Šta je novo?

AMD Driver Timeout (RX6900XT)

Ok, kartica ima Dual BIOS, jedino jos sto mi pada na pamet a da drugi vec nisu predlozili je da iskljucis komp i prebacis prekidac na kartici na sekundarni BIOS. (mali prekidac sa leve strane kartice, blize zadnjoj strani kucista)

Proveri i kablove od napajanja da su ispravno konektovani i da nisu nagoreli.
 
Ta maksimalna frekvencija od 2500+ je previše za tu kartu. Hajde da kažem pre na granici, pa onda dolazimo do "silicon lottery" da li je kod tvog primerka previše ili nije.

2000 mhz bi trebalo da je skroz opuštena frekvencija. Ako nemaš, skini npr. Superposition koji će da optereti GPU maksimalno pa za par minuta imaš rezultat da li puca ili ne.
Okej, probao sam da stavim, ali AMD Adrenaline mi iz nekog razloga vraca na default settings.
Ima i Adrenaline stress test, pa mozda i to zavrsi posao? https://prnt.sc/Blki0e_AMOHf


Ok, kartica ima Dual BIOS, jedino jos sto mi pada na pamet a da drugi vec nisu predlozili je da iskljucis komp i prebacis prekidac na kartici na sekundarni BIOS. (mali prekidac sa leve strane kartice, blize zadnjoj strani kucista)

Proveri i kablove od napajanja da su ispravno konektovani i da nisu nagoreli.

Pogledacu, ali konfiguraciju su mi sastavljali ovi Madjari, i moram da skidam kuler da bih mogao da skinem i karticu, itd. Nadam se da su ti prekidaci pristupacni.
 
@PROTOSS
Sad moram da idem i na ovu opciju...

Da li si stisnuo dugme "Apply changes"? Na ovom screenshot-u vidim da nisi. Svaka promena mora da se potvrdi na to dugme... Nema razloga da te Adrenalin vraća na fabrička podešavanja osim ako nisi potvrdio nova pritiskom na dugme.
 
@PROTOSS
Sad moram da idem i na ovu opciju...

Da li si stisnuo dugme "Apply changes"? Na ovom screenshot-u vidim da nisi. Svaka promena mora da se potvrdi na to dugme... Nema razloga da te Adrenalin vraća na fabrička podešavanja osim ako nisi potvrdio nova pritiskom na dugme.
Jesam, odradio sam to i prvi put.

Sad sam proverio - kad god udjem u Dotu ponovo, on me vrati na fabricka podesavanja u Adrenaline.
 
To je jako čudno jer na fabrička podešavanja vraća samo kad se nešto desi.
Probaj da setuješ onako kako sam ti rekao 1900-2000, potvrdi i restartuj komp. Posle reboot-a proveri da li su podešavanja ostala ili je opet vratio na default.
 
To je jako čudno jer na fabrička podešavanja vraća samo kad se nešto desi.
Probaj da setuješ onako kako sam ti rekao 1900-2000, potvrdi i restartuj komp. Posle reboot-a proveri da li su podešavanja ostala ili je opet vratio na default.
Trebalo bi da je sad to to, ali ajde da restartujem komp, pa da vidim da li su tu i dalje podesavanja. https://prnt.sc/fdAeH7lZWFSA


Okej, hvala, pogledacu!
 
Ne sviđaju mi se ni ova DOTA 2 podešavanja. Stavi i to na default.
 
Imaš taj Dota 2 tuning profile koji ko zna šta radi. Mislio sam da i to ukloniš. Idi na delete profile, možeš uvek ponovo da ga dodaš.
 
Imaš taj Dota 2 tuning profile koji ko zna šta radi. Mislio sam da i to ukloniš.
Ne, nego je to "OC" profil za Dota2. U njegovom slucaju underclock profil za Dota2. Ta podesavanja za 1900/2000 se primenjuju samo za Dotu2 u ovom slucaju.
 
Pa dobro, trebao bi u svakom slučaju da ga ukloni jer van Dote, nigde ne radi. Fora je valjda da nađemo neka generalna podešavanja koja će da rade, svuda.
 
pa treba da radi onako kako je radila do skora.... ako ne radi znaci da je neispravna... posle svega sto je covek uradio softverski, valjda je to jasno?
 
Ta karta moze bez problema da radi i preko 2.5ghz, najbolje neka reklamira ako je sve moguce vec probano, drzati na 2ghz nije resenje, gubi se dosta sa takvim clockom
 
Ako je ovako kako je Danilo rekao a verujem da jeste, onda 1900-2000 podešavanja rade samo kad je u Doti dok van toga radi na 2500+mhz što joj je možda previše.
Ideja mi je da kartu globalno, u svim aplikacijama i pod svim opterećenjima drži na 1900-2000 što bi ova karta morala sa lakoćom da žvaće. Ako i tako nešto zeza, onda nije do podešavanja.

@panther_

Nisam ni misio da drži tako, nego da testira.
 
Pa dobro, trebao bi u svakom slučaju da ga ukloni jer van Dote, nigde ne radi. Fora je valjda da nađemo neka generalna podešavanja koja će da rade, svuda.
Necu biti pri PCu do sutra, tako da cu tada da krenem sa ispravkama.
pa treba da radi onako kako je radila do skora.... ako ne radi znaci da je neispravna... posle svega sto je covek uradio softverski, valjda je to jasno?
Pa sve je radilo bez problema jedno 10ak meseci, i onda mi se pojavio ovaj problem niotkuda.

Ne znam da li su drajveri ili hardver u pitanju, ali prodavci mi kazu da ne garantuju da ce mi biti prihvacena garancija ako se na testovima pokaze kao ispravna.
 
pa treba da radi onako kako je radila do skora.... ako ne radi znaci da je neispravna... posle svega sto je covek uradio softverski, valjda je to jasno?
Jasno je, nego zelimo da eliminisemo bilo kakvu mogucnost ostalih faktora, da ne bi dosao u situaciju da mu sa servisa kazu da je sve u redu i da se cima bez potrebe.
 
ako probas, nek bude, 5 verzija drivera i reinstaliras windows 5 puta i dalje imas problem, ne znam sta moze biti softverski? (jednom na cistoj instalaciji windowsa i instalacijom poslednjeg drivera, koji je najispeglaniji od known issues, da se ponovi problem, nema sta dalje. obaranje clockova i napona nije resenje, jer to tako ne treba da radi, ako ne radi na stock neispravno je)
 
ne znam sta moze biti softverski?
Ne isprobavamo da li je softverski problem.
-Ne znam jel probao da raskači sve USB, pretpostavljam da jeste
-Sekundarni BIOS
-Loša konekcija, bilo grafičke sa PCIe ili napajanja sa GPU
-Ako radi bez problema sa spuštenim klokovima jasno je da je do GPU
 
Pozdrav ljudi,

Hvala svima sto ste se potrudili da ovaj problem resio.

Naime, mislim (nadam se) da sam problem resio, a to sam uradio tako sto sam umesto Directx11 stavio Vulkan kao rendering API.

Sledeci simptomi mi se javljaju:

1. Nema crasheva uopste
2. Javljaju se mini stutteri u samoj igrici
3. CS2 koji je i dalje na directx ponekad crashuje, ali vrlo retko
4. Takodje kad mi PC ode u sleep mode, posle kad se probudi isto mi se javi AMD driver timeout poruka

E sad, ja stvarno ne razumem kako ti rendering APIs funkcionisu, ali da li to moze da ukaze na nesto kako bismo lakse dosli do uzroka problema?
 
Drugi rendering API moze na drugaciji nacin da optereti GPU, rezultujuci npr u nizim naponima i vecim frekvencijama u istim scenama u igri. U tvom slucaju, mozda sa Vulkan APIjem GPU ne radi na vecim frekvencijama koje su mozda problematicne.
Nisi rekao jesi ostavio i dalje onaj frequency limit 1900MHz kad si testirao sa Vulkan?
Nisi ni rekao jesi probao drugi BIOS, da li si proverio konektore od napajanja itd.?

95% je do graficke, ako neces dalje da se zamaras posalji je na reklamaciju pa vidi sta ti kazu
 
Frequency sam vratio na default, a to je min 500, max 2504, nisam probao drugi BIOS, i nisam proveravao konektore od napajanja.

Videcu da li se ovo i dalje desava sa Vulkan renderingom, sacekacu nove drajvere, probacu ove hardver stvari, a onda ako nista ne upali, slacu na reklamaciju (to mi je last resort jer znam koliko je to kompleksan i mucan proces).
 
Ajde probaj i ovo: instaliraj HWiNFO64 i prati GPU memory errors. Moj primer pre par godina sa NOVOM rx590 je da su mi isto tako random pucale igre nakon 5-10-20min i nisam zeleo da se akam sa madjarskom garancijom. Te memory errors su se brojale u hiljadama. Nasao sam sweet spot za jedan dan: -3% gpu clock (sa 1545mhz max spusten na 1499mhz max) i 1957mhz memorija (spustena sa 2000mhz). Tako drzi gpu memory errors na dvocifren broj i nemam nikakvih problema vec 3+ godine. Razlika u performansama je prakticno nikakva, cak radi i bolje ovako (bez random trzaja kad se gpu nesto zbuni).

E sad imam i ja jedno pitanje za druge: nakon prelaska na win11 prilikom svakog restarta vrati mi default fabricka podesavanja za klokove, uz onu notifikaciju da je kao nestala struja power failure i sl. Ima li neko ideju kako to da resim? Na win10 sve radilo kako treba. Uradio sam totalni uninstall pomocu alata sa amd sajta ali ne vredi
 
Ajde probaj i ovo: instaliraj HWiNFO64 i prati GPU memory errors. Moj primer pre par godina sa NOVOM rx590 je da su mi isto tako random pucale igre nakon 5-10-20min i nisam zeleo da se akam sa madjarskom garancijom. Te memory errors su se brojale u hiljadama. Nasao sam sweet spot za jedan dan: -3% gpu clock (sa 1545mhz max spusten na 1499mhz max) i 1957mhz memorija (spustena sa 2000mhz). Tako drzi gpu memory errors na dvocifren broj i nemam nikakvih problema vec 3+ godine. Razlika u performansama je prakticno nikakva, cak radi i bolje ovako (bez random trzaja kad se gpu nesto zbuni).

E sad imam i ja jedno pitanje za druge: nakon prelaska na win11 prilikom svakog restarta vrati mi default fabricka podesavanja za klokove, uz onu notifikaciju da je kao nestala struja power failure i sl. Ima li neko ideju kako to da resim? Na win10 sve radilo kako treba. Uradio sam totalni uninstall pomocu alata sa amd sajta ali ne vredi

Vazi, pobacu, samo mi reci sta da stavim sto se podesavanja tice:

1. General https://prnt.sc/iP_xz9LkYnsK
2. Safety https://prnt.sc/mNSVgtLZ2NNZ
3. SMBus https://prnt.sc/xhD358QvilXh
 
Poslednja izmena:
E sad imam i ja jedno pitanje za druge: nakon prelaska na win11 prilikom svakog restarta vrati mi default fabricka podesavanja za klokove, uz onu notifikaciju da je kao nestala struja power failure i sl. Ima li neko ideju kako to da resim? Na win10 sve radilo kako treba. Uradio sam totalni uninstall pomocu alata sa amd sajta ali ne vred
Pogledaj u Reliability Monitor da li se pojavljuju "Windows did not properly shut down" notifikacije. Ti problemi mogu biti do bilo cega, uglavnom nekog drajvera ili samog windowsa. AMD drajver samo ocita da se Windows nije uspesno ugasio i vrati default podesavanja, bez da je on sam prouzrokovao neki problem.
 
Pogledaj u Reliability Monitor da li se pojavljuju "Windows did not properly shut down" notifikacije. Ti problemi mogu biti do bilo cega, uglavnom nekog drajvera ili samog windowsa. AMD drajver samo ocita da se Windows nije uspesno ugasio i vrati default podesavanja, bez da je on sam prouzrokovao neki problem.
ništa nažalost, kao da je sve u redu. isto mi se dešava i sa eksternom usb zvučnom karticom. ako mi je recimo poslednji samplerate na sistemu bio 44.1khz on mi nakon restarta vrati njegov "default" na 48khz. Kao da je win11 zaključao te startup parametre iz nekog razloga. verovatno je rešenje clean instalacija što mi se nikako ne radi:) hvala na pomoći u svakom slučaju
 
trebao bi ispod tog poslednjeg na slici gpu memory usage da imas i gpu memory errors. Greske ce da se javljaju kad upalis neku igru pa prati
 
Nazad
Vrh Dno