Šta je novo?

AMD Radeon RX 6000 Thread

Ne znam kako kod mene to nema nikakvu tezinu. Afterburner radi uporedo sve vreme sa uv vrednostima iz adrenalina, pa nista.
Ali da ce biti losih grafika, bice ih.
Onaj prosedi lik sto popravlja generalno tehniku, sa yt kanalom, je i sam rekao da recimo bas slabo dobija red devil graficke na popravku a pun djavo geforce 3000 serije.
Mislim ok , nvidia se dosta vise prodaje , ali se brate i kvari.

Da li do njih samih, ili ih "strucni" korisnici razjebu, ostaje pitanje.
Svi slusaju popularne pc tech gurue sa yt (linusa, jayz2cent, hardwareunbox...), pa bese ona teorija koju je pustio fixit (ili nesto slicno) da su sve radeon graficke iz 6000 serije koje su mu dosle i bile zeznute jedino zajednicko imale poslednji adrenalin drajver zajednicko.
I odma sledeci dan - SHOK/FOTO/VIDEO/GRUDI - radeoni se raspadaju zbog drivera... a niko ni sa truncicom rezerve i suzdrzanosti , svi napravise "emisije" od pola sata kako drajver odjednom unisti sam GPU.
Kako ih je sve napravio budalama ,stvano se divim coveku...
 
@D.Zivkovic

HA HA, opste poznato... dobar vic. Poznato je da amd ima problema na pocetku nove serije kada puste prebrzo karte u prodaju a nemaju ispeglan drajver spreman da sve radi kako treba.

Drugo koji developer ce da sarani svoju app zarad kompanije kao sto je amd i da kaze e nasa app ne valja kostistite samo njihov softver. To moze samo lud covek da uradi.

Pun internet babskih prica, svi pricaju amd ima problema sa drajverima a vidim ovde dosta ljudi koristi amd karte i niko se ne zali. Pa cak ni @BitrAtE sto je kupio 7900xt vidim da se ne javlja znaci da mu sve radi kako treba, bar se nadam ako procita neka kaze posle sada vec koliko vremena svoje utiske o tome kako se kartica ponasa sa zadnjim drajverima koji su izasli samo za 7900 seriju.
 
Nemam nikakvih problema + koristim MSI Afterburner konstatno, dakle radi konstantno i podiže mi se sa sistemom (navikao na GUI, preko njega sam spustio voltažu na 1020mv)
 
Ne kaže da mu aplikacija ne valja, lepo sam napisao šta kaže, ali ti si maliciozan i zamenjuješ teze. Ta floskula kako su tone iznetih argumenata babske priče i "kod mene radi super, vi koji se žalite ste neznalice" pokazuje aroganciju i površnost. Ponašaš se kao da si popio svo znanje ovoga sveta, ne uzimajući u obzir ni najmanju mogućnost da tvoja bahata etiketiranja možda nemaju osnova. Malo pristojnosti i spremnost da se malo bolje infirmišeš o tim "babskim pričama" ti ne bi naškodilo. I kao prvo, ATI je imao probleme sa drajverima i mnogo pre kupovine od strane AMD-a.
 
@D.Zivkovic

Ako ti znas sta pises bice super, prvo kazes da developer upozorava da nije preporucljivo da se koristi, opet te pitam koji to developer radi? To je isto kao onaj seljak na pijaci sto prodaje krompir i ti dodjes do njegove tezge i on ti kaze e nemoj da kupis kod mene idi kupi kod onog preko puta, kod mene moze da se desi da nije svaki dobar.

To su tvoje reci sto si napisao, prvo nemam razlog da se hvalim, drugo kao sto ti citas internet ja komuniciram sa ljudima uzivo i slusam informacije iz prve ruke a internet ti je nova vrsta papira a znas kako kazu za papir... " papir trpi sve " e tako i na internetu moze svako da napise sta hoce a jel to verodostojna informacija ili nije to niko ne zna. Velika vecina postova na internetu je upravo od takvih ljudi kao sto si ti koji si promenio tabor i nije onako kako si navikao ali jos gore je to sto si verovatno pokusavao da koristis isto kao nvidiu ali ipak nije to nvidia to je amd.

Jednostavno mora mala doza prilagodjavanja i to je sve sto se ocekuje od korisnika, drugo da se ispostuje odredjena procedura... kada se menja nvidia za nvidiu ne mora da se radi novi sistem ali kada se prelazi sa nvidia na amd je pozeljno da se odradi novi sistem, koliko to ljudi ispostuje ne znam ali znam da sam ja uvek tako radio.

Sa racunarima se druzim od pentim keca pa tako da sam upucen naravno ne svaku terminologiju i izraze ali znam da ljudi kada nisu zadovoljni hoce da preteruju sa izjavama a i ta prica oko drajvera je malo prenaduvana, ima nije da nema slucajeva gde ljudi stvarno imaju probleme. Da kazemo da od 100 korisnika amd karti 10 ima realne probleme a velika vecina ako ima problem je zato sto cacka i radi nesto sa cime do tada nije imao dodirnih tacaka.
 
Problem sa Sapphire RX6700 na drugarovom kompu. Kod mene sastavljeno, monitor bio povezan na HDMI, drajveri instalirani (tj reinstalirani preko DDU posto je imao RX580). Kod njega su dva monitora, do juce radila na RX580, jedan na DP 1080p 144Hz, drugi na HDMI 1080p 75Hz. Sada nece da salje signal na ovaj sto je preko HDMI povezan (karta ima jedan HDMI) kada su oba povezana.

Kada je samo taj HDMI povezan, onda dobije boot logo sliku i posle toga no signal kad udje u proceduru dizanja Windows-a. Probali da promenimo na koji DP port je primarni monitor povezan, pogledali u device manager/Detect opciju u Display Settings itd itd ali nikako da dobije sliku na drugom.
U toku pisanja ovog post-a, probao drugi HDMI kabel i radi. Taj isti kabel je radio bez problema na RX580, pa ako neko dodje u slicnu situaciju da zna.
 
Kovac: prelazi ti u naviku da ulazis u konflikte, etiketiras, prozivas i kada ljudi reaguju, ti ih prijavljujes.
Nastavis li tako, bices udaljen sa foruma.
Svi: ako neko flejmuje, provocira itd, prijavite bez ulaska u polemiku, u protivnom vas moramo tretirati isto kao i prekrsioca pravila.
 
@DukeLander

Ne ulazim ja u konflikte nego pisem ono sto jeste, iz prilozenog se vidi da doticni krivi amd za losu kupovinu i zali sto nije kupio nvidia karticu a toliko ljudi ovde poseduje kartice od amd-a i ne zale se na probleme. Naravno svi smo svesni da problema ima u oba tabora ali da je jedan bas toliko losiji a da je drugi toliko bolji da onaj prvi mora da se pluje bas toliko to nije uredu.

I naravno da cu svaku konverzaciju u kojoj nije primeren jezik za razgovor na forumu da prijavim jer ako ja mogu sa ljudima lepo da pisem ocekujem i od drugih da to isto postuju a ne da nazivaju sagovornike kojekavim imenima. I ne branim ja ni amd ni nvidiu svi oni gledaju svoj profit a kupci su zadnja stvar ali takavo pisanje bas nije za forum a ti prelisataj unazad jednu stranu pa vidi kako doticni pise.

Nisam nikoga i nikada etiketirao (osim onog aki28 da je bot telekoma) ali da jesam prozvao to jeste jer ne volim da vidim da neko krivi nesto za svoju losu odluku. Znaci ja sam kupio sebi amd kartu, jel me neko terao ili sam hteo mozda da ustedim neki euro i sada su mi svi drugi krivi ako taj proizvod nije ispunio moja ocekivanja. Jednostavno nije uredu.
 
Poslednja izmena:
Mislim da sam bio jasan, nemas prava nikog etiketirati ni prozivati, tacka.
Imas prijavu ako mislis da nesto nije u redu.
Takodje svako ima pravo da iznese svoje misljenje, ako spamuje - prijava.
Nije na tebi da utvrdjujes sta je istina a sta ne.
 
Ja sam 2019 nekako "na brzaka" kupio 5700XT i kad sam posle toga pročitao recenzije, žalbe na drajvere, pregrevanja, ma nema kojeg hejta nije bilo, gotovo da sam se plašio da odigram igru. Za godinu i po dana koliko sam je imao SAMO JEDNOM mi se desio "black screen" bug i imao sam JEDAN JEDINI restart u minimum osmosatnom korišćenju računara. Sa svakom novijom verzijom Adrenalin drajvera sve je bilo stabilnije i bolje.
Zahvaljujući kripto ludilo tu 5700XT sam posle godinu i po dana maltretiranaj prodao za 50% veće pare, dodao malo i opet uzeo AMD RX6800. Ako sam imao problema za ovih skoro dve godine zbog drajvera onda bih za taj broj jedva iskoristio prste jedne ruke za hiljade sati upotrebe.
Jednostavno je problem što ljudi, u većini slučajeva, ne znaju da koriste računar kako treba. Juče sam pročitao kritiku sa Amazona kako Corsair RAM DDR 5 nije dobar jer ne može da stane na DDR 4 matičnu!!!!!! Isti je slučaj i sa grafičkim kartama. 90% ljudi koji kupe nove grafike mrzi ili imaju neke druge situacije da reinstaliraju računar što je, bar meni, počev od 1996. nešto što je "must do" maltene kod svake promene hardvera. Jer drajveri ostavljaju gomilu "repova" za koje ne znate a kmpjuter ih pri deinstalaciji ne uklanja ( nekle čak ni DDU ).
Jednom sam imao dovoljno slobodnog vremena da se bakćem sa instalacijom pa sam posle sveže instalacije W10 instalirao TOTAL KOMANDER, DDU i pustio da update odradi svoje, čisto da mi ne bi pokvario merenja, te sam isključio mrećni kabl za internet, pride, Zahvaljujući preciznijoj mehanici TC u odnosu na explorer, video sam koliko tačno zauzima C disk. Instalirao drajvere za grafičku i video koliko tada zauzima C disk. Iskoristio DDU i pogledao koliko posle iznosi veličina C diska sa sve obrisanm TEMP fajlovima, kešom i svakim AMD/Radeon folderom i fajlom.
Uradite isto i zapanjićete se rezultatom.

Zbog toga - SVAKA promena hardvera, POGOTOVO grafičke karte je OBAVEZNA reinstalacija sistema ako želite da vam sve to radi kako treba.
Danas je to dečja igra, za to mi treba 2-3 sata maksimalno.
A nekad sam instalirao Windows 95 sa 20+ flopija i skidao 1,8 MB Windows Commandera preko tri sata zauzetog fiksnog telefona na 14400 modemu...
 
Još od one grejalice od Nvidia 8800 imam samo AMD grafike i od novijih samo sam jednom morao da reistaliram cele Windows nanovo, mislim da je to bila W7 jer driver nije hteo da se instalira bez toga ali je ceo system bio prilično upropašćen. Od tada i DDU samo pri promeni grafičke. Sada su drajveri praktično univerzalni a imaju i rutinu za čistu instalaciju. Evo skoro sam prešao sa RX 570 na Rx 6600 bez promene drajvera koji su tada bili 22.5.1 a sada 22.11.2 i sve radi kao sat. Sve prepoznaje novu grafiku i rade sva nameštanja specijalna za nju.
PS:
Win 11 pro clean installod pre neke 2 godine i dual boot sa W11 Insider dev sa istim drajverima. Koliko vidim na AMD sajtu potpuno isti drajveri od Rx 400 serije zakljulčno sa Rx 6000 serijom, jedino Rx 7000 ima posebne drajvere koji ne pasuju na starije grafike.
Znači da jedino systemski problemi utiču na to. ili to ili nešto ne valja sa karticom.
Evo za recimo Rx 470
1675433414164.png
1675433457576.png
 
Ja sam 2019 nekako "na brzaka" kupio 5700XT i kad sam posle toga pročitao recenzije, žalbe na drajvere, pregrevanja, ma nema kojeg hejta nije bilo, gotovo da sam se plašio da odigram igru. Za godinu i po dana koliko sam je imao SAMO JEDNOM mi se desio "black screen" bug i imao sam JEDAN JEDINI restart u minimum osmosatnom korišćenju računara. Sa svakom novijom verzijom Adrenalin drajvera sve je bilo stabilnije i bolje.
Zahvaljujući kripto ludilo tu 5700XT sam posle godinu i po dana maltretiranaj prodao za 50% veće pare, dodao malo i opet uzeo AMD RX6800. Ako sam imao problema za ovih skoro dve godine zbog drajvera onda bih za taj broj jedva iskoristio prste jedne ruke za hiljade sati upotrebe.
Jednostavno je problem što ljudi, u većini slučajeva, ne znaju da koriste računar kako treba. Juče sam pročitao kritiku sa Amazona kako Corsair RAM DDR 5 nije dobar jer ne može da stane na DDR 4 matičnu!!!!!! Isti je slučaj i sa grafičkim kartama. 90% ljudi koji kupe nove grafike mrzi ili imaju neke druge situacije da reinstaliraju računar što je, bar meni, počev od 1996. nešto što je "must do" maltene kod svake promene hardvera. Jer drajveri ostavljaju gomilu "repova" za koje ne znate a kmpjuter ih pri deinstalaciji ne uklanja ( nekle čak ni DDU ).
Jednom sam imao dovoljno slobodnog vremena da se bakćem sa instalacijom pa sam posle sveže instalacije W10 instalirao TOTAL KOMANDER, DDU i pustio da update odradi svoje, čisto da mi ne bi pokvario merenja, te sam isključio mrećni kabl za internet, pride, Zahvaljujući preciznijoj mehanici TC u odnosu na explorer, video sam koliko tačno zauzima C disk. Instalirao drajvere za grafičku i video koliko tada zauzima C disk. Iskoristio DDU i pogledao koliko posle iznosi veličina C diska sa sve obrisanm TEMP fajlovima, kešom i svakim AMD/Radeon folderom i fajlom.
Uradite isto i zapanjićete se rezultatom.

Zbog toga - SVAKA promena hardvera, POGOTOVO grafičke karte je OBAVEZNA reinstalacija sistema ako želite da vam sve to radi kako treba.
Danas je to dečja igra, za to mi treba 2-3 sata maksimalno.
A nekad sam instalirao Windows 95 sa 20+ flopija i skidao 1,8 MB Windows Commandera preko tri sata zauzetog fiksnog telefona na 14400 modemu...
amdcleanuputility, isto tako dobar kao DDU ali samo za AMD.
DriverStoreExplorer, pronalazi sve zaostatke starih drajvera i nameštanja.
Revo uninstaller > Advanced cleanup.
Samo neki od pomagala.
Ipak problem može da nastane sa DirectX koji može da se reinstalira i sa shared .dll koje treba zameniti. W10 i 11 mogu to da uradesa "In place upgrade" koji zameni sve systemske fajlove. Praktično novi system bez gubitka podataka.
 
jedini problem sa amd kartim, ili bolje receno, sa amd driverom, u zadnje 3 godine, kad mi prilikom instalacije drajvera, nestalo struje, jedva sam uspeo da podignem windows posle toga, nekako je dovrsio install drajvera, ali od tada, kad palim komp i kad ulazi u sistem, dok digne amd ikonu za drajver, prodje minut, kad digne, normalno radi..... svez install windoze je i to resio.....
(odnosi se na seriju 6xxx karti pa zato pisem ovde, na gore pomenute tekstove o "ubagovanim amd kartama")
 
Imam problem sa 6800, cim udjem u Age of Empires IV posle 3 min crn ekran i mora restart na dugme. Takodje i 3dMark Time spy posle nekog vremena crn ekran i mora restart.
I posle toga moram ponovo da instaliram drajver. Jer posle restarta drajver se vrati na default i moram ponovo da istaliram.
Probao sam i nov sistem i isto se desava.
Probao sam furmark radi bez problema. I to mi je cudno.

Danas sam ubacio nvidia 3080 i sve radi normalno.
 
Mnogo je poznatih bagova sa 6xxx serijom koje ne rešavaju ... Ja se patim sa csgo i Elite Dangerous, duže vreme a rešenja ni na pomolu...
 
Zapuca prilikom ucitavanja nove partije/mape. Ima workaround, dodas -disable_d3d9ex u commandline
 
Ja napr. imam problem kod skrolovanja u web browserima i to sto kada pokrenem igricu na jednom monitoru, a neki video sadrzaj, stream na drugom, desi se freeze i pukne driver. Nisam siguran koja stvar me vise iritira. Medjutim, ne, nije do drivera i boli nas uvo - AMD (btw sarkazam) -.-
 
Ovo je meni resilo problem na laptopu, dok nisam odradio cim predjem u dual screen main monitor poludi i zabada.
 
Poslednja izmena:
^ jesi radio reinstalaciju windowsa? Ako sa nvidia menjaš na AMD poželjno je uraditi novi windows.
 
To je registry za Windows funkciju, nebitno da li je grafika nVidia, AMD ili Intel. Jedino sto nVidia ima javno i lako dostupno postavljeno na sajt pa te salju tamo...
 
^ jesi radio reinstalaciju windowsa? Ako sa nvidia menjaš na AMD poželjno je uraditi novi windows.
Bukvalno od kako sam reinstal win i svezi driveri mi se to desava, pre sam na starom win i DDU gurao mesec dana bez ikakvih problema... Isti driveri,ista karta. U sustini ne bih ni dirao win posto me mrzi da to radim zbog podataka na particijama, ali nestalo prostora, kupio novi SSD i problemi...
 
^ jesi probao starije drivere da staviš? Ne vidim razlog da bi novi SSD pravio problem.
 
Meni je danas stigao 6700 XT Red Devil, stavio sam ga uz stari i7 4790K dok ne sredim novu mašinu (stigao mi je Ryzen 7 5700X, ali trebam još ponešto nabaviti).

Već i ovako je dosta bolje u odnosu na GTX 970, npr. Unigine Heaven je davao 62.5 FPS i 1574 Score, a sada je 186 FPS i 4687 Score.
Shadow of Tomb Raider je na Highest davao 27 FPS a sada je 96 FPS.
3DMark Time Spy je za Graphic Score imao 3.606 a sada je 12.328.

Baš ću da vidim koliko će se na ovo još dodati kada 6700 XT uparim sa R7 5700X.

Pri tome su GPU temperature fino niže, nije za sada prešao 56 stepeni, ventilatori ni ne rade do nekog opterećenja, a najviše su radili 39%.
Zanimljivo je da je VRAM imao maksimum od čak 9952 MB, od 12 GB koliko ima, znači fino zna da povuče i popuni.
Maksimum snage je do sada bio 206 W, a ovako u idle je samo 6 W.
 
Bukvalno od kako sam reinstal win i svezi driveri mi se to desava, pre sam na starom win i DDU gurao mesec dana bez ikakvih problema...

^ jesi probao starije drivere da staviš? Ne vidim razlog da bi novi SSD pravio problem.
Nije poenta u novom SSDu, vec sam samo spomenuo zasto sam morao da reinstal Windows. Prvo sam instalirao 22.11.2 (WHQL) ponovo, logicno recommended su i radilo je dobro pre formata, medjutim problemi i onda sam odradio DDU i stavio ove trenutne 22.5.1 i ista stvar. Sad zasto se desava, stvarno ne znam. Ne mogu da kazem da imam neki performance issue, fps u igrama, temp, zvuk , sve sve super, ali eto ta dva problema ( freeze i pucanje drivera + scroll lag u browseru) ostaju...
 
^ stvarno čudan problem. Ne znam šta bi mogao raditi. Gledao sam na netu i dosta ljudi prijavljuju pucanje drivera kao i kod tebe dok drugi kažu da im radi ok. Neki imaju probleme na W10 neki na W11. Samo je jedan lik naveo da je rešio na ovaj način “And I finally fixed it last night. I turned off Instant Replay in Radeon”
 
To mi je iskljuceno od pocetka. Zato se i nerviram, ocigledno je do divera a AMD napravi zvanicnu izjavu da nije do drivera...
 
^ ljudi prijavljuju problem na 22.5.1 i na 22.11.2, neki koriste jedne pa vrate na druge i radi im a kod drugih problemi kao i kod tebe. Jel koristiš dva monitora? Jel D.P ili HDMI?
 
Vrh Dno