Šta je novo?

4G u Srbiji: diskusija

Kako da pada profit kada je zavisnost od internet servisa sve veca :)
 
KOme pada profit, ljudi? Manite se tih prica :)
http://ycharts.com/companies/DTEGF/net_income_ttm

Te price su nesto za analiticare, i ljude koji citaju izmedju redova ili se razumeju u zargone, a ne za mase, koje nesto sasvim drugo misle ;)
lafe, znas koje pare su se okretale u mobilnoj industriji pre bilo kojih data servisa. U industriji sam vise od 10g i znam sta pricam. kad bi znao koje pare su pravili operateri, vendori i zaposleni na ugovorima u inostranstvu shvatio bi.
data je u fokusu prirodno ali i dalje je voice broj 1. Apsolutni brojevi nisu bas informativni, skaliraj te cifre brojem korisnika.
 
Poslednja izmena:
Ali i mnooogo manje zaradjuju od broadband/fixne. Znaci da sve ide ka mobilnoj.

To da li je zbog data ili voice-a nisam dotakao, vec da profit telekomunikacionih firmi raste, cak i u mobilnom segmentu.
 
Sutra idemo u obilazak 4G lokacija sa spiska koji nam je Telenor poslao pre dve nedelje. Nisam siguran gde je još sve u međuvremenu proradilo, ali nemamo neki zvanični update sa novim lokacijama, mada verujem da je i ovo sasvim dovoljno.

1. Narodnog fronta - Borča
2. Slavija
3. Cvetni Trg
4. Beograđanka
5. Pravni fakultet
6. ETF
7. Tašmajdan
8. Studentski park
9. Terazije
10. Trg republike
11. TC Merkator
12. TC Stari merkator
13. Studentski grad
14. Airport City
15. Delta City
16. Narodnih Heroja - Blok 37
17. Belville - Blok 66
18. Belgrade Office Park - Blok 67
19. Sava Centar
20. Hotel Crown Plaza
21. TC Ušće
22. Hotel Hajat

Radiće se po tri 4G testa po lokaciji, ali uz to i po tri testa na 3G konekciji, da se vidi kolika je razlika u brzini. Nismo sigurni da li ćemo testiranje vršiti na više telefona, za sad znam da će to biti S6 Edge koji nam je ustupljen za ove potrebe, a za testiranje će se koristiti Speedtest aplikacija. Testiranje će biti ispraćeno videom, vodimo našeg kamermana kako bi priča bila ozbiljnija. Da li će nakon ovoga Vip i MTS hteti isto da se testira njihova 4G infrastruktrura ostaje da se vidi. Obično ne delimo naše radne planove na forumu, ali hteo bih da znam kakvo je vaše mišljenje o svemu ovome?
 

Prilozi

  • Mapa lokacija 4G Telenor.jpg
    Mapa lokacija 4G Telenor.jpg
    651.3 KB · Pregleda: 217
obzirom da je ogranicenje jos uvek na 50mbps, ocigledno da nece biti nekih neocekivanih iznenadjenja..
 
Nadam se da ce Edge probiti limit od 50mb ili ce zbog vas Telenor da pusti jacu konekciju, da ne idete za djabe :)

Srecno, i lepo od vas sto testirate.
 
Nadam se da ce Edge probiti limit od 50mb ili ce zbog vas Telenor da pusti jacu konekciju, da ne idete za djabe :)

Srecno, i lepo od vas sto testirate.

Ako se ne skine ogranicenje ne moze ni edge da "probije", jednostavno u sistemu stoji ogranicenje
 
Moze li neko da mi razjasni ovaj problem. Danas zamenio u telenoru svoju sim karticu za 4g zbog one promocije od dva meseca po 1gb,ubacim je u fon i radi mi 3g za 4g ne znam jel jos nema u mom gradu. Ali mi ne radi 2g. Kada prebacim u 2g mod izgubi mrezu. Ovaj lik u telenoru nema pojma zasto ne radi u 2g modu,zvao sam i CC i neka teta me ubedjuje da je to tako zato sto je kraj gde sam ja pokriven 3g signalom i da ce se automatski prebaciti na 2g kada odem negde gde nema 3g. Meni je to nelogicno jer je na staroj kartici normalno radio i only 2g i first 3g i mogao sam rucno da ga prebacujem god koj mod zelim. Da li mozda kartica nije dobro setovana?
 
problem je u kombinaciji kartice i tvog telefona. idi do telenora da ti flesuju karticu,posle toga ce raditi normalno
 
Sutra idemo u obilazak 4G lokacija sa spiska koji nam je Telenor poslao pre dve nedelje. Nisam siguran gde je još sve u međuvremenu proradilo, ali nemamo neki zvanični update sa novim lokacijama, mada verujem da je i ovo sasvim dovoljno.

1. Narodnog fronta - Borča
2. Slavija
3. Cvetni Trg
4. Beograđanka
5. Pravni fakultet
6. ETF
7. Tašmajdan
8. Studentski park
9. Terazije
10. Trg republike
11. TC Merkator
12. TC Stari merkator
13. Studentski grad
14. Airport City
15. Delta City
16. Narodnih Heroja - Blok 37
17. Belville - Blok 66
18. Belgrade Office Park - Blok 67
19. Sava Centar
20. Hotel Crown Plaza
21. TC Ušće
22. Hotel Hajat

Radiće se po tri 4G testa po lokaciji, ali uz to i po tri testa na 3G konekciji, da se vidi kolika je razlika u brzini. Nismo sigurni da li ćemo testiranje vršiti na više telefona, za sad znam da će to biti S6 Edge koji nam je ustupljen za ove potrebe, a za testiranje će se koristiti Speedtest aplikacija. Testiranje će biti ispraćeno videom, vodimo našeg kamermana kako bi priča bila ozbiljnija. Da li će nakon ovoga Vip i MTS hteti isto da se testira njihova 4G infrastruktrura ostaje da se vidi. Obično ne delimo naše radne planove na forumu, ali hteo bih da znam kakvo je vaše mišljenje o svemu ovome?

Pozdravljam napore i trud.
Imam predlog za drugu metodologiju:
- uzmete mape pokrivenosti od sva tri operatera
- nacrtate grid preko Beograda
- merite u sredini svakog kvadrata u gridu sto obezbedjuje nepristrasnost u izboru lokacije. Merite naravno na sva tri operatera. Nema smisla da merite ispod bazne stanice nekog od operatera. Velicinu grida birate u zavisnosti od toga koliko ukupno tacaka hoćete da izmerite
- prezentujete benchmark merenja Telenor vs mts vs Vip za svaku od tacaka

Po mom misljenju ovo je nepristrasno i daje pravu vrednost i sliku LTEa u Beogradu. Sto je jos bolje, ovo niko do sada nije uradio i verujem da će i sami operateri biti zainteresovani za rezultate.

Nakon 6 meseci recimo možete da napravite ponovo merenja u istim tackama i vidite kako stoje stvari sa pokrivenošću, kapacitetom...ko je napredovao, a ko ono drugo :)
 
Poslednja izmena:
Samo da znate da posle promene kartice u mts-u, podnesete i zahtev za roaming, posto ga gubite a kad ih pozovete drze vas na vezi 20 minuta dok utvrdjuju kako je to moguce.
 
Nemoj pricati da se gubi roming. Auu moram odmah to trazim vec sam se jednom ganjao sa njima oko toga...
 
Ja sam dosao tako prosle godine u Grcku nisam imao roming, a pretprosle jesam o.0. Pa im poslao mail i omogucili mi.
 
Ajde ako neko ide da proveri, neka vidi da li se sada automatski aktivira roming kod MTS-a posle tri racuna. Sve imam utisak da su mi krajem prosle godine rekli da nema vise automatskog aktiviranja rominga, vec kad zatrazi korisnik (po meni odlicna stvar). Bio sam tada da deaktiviram roming za jedan broj pa rekose da nije ni bio aktiviran, iako je 9 meseci aktivan ;)
 
Moram da pohvalim Vip... Kod njih je i dalje potpuno besplatan i neograničen protok u 4G mreži. Skinuo sam oko 800GB od početka aprila... Nisu škrti kao Telenor koji je dao besplatno ukupno 2GB na dva meseca onima koji zamenne karticu. Takođe, nema za******a kao kod drugih operatera - maltene svi paketi podržavaju 4G. Ovo samo dokazuje da postoje kapaciteti da se u paketima daje više internet saobraćaja. Možda čak i neki flat, sa ograničenjima brzine koje nisu tako vrtoglave. Dakle nije reč o tome, nego o čistoj mogućnosti zarade koju svi koristi. U redu - mora se nekako finansirati izgradnja mreže, ali treba davati malo više neta za pare koje dobijaju.
Napominjem da ne ograničavaju bzinu kao Telenor, i da je max koji sam ja izvukao u downloadu 105 Mbps.
Još jedna stvar... Pošto sam uzeo lap top preko njih, izašli su mi u susret i besplatno mi zamenili 3G modem koji sam dobio pri kupovini za 4G. Veliki like za njih što se ove priče tiče. xD

Screenshot_2015-05-18-05-06-13.png
 
Poslednja izmena:
^Samo 800GB? I posle se cudite i dizete kuku i motiku kad uvedu FUP...

Jedini razlog koji ja vidim zasto VIP ne naplacuje LTE saobracaj, je taj da im sistem za naplatu nije spreman za tako nesto. Zasto je to tako, ne znam.

Pozdrav
 
Au kako ce ovi sto su se navukli na silne GB preko LTE smoriti kada im Vipu uvede pakete :) Surfuj uz Vip Ltejac 10 za 1000din :D
Prvo te namame pa te ojade..
 
Poslednja izmena:
800gb kroz mobilnu mrezu?! Pa to najveci kalifornijski dzambo gikovi mogu samo da sanjaju :d
 
Па и ја сам тако пре 10+ година скинуо десетине и стотине мегабајта када је кренуо GPRS и био фрај ... док се не навуче довољно жртава. Наравно, као и тада, ни са 4G неће да буде другачије, прво свима фрај па кад крене а и када буде довољно корисника који ће да потроше планирани месечни саобраћај, креће сечка и пакети са 1-2GB месечно. А толико оде на пар спидтестова. ;)
 
^Samo 800GB? I posle se cudite i dizete kuku i motiku kad uvedu FUP...
Jedini razlog koji ja vidim zasto VIP ne naplacuje LTE saobracaj, je taj da im sistem za naplatu nije spreman za tako nesto. Zasto je to tako, ne znam.
Nece uvesti FUP, jer nece ni biti flat sigurno. Zna VIP odlicno kako ce to biti zloupotrebljeno ;)

Nego je sada frei, verovatno jer su procenili da mreza moze da izdrzi ovako mali broj korisnika. Ali verujem i ja da ce biti to "VIP SmatLTE" od 1000 pa navise tek :) (cekaju Telekom ja mislim)
 
Pozdrav svima,
da li mi neko može pomoći...MTS-ov sam korisnik, Box paket, imam Telefon Sony Xperia Z1...prošlog ponedeljka u poslovnici MTS-a na N.Beogradu(Novi Mercator) sam zamenio karticu za 4g i tu kreću problemi...posle 24h su mi kao aktivirali sistemski karticu, ali telefon ne detektuje u mobilnim mrežama LTE mrežu i ne nu nudi mogućnost ažuriranja softvera da bi se pronašla uopšte ta mreža(inače softver je lollipop 5.2 koji radi bez ikakvih problema)...zvao sam korisnički servis nekoliko puta, oni me upućuju u poslovnicu MTS-a, tamo me opet vraćaju na korisnički servis jer je sa telefonom sve u redu...da bi danas opet otišao u tu famoznu poslovnicu MTS-a, po preporuci korisničkog servisa da ubace moju karticu u neki njihov telefon koji podržava LTE mrežu da bi videli da li uopšte radi ili da mi zamene karticu kao neispravnu...lik iz MTS-a mi ladno kaže da na N.Beogradu kod Novog Mercatora nema kao 4g signala, pa da odem u centar grada jer tamo ima signala i tamo ima sigurno neko ko se više razume u telefone od njih?!?!? Allllooooo, prijatelju ko je vas primio preko veze, pa oni nisu za pijacu!!!! Dalje predlaže da skoknem iza ugla do servisa mobilnih telefona i pitam za pomoć jer oni verovatno znaju?!????? WTF!!!! Pa jel sam ja ušao u poslastičarnicu ili mesaru ili sam ušao u MTS(MOBILNA TELEFONIJA!!!!!) a on se inače ne razume baš najbolje u telefone!?! BTW baja je tamo kao glavni jer ga ostale koleginice stalno nešto zapitkuju(kakve su tek one?!???ako njega pitaju?!? Pretpostavljam da je problem do kartice, eventualno treba da se podese neki parametri(koje ove Tesle iz MTS-a ne znaju) pa molim za pomoć ako neko zna ili je imao sličan problem. Hvala.
 
Isti problem sam imao sa Z3C i na kraju je reseno, promenom nekih parametara u apn.
uploadfromtaptalk1431986703170.pnguploadfromtaptalk1431986709648.pnguploadfromtaptalk1431986714284.png
 
Nazad
Vrh Dno