Šta je novo?

AMD Navi RX 5700/5700XT

Da li ti ovo u profilu piše da trenutno imaš GTX 460??? i Dell od 21 inča (znači 1920x1080 max)???

QQ, kakav te šok čeka!! Mene je iznenadila razlika između GTX1060 sa 6 GB i RX 5700 XT, a ne smem ni da zamislim kako ćeš se ti oduševiti. :D
 
https://youtu.be/vfUe-7kDeaA

I sa starijim drajverima u nekim od popularnih igara 2080 Ti je samo 35% brza, a kosta 3 puta vise.

5700 XT je zverka, samo drajveri treba da se peglaju :)

Doduse, ja za ovih nekoliko meseci nisam imao nikakve probleme, ali sam koristio 19.11.3 duze vreme jer su Adrenalin bili losi..
 
Poslednja izmena:
Kulj, Pulse je vec 380-390e u AT, ako se stabiliziju cene verujem da ce se kretati tako krajem godine, 350-400e i za druge custom modele, sto ce biti odlicna cena za takvu karticu
 
Cekaj ovo, cekaj ono. Cekaj da padnu cene, cekaj da izadje nova generacija... Otisao za Bg i uzeo poslednji komad Sapphire Nitro+, iako mi je zelja bila MSI Gaming X. I pitanje je da li ce uopste cene ici dole do kraja godine, narocito kod nas.
 
Poslednja izmena:
Cene sada mogu da idu samo na gore, a i 20ak € dole i nije nešto značajna ušteda [emoji51]
 
A i u drugoj polovini godine dolaze Navi 2X karte sa ray tracingom.
 
Poslednja izmena:
Cene sada mogu da idu samo na gore, a i 20ak € dole i nije nešto značajna ušteda [emoji51]

Kako ko, gledam Saturn i MM, vec su veselo podigli cene za 50e na Gaming X...

Ako je kao sto kaze DR, da ce Navi 2.0 izaci sa rt-om, cene mogu samo dole da idu, 1440p karte ce ici u rangu 300-400e...

(mada je bilo price da AMD implementacija rt-a jos uvek ne interesuje, barem ne jos 1-2godine zbog "nerazvijenosti podrske", mozda se i varam)
 
Kako ko, gledam Saturn i MM, vec su veselo podigli cene za 50e na Gaming X...
Ako je kao sto kaze DR, da ce Navi 2.0 izaci sa rt-om, cene mogu samo dole da idu, 1440p karte ce ici u rangu 300-400e...

Izgleda da ovde niko ne razmišlja o Korona virusu. Već sad je čitav svetski trgovinski lanac počeo da puca, tako da bi pojeftinjenja bilo JEDINO ako bi se sve vratilo u normalu za par dana, što je nemoguće. Lepo je to objasnio Linus u onom videu: "Foxconn (ako sam ga dobro razumeo) već sada ima 5-6 onih ogromnih brodova punih robe, ali samo dva kapetana koji nisu u karantinu". A zalihe se "brane" većim cenama. Tako da su ti "Saturn" i "MediaMarkt" samo prve laste poskupljenja. Bar je to neko moje laičko mišljenje.

A što se tiče Navi 2.0 sa podrškom za RT, nemoj misliti da su oni gluplji od Nvidije pa da neće to dobro naplatiti. Ako je RTX 2080 sada u svetu malo više od 600€, budi siguran da 3080 neće imati startnu cenu manju od 800€. 3080Ti bar još 100-200€ skuplja. Što znači da budući (nagađam) RX 5900 biti oko 750€, a 5900 XT malo niže cene od 3080 Ti. Neće te kartice ni najmanje uticati na 5700 seriju. Dakle, opet moje laičko mišljenje, što ne znači da će tako zaista biti. Zato i služe forumi, za razmenu mišljenja.

A što se tiče uticaja Korona virusa na ekonomiju to će nas u Srbiji najmanje da pogodi. Da smo iole normalni. Ionako smo van svih trgovinsko-ekonomskih tokova povezanosti u svetu, jedino što će naši monopolisti da dignu cene zato što, eto, to je trend u svetu, iako nemaju ni dodirnih tačaka sa svetskom ekonomijom. Zato će kod nas tek da bude jezivih poskupljenja, pa me ne bi čudilo da, na primer, RX5700 (ne XT) dostigne cenu RTX2080 na zapadu. Pa ti posle kupuj u Mađarskoj kad zatvore granice zbog izbeglica i virusa...

Uglavnom, ništa lepo nas ne čeka što se tiče hardvera...
 
Koliko sam u toku neki pogoni u Kini su vec poceli sa proizvodnjom, doduse ne u punom kapacitetu. Tako da sumnjam da ce situacija biti kriticna kao sto najavljuju, jedino ako zaista pogoni ostanu van rada do pocetka maja...

MM/Saturn sam dao kao primer pohlepe (u pitanju su "sestrinski lanci" koji pripadaju istoj kompaniji) - odmah koriste situaciju i vec su podigli cene za 10-15% na vecinu PC komponenti, manji retaileri (Cyberport i E-tec recimo) i dalje drze stare cene tako da pretpostavljam da stvari nisu jos toliko kriticne. Pritom MM/Saturn uvek imaju barem 5-10% vece cene od trzisne ovde u AT i pretpostavljam da uspevaju samo zato sto daju robu na kredit (i povremene akcije, koje su smesne u poredjenju sa snizenjima i ucestaloscu onih u DE).
Pritom su preprodavci, vecinu tehnicke za desk nabavljaju preko Amazona (snizenja na Amazonu izjednacuju), manje drze na lageru.
Jedino gde sam zaista primetio nestasicu su Patriot Viper Steel memare (koja se ionako razgrabljuje u startu) i Seasonic focus plus platinum napajanja... Kao i drasticno poskupljenje SSD-ova nakon NG.

Totalni je bezobrazluk da 5700xt samo kod njih ode na 508e, a 5700 TUF(non-xt) 390e...
5700xt TUF je kod drugih trenutno ~400e (ostali top modeli su i dalje oko 450/465e), sto mozda i nije lose ako se problemi hladjenja daju srediti sa duzim srafovima (u slucaju da dodje do nestasice) - mada pored Pulse, Nitro+ ,RD i GX ne verujem da ima sta da trazi...
 
Poslednja izmena:
Da li ti ovo u profilu piše da trenutno imaš GTX 460??? i Dell od 21 inča (znači 1920x1080 max)???

QQ, kakav te šok čeka!! Mene je iznenadila razlika između GTX1060 sa 6 GB i RX 5700 XT, a ne smem ni da zamislim kako ćeš se ti oduševiti. :D

HAHAHAHA
Da do danas koristio gtx 460 i sad se napokon pocastio :)
Imao sam pre toga solidne grafike radeon hd 6950, gtx 770, gtx 970 i onda se rodila moja cera pa nije bilo igranja dobrih 4 godina a ova gtx 460 je skupljala prasinu pa je taman popunila rupu kad sam prodao gtx 970.
Ogromna je razlika naravno, ovo deluje nestvarno sa frejmovima i jos sve na max :-D
Malo je bucnija u nekim momentima ali temperature su fantasticne.
Sad napokon da zavrsim Betmena i jos cu ovu staru gtx 460 da iskoristim za physx u slotu koji radi na 4x brzini.
 
Koliko sam u toku neki pogoni u Kini su vec poceli sa proizvodnjom, doduse ne u punom kapacitetu. Tako da sumnjam da ce situacija biti kriticna kao sto najavljuju, jedino ako zaista pogoni ostanu van rada do pocetka maja...

Nije toliko problem u proizvodnji koliko u transportu. I u prošlom postu sam citirao Lajnusa da imaju pune prekookeanske brodove robe, ali samo dva kapetana koji nisu u karantinu. Da ne pominjem zabrane letova između pojedinih država i druge probleme sa tim istim karantinima. Dakle, problem nije u proizvodnji već u transportu robe.

Totalni je bezobrazluk da 5700xt samo kod njih ode na 508e, a 5700 TUF(non-xt) 390e...
5700xt TUF je kod drugih trenutno ~400e (ostali top modeli su i dalje oko 450/465e), sto mozda i nije lose ako se problemi hladjenja daju srediti sa duzim srafovima (u slucaju da dodje do nestasice) - mada pored Pulse, Nitro+ ,RD i GX ne verujem da ima sta da trazi...

Ah, kao i svuda u svetu. Uvek imaš one sa parama koji se ne razumeju previše i mrzi ih da traže dalje od onoga što se najviše reklamira. Isto tako je i kod nas. Na primer, Ryzen 5 3600 na jednom mestu košta toliko, na drugom toliko, a razlika od 50€ (kupovina na rate) nije mala ni za zapadno tržište, a kamoli kod nas. I opet će većina ljudi kupovati tamo gde je izreklamirano, umesto tamo gde je povoljnije, jer za to ne znaju.
A i kad sam uzimao 5700XT dan pre nego što sam krenuo u kupovinu je nestalo Gigabyte GamingX za koji bi se izbečio 10.000 više, ali je na drugim mestima bio debelo preko 65.000 tako da mi je to bila ipak prevelika razlika od 50.000 koliko sam platio referentnu. Pa, neka se greje, imam garanciju. Ali za sada nemam nikakvih problema...
 
Kada meces artcic cooling??
 
Trenutno sam odustao od te ideje jer imam garanciju i baš me briga da li se pregreva ili šta već, sve dok radi onako kako treba.
Ali ću ipak nabaviti taj kuler i sačekati da otplatim poslednju ratu, a onda ću da je čerupam i eksperimentišem.
 
Naleteo sam na jedan snimak koji moram da postavim, pošto je ovde bio jedan "poznavalac" koji tvrdi da RDR2 nema nikakvu revolucionarnu grafiku, kao nekad Crysis.



A verovatno mnoge igre imaju volumetrične oblake koji krajnje realno utiču na osvetljenje i kišu, pojavu duge, zemljište koje se razlikuje da li je kišno ili suvo, efekte od kojih zastaje dah i da ne nabrajam dalje, mnogo je lakše videti.



A razlog zašto postavljam ove klipove je to što RDR2 izgleda ovako uz 5700XT na 1920x1080. A to je i bio razlog moje kupovine...
 
Raj za oci i opelo za racunar :d:d.... ja se razmisljam da li da uzmem odmah 5700 ili da cekam novi navi :p ili nv 3070, za 4k rez...
 
Hmm
Imam problem
Komp digne sistem lepo i čim učita drajvere ventilatori na grafici se ugase i grafička počne da vibrira. Probao sam da reinstaliram drajvere ali nisu hteli da se zavrte. Sve sistem prepoznaje lepo grafiku ali ona nabija temperaturu jer ne rade ventilatori već samo vibrira grafika.
 
Koji model je u pitanju?
 
Vidi da li su neki kablovi blokirali ventilatore. Meni se to desilo pa sam imao isti problem
 
Ma jok, kao što napisah vrte se fanovi dok se ne podigne sistem i učitaju drajveri a onda stanu i ne rade uopšte. Na msi afterbu. pokuzuje da ih vrti na određenom procentu ali oni miruju. Ma kontaktirao prodavca a on servis tako da je šaljem u ponedeljak na reklamaciju.
 
Iskreno, za ovo prvi put čujem. Najbolja stvar koju bi mogao da uradiš je sveža instalacija Windows-a i najnovijih drajvera. Inače, nema gde nisam pročitao da Adrenalin drajveri imaju more problema sa Afterburnerom. Ili da probaš karticu na drugom računaru.
Naravno da možeš da pošalješ na reklamaciju, ali ako je kartica ispravna imaćeš iste probleme opet.
I na kraju glupo pitanje - u Radeon software šta ti stoji pod Performance/Tuning???
 
Ok, a da li si pokrenuo neku igru?

Meni ovo izgleda na standardno ponasanje kartice da ne pali ventilatore do neke temperature a onda ih tek pali.
 
Probaću je kod ortaka u drugi komp pa da vidim šta se dešava. Pa na msi after. pokazuje da vrti kuler na 60% a oni miruju, probaću i sa sveže novim sistemom pa da vidimo šta kaže. 5 dana je šljakala ok i odjednom juče počela da zeza. Najviše me brine što kad zaustavi ventilatore počne cela kartica da vibrira.
 
Nemoj da koristis Afterburner, desavaju se haoticni bagovi sa Navi karticama kada se koristi.
 
Posle oko 40 minuta igranja Overwatcha na max podesavanjima (samo shadows na medium) na 1440p, ne oseca opterecenje :D
gamingX.png
 
Pozdrav ljudi, da li je neko imao problema da mu ne radi HDMI na 5700 XT? Imam XFX referentni model, sve sam probao, par razlicitih hdmi kablova, par razlictih monitora, Windows , Linux, reinstall drivera milion puta, chipset drivera, flash biosa na maticnoj, vadio rame, palio/gasio xmp, u biosu PCI-e gen sa auto vratio na 3rd gen, nista. Probao sam sa 2.0 hdmi 18gbps Vention kablom takodje, ne radi. Vidim sada da na Asus/XFX/Sapphire sajtovima pise da GPU podrzava HDMI 2.0b. Jel mi to mozda neki sertifikovani kabal treba za to ? Hvala unapred svima
 
Pregazio sistem, sve sveže i naravno sad šljaka kako treba. Istestirao na nekim igrama bez msi afterburner i ne sećam se veće temperature od 62 stepena. Sad tek vidim koja je ovo ala, bre ume da povuče 190w bez problema.
 
Nazad
Vrh Dno