Šta je novo?

5.1 ili 2 zvucnici za moj slucaj

Boyce

Čuven
Učlanjen(a)
14.02.2004
Poruke
1,859
Poena
649
Pozdrav,

Volim muziku i slusam je svaki dan (ne skidam slusalice), ali o audio tehnici znam vrlo malo.

Planiram da kupim ovaj receiver:
http://www.tehnomanija.rs/katalog/pioneer-3d-av-risiver-vsx-1021-k.html

Ima sve sto mi treba, koristicu najvise AirPlay (da pustam muziku iz iTunes-a, a i sa telefona) i povezacu ga za TV (koji je dosta dobar i mislim da ima sve ulaze).

Od muzike najvise slusam Heavy Metal i malo tvrdji rok, ali vrlo rado slusam i ako tako mogu da kazem "blaze" klasike majstora poput Dire Straitsa, Queena ili Led Zepelina koji imaju melodicniju muziku. Posto slusam muziku preko slusalica, navikao sam da cujem svaku, pa i najtisu melodiju, svaki instrument pa bih zeleo da mogu nesto slicno da cujem i preko zvucnika.

E sad, posto imam HD TV gledam i filmove u HD rezoluciji. Volim i kad cujem dobar zvuk (muziku i efekte) u filmu, ali on najvise dolazi do izrazaja u akcionim/sf/fantazijskim filmova kojim sve manje ima kvalitetnih. Tu je recimo Matrix, LOTR i jos neki, ali lista je relativno kratka. Ako mi se soundtrack posebno svidi, ja ga skinem kao mp3.

E sad, posto sam nadam se detaljno opisao sta volim i sta me zanima :) , upitao bih da li je bolje da kupim 5.1 sistem ili stereo sistem?

Plasi me, ovako laicki razmisljam da mi 5.1 sistem nece ubedljivo delovati za muziku. Znam da je 5.1 mnogo dobar za filmove, ali realno gledano ja na 46" gledam samo 720p, jako retko gledam 3D (sem kad treba nekom da pokazem) i mozda ce mi biti cimanje da skidam i trazim surround filmove. Mozda je sad situacija bolja nego ranije, nisam upucen pa svi (bar noviji) HD filmovi podrzavaju surround (?).

Sad, dao bih za zvucnike do 800 evra, eventualno i do 1000 ako zaista vredi. Kupio bih na istom mestu u Tehnomaniji (jer sam imao do sada Ok iskustvo sa njima), ali ako mora, mogu zvucnike da kupim na drugom mestu (ako salju postom).

Ako moze neki hint koje proizvodjace da gledam, koju snagu ili koje druge parametre da trazim.

Hvala puno.
 
Onoliko koliko znam cu ti reci. A to je da, ako zelis da cujes dobru muziku onda ti treba jako dobar risiver tog tipa (citaj jos bolji, skuplji) i da onda to jako dobro ukomponujes sa dobrim front-ovima i basom da bi stereo zvucao tako detaljno i dobro kako zelis. Ako sam te dobro razumeo da ipak zelis vrlo dobar stereo zvuk iliti hifi. I pitanje je i tada koliko ces izvuci. Ja licno, kao i mnogi ne verujem u all-in-one zasnovano na A/V risiverima. Mislim da za tih 1500-1600 eura treba dobrano da se raspitas gde i kako tj. na cega da ih potrosis, po mogucstvu da nadjes nekog audiofila da ti kaze sta ti je ciniti, za rukav sa njime pa zajedno da tragate.

Na tvom mestu bih mozda probao da za nekih hiljadu eura nadjem dobru stereo kombinaciju medju povoljacima, i mogla bi da bude bas "ubitacna", ali tu ti treba neko sa iskustvom. Naravno pod uslovom da ti to zelis za kes da pazaris. A onda mozes da skrpis i neki sasvim dovoljan surround sistem, kao sekundaran za ostatak love. Da li sa polovnom ili novom robom... Javice ti se neko iskusniji, nadam se.
 
Hvala na odgovoru,

Meni je jako potreban AirPlay jer zelim da sa bilo kog kompa (koji su na drugom kraju sobe) mogu preko iTunes-a pustim muziku na njemu. Pored toga, pustao bih muziku i sa iPhone-a, opet preko AirPlay-a. Nazalost receiveri sa AirPlay-om su jos uvek retkost, pa mi je ovaj Pioneerov pao na oko. Ima naravno i nekih Gold modela, ali sam mislio da si mi oni previse za sada. Ako neka konkurentska marka nudi AirPlay a bolji su im uredjaji, rado bih bacio oko.

Moja sestra ima ±7 godina stari Tehnics stereo (nesto poput ovog: http://www.comparestoreprices.co.uk/images/te/technics-schd350e.jpg) koji je zaista odlican i jak. Naravno moze i bolje, ali sad ne znam da li su se modeli koji kostaju sada vise od njega "iskvarili" ili je situacija bolja (nesto kao kod ves masina :D ;)) Meni zaista ne treba ni CD, ni kasete a ni Radio. Ja bih dakle, da sumiram sto se tice receivera da pustam muziku preko AirPlay-a (nekad ja sa mog kompa, nekad devojka sa njenog - vidite zasto mi je potrebno), da mi TV ne pusta zvuk na njegovim losijim zvucnicima, vec na eksternim. I na kraju mozda nekad povezem komp za receiver i igram neku akcionu igru preko TV-a i tih zvucnika koje bih kupio.

Taj Tehnics sam kod sestre povezao kablom sa kompom i to fino sljaka, ali mi je zelja da predjem na Wireless i vremenom sam navikao na Appleov ekosistem i iTunes koji za razliku od verzije za Win na MacOs-u radi savrseno.

Zvucnike bih mogao da kupim i polovne, tu imam vise mogucnosti.
 
nema logike da kupujes a/v reciever da bi primarno pustao muziku preko airplay-a...ako ti je muzika vazna onda ti je moj savet da ides na hd player i integralac + dva dobra zvucnika, dakle stereo setup uz ogradu da u zavisnosti od playera treba da razmislis o ekstrnom DAC-u ili neki ozbiljniji player koji ima dobre DAC chipove...muzika ce biti fenomenalna a zvuk u filmovima ce biti ok,....u suprotnom a/v reciver za iste pare kao integralac - dobices dobar zvuk u filmovima a muzika ce biti ispod proseka...ostaje ti da za iste pare kupis 5.1 zvucnike umesto 2 dobra stereo zvucnika...mislim 5.1 zvucnici ispod 800 evra, za muziku, zvuce dosta losije nego filmovi na stereo setap-u...opet stvar ukusa...da bi konacno saznao gde ti je granica moraces da poslusas varijante setup-a da bi doneo pravi zakljucak a to nece moci postom kao i da dobijes ovde konacan odgovor jer ljudi imaju razlicitu percepciju dobrog zvuka i mozes baciti pare na nevidjeno...obilazak i slusanje je jedini nacin da dodjes do odgovora...sto se tice zvucnika za stereo, za 800 evra, samo sinevoice pS7 ostalo nije ni blizu u tom cenovnom rangu...
 
Poslednja izmena:
Dobio si fine odgovore. Prvo, da li avr moze dati odlican stereo zvuk? Moze, ali dosta kosta... vise nego sto bi ti dao. Za isti novac uvek imas bolji stereo od surrounda jer je prvo manje komponenti u pitanju a drugo stereo pojacalo je mnogo prostiji uredjaj od avr. Uzmes li prvo stereo amp i 2 zvucnika, kasnije mozes kupiti avr sa preout izlazima i ostatak zvucnika i sve to ukombinovati. Lepo ti kazu da su ukusi razl... licno meni posle vise god uz surr sisteme film na 2 zvucnika zvuci bzv i izbegavam tu opciju. Muzika ako je 2ch zvuci bolje na 2ch a ako je surr bolje na surr sistemu.
 
Hvala na odgovorima,

Da li mozda znate gde u Bg mogu da odslusam neke sisteme? Nisam iz Bg, ali bih isplanirao obilazak.

Taj tehnics kojeg ima moja sestra mi je sasvim Ok (u odnosu na sve one plastikanere koje svako ima). Sad, on je kostao 1000 DM i ne znam kakvo je stanje danas. Da li se za slicnu cenu moze dobiti losiji ili bolji uredjaj nego pre 7 godina?
 
Sto ne uzmes dva aktivna zvucnika i muzicku karticu?
 
Kao sto rekoh gore :) Ja i devojka imamo 2 racunara (laptop, oba MacOS) i HD TV. Zelim da sve to povezem i omogucim pustanje muzike sto laksim (kao i gledanje filmova na TV-u)
 
A što niko ne priča o slušanju muzike u 5.1 sistemu? Zašto mora stereo? Verovatno će puristi sad sa me ispljuju ali ja već godina slušam muziku u 5.1 i ne bi se ni u ludilu vraćao na 2.0.
 
Hvala na odgovorima,

Da li mozda znate gde u Bg mogu da odslusam neke sisteme? Nisam iz Bg, ali bih isplanirao obilazak.

Taj tehnics kojeg ima moja sestra mi je sasvim Ok (u odnosu na sve one plastikanere koje svako ima). Sad, on je kostao 1000 DM i ne znam kakvo je stanje danas. Da li se za slicnu cenu moze dobiti losiji ili bolji uredjaj nego pre 7 godina?


evo vidjenijih prodavnica po BG-u koji su zastupnici vecine svetskih hifi brendova

http://www.avimpuls.com/
http://www.bgbstudio.com/
http://www.korato.com/korato.php?lng=srp&page=10
http://www.one-hifi.com/
http://www.player.rs/index.php
http://www.sinevoice.com/ --- obavezno otidji na slusanje ali prvo zakazi telefonom, dobices i dosta drugih saveta za ono sto ti treba...
http://vox-audio.com/
http://www.4audio.rs/novosti.php

Sto se tice stero setup-a mogu da ti prenesem svoje iskustvo jer sam obisao i slusao mesecima sve sto ima po prodavnicama....za 1000 evra mozes da uzems integralac koji je odlican ali u zavisnosti od velicine sobe i potrebe za snagom mozes da uzmes i dobar za manje pare...imaj na umu da zvucnici primarno definisu karakter zvuka i na njih treba baciti najvise para...opt vazna je i sinergija ovih elemenata pa je i vazno sta ces prvo da uzmes...ja sam krenuo od integralca pa za njega trazio zvucnike koji mu leze...sinevoice pravi i inegralce koji idu odlicno uz njegove zvucnike pa verujem da komplet integralac i zvucnike sa takvim zvukom tesko mozes naci po prodavnicama a cena bi verovatno bila oko 1200 evra za komplet, ako nije nesto menjano jer oni prave u domacoj radinosti uredjaje ali kavlitet ne zaostaje za uredjajima poznatih brendova istog cenovnog ranga, sta vise, dobija se vise za iste pare ...integralac koji sam ja video je bio 2x30 wati ali tera PS7 besprekorno za prostore do 25-30 kvadrata...ostaje ti samo hd player sto je smesna cifra i eventualno dac...sve ostale kombinacije za taj kvalitet zvuka prelaze 2500 ako ides po prodavnicama i kupujes poznate brendove...mislim koliko para toliko muzike :d
Naravno po cenama ces videti da mozes i za manje pare da dobijes setup ali ispod 1000 evra nemoj ni da razmisljas o spajanju odovojenih komponenata... na kraju krajeva videces sta ti uvo kaze pa onda pogledaj u dzep i shvatices gde si...
 
Poslednja izmena:
Kao sto rekoh gore :) Ja i devojka imamo 2 racunara (laptop, oba MacOS) i HD TV. Zelim da sve to povezem i omogucim pustanje muzike sto laksim (kao i gledanje filmova na TV-u)

Kapiram ali taj risiver ti je oko 1000 evra, dok za oko 300 evra uzmes M-AUDIO (cisto primer, ima masa ovakvih kartica) koja ima dva firewire intputa za laptopove recimo, i imas jos spdif za hdtv, i imas jos 2 stereo ulaza, i imas masu izlaza, za volj ti bilo 5.1, 7.1 ili stereo. Ostatak das na zvucnike, posto su oni najbitnija stavka u celoj prici.


ps. napravio sam gresku ovde, ako ides na stereo ulaz, ne mozes na izlazu imati 5.1 zvuk :)
 
Poslednja izmena:
A što niko ne priča o slušanju muzike u 5.1 sistemu? Zašto mora stereo? Verovatno će puristi sad sa me ispljuju ali ja već godina slušam muziku u 5.1 i ne bi se ni u ludilu vraćao na 2.0.

Muzika se i dalje snima, miksa i masteruje na stereo sistemima (naravno postoje izuzeci), tako da ako zaista volis muziku i sam zvuk, i ako si spreman da, za nase uslove, odvojis pozamasnu kolicinu novca da bi uzivao u zvuku, ako zelis da cujes pesmu onakvu kakvu je bend, mixing i mastering inzenjer zamislio, onda je besmisleno spojiti to na 5.1 i slusati tako. Isto koliko je besmisleno slusati 5.1 koncert na stereo sistemu ....

Kada slusas bend u stvarnom zivotu, on je ispred tebe, nema nista iza tebe i oko tebe (sem publike), na filmu i igrici je 5.1 ok jer stvara utisak prostora, ali bend uvek slusas sa pozicije slusaoca, te ne vidim cemu 5.1 ukoliko ne slusas Jarre-a, pa ti helikopter slece na glavu u sred koncerta i tako ti tripovi :)

Dakle ako si za reprodukciju koja je sto bliza stvarnosti, sto je valjda poenta ulaganja u high fidelity sistem, koliko je 5.1 dobar za film i za igricu, toliko je stereo dobar za muziku ... cisto moje neko misljenje, a sad ko kako voli, bitno je da uzivamo u tome sto imamo :)
 
Razumem. Dobar predlog. Ali, receiverima me je privuklo to sto imaju AirPlay i iskreno od kada sam sve moguce prebacio na Wireless, ne vraca mi se na kablove. Pustao bih muziku sa iPhone-a , opet bezicno i kasnije kada kupim iPad i sa njega. Ne znam da li sto se tice zvucnika da jos skupljam pare i kupim nesto sto ce da mi traje i par decenija.
 
Muzika se i dalje snima, miksa i masteruje na stereo sistemima (naravno postoje izuzeci), tako da ako zaista volis muziku i sam zvuk, i ako si spreman da, za nase uslove, odvojis pozamasnu kolicinu novca da bi uzivao u zvuku, ako zelis da cujes pesmu onakvu kakvu je bend, mixing i mastering inzenjer zamislio, onda je besmisleno spojiti to na 5.1 i slusati tako. Isto koliko je besmisleno slusati 5.1 koncert na stereo sistemu ....

Kada slusas bend u stvarnom zivotu, on je ispred tebe, nema nista iza tebe i oko tebe (sem publike), na filmu i igrici je 5.1 ok jer stvara utisak prostora, ali bend uvek slusas sa pozicije slusaoca, te ne vidim cemu 5.1 ukoliko ne slusas Jarre-a, pa ti helikopter slece na glavu u sred koncerta i tako ti tripovi :)

Dakle ako si za reprodukciju koja je sto bliza stvarnosti, sto je valjda poenta ulaganja u high fidelity sistem, koliko je 5.1 dobar za film i za igricu, toliko je stereo dobar za muziku ... cisto moje neko misljenje, a sad ko kako voli, bitno je da uzivamo u tome sto imamo :)

Slazem se. Ne verujem da ima puno klasika koji su preradjeni za 5.1, i da je to jos uradjeno kvalitetno da ne kvari original.
 
Mozda tamburasi u kafani bi mogli da budu u 5.1, da cujes tamburu na uvce i drugara kako lomi case iza tebe :)

Svilen konac 5.1 remastred :)
 
Pa, kad ti okruze sto, onda imas surround :)
 
Skupljaj jos pare pa se onda veseli na neko vreme. Mada ne znam do kog stepena si ti zapravo spreman da ides sto se tice toga da imas dobar zvuk. Mislim sta je to tebi dobro, prvo je subjektivno sta tvoje usi cuju kao dobro; drugo postovi vidim da su akcentovani sa wireless-om (nemoj da mislis da te osudjujem, i ja bih da to mogu nekako sproveo i da imam vise poverenja u "bez kabla").

No, ono sto ti je exste rekao nije losa ideja. Ima DAC-ova koji bi ti pruzili wireless, doduse ne znam koliko su kompatibilni sa Apple ekosistemom... Ali trebalo bi da budu. Mislim da i onaj CA DacMagic Plus podrzava wireless, ali ne znam da li ga ima. No, svakako idi prvo na stereo kao sto ti rekose, to resi. Pa onda dodaj AV risiver i jos par zvucnika i miran si...
 
Nazalost nisam imao puno prilike da cujem zaista kvalitetan zvuk, tehnicki gledano. U ovo doba krize svi moji drugari su imali one plasticne mini linije koji izgledaju poput svemirskog broda a zvuce kao kasetofon. Zaista sam se iznenadio ovim Tehnics-om kojeg su kupili mojoj sestri i oni malo upuceniji su bili zadovoljni njim. Ne probija a zvuk je cist. Mozda ako je neko imao slican model moze da mi kaze o kakvom kvalitetu zvuka se radi.

Ja na kompu slusam muziku preko slusalica, a posto koristim iTunes samo sihronizujem zeljene pesme na iPhone kada odem da vezbam. iPhone definitivno ima bolji i jaci zvuk i od kompa a bogme i od iPod-a. Ne znam da li su na kompu nesto limitirali ili sta vec, ali definitivno iPhone je odlican plejer. Nikakav sum, nikakva probijanja... Eh sad, zelja mi je da malo slusam muziku i ovako i da je "odvrnem", pa i kad neko dodje da mozemo zajedno da uzivamo. Zaista bih dao sansu AirPlay-u koji koliko vidim uzima zamah i ljudima se svidja kako radi.

Mislim da cu skupljati pare za kvalitetnije zvucnike. Otici cu u neke od prodavnica koje ste naveli ovde, pa da poslusam. Nadam se da nije ista prica kao i sa HD televizorima koji u radnjama odlicno izgledaju a kuci ne.
 
Muzika se i dalje snima, miksa i masteruje na stereo sistemima (naravno postoje izuzeci), tako da ako zaista volis muziku i sam zvuk, i ako si spreman da, za nase uslove, odvojis pozamasnu kolicinu novca da bi uzivao u zvuku, ako zelis da cujes pesmu onakvu kakvu je bend, mixing i mastering inzenjer zamislio, onda je besmisleno spojiti to na 5.1 i slusati tako. Isto koliko je besmisleno slusati 5.1 koncert na stereo sistemu ....

Kada slusas bend u stvarnom zivotu, on je ispred tebe, nema nista iza tebe i oko tebe (sem publike), na filmu i igrici je 5.1 ok jer stvara utisak prostora, ali bend uvek slusas sa pozicije slusaoca, te ne vidim cemu 5.1 ukoliko ne slusas Jarre-a, pa ti helikopter slece na glavu u sred koncerta i tako ti tripovi :)

Dakle ako si za reprodukciju koja je sto bliza stvarnosti, sto je valjda poenta ulaganja u high fidelity sistem, koliko je 5.1 dobar za film i za igricu, toliko je stereo dobar za muziku ... cisto moje neko misljenje, a sad ko kako voli, bitno je da uzivamo u tome sto imamo :)

Prvo kazes snima se u stereo tehnici a posle postoje izuzetci, odluci se. Muzika se snima sa sa jednim ili vise mikrofona a stereo ili surround dobijaju se kasnije u studiu. Mislis da na koncertu postave 2 mikrofona ispred bine i eto radosti i veselja za sve stereofile?
Kad slusas bend (osim ako nije svirka na livadi) iza tebe nije crna rupa pa da se celokupan zvuk gubi. Najbolje se priemti na koncertima klasicne muzike kako se zvucni talasi odbijaju i muzika se cuje i oseca sa svih strana.
Sto se tice filmova zvuk se takodje dobija na isti nacin, sredjivanjem u studiu. Svi filmovi su danas sa surround zvukom pa i oni od pre 60god a da bilo koji zanr zvuci bolje u 3D nego li u 2D zvuku izlisno je pricati. Nisu to samo efekti vec celokupna atmosfera, vetar, prelazak ulice, dobacivanja i zvizduci... dzaba pricati dok se to ne cuje. Nemojte stereo je dobar... da je dobar nikad ne bi izmislili surround. Da surround ne valja nikad ne bi opstao na trzistu.
Neka kupi ko sta hoce ali neke stvari da se ne mesaju.
 
Prvo kazes snima se u stereo tehnici a posle postoje izuzetci, odluci se. Muzika se snima sa sa jednim ili vise mikrofona a stereo ili surround dobijaju se kasnije u studiu. Mislis da na koncertu postave 2 mikrofona ispred bine i eto radosti i veselja za sve stereofile?
Kad slusas bend (osim ako nije svirka na livadi) iza tebe nije crna rupa pa da se celokupan zvuk gubi. Najbolje se priemti na koncertima klasicne muzike kako se zvucni talasi odbijaju i muzika se cuje i oseca sa svih strana.

Upravo to sam hteo da kažem, osim ako ne slušaš akustični bend na livadi, u realnosti zvuk uvek dolazi sa svih strana, pa i iza tebe zbog refleksija zatvorene prostorije.
Ni meni ideja slušanja muzike na 5.1 nije zvučala interesantno dok nisam probao. Onda sam provalio da je Dolby Prologic IIx prilično sofisticirana stvarčica koja jako lepo razdvaja zvuk po kanalima i daje odličnu surround zvučnu sliku.
 
stereo setup, 2.0. (ili eventualno 2.1) daje kompletnu "sliku" zvuka ispred tebe, gde mozes jasno da razdvojis intrumente i glas po dubini, visini i sirini scene...to je ta zvucna scena ili stereo image koji pravi jedan par zvucnika. Ja sam godinama slusao muziku na 5.1 kompjuterskom sistemu koji je bio nesto ozbiljniji 5.1 tada kada sam ga uzeo 2003. godine - 250 evra(creative inspire 5200 + SB LIVE 5.1), uz dsp pojacivace na winampu je meni to sve zvucalo super, muzika prvenstveno...a onda sam slusao pravi stereo pa i uzeo jedan sebi i mogu reci da nisam imao pojma o tome sta je dobar zvuk...pa to je kao nebo i zemlja...verujte mi...svi koji volite zvuk a slusate na kompu i niste culi pravi stereo zvuk, propustate mnogo...zato i mislim da je to stvar licne percepcije...

I jos nesto...kada krenes na slusanje, snimi svoju muziku na cd (u cda formatu) koju si cesto slusao da bi mogao da prepoznas razlike u kvaliettu poznatih stvari...integralac treba da se zagreje pre nego dobije svoj zvuk bar pola sata, u pocetku uglavnom bude prskav zvuk sa prenaglasenim visokim i tanjim basom tako da jedno slusanje ne ide bez bar 1 sat...
Ono sto prvo tebi treba je koliku prostoriju imas, koliko je kvadrata, sto ce ti dati odgovor da li ti treba jako ili slabije pojacalo i da li ti trebaju bookshelfovi ili floorstanderi...U svakom slucaju jako pojacalo je uvek bolje bez obzira na zvucnike da li su mali ili veliki ili im je osetljivost mala ili velika...puno snage donosi uvek bolju kontrolu drajvera i nema nikakvih problema i da pojacalo od 100w tera male zvucnike i uvek ce to raditi u tehnickom smislu bolje nego neko slabo a samim tim i zvuk ce biti bolji jer ce hod drajvera, posebno u dinamcki yahtevnim deonicama biti boolje kontrolisan i davati verniji zvuk....naravno ima tu jos dosta parametar a obzirom na lovu koju planiras da das nije lose da se upoznas sa time i verujem da ce ti biti interesantno samo po sebi...Sto se tice zvucnika, koji jesu najvazniji, predlazem ti da izbegnes konfekcijske marke u cenovnom rangu ispod 700-800 evra (b&w, kef, canton, epos, monitor audio, mission, wharfedale...) to je sve ****** zvuk, losi drajveri i samo naoko lepe kutije...
 
Poslednja izmena:
stereo setup, 2.0. (ili eventualno 2.1) daje kompletnu "sliku" zvuka ispred tebe, gde mozes jasno da razdvojis intrumente i glas po dubini, visini i sirini scene...to je ta zvucna scena ili stereo image koji pravi jedan par zvucnika. Ja sam godinama slusao muziku na 5.1 kompjuterskom sistemu koji je bio nesto ozbiljniji 5.1 tada kada sam ga uzeo 2003. godine - 250 evra(creative inspire 5200 + SB LIVE 5.1), uz dsp pojacivace na winampu je meni to sve zvucalo super, muzika prvenstveno...a onda sam slusao pravi stereo pa i uzeo jedan sebi i mogu reci da nisam imao pojma o tome sta je dobar zvuk...pa to je kao nebo i zemlja...verujte mi...svi koji volite zvuk a slusate na kompu i niste culi pravi stereo zvuk, propustate mnogo...zato i mislim da je to stvar licne percepcije...

A zamisli surround sistem od pravih zvucnika i uredjaja... High fidelity znaci visoka realnost a ne dvokanalni zvuk.
Slazem se za kvalitet zvuka koji daje hifi sistem, slazem se da stereo daje zvucnu sliku ispred ali zvuk putuje i kao talas relfektuje se od prepreka. Ista prica je i sa svetlom, kad ukljucis lampu osvetlis celu sobu jer se svetlo odbija od zidova i sl a ne da je samo osvetljena tacka u koju lampa "bije". Zvuka, kao i svetlo, talasne je prirode.
Sto se tice linka ka temi sa hifi foruma, zar neko misli da bi ovdasnji stereofili koji su sprcali eonormne kolicine novca u svoje sisteme prihvatili cinjenicu da to sto oni imaju poseduje neku manu?
Kao sto rekoh da ne valja surround sistemi ne bi opstali na trzistu, kao npr pokusaj quadrofonije pre nekoliko decenija.
 
o realnosti i pricam, za muziku je stereo najblize realnosti jer realnost je da bend, orkestar, opera sta god stoji ispred tebe i svira a ne da dolazi zvuk pored tebe, iza tebe i slicno tome. Naravno ako je snimak u suround tehnologiji sa namerom da se cuje oko tobe onda je i to ok, ako je tako namenjen, ali u vecini slucajeva je ipak stereo za muziku ono sto ti daje najtacniji dozivljaj zive svirke sa sve osecajem dubine sirine i visine pozornice i pozicije instrumenat. Nisam uspeo da cujem muziku na suroundu a da imam utisak da nema zvucnika, nekako mi boja zvuka vestacki deluju a integracija spektra je losa sa jasnom podelom na visoke i niske tonove...kod mene na stereo-u zvucnici nestaju kada pustim muziku i ostaju samo muzicari i zvuk :p..ma zena i ja smo poceli da tripujemo po kuci dok slusamo da li neko zvoni na vrata, da li se cuje mobilni, neko lupa i slicno tome, cak ikada gledamo filmove isto se dogodilo nekoliko puta...nema te filmske zvucne slike kao na 5,1 to nije sporno ali vernost interpretiranih tonova je neverovatna, glas, lupkanje, tapkanje zvuci su kao pravi po boji i vernosti, dakle iznenadjenje nije u tome iz kog pravca dolayi zvuk i na koji nacin se prostire, vec u vernosti i boji...naravno mislim da rega dac tome doprinosi dosta a moze to i mnogo bolje od toga ali pitanje granice uvek postoji...sto se mene tice dok ne postanem Patak Baja ostajem na ovome :d u svakom slucaju stereo mi je baza a surround mogu samo da nadogradim u nekom trenutku kao dopunu za filmove ali meni licno filmovi na stereo-u zvuce dobro toliko da me ne interesuje upgrade, naravno, jer filmove manje volim nego muziku ali mislim, objektivno, ko je filmove gledao na TV-u i predje na dobar stereo i to ce mu izgledati...wow
 
Poslednja izmena:
Prvo kazes snima se u stereo tehnici a posle postoje izuzetci, odluci se. Muzika se snima sa sa jednim ili vise mikrofona a stereo ili surround dobijaju se kasnije u studiu. Mislis da na koncertu postave 2 mikrofona ispred bine i eto radosti i veselja za sve stereofile?
Kad slusas bend (osim ako nije svirka na livadi) iza tebe nije crna rupa pa da se celokupan zvuk gubi. Najbolje se priemti na koncertima klasicne muzike kako se zvucni talasi odbijaju i muzika se cuje i oseca sa svih strana.
Sto se tice filmova zvuk se takodje dobija na isti nacin, sredjivanjem u studiu. Svi filmovi su danas sa surround zvukom pa i oni od pre 60god a da bilo koji zanr zvuci bolje u 3D nego li u 2D zvuku izlisno je pricati. Nisu to samo efekti vec celokupna atmosfera, vetar, prelazak ulice, dobacivanja i zvizduci... dzaba pricati dok se to ne cuje. Nemojte stereo je dobar... da je dobar nikad ne bi izmislili surround. Da surround ne valja nikad ne bi opstao na trzistu.
Neka kupi ko sta hoce ali neke stvari da se ne mesaju.

Eh, nisam znao da cemo ici ovako detaljno u sve ovo ali ajde kad smo poceli.

Visekanalno snimanje je samo jedan oblik snimanja koji se danas koristi zbog lakoce ispravljanja gresaka i ponovnog snimanja pogresnih delova itd. I dan danas vrhunski snimatelji i vrhunski muzicari snimaju stereo (dakle dva mikrofnona ispred benda u jednoj od tri stereo konfiguracije) i tako se i radilo pre negoli je izmisljeno visekanalno snimanje, koje je danas zastupljeno u 95% slucajeva.

Ovakav vid snimanja daje najprirodniji zvuk, i najbolji miks, jer se zvuk najbolje miksa u vazduhu, a ne u mikseru, ali zato ne oprasta greske muzicara niti snimatelja jer se snima sve odjednom, takodje ovakav snimak se snima sa pozicije slusatelja a ne na dva centimetra od membrane bubnja ili otvora gitare, jer nikada u realnosti ne bi slusao bubanj sa uvetom odmaknutim 2 cm. Mi smo danas na takav vestacki napucan zvuk umnogome navikli, i ovaj prirodan nacin snimanja zvuka nije vise toliko zastupljen, ali svakako da je stereo par ispred benda veselje za sve prave audiofile.


Mada i danas na bubnjevima recimo i dalje imas stereo par overheda u skoro 100% slucajeva u bendovskoj muzici, dok 5.1 postavka mikrofona ni ne postoji i to je upravo najveci problem, postoji mono snimanje i rasporedjivanje mono signala po panorami, i postoji stereo snimanje, sve ostalo se dobija vestackim putem u studiju i da se tako izrazim - neprirodno je. Mada ne kazem da ne moze dobro da zvuci, u zavisnosti od toga sta ko voli.

Da ima covek ne znam ni ja koliko para pa da uzme 5 odlicnih zvucnika, pa da moze da slusa stereo, a kad treba moze i 5.1 (recimo da bih i ja isto uradio, i ove "rasprave" sad ne bi ni bilo), ali posto nema, valjda je bolje da uzme dva dobra nego pet-sest losijih?

Na kraju krajeva, svi ovi moji "argumenti" ne znace da 5.1 zvuci lose, ja mozda naginjem vise ka realnom zvuku zbog prirode mog posla, ali tebi kao hi fi slusatelju je verovatno bitnije sta zvuci lepse a ne sta je realnije, te sa te strane mozda i ne treba da se oslanjas puno na moje savete, a i ove stvari su dosta subjektivne te ja da sam na tvom mestu isao bih i slusao 5.1 sisteme i stereo sisteme, cak bi ih i donosio kuci ako moze da vidim kako to zvuci u mojoj sobi i uporedjivao, jer tesko da neko moze preko foruma da ti kaze sta ce tebi da se svidi, a mogao si da nam kazes i koje slusalice imas?
 
Poslednja izmena:
Sto se tice linka ka temi sa hifi foruma, zar neko misli da bi ovdasnji stereofili koji su sprcali eonormne kolicine novca u svoje sisteme prihvatili cinjenicu da to sto oni imaju poseduje neku manu?
Kao sto rekoh da ne valja surround sistemi ne bi opstali na trzistu, kao npr pokusaj quadrofonije pre nekoliko decenija.

Tu si se pokazao kao znalac i mesija istine, pa rekoh da podelim sa ljudima i da sprečimo novu tiradu.
 
Hehehe.... pa da, iz 2 tacke se dobija 3D? Oni to sto cujes levi ili desno, glasnije ili tise dozivljavaju kao prostornost... da, ali sve se to nalazi ispred tebe. Gleds u ekran tv, nesto je levo ili desno, vece ili manje na ekranu i mozak ti desifruje da ono sto je sitnije jeste udaljenije i obrnuto i to gledas sliku nekog 3D sveta ali to nije 3D slika. Isto je i sa stereo zvukom, slusa se 2D prikaz nekog 3D dogadjaja. Pokusali su da objasne kako to jeste 3D ali se kosi za fizikom. Kako stereo sistem da nije 3D... ubedi ih... a tolike pare date...
Kod surrounda imas sve 3 dimenzije kada slusas. Imam i stereo i surround sistem pa mogu mirne duse da kazem sta je kako (neka bude i po meni jer su ukusi razliciti).
Kazete da kad ste slusali i dalje imate osecaj da zvuk dolazi iz zvucnika a da se ne gubi u prostoriji? Za to ne treba da se krivi surround ili stereo sistem vec prostorija i vlasnik. Soba je na prvom mestu zasluzna (ili kriva) za kvalitet zvuka. Dobar raspored, pozicioniranje zvucnika i odgovarajuca velicina su imperativ da bi se postigao hifi zvuk, vazi kako za 2.0 tako i 11.2 sisteme.
Savet da se sve cuje prvo pa tek onda odluci je najbolji. Svako cuje na svoj nacin (ili svakome mozak drugacije desifruje nervne impulse drugacije) pa svako mora za sebe prelomiti.
 
Jbte opet rasprava o stereo vs. surround a covek je samo trazio da mu se preporuci neki uredjaj. :D Ne znam kako neko uopste moze da poredi to i da jos se prica o prirodnosti i pozicioniranosti izvodjaca. A sta ako nema izvodjaca, sta ako je muzika "digitalna", zar je onda bitno odakle se cuje? A ko kaze da je 5.1, 7.1 surround 3D zvuk? On ako pogledamo bolje moze samo da bude u jednoj ravni jer nema visinu, znaci nikada ne mozes da cujes nesto sto je iznad tebe ili ispod tebe, recimo kao kad helikopter leti iznad tebe, na primer kao kada su ugradili specijalni zvucnik u plafon na premijeri filma We Were Soldiers, da bi mogli da docaraju efekte letenja i sletanja helikoptera.

Inace, jeste, za pun dozivljaj filma treba ok surround sistem, posto sto gotovo svaki noviji blockbuster u poslednjih 20 godina ima izvorni surround mix a kamoli najnoviji filmovi (posto je OP pitao da li ima surround zvuk u novim filmovima), a cak dok i vecina starijih filmova sada poseduje nove remixovane audio mastere u surround mixu. Dok je za muziku drugacija situacija, ako hoces da slusas specijalno mixovane albume i uzivas u kreativnosti zvucnog inzenjera onda se isplati slusati surround mixeve, a u suprotnom sve ostalo mainstream je u stereo formatu i tako bi ga bilo najpozeljnije slusati.
 
Poslednja izmena:
Dao sam link da ljudi pročitaju "tvoju istinu" i "njihovu istinu", pa bez ikakvog predubeđenja razmisle. Ja imam svoje mišljanje i da li sam u prethodnom postu bio sarkastičan ili afirmativan zadržavam za sebe. Nekako su mi forumske diskusije o ovoj temi kljakave. Po mom mišljenju esencijalno je da se skupiš sa nekim, odslušate neko delo i odmah zatim prodiskutujete i uporedite direktno i istovremeno objekat diskusije. Odrastao sam na Hi-Fi_ju nekolio godina imao u kući i slušao pravi pravcati High-End i upijao diskusije ljudi koji su izuzetno cenjeni u hi-fi svetu, što kao slušaoci, što kao konstruktori, što kao interpretatori. Ako čovek nema otvoren um i isključiv je nema tu mesta "traženju pravog zvuka".
 
Jbte opet rasprava o stereo vs. surround a covek je samo trazio da mu se preporuci neki uredjaj. :D Ne znam kako neko uopste moze da poredi to i da jos se prica o prirodnosti i pozicioniranosti izvodjaca. A sta ako nema izvodjaca, sta ako je muzika "digitalna", zar je onda bitno odakle se cuje?.

Interesantno, a kako je moguce da imas muziku a da nema izvodjaca i kakve veze uopste ima na koji nacin je kreiran zvuk...ovde pricamo o reprodukciji. AKo je "digitalna" muzika nastala direktnim mixovanjem sa digitalnih izvora pa sta...i tu moze da se napravi utisak benda koji stoji ispred tebe ako mixer tako hoce ili nece ili kako god mu je volja...mislis da su efekti helikoptera u pesmama snimani preletanjem preko studija...nisu a poslusaj The Wall od Pink Floyd gde se pojavljuje helikopter umixovan u kompoziciju sa efektom prilaska iz daljine ka tebi, umixovan...i sta to dokazuje ili obara...nista...bend mozes snimiti u studiju live izvodjenje a onda mixovati pozicije i stereo sliku kako hoces ubacivati, nabacibvati i slicno tome...poenta je da je stereo zvuk onaj kako ga je master zamislio u 99% posto slucajeva jer je to format koji se koristi za muziku...na 5.1 to zvuci drugacije osim u slucaju kada je snimano u nekom od visekanalnih formata u upotrebi , dts, dolby, pa imas neku drugacije zamisljenu sliku koja je mixovana na takav nacin da ti treba plafonski zvucnik da bi doziveo to sto je autor hteo da postigne, on je tu umixovao na snimak i taj zvuk odlazi na plafonski jer je tako yamisljeno da bude...i onda ti, naravno, treba plafonski zvucnik ako hoces da cujes pravi zvuk te numere i tu stereo ne moze da pomogne...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno