X. Cene u nizem segmentu su otisle gore za 50 USD. Oh zamisli.
 
Poslednja izmena:
Pa ljudi bi nove i bolje procesore, ali za nižu cenu još ako je moguće. Najbolje i da poklone. Pritom, na proleće ce cene verovatno dole ići, niko ne mora da se zaleće sa kupovinom. Ali zato Erik, mi ćemo 5900X, ima samo da zvoni. :D

Sent from my Oneplus 8 using Tapatalk
 
Cene u nizem segmentu su otisle gore za 50 USD
kako za koga, po meni su otisle 20% gore, a to je previse nakon 14-15 meseci


3900X je bio 550e na launchu. Tako da je launch cena identicna
3900x je bio 499$, i ovih 50$ vise za 5900x bi bilo ok da trenutno ne mozes da kupis 3900x za 430$ i jos dobijes kuler pride...kakav god da je, mozes ga prodati za 20$.
Poredim ono sto ima danas u radnji i za koje pare, a ovde je razlika veca od 30%


Ne znam sto svi drame za cene.
podigli su lestvicu, nisu pokazali brojeve, a trenutno ima na trzistu gomila procesora iz 3000 serije sa smanjenom cenom od predstavljene.
Ljudi koji su cekali da vide koji cpu da kupe su sad razocarani jer im treba vise novca nego sto su pretpostavljali/ocekivali.

za 5950x to ne vazi, on ima normalan/ocekivan odnos ali on nije ni bitan
 
Kod Hilberta naleteh da pominje da je CB singlecore rezultat od ~620. Ako je to istina onda ce 5950 biti odlicna opcija za nekoga ko ima kucni studio ili nesto tome slicno (one man army produkcija). Ali da sacekamo testove pa da damo zakljucak. S obzirom da Intel nece izbaciti nista narednih 6-7 meseci, AMD ima pol-poziciju da drasticno poveca svoj udeo na trzistu desktop procesora. Mozda to konacno natera Intel da skupi m*da i napravi nesto krsteno. Inace ce AMD poceti da se ponasa kao Intel zadnjih X godina.
 
Ovde se mnogo gluposti napisalo danas, pa tako pojedini mrtvi hladni napišu da je bolji izbor i5 10600K od r5 5600x. To što smo navikli da je AMD sporiji, pa zato mora da ide dosta agresivno sa cenama više nije realnost. Zašto bi AMD išao da anderkatuje Intel sa cenom, ako za iste pare prodaje 15 do 20 posto brži procesor? Ja ne razumem tu vašu logiku.

Pogledajte prilog 290841
Ти верујеш у АМД сличице човече..

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
 
Gledajući promenu cene u Nemačkoj za 3600, 3600x i 3600xt vidi se da su obično izlazili procesori 2-3 meseca ranije (jul-avgust), da im je cena za mesec dva padala za 20-ak evra, a da je najnižu vrednost dostizala početkom februara-marta sa ukupnim padom od 50-60 evra. Tada su početne cene u odnosu na preporučenu bile $=€, a pad cena je (pretpostavljam) bio uzrokovan Intel dominacijom, a ove godine i koronom.

Ako održe isti tempo 5600x bi trebalo da padne na ~280€ oko nove godine, a onda februara-aprila na ~240-250€.
Jeste da su sada bolji od intela pa se to možda neće ostvariti, ali sa druge strane izlaze konzole koje bi trebalo da uzrokuju generalno (makar neki) pad cena procesora u globalu...

Mene interesuju performanse 5600x u odnosu na 3600/3600x/3600xt i da li će opravdati razliku u ceni, tih pretpostavljenih 240-250€ u odnosu na trenutnih 170/200/210€.
 
190e 3600 non X kod madjara nov
 
Na KP ih prodaju i za manje...ja sam moj uzeo za 150 i kusur evra kad je na Iponu bio 170+...
 
Ocekivane cene, skok performansi nesto veci od ocekivanog, jedino neocekivano su nedostatak kulera i razlika u ceni izmedju 8 core i 12 core. Ne isplati se 8 core, samo 100 dolara vise je 12 core. Sumnjam da su performanse lazirane, jer su dali precizne brojke. Ocekujem rezanje cena 10xxx serije :D i izbacivanje 5600 bez X i 5800 bez X, tacno se vide rupe u 250 segmentu i 350-400 segmentu
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno