Šta je novo?

AMD’s Next Gen x86 High Performance Core is Code Named “Ryzen”

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Intel i da hoće, sada, kratkoročno NIJE U MOGUĆNOSTI da izbaci 8-core dizajn za nas smrtnike, jer prvo mu se to ne isplati sa trenutnom poslovnom politikom, a drugo, takav bi se grejao ohoho više.

Najviše što mogu je da sredinom 2018, kada se ionako planira 10 nm Canonlake za desktop, da tada izbace 6-core.

AMD je ovim potezom napravio neverovatno pametnu stvar, koja će, u to sam ubeđen, vrlo pozitivno biti primljena kako od kompanija tako i od nas consumera.

Samo hipotetički gledano, eventualni Intel 8-core na 4.2 GHz i integrisanom grafikom bi MASOVNO trošio energije, rađen po trenutnom 14 nm+ procesu, i trošio bi i više od 140 W...

Gesendet von meinem GT-I9295 mit Tapatalk
Nemoj da bukvalno prevodis tudje komentare sa engleskog i izigravas strucnjaka i analiticara.
Massive - na engleskom ima jedno znacenje.
Masovno - na srpskom nesto sasvim drugo.
 
AnandTech forum

AMD is back, let's not get it twisted, AMD is back and matching INTEL and there's no other way to look at it. Sure you can nit pick here and there, but grand scheme of things, put up an INTEL CPU at 3.4GHz and compare it to 1800X and AMD will win. I can prove this, I have seen this and you all will this coming week.

AMD has extremely good memory bandwidth efficiency, better than INTEL's even in dual channel mode. So I wouldn't say the IMC is weaker per se, yes it's over 1GHZ lower than what INTEL can manage on air cooling (4266MHZ DDR4 vs 3200MHz max on AMD), but weaker is to undersell what AMD has managed here.
So in dual channel mode @ 3200MHZ, CL15 you can get up to 50GB/s memory writes in AIDA 64 which is damn near theoretical limit and that's at CL15.
AMD IMC always runs a command rate of 1T/1N. You can't change it at all and you also can't use really use the tight timings that we can right now on INTEL platforms. Those 12-12-12-26 B-die timings are not going to happen, but no matter, you'll still whip most 7700K systems that aren't tuned to death.

Overclocking this platform is crazy complicated and unrewarding. The clock speeds are low and if you have dreams of a 4.5GHz 24/7 setup, best forget it. In fact most of us will run 3.8 to maybe 4GHz on all cores if we're lucky for 24/7. 1.4V at 4GHz = 90'C load temp with air cooler, so be mindful of that. We need new coolers for the most part because the CPU height is not the same as previous CPUs amongst other changes.

For Haswell-E 5960X to match or beat 1800X (3.6~ 3.7GHzGHz) you'll need about 4.5GHz in the multithreaded programs as Ryzen is ridiculously fast at this beating 6950X sometimes.
 
Overclocking this platform is crazy complicated and unrewarding. The clock speeds are low and if you have dreams of a 4.5GHz 24/7 setup, best forget it. In fact most of us will run 3.8 to maybe 4GHz on all cores if we're lucky for 24/7. 1.4V at 4GHz = 90'C load temp with air cooler, so be mindful of that. We need new coolers for the most part because the CPU height is not the same as previous CPUs amongst other changes.

Ali ovo je 8/16, i razumem taj 4GHz cap...Šta je sa 6/12?
 
:D

JTqqMYL.png

sa te stranice XD

Koga boli uvo za 4ghz + frkvencije :D mnogima je bitno to sto sada amd ima po defaultu jak ipc :) e to je bila glavna zamerka kod fx-a.

@Villy_Da_Man strpi se , eto tu je i Zen + na vidiku :) verujem da ga vec testiraju uveliko, i naravno 10% boost.
 
Poslednja izmena:
Cekaj, jos nisu ni zen izbacili, a vec pakuju zen + :)
 
Ali ovo je 8/16, i razumem taj 4GHz cap...Šta je sa 6/12?

Nisu ni Inteli nista bolje prolazili na nezrelom 14nm procesu. Jednostavno Intel ima mnogo zreliji proces i zato mu hex/octa idu na ~ 4.5ghz bolji primerci.
 
Cekaj, jos nisu ni zen izbacili, a vec pakuju zen + :)
Uce od Intela :)
Kad se setim ovoga samo :d
3008s3k.jpg
 
For Haswell-E 5960X to match or beat 1800X (3.6~ 3.7GHzGHz) you'll need about 4.5GHz in the multithreaded programs as Ryzen is ridiculously fast at this beating 6950X sometimes.
Po ovom što pišu ispada 4/8 def. brz kao 4770 na 4 GHz. Nije to loše.
 
Poslednja izmena:
Svasta se pise po internetu ovih dana a ovi AMD mark. strucnjaci su poznati po slicnim ispadima. Da mi lepo sacekamo testove i da vidimo sta i kako.
 
Najjace mi je kad vidim nase ljude da prevode tudje komentare sa redita i tih sajtova i glume strucnjake
 
Evo posto svi glume vidovite Zorke i ja cu da se okusam. Mislim da je jedino validno ono sto je AMD izneo na slajdovima pre nekoliko meseci i da nema sile da su za par meseci naprasno podigli performanse po jezgru pa su odjednom brzi od Intela klok za klok. Sta to znaci, pa onih 40% veci IP od Bulldozera. Mozda vise od toga, ajde da uzmemo u obzir. Svakako ne vise od Haswell-E po jezgru, koliko slabije to cemo videti stvarno nemam ideju. Ali sam poprilicno siguran da nije brzi pa ni egal. Drugo, OC mislim da ne moze preko 4GHz na vazduhu za svaki dan. Verovatno je limit nesto malo ispod 3900 MHz. Da moze vise AMD bi spakovao model koji udara u taj limit i nabudzio skup kuler i to prodavao jos skuplje od onih 600 dolara koliko ce verovatno biti 1800X.

Mislim da je ovo gore realna situacija a da ovo sto sada "curi" je maslo AMD product menadzera i njima slicnih koji prave lazni hajp preko ovih Indus sajtova i raznih foruma. Ne bi im bilo prvi put. Pogotovo sto cute kao zaliveni iz AMD, na kraju ce samo reci ma to nismo mi govorili nego neki ludaci sa neta a masa se napalila. Igraju se s vatrom ovog puta, jer ljudi pocinju da tripuju kako je AMD na 3300 MHz ko najjaci Intel na 4500 MHz...

Sto bi reko @goldi koji je jedini ovde realan za divno cudo, bice koliko para toliko muzike. Gledajte na onih 600 dolara kao maksimum maksimuma startne cene koju AMD moze izvuci za performanse koje nudi a ne kao neki poklon koji ce uciniti Intela i njegov 1000$ CPU izlisnim.
 
Poslednja izmena:
Svasta se pise po internetu ovih dana a ovi AMD mark. strucnjaci su poznati po slicnim ispadima. Da mi lepo sacekamo testove i da vidimo sta i kako.

Lepo receno. Ja za OC potencijal cekam da izadju reluztati bar na desetak sajtova da bi ustanovio neki prosek. Mogu ljudi da pisu sta hoce kad nema validnih izvora informacija. A vec znamo da su i kompanije u ovoj industriji vise puta prakticno davale lazne informacije pre izlaska nekog proizvoda kroz njihove odlicno izabrane testove.
 
Evo posto svi glume vidovite Zorke i ja cu da se okusam. Mislim da je jedino validno ono sto je AMD izneo na slajdovima pre nekoliko meseci i da nema sile da su za par meseci naprasno podigli performanse po jezgru pa su odjednom brzi od Intela klok za klok. Sta to znaci, pa onih 40% veci IP od Bulldozera. Mozda vise od toga, ajde da uzmemo u obzir. Svakako ne vise od Haswell-E po jezgru, koliko slabije to cemo videti stvarno nemam ideju. Ali sam poprilicno siguran da nije brzi pa ni egal. Drugo, OC mislim da ne moze preko 4GHz na vazduhu za svaki dan. Verovatno je limit nesto malo ispod 3900 MHz. Da moze vise AMD bi spakovao model koji udara u taj limit i nabudzio skup kuler i to prodavao jos skuplje od onih 600 dolara koliko ce verovatno biti 1800X.

Mislim da je ovo gore realna situacija a da ovo sto sada "curi" je maslo AMD product menadzera i njima slicnih koji prave lazni hajp preko ovih Indus sajtova i raznih foruma. Ne bi im bilo prvi put. Pogotovo sto cute kao zaliveni iz AMD, na kraju ce samo reci ma to nismo mi govorili nego neki ludaci sa neta a masa se napalila. Igraju se s vatrom ovog puta, jer ljudi pocinju da tripuju kako je AMD na 3300 MHz ko najjaci Intel na 4500 MHz...

Sto bi reko @goldi koji je jedini ovde realan za divno cudo, bice koliko para toliko muzike. Gledajte na onih 600 dolara kao maksimum maksimuma startne cene koju AMD moze izvuci za performanse koje nudi a ne kao neki poklon koji ce uciniti Intela i njegov 1000$ CPU izlisnim.

HeresyStamp.png
 
G@W, verovatno si pogrešno pročitao:

Niko nije ni rekao da Ryzen ima bolje performanse klok za klok veće on Intela po jezgru. Svi, ali baš svi, tvrde da je upravo suprotno i da je Ryzen negde po jezgru (ST) između Ivy Bridge-a i Haswella. Razlog zašto AMD procesor "pobeđuje" Intel klok za klok je jer se poredi Ryzen 8/16 (7 1x00?) procesor sa Intel 4/8 (i7-6700?)procesorom.

Isto tako AMD 6/12 procesor (5 1x00?) bi trebalo po prvim najavama da pobedi Intel 4/4 (čitaj i5) procesor klok za klok.

Manje ST snage po jezgru ali više jezgara. Osnovna snaga Ryzen-a je u MT (ko je rekao Buldožer? :) ) gde taj 6/12 AMD konkuriše Intelovom 6/12 proizvodu.

Od početka je AMD pričao samo o:
- većem 40% IP od Buldožera
- demou igre gde se poredi sa Intelom
- blender testu gde su poredili dva procesora
Neka me neko ispravi ako grešim.

Ko i kako "pušta" informacije ne znam. Znam da je kontrola nad procesorima od strane AMD-a nikada veća i da se ništa ne može izvući ni od informacija ni od proizvoda.
 
Idealna situacija bi bila da je AMD 15-20℅ sporiji a 30-35℅ jeftiniji i da ima ponudu u rangu 50-200 evra. Nama koji vrtimo igre 8/16 modeli ne znace nista.
 
@pixell
U pravu si, pogresno sam protumacio. Ali nisam jedini.

Po ovom što pišu ispada 4/8 def. brz kao 4770 na 4 GHz. Nije to loše.

Ja, on i ko zna koliko ljudi na internetu je to shvatilo kao AMD po jezgru na 3.3 GHz dostize Intel po jezgru na 4.5 GHz. Sto je suludo ali tako je mnogo ljudi to shvatilo. Jako opasnim marketingom se bave.

Edit: Cek bre, nemoj da me zbunjujes. Nismo mi nista pogresno protumacili. Covek kaze Haswell-E Extreme a to je isto 8/16 CPU kao i 1800X. Sto znaci da ovo sto napisao @Uruk stoji na osnovu te "informacije".
 
Poslednja izmena:
Ja, on i ko zna koliko ljudi na internetu je to shvatilo kao AMD po jezgru na 3.3 GHz dostize Intel po jezgru na 4.5 GHz. Sto je suludo ali tako je mnogo ljudi to shvatilo. Jako opasnim marketingom se bave.

Nisi jedini...
 
Poslednja izmena:
Procitaj edit moje prethodne poruke i jos jednom tu poslednju "vest"...
 
Imam jedno pitanjce, pa ako neko mozda zna kako stoje stvari, moze da odgovori.

Mene licno samo interesuju koje ce biti performasne novih Ryzena i igrama. Verovatno i vecinu na forumu.
Procitao sam na nekom forumu da je za gaming osim visokog kloka i IPC-a, vrlo bitna stavka i floating point operacije koje pogoduju igrama. Recimo, kazu, da je jedan od problema kod FX Bulldozer-a bio i taj , što je na dva jezgra išao jedan fpu i time su se smanjivale perfomanse ( u igrama ).

Kazu i da RyZen ima 2x128bit FPU jedinicu, dok Intel forsira 2x256bit FPU jedinicu i da moze da napravi razliku ( u gamingu ).

Da li ima nekog smisla i istine u ovome sto je receno gore ?
 
Poslednja izmena:
Strpi se još dva dana, pa ćemo znati...
 
Zar nije 40% ubrzanja u odnosu na excavator?
bulldozer > piledriver > steamroller > excavator
 
Jeste.
 
Edit: Cek bre, nemoj da me zbunjujes. Nismo mi nista pogresno protumacili. Covek kaze Haswell-E Extreme a to je isto 8/16 CPU kao i 1800X. Sto znaci da ovo sto napisao @Uruk stoji na osnovu te "informacije".

Hajde citat ponovo:

For Haswell-E 5960X to match or beat 1800X (3.6~ 3.7GHzGHz) you'll need about 4.5GHz in the multithreaded programs as Ryzen is ridiculously fast at this beating 6950X sometimes.

U MT, ne u ST.

Manje ST snage po jezgru ali više jezgara. Osnovna snaga Ryzen-a je u MT (ko je rekao Buldožer? :) ) gde taj 6/12 AMD konkuriše Intelovom 6/12 proizvodu.

Govori se Haswell-E (tri generacije star CPU) koji radi na 3GHz.


Ne, već od excavator-a.

Tačno, izvinjavam se, ostao mi Buldožer u glavi od MT priče.
Road-to-Zen_Architecture-Brief-10.png


Mada je razlika od Buldožera do Excavatora možda 10%?
 
Poslednja izmena:
Hajde citat ponovo:

For Haswell-E 5960X to match or beat 1800X (3.6~ 3.7GHzGHz) you'll need about 4.5GHz in the multithreaded programs as Ryzen is ridiculously fast at this beating 6950X sometimes.

U MT, ne u ST.

Meni je i ovo nerealno, da AMD 08/16 na 3.6 bije intel 10/20 na 4... ili da 1800X na 3.6 ima score kao 5960X na 4.5 ....makar i na multitaskingu
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno