Šta je novo?

7900XTX pump out fix

BitrAtE

Moderator
Urednik
Super Moderator
Učlanjen(a)
24.08.2003
Poruke
4,930
Poena
925
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 7 7800X3D @ DeepCool LT520 WH
Matična ploča
Gigabyte B650M AORUS ELITE AX
RAM
32GB Kingston FURY Renegade DDR5 RGB DDR5-6000 CL32-38-38 @1.35V
GPU
Gigabyte AORUS RX 7900 XTX ELITE 24G
Storage
Kingston KC3000 2TB + 1TB / Seagate BarraCuda 3TB 2.5"
Zvuk
NZXT Relay 2.0 + NZXT Subwoofer @ AudioQuest DragonFly Black v1.5 / Steelseries Arctic 1 Wireless
PSU
Corsair SF750 80 PLUS Platinum
Kućište
Jonsbo D31 Mesh SC White
Monitor
Dell G2724D 27" QHD 165Hz
Miš & tastatura
Razer Pro Type Ultra & Razer Viper Ultimate Mercury
Ostale periferije
C1 55" & PS5 & Q990B
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S24 Ultra
Pametni uređaji
Huawei GT2 Pro...
Pristup internetu
  1. Optički internet
  2. Mobilni internet
Edit:

Da ne bi zatrpavao više topic o problemu sa 7900xtx na opštoj temi o RX7000 generaciji, otvorio sam novi i prebacio sve postove koji su lančano krenuli nakon mog posta vezano za problem.

---------------------

7900 xtx sem par top modela izgleda pati od "pump out" efekta, ova moja Aorus Elite definitivno pati, nema 2 mjeseca od kad sam promijenio pastu (stavio MX-6) gotovo iz dana u dan se hotspot temperatura povećava, zajedno sa deltom koja je sve veća i veća (bude i do 50c).

Na sreću rješenje postoji, u vidu PCM padova (phase change material) koji mijenjaju tradicionalne termalne paste. Najbolje rezultate navodno daje Honeywell PTM7950, vidim pozitivna iskustva na sve strane, da hotspot posle torture testa bude do 80c plafon uz 1300rpm što mi je gotovo nevjerovatno, to je bukvalno silent mode. Delta se navodno spusti i do samo 15c razlike što je fenomenalno.

Postoji još i Thermal Grizzly Kryosheet ali ovaj Honeywell daje dosta bolje rezultate (inače Honeywell je poznati proizvođač barkod skenera, mislim da ovi njihovi PCM padovi i nisu namijenjeni grafičkim chipovima ali neko je ovo dobro izvalio :D)

 
Poslednja izmena:
previse je to cimanja za tako skupu graficku
 
Slažem se ali šta da radim? Karta radi odlično i bez ikakvih problema ali hotspot zna da ode na 99/100c i tada fanovi rade na otprilike 2500 rpm što se čuje kao fen. Nema nikakvog trotlovanja i do 108c u početku kad je išla, , ni govora o obaranju taktova ali problem je buka. Da reklamiram grafiku ne ide, testiraće je, vidjeće da je sve ok i ćao. Da je prodam isto ne ide jer je 4080 drastično skočila u prodaji a svakako sam jako zadovoljan performansama, jedino ta buka.
 
A da probas drugu, manje viskoznu pastu?

Ti Honeywell padovi koje pominjes su dobri ali nepostoji maloprodaja za iste niti neki "official store", Aliex je prepun falsifikata, pripazi.
 
Slažem se ali šta da radim? Karta radi odlično i bez ikakvih problema ali hotspot zna da ode na 99/100c i tada fanovi rade na otprilike 2500 rpm što se čuje kao fen. Nema nikakvog trotlovanja i do 108c u početku kad je išla, , ni govora o obaranju taktova ali problem je buka. Da reklamiram grafiku ne ide, testiraće je, vidjeće da je sve ok i ćao. Da je prodam isto ne ide jer je 4080 drastično skočila u prodaji a svakako sam jako zadovoljan performansama, jedino ta buka.
uvali nekom tu tvoju i kupi model koji nema problem :D
 
A da probas drugu, manje viskoznu pastu?

Ti Honeywell padovi koje pominjes su dobri ali nepostoji maloprodaja za iste niti neki "official store", Aliex je prepun falsifikata, pripazi.
Da, na brzaka sam danas poručio, sad sam baš gledao i vidim da su u pitanju falsifikati. Vjerovatno i oni rade posao ali ipak cancelovah order, pokušaću da nađem orginal...
 
Slažem se ali šta da radim? Karta radi odlično i bez ikakvih problema ali hotspot zna da ode na 99/100c i tada fanovi rade na otprilike 2500 rpm što se čuje kao fen. Nema nikakvog trotlovanja i do 108c u početku kad je išla, , ni govora o obaranju taktova ali problem je buka.
Jedna od zanimljivih stvari kod moje 7900XTX Nitro+ jeste što hotspot u NV5 nije prelazio 86-88 maksimum. Istina, moj stari 5700XT je radio i radi i dan danas na 110 stepeni hotspota, 6800 i dan danas radi bez problema na 100 stepeni hotspota, tako da mi je 7900XTX najhladniji Radeon koji sam imao godinama unazad. :)
Međutim, od skoro mi se dešava nešto što pokušavam da objasnim sebi, a ne znam kako. Kada sam uzeo grafiku i kada sam promenio kućište zbog većeg broja strujnih priključaka nego 6800 morao sam da grafiku povežem na način sa slike 1. Naravno, vide se dve bele ekstenzije i jedna koja ima crnu plastiku. Kad su mi pre 15ak ili malo više dana stigle prave ekstenzije sa 180-stepeni adapterima, iz čiste estetike sam povezao grafiku kao na slici 2. I tek pre par dana mi opet pade na pamet da proverim temperature komponenti preko Afterburnera u RDR2 i bio sam prilično iznenađen. Dok je u RDR2 hotspot išao od 84-86 stepeni, sa novom kombinacijom kablova hotspot u RDR2 ne prelazi 72-75 stepeni.
I sad sam potpuno sablažnjen time da je ZBOG POLOŽAJA KABLOVA grafika bukvalno 10 stepeni hladnija !!! Mislim, OK je, znam da je uticalo to što su kablovi vrlo blizu jednog od tri ventilatora grafičke, ali čak 10+ stepeni zbog toga ??!!!

Nego, imaš li na tom tvom Jonsbu ventove koji uvlače vazduh odozdo???
 

Prilozi

  • Old.jpg
    Old.jpg
    234.8 KB · Pregleda: 72
  • New.jpg
    New.jpg
    201.5 KB · Pregleda: 58
Hm, sad si me zaintrigirao, meni su od starta na grafici extenderi sa Alija (doduše pouzdani stvarno čitajući stotine komentara prije trgovine), baš ću da probam bez extendera, direktno sa Corsair napajanja kako će da se ponašaju temperature. Znam da je kod tebe situacija kontra, but still... :)

Što se ventilatora tiče imam x1 front i x2 bottom Artic P12 PWM PST koji uvlače, gore na radijatoru (top) imam dva koja izvlače vazduh i jedan rear koji takođe izvlači, airflow bi trebao biti dobar.
 
Jedna od zanimljivih stvari kod moje 7900XTX Nitro+ jeste što hotspot u NV5 nije prelazio 86-88 maksimum. Istina, moj stari 5700XT je radio i radi i dan danas na 110 stepeni hotspota, 6800 i dan danas radi bez problema na 100 stepeni hotspota, tako da mi je 7900XTX najhladniji Radeon koji sam imao godinama unazad. :)
Međutim, od skoro mi se dešava nešto što pokušavam da objasnim sebi, a ne znam kako. Kada sam uzeo grafiku i kada sam promenio kućište zbog većeg broja strujnih priključaka nego 6800 morao sam da grafiku povežem na način sa slike 1. Naravno, vide se dve bele ekstenzije i jedna koja ima crnu plastiku. Kad su mi pre 15ak ili malo više dana stigle prave ekstenzije sa 180-stepeni adapterima, iz čiste estetike sam povezao grafiku kao na slici 2. I tek pre par dana mi opet pade na pamet da proverim temperature komponenti preko Afterburnera u RDR2 i bio sam prilično iznenađen. Dok je u RDR2 hotspot išao od 84-86 stepeni, sa novom kombinacijom kablova hotspot u RDR2 ne prelazi 72-75 stepeni.
I sad sam potpuno sablažnjen time da je ZBOG POLOŽAJA KABLOVA grafika bukvalno 10 stepeni hladnija !!! Mislim, OK je, znam da je uticalo to što su kablovi vrlo blizu jednog od tri ventilatora grafičke, ali čak 10+ stepeni zbog toga ??!!!

Nego, imaš li na tom tvom Jonsbu ventove koji uvlače vazduh odozdo???
Ja bih trazio uzrok negde drugde, ne postoji review niti iskustvo sa XTX da je HS tako nizak, nesto se tu jos desava. Jesi proverio board power, jel vuce kolko je vukao i ranije?

Ovaj moj Saphire 7800XT je neki golden sample, prolazi Time Spy na neverovatno maloj voltazi ali bas toliko nizak HS nisam video. Kolika ti je core temp ako je HS 72C, ~55?
 
Probao bez extendera, identične temperature, delta oko 45-50 stepeni gotovo u konstanti.

Kod mene core temp ne prelazi 50c, oko 47c avarage, definitivno je rasipanje paste problem sa centra, tj. taj "pump out"
 
Hm, sad si me zaintrigirao, meni su od starta na grafici extenderi sa Alija (doduše pouzdani stvarno čitajući stotine komentara prije trgovine), baš ću da probam bez extendera, direktno sa Corsair napajanja kako će da se ponašaju temperature. Znam da je kod tebe situacija kontra, but still... :)

Što se ventilatora tiče imam x1 front i x2 bottom Artic P12 PWM PST koji uvlače, gore na radijatoru (top) imam dva koja izvlače vazduh i jedan rear koji takođe izvlači, airflow bi trebao biti dobar.

Ne mogu sad da nađem gde si ono postavljao slike kućišta, sećam se jedino LT720. :) Ne znam kuda si provukao kablove za napajanje grafičke, jer me čude tako visoke temperature grafike ako imaš dva venta dole koja duvaju direktno u istu.
Inače ovo su mi treće ekstenzije sa Alija sa kojima nemam ni najmanjeg problema, mada ja uzimam samo iz SQMOD prodavnice na Aliju, jeste da su malo skuplji, ali sa njima nemam nikakvih problema.

Ja bih trazio uzrok negde drugde, ne postoji review niti iskustvo sa XTX da je HS tako nizak, nesto se tu jos desava. Jesi proverio board power, jel vuce kolko je vukao i ranije?

Sve je apsolutno isto osim temperature. Zbunjuje me to što je pomeranje kablova TOLIKO smanjilo temperaturu grafike, ništa više. Sve radi sasvim normalno.
 
Da, na brzaka sam danas poručio, sad sam baš gledao i vidim da su u pitanju falsifikati. Vjerovatno i oni rade posao ali ipak cancelovah order, pokušaću da nađem orginal...
Orginal imate ovdje, čisto ako nekom bude trebalo, upravo poručio - https://www.moddiy.com/products/Honeywell-PTM7950-SP-Super-Highly-Thermally-Conductive-PCM-Pad.html

@Arthur Morgan

Diše grafika kako treba, nisu ventovi blokirani ako si na to mislio. Meni je generalno temperatura core-a odlična, 50c max ali na hotspot dijelu se pasta raspe (pump out) i onda hotspot diže temp u nebesa dok core miruje.
 
Ja dižem ruke od AMD-a što se grafičkih karti tiče, bar što se tiče ove generacije. Taman pomislim da sam riješio problem (sve je bilo u redu do prekjuče, odlične sam temp imao) upalim sad Cyberpunk hotspot ode na 105c pa 110c u roku od 10 sekundi, uz ventilatore koji polude odmah na preko 3k rpm (dakle rade, nisu oni problem). Pomislim bug neki, problem 3D Mark, isto, obrišem drivere sa DDU iz očaja, instaliram opet - isto. Dakle temp bude 45-50c a hotspot 110c, iscurela biće pasta ilti klasični pump out. PTM7950 treba u ovih par dana da mi stigne ali nemam snage više, ide na reklamaciju u servisu pa da vidim šta ću dalje, do tada na integruši.
 
Ja dižem ruke od AMD-a što se grafičkih karti tiče, bar što se tiče ove generacije. Taman pomislim da sam riješio problem (sve je bilo u redu do prekjuče, odlične sam temp imao) upalim sad Cyberpunk hotspot ode na 105c pa 110c u roku od 10 sekundi, uz ventilatore koji polude odmah na preko 3k rpm (dakle rade, nisu oni problem). Pomislim bug neki, problem 3D Mark, isto, obrišem drivere sa DDU iz očaja, instaliram opet - isto. Dakle temp bude 45-50c a hotspot 110c, iscurela biće pasta ilti klasični pump out. PTM7950 treba u ovih par dana da mi stigne ali nemam snage više, ide na reklamaciju u servisu pa da vidim šta ću dalje, do tada na integruši.
To nije do AMDa ako cemo iskreno (osim za onaj problem za vapor chamber na referentnim kartama). I Powercolor je imao par pehova sa TIM/kulerom prethodnih generacija, vidim ove generacije se dosta zale i na AsRock. Tako da je lutrija, ali bi definitivno resio sa PTM.
 
Kad sam gledao, nailazio sam samo kod AMD-a na taj problem a ima dosta proizvođača koji igraju za oba tabora. Vjerovatno ima i kod nvidia, na starijim serijama pogotovu ali kod amd-a je izraženo dominantno, posebno je XTX serija pogođena.
 
Bas cesta pojava na xtx, lutrija kakvu ces karticu dobiti, vidim da se i dosta ljudi zali na nitro+ model koji bi trebao da je "najbolji", reklamiraj to ako imas garanciju
 
Kad sam gledao, nailazio sam samo kod AMD-a na taj problem a ima dosta proizvođača koji igraju za oba tabora. Vjerovatno ima i kod nvidia, na starijim serijama pogotovu ali kod amd-a je izraženo dominantno, posebno je XTX serija pogođena.
Ako mislis da ces biti miran, prodaj i uzmi ok lovu dok mozes, predji na 4080s uz doplatu i neces razmisljati o upgrade-u jos 2 godine.
Mislim da ce na duze staze AMD imati bolje raster performase tj podrsku je su u takvoj ("losijoj") poziciji.

Ja razmisljam da odradim upgrade 6800xt ovog (na 7900xtx/4080s), mada mogu lagano da ostanem do sledece generacije i uzmem nesto povoljnije iz viseg mid-tiera.
 
Tek treba da je nosim, večeras mi se ovo desilo, do prekjuče bilo normalno, igrao Cyberpunk par sati, bacio sam oko čak i na temp (uvjek mi je upaljen metric overlay) nije prelazila 85c za hotspot i 55c za GPU ni posle par sati. Večeras krenuo opet da igram, "hladan" tuš...
 
Kad se desi hot spot 110C na vecini modela cooler ide na 100% pa se tako najlakse primeti iz bez monitoringa
 
Koliko sam vidio, jedino je ovdje provjereno orginal PTM, uzeo sam 30x30 pa ću rezati, treba mi 25x25.
 
Poslednja izmena:
@BitrAtE Ta razlika 85c za hotspot 55c za GPU trebala je da ti ukaže na to da tu debelo nešto nije uredu i da vremenom problem može samo da eskalira... Previše je 30c razlike.
Jednostavno nešto nije uredu sa AMD kartama, nailazio sam na ovaj problem veoma često na netu, a verujem da ga ima daleko više korisnika jer prosečan korisnik to ne prati, nema pojma da mu HS kuca u 110c... Nešto je tu loše pojektovano. Tih 85~90c za hotspot jednostavno je previše i vremenom može da bude samo gora situacija jer to je temperatura koja veoma brzo dovede do situacije da kartica mora da se otvara, da se menja ili pasta ili thermopads.

Ne znam šta je sa AMD-om, njima su to izlgeda ok temeprature, baš neki dan sam gledao neku AMD mašinu kad ono naponska na ploči 100~110c. Tako to biva kad nema prave konkurencije na tržištu.
 
Do 30c je normalno za velike čipove sa većom potrošnjom. Problem kod njega je što površina kulera koja naleže na čip nije odrađena kako treba, ima veći zazor između površine čipa i kulera što dovodi do većeg pomeranja materijala prilikom zagrevanja a samim tim i ubrzan pumpout. Ni stavljanje više termalne paste ne bi pomoglo.
Kakav crni nedostatak konkurencije, nema to nikakve veze sa ovim.
 
Ipak đavo ne da mira, užasno me zanimalo kako izgleda pasta na chipu u ovakvoj situaciji i imao sam šta da vidim, paste na pola chipa gotovo da nema, klasika. Obrisao i medicinskim benzinom detaljno i nanio novi sloj, ne prelazi 76-77c sada u 3D Marku, miran sam sada dok ne dođe PTM7950 :)
 

Prilozi

  • MX-6 PUMP OUT.jpg
    MX-6 PUMP OUT.jpg
    940.6 KB · Pregleda: 99
  • MX-6 new.jpg
    MX-6 new.jpg
    286.5 KB · Pregleda: 102
  • HOTSPOT 76c.jpg
    HOTSPOT 76c.jpg
    173.6 KB · Pregleda: 108
Koju pastu si koristio sa prve slike?
 
Isto MX-6, podbacila i ona na ovom testu :)
 
Nakanio se konačno da stavim PTM7590 na 7900 xtx, čekam sad da "nalegne", neko kaže treba dan dva, neko posle pola sata, za sada su temperature otprilike kao kod mx-6 mada sačekaću svakako par dana. Trebalo bi da budem miran barem 2-3 godine.

Edit: Temperature su danas već fantastične, u CP nakon 3h hotspot nije prelazio 79c dok je GPU bio oko 55c max i to sve na max 1800rpm što je skoro pa nečujno na ovoj grafici, oduševljen!

Vidim da se GPU sada i bustuje dosta više sa klokovima tako da topla preporuka za PTM7950 svima
 

Prilozi

  • 20240225_155834.jpg
    20240225_155834.jpg
    246.4 KB · Pregleda: 34
Poslednja izmena:
nepostoji maloprodaja za iste niti neki "official store"
Postoji, od petka vece, takodje u LinusTechTips prodavnici, direktno sa izvora iz fabrike


jeftinije od MoDDiy (sad na zalost shipping pitanje je kod koga je jeftiniji), , Linus-u pomogao gledalac koji radi u velikom distribuciji da stupi kontakt sa Honeywell-om i da naprave ugovor, inace nisi odgovarali Linus-u na telefone niti mail xD
 
Poslednja izmena:
Pofino jeftinije, tnx!
 
np, slucajno videh kao time-stamp za Linus Wan Show, nisam odma mogao da se opasuljim da Linus prodaje, haha
 
@BitrAtE
Kolega, gde si pazario taj PTM7590? moze i na pp...
 
Nazad
Vrh Dno