Šta je novo?

Aku busilica?

Jedno desetak godina imam zeleni bosch, sa dve brzine,
primetio sam da pojedini hvale parkside, ali i da pominju opadanje snage i da je jača kada je puna baterija,
ova moja drži konstantnu snagu do bukvalno poslednja dva šrafa kada se oseti da gubi snagu i kraj.
Samo ovaj podatak je na primer meni dovoljan da dam duplo više para za šrafilicu,
drugima verujem da nije,
neka svako bira po afinitetima i potrebama,
ovako ispadne da svako ko kupi nešto osim ovog kineza da se žestoko zeznuo i da je glup.

Inače LI baterija je zakon, eto radi i posle 10 godina, puni se za manje od sat vremena i traje sasvim pristojno.
Kad se setim onih starih, traju godinu i malo preko toga i možeš da je baciš.
Potpuno je normalno da snaga opada kako se baterija prazni. To je prirodno za svaku masinu koja koristi bateriju, tesla automobili npr deklarisano je peak power koliki je od koliko do koliko napunjenosti baterije. Maksimalne karakteristike ne mogu da se dobiju na nizem kapacitetu baterije (fizicki je nemoguce)

Sto se tice ovoga sto ja konkretno pricam ta razlika izmedju pune baterije i kako se prazni je oko 10% u prakticnom outputu snage, sto je vecini ljudi neprimetno. Sve moderne alatke su programirane kada voltage padne ispod odredjenog nivoa ona ce prestati da radi i to je to.

Otuda postoji voltaga i kapacitet (V i mAh)
Veci kapacitet znaci duze vreme nominalni output 20v u ovom slucaju koji naravno zbog stvari funkcionisu nikada nije zakucan na 20v

chrome_m4UBfOfVYv.jpg
Ovo je primer za Teslu S top brzina shodno kapacitetu baterije.
E sad mozda bosch ima neku tajnu tehnologiju pa zakoni fizike ne vaze za njih :D
 
Poslednja izmena:
Normalno je da snaga opada ali kod jeftinih uređaja.
Kako reše ovaj problem ozbiljnije firme?
Jednostavno, ne krše zakone fizike, već ograniče snagu da nikada ne ide u pik, već je smanje elektronski na najmanju vrednost koja se postigne kad je baterija najslabija,
eto recimo tih 10% manje, i to je to, tokom celog trajanja baterije dobije se ravnomerna snaga.
Ovo naravno znači da snaga motora mora da bude u startu predimenzionirana, ali to je ok, oni to i naplate i svi zadovoljni.

Kome ovo nije bitno, kupi jeftiniji uređaj.
 
E sad mozda bosch ima neku tajnu tehnologiju pa zakoni fizike ne vaze za njih :D

Kao što Somi reče, u savremenim uređajima sa LiIon baterijama, kontroler baterije je "gazda". On je taj koji određuje koliko će da se cedi baterija, i koliko snage će se isporučiti potrošaču.
Povezivanje LiIon baterije direktno na motor bez ozbiljne kontrole je siguran put ka belom dimu i eventualnom požaru.
U Einhell LiIon bateriji koju sam nedavno otvarao, ima unutra neobično ozbiljna elektronika.

Dovoljno je napraviti kontroler koji će performanse orgraničiti na one koje postoje kada je baterija pri kraju, i delovaće da uređaj ne oseti stanje napunjenosti baterije dok se potpuno ne isprazni i ne preseče stop signalom iz battery controlera. A sa druge strane, ne preopterećivati bateriju prevelikim strujama pražnjenja doprinosi njenom dužem radnom veku. Baš taj battery managment (naravno pred kvaliteta samih ćelija), jeste najzaslužniji za npr. radni vek baterije.

Tesla u primeru je odlučio da korisniku da maksimalne performanse na početku, ali je lako mogao da tih 5.7s zadrži kroz ceo opseg napunjenosti baterije.
 
Vidi se da nisi koristio neki uredjaj sa vecom baterijom, npr elektricni trotinet koji pokazuje voltagu i potrosnju u A non stop na ekranu.
Sta podrazumevas pod ozbiljnom i neozbiljnom elektronikom :) ?
Ovo za teslu nije tacno i odluka nije tako laka, da je dao konstatne performanse tokom celog kapaciteta range bi bio neupordivo kraci otuda ta dinamicnost.
Ako alat ne bi imao izrazit peak power onda ne bi mogao ni da zapne adekvatno. Otuda deklarisana snaga na svakom AKU alatu u Nm
Dalje fizicki je nemoguce dobiti max peak power na nizem kapacitetu baterije (tj sto je veca baterija a voltaga ista to je manje primetno) tako da nije isto imati 2ah i 4ah bateriju na 20v sto se tice peak performansi zato je skoro neprimetno

Dalje za ovih 10% sto ste se uhvatili kao pijani plota, je neki subjektivni broj koji sam izvukao na konto zavijanja dugackih srafova u drvo. Garantujem da bilo koju drugu loziona brenda busilicu uzmem isto bi osetio. Jer opet napomenucu ako neko deklarise AKU busilicu na lupam 50Nm nema tog kontrolera ili voodoo magije koji ce da promeni taj minimalni ali opet primetanu razliku. Jer ako radis od starta sa punom baterijom isti posao koji se ponavlja primetim i 5% razlike tokom rada prosto se oseti kad je baterija pred kraj. A daleko od toga da sam u zivotu radio sa jednom alatkom. U firmi dok sam bio imali smo gomilu brendiranog alata i ako nesto znam a to je majstorska fraza nema snage pri kraju je :) Tako da manite me se tih prica da Bosch ima bolji kontroler i ne oseca se nikakva razlika kada je baterija na 100% i 30% to je smejurija tako konstatovati. Licno moj otac ima Bosch AKU busilicu id dana jedan kada je kupljena znam da je posle nekog vremena osetno imala manju snagu. A to znam jer sam tada pravio glivarnik i usrafio za 10ak dana na stotine srafova, 2 baterije ima..
Kod uredjaja moze samo biti veca ili manja razlika u gubitku snage shodno kakve su celije. Ali NIKAKO izuzetak da kod skupljih brendova to ne postoji kao faktor
Uzmite merac za Nm pa vidite kolika je razlika koliko moze da zapne.

Zasto? Pa zato sto el motor da bi isporucio potrebnu snagu vuce vise A i to mora da izvuce od nekuda sto znaci ili ce aku busilica biti slabija i njene performance nece biti dovoljne ili ce da baca peak snagu shodno snazi V baterije
Mislim ne znam kakve poslove radite sa vasim aparatima ali ja volim da vidim koliko alatka moze, volim da je napimnjem do poslednjeg daha, volim da se usija baterija i motor. Zbog toga sve sto pricam ima neku pozadinu.
 
Poslednja izmena:
Nije mi jasno zasto uporedjujes Tesla automobile i aku busilice kada su to 2 totalno razlicita sveta/tehnologije, bez obzira koji tip baterije da se koristi?
Totalno bespotrebno filozofiranje...
 
Poenta je u output-u
Tehnologija cuvanja energije je relativno razlicita (a fudamentalno ista)

Vidim da je medju ljudima moc brenda izuzetno prisutna i da kao sto rece covek iznad, radije ce da plati bosch duplo skuplje jer mu to daje osecaj da je bolja stvar :)
Iako prakticno nema ni jedan dokaz za to

A to govori vise od svega izrecenog.

Pritom ja nemam nista protiv ni jednog brenda, ali treba kupovati ono sto je bolje za ulozen novac. Jer kao sto je do skoro Intel dominirao u CPU svetu i bukvalno skoro nikakve novitete nije godinama nudio dok AMD nije izbacio dobar CPU i sad moze i bolje i jeftinije ...

 
Bitno je jedno: biti zadovoljan kupljenim alatom.
Dobro je i korisno preneti svoje iskustvo. Dalja ubeđivanja i postovanja nekakvih yt videa u cilju "dokazivanja" da je baš taj alat najbolji/najisplativiji, best buy i sl., ne vode apsolutno ničemu. Svako ima svoje potrebe, budžet, iskustvo i sl.; ne samo za alat, već i za sve ostalo.
 
Svaki alat je odličan ali ako se upotrebljava pravilno. To sa YT mora uvek neki da bude bolji jer se dobije dž za nazovi test. Čini mi se da sam napisao u nekom od prethodnih postova da kod većine ljudi važi pravilo samo udri da se što brže završi posao na bilo koji način a u prethodnom postu je lepo napisano izbor se vrši u zavisnosti od potrebe i budžeta.
 
To je tacno
Problem dolazi kada neko pita sta da kupim i onda vecina vas mu kaze kupi nesto sto kosta300+ E :)
Tako da kontradiktujete sami sebe ali dobro.
 
Vidim da je medju ljudima moc brenda izuzetno prisutna i da kao sto rece covek iznad, radije ce da plati bosch duplo skuplje jer mu to daje osecaj da je bolja stvar :)
Iako prakticno nema ni jedan dokaz za to

A to govori vise od svega izrecenog.

Pritom ja nemam nista protiv ni jednog brenda, ali treba kupovati ono sto je bolje za ulozen novac.
Kako i na sta neko trosi svoj novac je njegova stvar.
Empirijski dokazano da prepucavanje po forumima ne menja nicije misljenje, koliko god se ubedjivali.
Ne vidim razlog zasto Bosch ili bilo koji brend ne bi imao aktivnu kontrolu baterije, kod koje do zadnjeg momenta imas nominalnu snagu. Nit je ista novo niti wow, jedino je pitanje koliko je skuplje pa ko voli, neka kupi.
 
Ljudi vi izgleda ne razumete kako funkcionisu stvari :)
Nije moguce da ima 100% isti max output tokom celog trajanja baterije. Znaci nesto mora da se zrtvuje

ako je AKU deklarisana na lupam 40nM on zavisno kako je podeseno ce rapidno opadati kako kapacitet baterije se bude trosio, znaci na 100% ce imati deklarisani torque (max snagu)
Ta snaga opada kako se baterija trosi, jer sumnjam da bilo ko moze od nas da primeti razliku izmedju 40nM i 35nM koliko daje kada je npr baterija pred kraj - prazna
Uopstalom opcije su sledece ako se dodeli maximalne performance dok kontroler ne ugasi = krace trajanje baterije jer ranije mora da prijavi da je "prazna"
Ako je opet namesteno da opada do neke mere (torque) onda baterija traje duze ...

Tj ona nije prazna tada mogla bi da radi jos ali je bas zbog pomenutog kontrolera namesteno da to bude kraj jer alatka postaje neupotrebljiva, i naravno stiti bateriju od preteranog praznjenja koje je stetno za celije ....

A ovo prvo sto si napisao Duke
Cela koncepcija foruma je da se misljenja podele, 100 ljudi 100 cudi
Dosta ljudi je udojeno na nekim shvatanjima i tesko mogu da prihvate neke stvari koje u njihovim umovima deluju prosto kao nemogucim.
I ja to razumem mi smo generalo slabo informisano potrosacko drustvo, ljudi vecinom kupuju po preporuci prijatelja i "strucnih" ljudi tj majstora
Na zalost za veliku veicnu ljudi internet kao alatka koja omogucava toliko toga isti ti ljudi ne umeju da je koriste.

Ovu temu posecuje puno ljudi i svetga par se pobuni i kaze ziveo bosch ziveo preskup alat :p, verujem da veliki broj drugih posetilaca baci pogled na npr video koji sam okacio ili samo uradi neko svoje istrazivanje da bi doslo do svojeg zakljucka.

A to je poenta mojih postova, svako nov ko pocne da misli izvan kutije je velika pobeda za ovaj matrix :)
 
Izvini Neo, nismo te prepoznali...

Ljudi napisali sta imaju, da li su i zasto su zadovoljni.
Stvarno nema potrebe da ulazimo u detaljne analize kako rade baterije na hobi alatu od 30+ evra.
Pusti ljude da pisu, ne davi.
 
Moja aku womah (nije zelena ni crna vec plava), danas zavrsi (busenje/gips-drvo-srafljenje) x3 police, pravljenje neke samostojece s 4 police , jednu kutiju 120x80 ...
Potroseno oko 50% baterije koja je od 20v 1.5ah litijum.
Placena s koferom sa sve delovima ~20 komada, dve baterije, punjac 7900...
Radi.
 
Izvini Neo, nismo te prepoznali...

Ljudi napisali sta imaju, da li su i zasto su zadovoljni.
Stvarno nema potrebe da ulazimo u detaljne analize kako rade baterije na hobi alatu od 30+ evra.
Pusti ljude da pisu, ne davi.
Godpodine Duke
Za jednog super moderatora objektivnost vam je na vrlo niskom nivou :)
Ako su moji argumenti davljenje a postovi bez trunke pozadine i tezine vec "eto to je tako"

Neka bude da davim, volim da se distanciram od mase :) 🍷
 
Zavisi za sta ti treba, ali za po kuci i neku normalnu upotrebu je ok.Ali mozda je bolje da sacekas i uzmes onu vecu ako hoces da ti bude za sve po malo ... Sa onom sledecom mozes i metal solidno da busis a i da srafis npr turbo sraf u beton...
 
Nije ta losa, ja sam bio hteo da je kupim zbog modularnosti.

Ono sto mogu da ti kazem iz prve ruke a to je moje iskustvo sa ultra jeftinom 12V aku busilicom koju sam kupio na Aliexpressu. Na konto ovoga mozes da zakljucis da li ce ti ta iz Lidl odgovarati.

Moje subjektivno misljenje ali nadam se objektivno da za kucnu upotrebu je vise nego dovoljno, ja sam sa mojom busio od drveta do betona (sa dobrim burgijama)
Sto znaci kacio sam TV od bloka do cigle, kacio reflektore na kuci u selu koja je zidana cigla beton. Busila je rupe bez ikakvog problema i veceg napora.
Naravno maksimalno sta sam busio je 10MM koliko i prihvata znaci 10mm drvo sam busio max i mislim oko 8mm cigla beton.
Imam puno dodataka za AKU tako da mi je do pre par meseci ta kineska 12v aku busilica bila primarna za sve, od poliranja manjih delova auta do busenja po kuci, zasrafljivanja tu i tamo itd itd

Tako da mislim da sa tom iz lidl-a nema greske moze samo da bude bolja od ove kineske Deko
 
Imam dotičnu Lidlovu bušilicu neke 2 godine, za te pare za kućnu upotrebu je odradila posao samo tako. Pazi samo, ide sada bez baterije i punjača, tako da i to moraš da uzmeš.
 
Nije ta losa, ja sam bio hteo da je kupim zbog modularnosti.

Ono sto mogu da ti kazem iz prve ruke a to je moje iskustvo sa ultra jeftinom 12V aku busilicom koju sam kupio na Aliexpressu. Na konto ovoga mozes da zakljucis da li ce ti ta iz Lidl odgovarati.

Moje subjektivno misljenje ali nadam se objektivno da za kucnu upotrebu je vise nego dovoljno, ja sam sa mojom busio od drveta do betona (sa dobrim burgijama)
Sto znaci kacio sam TV od bloka do cigle, kacio reflektore na kuci u selu koja je zidana cigla beton. Busila je rupe bez ikakvog problema i veceg napora.
Naravno maksimalno sta sam busio je 10MM koliko i prihvata znaci 10mm drvo sam busio max i mislim oko 8mm cigla beton.
Imam puno dodataka za AKU tako da mi je do pre par meseci ta kineska 12v aku busilica bila primarna za sve, od poliranja manjih delova auta do busenja po kuci, zasrafljivanja tu i tamo itd itd

Tako da mislim da sa tom iz lidl-a nema greske moze samo da bude bolja od ove kineske Deko
Koja je kineska?

Kako su se pokazale ove jace busilice?

636739-900-100000.jpg
 
Imam i crne one manje, imam i tu pabs 20 l. Najbolja za hoby je ona sto ima rucku zelena. Ona moze i za sitno a moze i za nesto zahtevnije. Neke imam i za rezervu neraspakovane. A imamo i bosch 24v stare , makite neke, de valt al slabe baterije pa uglavnom hvataju prasinu :)
Mrzelo me da slikam sve od acu sto imam.
 

Prilozi

  • 20210615_100233.jpg
    20210615_100233.jpg
    321.3 KB · Pregleda: 61
  • 20210615_100111.jpg
    20210615_100111.jpg
    310.1 KB · Pregleda: 59
Gospodine @donmarkon , bas naprotiv, objektivnost mi je na vrlo, vrlo visokom nivou, kao i uzdrzanost, moram dodati.
Jer da je na niskom tj da sam subjektivan i cinican/bezobrazan, napisao bih ti konkretne primere tehnologija i primena sa baterijama od 0,5 kg pa do nekoliko tona, masine/uredjaji za koje nisi ni cuo kamoli video, znaci ne google, ne yt, ne video sam na tv, ne ja mislim ili sam ja nesto svoje zakljucio vec realni, primenjeni primeri pri odrzavanju/popravci/sklapanju/razvijanju takvih sistema no prekrsio bih jos vazeci NDA sa vrlo poznatim heavy industries igracem kojeg svi poznajemo.
Itekako postoje masine/uredjaji koje daju 100% snage u punom ciklusu baterije jer da to ne rade, neko moze da pogine. No to je preopsirna tema koja nema veze sa ovom, ali ima da te tehnologije polako silaze u low level consumer proizvode i bice ih sve vise jer je proizvodnja komponenti jeftinija. Evo bas ispred mene imam 12/24v konvertore velicine nokta na palcu (a redovno secem nokte) i kostaju 0,80€, sto je pre 10 god bilo nezamislivo.
Da skratim, meni tvoje uopste pominjanje/poredjenje Tesle u ovoj temi govori da ti pojma nemas sta pises jer je to isto kao da si poredio torijumski nuklearni reaktor sa 2-taktnim benzinskim generatorom od 1,2kW za kampovanje ( oba proizvode struju, ne? ), toliko su razlicite tehnologije.
Da ne pominjemo da su ovo toliko low level proizvodi sa toliko niskim cenama i kompromisima da je sve ovo sto sam gore napisao je totalno bespotrebno i suvisno u ovoj temi, niti vecinu ni ne zanima princip rada vec koliko kosta i da li odgovara potrebama. Zato sam napisao da ne davis stvarima kojima ovde jednostavno nisu mesto.
Verujem da si koristio dosta alata ali i takodje da nisi previse koristio pravi profi alat, koji pokazuje kvalitet tamo gde mi ostavimo nase igracke kada zavrsimo kucne radinosti.
Da ne smaram vise ni vas ni sebe, drzi se jednostavno teme i idemo dalje.

@doggmania , sta ce ti toliko aku? :D
 
Pa sta znam, drzavna firma nam je uglavnom kupovala makitu bosch i to uglavnom kako to biva najskuplje varijante koje mi svakako sjebemo vrlo brzo. Jer te sprave vise rade privatno nego za firmu drzavnu. Tako da nije da nisam koristio heavy duty alat. Zbog cega sam ja usao u celu diskusiju je da u ovim nizim segmentima razlike su smesne a mogu slobodno da kazem da sumnjam da postoje uopste. Za high end proizvode sigurno su bolji ali to je vec neka druga prica, to su spravice koje kostaju 10 20x vise a kao sto je pomenuto ovde sumnjam da ikome od nas to zaista treba.
Elem prijatelj jedan preko kojeg sam kupovao dosta alata pre drzi radnju ovde u KV prodaju alatke svih vrsta na struju itd.
Pricao mi je bas za Sthil da je saradnja sa njima pakao. Banaln primer koji mi je dao a to je da je covek kupio heki profi trimer ako ne i najksuplji u tom trenutku.
Problem je nastao kada je posle jako kratkog vremena isti se pokvario, na servisu utvrde da je puklo kuciste motora na nekom delu. Dalje produbljivanje je bilo sto je servis odbio garanciju na konto nepravilne upotrebe i da je masina preforsirana!?

Tu je naravno nastao haos i ovaj drugar je na kraju iz svog dzepa mu vratio pare a nastavio da se ganja sa servisom.
E sada njegova definicija pakla saradnje sa njima nije samo zbog toga, stalno dolaze njihovi agenti pritiskaju za vecu prodaju da bi dobio bolje marze a njegove reci su da je sve teze ubediti prosecnog kupca da kupi nesto njihovo kada "nije to kao sto je nekad bilo" a cene su kao sto svi znamo ultra visoke

Tako da cela poenta moje price je da je kapitalizam a samim time i potrosacko drustvo dovelo do toga da je kvalitet svega puno opao, nema vise kupio sam i nadzivi me to je lose
Ali je dobra stvar sto je sada sve pristupacno za svakog od nas i da se moze dobiti pristojan kvalitet i iskren da budem mene to cini srecnim. Bolje i tako nego da ne mogu da kupim nista sto mi i ne treba toliko a opet mi po nekad zatreba.
 
Koji ti je ovo mali Parkside čekić, toga nema kod nas..?
Sve je kupljeno kod nas. Ne znam nazive ali ako mislis na zeleni on ima opciju busenja sa vibracijom i obicno busenje, dok crni ima i da stemuje pored busenja sa vibracijom. Sa zelenim sam busio beton i cigle/blokove za turbo srafove nije idealan al zavrsava posao. Beton malo sporije busi a ciglu i blok brzo... Crni je vec mnogo bolji. Ja sam cistio stare cigle od beomala i baterija traje 45 do 1 h non stop rada, ona od 4 ah... mi to bas i ne cuvamo i evo ni jedan alat nije crkao do sad a koristi se svaki dan.
 
Iskreno da ti kazem nema razloga da juris tu deko sad. Ja kada sam je kupovao Lidl nije bio kod nas koliko se secam (ili je tek stigao) tako da bolje kupi ovde od 12V u lidl sa sve kofercicem i da te bog vidi
 
Ako nekome pomaže, Parkside 12V baterija (uz malecke modifikacije skalperom :p ) paše na Einhell THCD-12 baterijsku bušilicu, i slične Einhell tog formata. :(

Ali ne paše u Einhell punjač. :)

Kupih tu Parkside bateriju sa namerom da prepakujem ćelije u najstariju Einhell bateriju što imam.
Malo zagledam, ma to je bre isto. Postoji samo neki žljeb u bušilici u koji ulazi "šinica" na bateriji. Na Parkside bateriji i Einhell bušilici, nisu na istom mestu.
Skalperom se sastruže ta šinica, i baterija legne savršeno. Kontakti koje bušilica koristi i kačenje baterije, identični su na obe baterije.

Punjenje Parkside baterije Einhell punjačem ne može, jer ima tih dodatnih pinova za ID i temperaturu baterije koji se ne gađaju. Eihnell punjač koristi ukupno 3 kontakta, a Lidl 4.

Obzirom na zaista povoljnu cenu Parkside baterija i punjača, ostajem na Parkside baterijama dok Einhell bušilica bude živa. A onda će kupim i Lidl bušilicu.
Posebno punjača bude tu i tamo za 800-1000din u Lildu.
Ima i na KP za malo više. Sačekaću Lidl ponudu.
 
Nije bas bela tehnika ali meni jeste kucni aparat :)
Posle 10 god baterija na B&D izdahnula, zamenske nisam nasao a i vreme je da menjam iako je ispravna.
Koristim za sitne kucne radove i popravke, nista pro i previse.
Sta uzeti a da nije kineski krs sa markiranim imenom koja ce se raspasti posle 2 god?
Hvala unapred.
Sta si kupio?

-----------------------------------------------------------

A sta ovih dana ima u domacem Lidlu od ovih aku busilica-šrafilica?
Ima li crnih Parkside?
Koji su sve modeli crnih Parkside busilica-šrafilica prisutni u nasim Lidl prodavnicama?
Od ovih dodatnih nastavaka (bitova kako ih zovete) koje uzeti u Lidlu ili koje uzeti u prodavnicama alata?

Znate li hoce biti skoro neki ppust za crne Parkside busilice-srafilice?

Meni treba za striktno kucno manje majstorisanje.
Da li ima jos nesto sem zelenog i crnog Parkside da valja, da je slicnog kvaliteta, cene...?
 
Ne znam šta će ti crni Parkside? Cenim da ćeš da ga iskoristiš jednom godišnje čim kažeš "bitova kako ih zovete".
 
Nazad
Vrh Dno