Šta je novo?

AMD RX 7000 (RDNA 3)

Izbacili danas nove Radeon drajvere - 24.1.1
Cudno ali meni prvi put da nije trazio reboot sistema posle instalacije...

Ne videh kompletan release notes, ima li kakvih poboljsanja?
 
Kod mene podesavanje min frekvencije na 2500+MHz uzrokuje coil whine i u 2D mode-u, pride nema boljitka u performansama u vecini aplikacija (doduse nemam low GPU usage problem kao vi).


Da li coil whine može da se zameni, posle garatnog roka ?
 
Da li coil whine može da se zameni, posle garatnog roka ?
Za coil whine ne uvazavaju garanciju, kazu da je to normalno. E sad, das 600-700e i vise za neke karte, a one zvizde kao lude. Za mene to nije normalno ali eto. A ako si mislio na to da li moze da se popravi nesto na samoj karti nakon garancije gde si slobodan da je otvoris, to vec ne znam.
 
Za coil whine ne uvazavaju garanciju, kazu da je to normalno.
U teoriji su voljne firme da dotegnu za sledece generacije i smanje sansu (pogotovo sto nema vise kopanja pa opet moraju da udovoljavaju korisnicima), i definitivno bi trebala da bude bolja situacija sledece godine, ali u praksi su im resene ruke. Morale bi karte da kostaju mnogo vise, barem 3-4x skuplje za svaku kartu, ako ne i vise, i to ne samo skuplje nego i da se kupuju u vecim kolicinama.

Glavni problem je sto sve cesce ne mogu da se izbore za kvalitetnije eletro-mehanicke komponente, pored proizvodjaca elektricnih automobila. ByD, Tesla, ostali im otimaju ugovore ispred nosa.

Postoji Potencijal da se unormali za 4-5 godina situacija, ali samo ako ne bude prekida u trgovinu, transportu (Suez kanal, Panama Kanal) i proizvodnji. Jedino da krene Nvidia da subvencionise neke proizvodjace i da im pomaze da kupuju delove xD
 
Poslednja izmena:
slažem se, nego mislim kada prođe garancija - privatno. Da li može fizički da se zameni ?
Sta da se fizicki zameni? Da menjas celu naponsku sekciju dok ne ubodes kombinaciju koja nema coil whine?
 
Zato polovno sa garom pa proveris dal pisti ili ne.
Dam preko soma eura i ona svira ko hotel promaja i nikom nista,epa od mene corak🤣
 
Postoji varijanta da se smanji coil wine prvo razumeti zasto se javlja

 
Jedna iskustvena stvar doduse, coil whine je zavistan od dosta stvari. Reseatovanje kartice i kablova (na obe strane) uopste nije na odmet pokusati. Meni je jedan reseat kablova resio coil whine davno davno a na trenutnoj masini promena napajanja mi je resila coil whine na ploci. Znaci cula se MSI ploca kao stari hdd kad je na idle (najgore) neki low power state i krene coil da zveci ali posto je low power state ne zveci ultra high pitch nego nesto nize, kao HDD da radi non stop. Promenio napajanje iz XYZ faktora masina tiha kao groblje, eto.
 
Sa novim drajverima 24.1.1 sam primetio da GPU Core cesce boost-uje na 3+ GHz Shader clock, cak i u 2D prikazu. Iz radoznalosti sam podesio nestabilan max clock i dobio BSOD prilikom otvaranja 3DMark iz Steam-a :LOL:

Generalno ima mali boljitak u performansama, za sada mi se cini OK drajver.

Jel neko ovde koristi ReLive ili OBS? Sa prethodnom verzijom drajvera mi se desavalo da snimak (bilo AV1 ili H264/5) izgleda isprano, kao da je podesen Standard umesto Full Range 0-255. U drajveru je podeseno Full RGB 4:4:4. Nisam jos probao kako se novi drajver ponasa.
 
Sa novim drajverima 24.1.1 sam primetio da GPU Core cesce boost-uje na 3+ GHz Shader clock, cak i u 2D prikazu. Iz radoznalosti sam podesio nestabilan max clock i dobio BSOD prilikom otvaranja 3DMark iz Steam-a :LOL:

Generalno ima mali boljitak u performansama, za sada mi se cini OK drajver.

Jel neko ovde koristi ReLive ili OBS? Sa prethodnom verzijom drajvera mi se desavalo da snimak (bilo AV1 ili H264/5) izgleda isprano, kao da je podesen Standard umesto Full Range 0-255. U drajveru je podeseno Full RGB 4:4:4. Nisam jos probao kako se novi drajver ponasa.
Da, boostuje vise i kao da se trudi da ostvari "prefer max power settings" cak i bez dzoranja minimalnog takta na 100Mhz od maksimalnog. Definitivno razlike u ponasanju boosta ima, primetne. Moracu malo da istestiram da vidim o cemu se radi.
 
Steta sto Nvidia nije oborila jos vise cenu 7900 XT da se omasite AMD kupci, ali ni ovo trenutno nije na odmet
Polako, padaće cena Radišama još, kako vreme odmiče. AMD jedino nižom cenom može da stimuliše kupce da se odluče za njihove modele umesto onih iz NV kuhinje.
 
Sami sebi pucaju u nogu. :rolleyes:
 
@jurodivi
O cemu pricas?
Oni su vec lepo segmentisali trziste sa modelima, konkretno za Radeone u EU:

500-550e za 7800xt koja je blizu 6800xt ali sa duzim EOL-om...
7900x 720-850e su bile par puta
7900xtx su naletale vec za 900e (hellhound modeli)

I nV ce lepo da smesti svoje modele izmedju...

Sada lepo treba da iskoristi priliku ko ima 7900xtx moze da zavalja svoju i uzme 4090 polovnu na leto , jer 4090 (neki modeli) su vec otisli za 15% dole...
Polovne 4090 za 1.5K, ko je platio onaj porez nV i uzeo ih za 2500 moze sada da se slika ako je zavalja i za 1.7k i peva od srece
Ili 4080 (ti) super uz relativno malu doplatu...
 
Probah malo 7700 XT i mogu reci da je veoma interesantna karta. Opusteno za QHD.

U trenutku kada sam je imao, cena je bila niza. Sad su uvoznici podigli sve cene.


Vallhala QHD OC.pngTOMB QHD OC.jpg
 
@jurodivi
O cemu pricas?
Oni su vec lepo segmentisali trziste sa modelima, konkretno za Radeone u EU:

500-550e za 7800xt koja je blizu 6800xt ali sa duzim EOL-om...
7900x 720-850e su bile par puta
7900xtx su naletale vec za 900e (hellhound modeli)

I nV ce lepo da smesti svoje modele izmedju...

Sada lepo treba da iskoristi priliku ko ima 7900xtx moze da zavalja svoju i uzme 4090 polovnu na leto , jer 4090 (neki modeli) su vec otisli za 15% dole...
Polovne 4090 za 1.5K, ko je platio onaj porez nV i uzeo ih za 2500 moze sada da se slika ako je zavalja i za 1.7k i peva od srece
Ili 4080 (ti) super uz relativno malu doplatu...
Pričam o cenama ovde i u HU. Svejedno gde, 200-300e razlike između 7800XT i 7900XT uopšte nije malo, tačno im fali još po jedna karta da se uglavi između pa kome kako upadne u budžet.
Može da se pridikuje NVidiji na hiperprodukciji ali imaju karte za maltene svaku cenovnu tačku, jedino je povelika razlika između 4080 i 4090...
 
Postoji i 7900GRE ali se slabo moze naci u evropi.
 
Ali je mala razlika u performansama između gre i 7800xt, oko 10%
 
Tu dolaze nV modeli i onda fino ne preklapaju jedni druge...
Mada opet kazem, suludo (previse) je koja se lova danas daje za mid-tier gpu i ko zna sta nas ceka sa sledecom generacijom.
 
Jel otvorena stranica kucista resava probleme? Nikad nisam imao neke TEMP, a kuciste mi uvek otvoreno (takav tip)
 
Čekam da vidim šta će servis da mi kaže, da li ide nova grafika ili povraćaj novca.

@Sean

Ne rješava problem, taj pump out znači da paste na tom hotspot mjestu bukvalno više nema, zato skoči na max u par sekundi. Da ga na terasu izbacim na oko nula temperature sa otvorenim kućište isto bi bilo :)
 
Ja dižem ruke od AMD-a što se grafičkih karti tiče, bar što se tiče ove generacije. Taman pomislim da sam riješio problem (sve je bilo u redu do prekjuče, odlične sam temp imao) upalim sad Cyberpunk hotspot ode na 105c pa 110c u roku od 10 sekundi, uz ventilatore koji polude odmah na preko 3k rpm (dakle rade, nisu oni problem). Pomislim bug neki, problem 3D Mark, isto, obrišem drivere sa DDU iz očaja, instaliram opet - isto. Dakle temp bude 45-50c a hotspot 110c, iscurela biće pasta ilti klasični pump out. PTM7950 treba u ovih par dana da mi stigne ali nemam snage više, ide na reklamaciju u servisu pa da vidim šta ću dalje, do tada na integruši.
Gde su uzeo PTM i koju veličinu?
 
Sledeći put probaj NT-H1 (ako bude prilike, jer sa PTM-om ćeš "sagu" da završiš). Meni ona od svih najmanje pumpout-uje.
 
Nazad
Vrh Dno