Šta je novo?

3080/3090 otvorena tema...

zajebani

Slavan
Učlanjen(a)
24.01.2007
Poruke
4,259
Poena
465
Pozdrav drugari, kolege forumasi :)
Nije me bilo par godina u ovim temama, al posto sam ponovo poceo da se zamlacujem sa hardverom mislim da bi bio red da podelim svoja zapazanja sa bench zajednicom od koje sam nekada imao velike koristi... Trenutno je aktuelna 3080, a imam u planu da sklopim intel konfiguraciju sa nekim 11980XE ili sta se bude pojavilo kao najjaci cpu 11 generacije uz prateci hardver na tom nekom high-end nivou, tako da cemo imati o cemu da caskamo.

Bilo bi dobro da se i ostali koji koriste istu kartu prikljuce temi kako bi uporedili razlike izmedju najskupljih i najjeftinijih modela, i generalno performanse karte na razlicitim sistemima... Evo onomad amd izbacio neke munja procesore, bilo bi interesntno da neko sa nekim od tih procesora postavi svoje rezultate, ali obavezno navedi te koja su podesavanja koriscena priliko testa!!! Sve u svemu tema je otovrena za sve a primarno bi trebala da se bavi performansama 3080.

Za pocetak fotka stabilnog overkloka i cpu-z da se zna sa kojom konfiguracijom su napravljeni rezultati koje budem postavljao... Ako neko zeli nesto posebno da istestiram van onoga sto budem postavljao, ili ima neko pitanje vezano za utiske kako radi konkretna karta koju koristim slobodno pitajte nije problem, karta je 3080 MSI VENTUS 3X OC.
`Desk - 4.jpg
 
Pa gde si bre Risto, munjo nebeska! Dobro nam se vratio [emoji847][emoji56]

Vidim lepo se počastio pa da poželim da te dugo služe komponente (i budu odgovorne za gomilu lepih slikica) [emoji6]

Obzirom da znam koliko lepo i pedantno radiš testove, jedva čekam na iste!

Veliki pozz

Sent from my SM-G9810 using Tapatalk
 
sta je sa cpu jezgrima i threadovima?

okaci neki test sa stock gpu klokovima.
imam tuf varijantu pa da uporedim.
 
@Proday
Pozdrav druze, bice razlicitih testova u razlicitim igrama koje imaju implementiran benchmark alat jer to je jedino sto moze da se poredi, samo cekam da mi stigne Corsair MP400 Series 4TB da lepo instaliram sve sto bi trebalo, 1tb nije dovoljno :p

@ericm
Druze ja sam overklovan rodjen tako da je i hardver uvek ovreklokvan i pretestiran temeljno za rad 24/7... Ovo je forum na kome se ljudi bave hardverom, svi zele brze bolje samim tim sto su na forumu tako da nema sta da pricamo o defaultu. OC 24/7 je moja tema, tako da nadji maksimum 24/7 znaci stabilan klok sa tom TUF kartom bilo bi zanimljivo da se uporede rezultat bas zbog CPU koji koristis i tih 5ghz i kartice koja je kvalitetnija od 3080 MSI VENTUS 3X OC, moze vise da dobaci sto se tice overkloka, ima stabilniji bost klok. Komplet sitem koji ja koristim hrdverski je blago inferioran u odnosu na sistem koji ti koristis, pa bi bas zato bilo zanimljivo da se vide uporedni rezultati.

Delimicno sam ti odgovorio i na pitanje sta je sa cpu jezgrima... HToff vs HTon davno je dokazano da je za gaming HToff bolja opcija i to ja dan danas tako, ako ne isti onda je makar za koji frejm veci rezultat kada je HT sikljucen, makar kada su u pitanu procesori sa vise od 6 jezgara, slabije od toga a novije generacije ili od kad su igre pocele masovno da koriste benefit visejezgarnih procesora nisam koristio pa nisam imao prilike da ispitam, a kada su bili aktuelni high-end 4c/8t tada vecina igara nije koristila vise od jednog jezgra tako da je i tada vazilo isto pravilo... Isto tako neke velike vajde nema ni od 10 a kamoli od 12 jezgara, ali zato grafika dobija daleko bolju podrsku vecom frekfencijom procesora, tako da je 8~10c najbolje resenje sa HToff za maksimum sto se tice gaminga, u skladu sa tim je podesen i ovaj procesor bas da bi se izvuko sto veci stabilan klok za to za sta je namenjen, hladjen vodom. Verovatno bi moglo daleko vise da se uzivuce ako se uzme u obzir da sa 1.150v radi na 4.4ghz, ali za to je potrebno da ide pod zilet :p Znaci ovo je stabilan sistem 100% ne pada ni kada nestane struja :D a kamoli pod opterecenjem... Nije hardverski podesen po sistemu kao sto to sada cesto rade, odvrnu klok jer su negde videli da moze i ako udje u sistem i igre rade, ne restartuje se cesto to je kao stabilno haha, nema veze sto par jezgara trotluje vec posto je masina usla u win bitno je da pise 5.2ghz :d

AVX512 OFF 3h testa za slikanje a radila je masina jos nekih 3~4h nakon toga nego nisam slikao, radim to za sebe nema razloga bas sve da snimim sto radim...
4400 10c HT & AVX512 OFF 3h.jpg

Evo i jedan konkretan rezultat u Superposition Benchmark-u...
attachment.php
 
Poslednja izmena:
Pozdrav legendo :D

Poslato sa EML-L29 pomoću Tapatoka
 
ok, nije problem cpu nego grafika sa kojom jos nisam nasao vremena da se poigram kako valja zbog posla.
bila je u itx kucistu u kom nije mogla da dise i pre nekoliko dana je prebacena u micro atx kuciste pa sam zato pitao.
ako ne moze grafa na defaultu, nije problem.

evo i mog cpu testa u zatvorenom h200i itx kucistu:
9900K_Prime95_5Ghz.png
 
@voki88
Podrav druze :)

@ericm
Sabija... Ovo gore sto sam napisao vezano za ove indijanc overklokere, nemoj da pomislis da sam aludirao na tebe, ti si stara kuka, a verujem da znas o cemu govorim i da je to cesta pojava... Mnogo njih nema pojma da sitem treba pretestirati, kako i kojim redosledom.
Ovu temu sam pokrenuo izmedju ostalog zato sto mislim na osnovu nekih poredjenja koja sam ispratio da nema preterano velike razlike ne vece od 3~5% izmedju najjeftinijih i najskupljih modela koliko god da se overklokuju, to je tako bilo i sa 1080 i sa 2080 i evo sada kako mi se cini ista je prica sa 3080, sve to sa ciljem da se ljudi ne tripuju i ne bacaju pare na hardver koji je i bez toga preskup... Razlika u ceno od 300e izmedju pojedinih modela nikako nije opravdana zbog 3% sirovih performansi, a nisu samo performanse bitne, tu je i temperatura i nivo buke koju prave razliciti modeli.
Baci neki rezultatat, evo recimo u ovom Superposition testu, to je najjdnostavinje, postavic i ja default cim odradim...
 
ma jok, kakva ljutnja, caskamo... ja onako pitao za jezgra jer sam mislio da moze vise da se podigne klok zajedno sa svim threadovima. nisam pratio noviju hedt scenu. poslednje sto sam imao je x58, jos od vremena.

evo mog reza, ne stigoh pre jer radim ko dragstor.

ne verujem da je impresivan ali cu se svakako poigrati klokom grafike pa da uporedim.
btw, ne vidi se fotka koju si okacio za superposition test.
ako mozes nakaci jedan sa default grafikom dok ne nadjem stabilan klok pa da uporedjujemo dalje dok se jos neko ne javi.

1080p_extreme.png
 
Ako te ne mrzi istestiraj i undervolt i sta se time gubi i dobija. Posto citam strane izvore vec nekoliko meseci i svuda je zakljucak manje vise da se 24/7 overklok vise ne isplati, da ima smisla samo za jurenje rekorda i da je bolje undervoltovati cipove jer su po defaultu napucani blizu maksimuma pa se klokom dobija jako malo. Ono sto sam ja video sa ovim skromnim harverom koji posedujem a koji je izasao u poslednje tri godine, to je tako. Mali benefit od kloka a veliki skok u zagrevanju i potrosnji.

Najvise me zanima undervolt 3080, koliko moze dole napon uz ne preteran pad performansi a da se potrosnja drasticno obori.
 
Poslednja izmena:
@ericm
Evo sve dafault sto se tice grafike, necujana je tokom testa ovako podesena, znaci totalna tisina kao da ne radi... Vidi se sve sto treba da se vidi, temperatura, potrosnja, bost clock 1750~1850 po negde i prebaci ali ne preko 1950mhz. Ono sto je meni zanimljivo procesor koji je generaciski dosta noviji (i ako ja mislim da je sve to vec godinama unazad sve isto kada se podesi na isti klok, isti broj jezgara), dosta brzi, u ovom testu nije od velikog znacaja... Sve i svemu rezultat je nesto bolji u ovom testu sa TUF kartom default vs default.

attachment.php


Ovo je oc 24/7 rezultat...
Superposition_Benchmark_v1.1_11074_1604958937 - Copy.png

Jos jedan razlog zasto sam pokrenuo ovu temu je zato sto ne verujem vise rezultatima na netu, jer kako mi se cini tu niko nista ne testira nego samo lepe cifre kako im se cefne :p
Evo na guru3d isto ovaj test koji kako mi se cini fino izoluje grafiku od ostatka sistem 3080 88fps, pa na koju foru ??? Nije ovo jedini testo koji sam primetio da laze.
index.php


@Envoy
Napravicu i to, ova karta je idelna za undervolt upravo zbog toga sto BP ne moze da prebaci 320w, to je ogranicnje u biosu, ostale karte koje idu i preko 450w mislim da su malo teze za undervolt sa efikasnim rezultatima.
 
Poslednja izmena:
Ja preporucujem sa radite benchmarke sa otvorenim i zatvorenim kucistem.
Prvi da se zaista dobiju mogucnosti hardvera bez mnogo razlike u uslovima rada i da uporedite, a drugi cisto da se vidi koliko kuciste ubija performanse.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
^
Dobar je to predlog... Problem je sto ne mogu da zatvorim kuciste, a mislim da svako ko je malo upamet i zna nesto o hardveru ne drzi zatvoreno kuciste sa karticama ovog tipa, jer nema nikakve logike da se toplota hardvera koji trosi 300~400W akomulira u zatvorenom kucistu, nema tu provetravanja koje moze to da anulira, tu fali jos samo cpu sa vazdusnim hladjenjem i ode sve u tri lepe :d... To je scenari u kome sve komponente sistema dostignu tempraturu od 70c samim tim velika je mogucnost trotlovanja svega od M2 diskova do cipseti, procesora, nestabilnosti naponske na ploci itd. Najjednostavnij i najprakticnije resenje je otvorena stranica kucista i cao :p
 
Evo i od mene :)
TUF 3080. 5.1 GHz all-core OC na 10900+4133MHz ram. Ryzen 9 5900X sistem ce nazalost morati da saceka neki novi riser kabl jer ne radi zbog PCI-E Gen 4.0.


Superposition_Benchmark_v1.1_11229_1602918664.pngSuperposition_Benchmark_v1.1_14737_1602916374.pngheaven.png
 
^
Grafika def ili oc ?
Ako nije OC cudno je da imas za skoro 3fps veci rez u odnosu na rezultat kolege @ericm sa istom tuf kartom...
Kako god rezultata koji moze da se vidi na guru3d nama je nedostizan :D koji prevaranti :d
 
Da se i ja konacno upisem u klub. Asus 3080 TUF @ 0.900v 1920Mhz / memorija +700 Mhz. Trebalo mi je jedno nedelju dana da nastelujem frekvencije i ovako ce mi ostati za 24/7.

Fora kod 3080 sa 2x power connectora je da moraju da se ozbiljno undervoltuju u odnosu na stock, inace u dobrom delu zahtevnijih naslova udaraju u power limit i frekvencija pada dole. Kartica je bombona, skoro da se ne cuje, a temp. ide do 65-66c. Maximalni power limit je 375w. Jedina "mana" je to sto nema treci power connector. Kuler moze da ohladi bez problema sigurno jos 100w, ali ko bi im onda kupio Strix.

@Envoy - overclock se itekako isplati dokle god se ne udara u power limit. U igrama framerate raste vrlo blizu 1:1 sa rastom frekvencije.
 

Prilozi

  • Superposition_Benchmark_v1.1_11276_1607271256.png
    Superposition_Benchmark_v1.1_11276_1607271256.png
    604.4 KB · Pregleda: 114
  • Superposition_Benchmark_v1.1_14894_1607270786.png
    Superposition_Benchmark_v1.1_14894_1607270786.png
    604.3 KB · Pregleda: 94
  • UnigineHeaven4.jpg
    UnigineHeaven4.jpg
    84.9 KB · Pregleda: 94
^
Grafika def ili oc ?
Ako nije OC cudno je da imas za skoro 3fps veci rez u odnosu na rezultat kolege @ericm sa istom tuf kartom...
Kako god rezultata koji moze da se vidi na guru3d nama je nedostizan :D koji prevaranti :d

To je dobro pitanje :D Nemam vise taj sistem, pa nisam siguran 100% ali ja mislim da nije bio OC-ovan.
 
^
Sta je sad ovo :d Sa 24/7 klokovima ili nategnuto za potrebe testa ?
 
Poslednja izmena:
^
Izgleda da si zabo jedan jako lep primerak :D Jesi ti siguran da to nije 3090 :d Ja ovo ne mogu da dostignem ni kada je nategnem do maksimuma samo da prodje test :p
Da ne duzimo pricu koliko da ti doplatim i da se trampimo :-devil-:
 
Poslednja izmena:
^
Izgleda da si zabo jedan jako lep primerak :D Jesi ti siguran da to nije 3090 :d Ja ovo ne mogu da dostignem ni kada je nategnem do maksimuma samo da prodje test :p
Da ne duzimo pricu koliko da ti doplatim i da se trampimo :-devil-:

jedan tip vec prodaje nemoze da mu stane u kuciste:d
nisi primetio da stoji MSI rtx 3080 10/20 GB:D
probacu neki dan sa AMD 3600:) samo neznam dal cu uspeti da je uguram:d

Boost na +150 test pada:mad:,ovo je proslo Test Boost +140 / Mem +1000
Superposition_Benchmark_v1.1_11848_1607511073.png

https://www.3dmark.com/3dm/54528753?
 
Poslednja izmena:
^
Ako nista durugo dostigo si magicni lazirani rez sa guru3d od 88fps za referentnu kartu bez overkloka :d
Poslao sam ti PM, zelim brzi odgovor :-devil-:
 
Da se i ja konacno upisem u klub. Asus 3080 TUF @ 0.900v 1920Mhz / memorija +700 Mhz. Trebalo mi je jedno nedelju dana da nastelujem frekvencije i ovako ce mi ostati za 24/7.

Fora kod 3080 sa 2x power connectora je da moraju da se ozbiljno undervoltuju u odnosu na stock, inace u dobrom delu zahtevnijih naslova udaraju u power limit i frekvencija pada dole. Kartica je bombona, skoro da se ne cuje, a temp. ide do 65-66c. Maximalni power limit je 375w. Jedina "mana" je to sto nema treci power connector. Kuler moze da ohladi bez problema sigurno jos 100w, ali ko bi im onda kupio Strix.

@Envoy - overclock se itekako isplati dokle god se ne udara u power limit. U igrama framerate raste vrlo blizu 1:1 sa rastom frekvencije.

Ima tu jedan mali problem, koliko god da raste razlika ne moze da se napravi vise od 6~8% u performansama izmedju modela koji se najbilje klokuje i imaju potecijal za najveci klok i modela kao sto je VENTUS koji je 320w BP... Gledam na netu 3DMark TIME SPY rezultat koji prave masine poput moje, i najbolji rez na listi koji je sa nekom asus kartom verovatno Strix sa +200mhz prosecnim boostclockom a krajnji rezultat razlika od +8% FPS, sto nije bas ok +17% oc = +8% performanse, to je tako od kad su uveli boostclock, ranije je bilo koliko se odvrne toliko procentualno skalira, razlika mozda 1~3%.

Ince ko kupuje kartu sa namerom da je undervoltuje nema potreba da kupuje asus i te 350~450W karte, 3080 MSI VENTUS 3X OC fabricki je postavljena na 320w i nema sta da se cacka, moze da se potera i malo da prebabaci performanse brzih modela, a moze kome nije dovoljno jos vise da se undervoltuje... Gledam nesto svuda pisu da je idealna za tu namenu.
 
Poslednja izmena:
Stigao debeljko Gigabyte RTX 3080 Master 10G,
photo_2020-12-10_17-03-18_cr.jpg.

Prvi rezultati sa Superposition sve je na stock podešavanjima, grafika, memorija i procesor.
Kartica je fabrički nategnuta na 370w, tako da je Power limit fiksan na 100%.
photo_2020-12-10_17-09-41.jpg

Što se tiče samo ugradnje kartica je VRLO tiha, i ima odlične temp (kod mene oko 60-65 stepeni).

Najveći problem je njena veličina doslovno podseća na ciglu. Dosta kućišta ovo ne može izneti, ja sam morao Noctua DH15s da rotiram, i naravno drugi PCIe je u potpunosi prekriven (4 slota zauzima).:wave:
 
Poslednja izmena:
Gde si uzeo? koliko $?....
 
^
Znaci sad cemo i ovde o cenam i gde sta moze da se kupi koda nije dovoljna jedna tem u kojoj se mahom samo o tome prica, pa dal si realan ??? Imas PM pa ga pitaj, ne mora svaka tema da se zatrpava besmisljenim sadrzajem...

@vatrogasac53
Dobra je to karta, bas me zanima koliko ce da dobaci kada je koloknes za 24/7...
 
Ajde bre ne zajebaje :D.... pricas da 5% gubitka zbog proca je nebitno, a ovamo jurite 2% sa oc karte :D:D....
 
Kolege, nek si mi reko :whip: :d
 
Da ubacimo jos jedan test u igru koji svako moze da provrti Assassin's Creed - Odyssey.
Ovo je maksimu koji moja masina moze da postigne sa kartom podesenom na 24/7 klok, cpu 4.4 10c. Bilo bi dobor da svako ko postavi rez taj rezlutat uradi sa stabilnim klokovima a ne samo po svaku cenu da se napravi sto bolji rez, to nije poenta, poneta je da se pokaze neka okvirna razlika medju kartama i sistemima na kojima se radi neki test... Superposition je vec pokazo neke razlike, nije to nesto spektakularno, ali i nije da nije moja karta sa 24/7oc baca 82fps, kolega @Arki pravi sa svojom kartom skoro 88fps i to je za sada najboljo 24/7 rez.

Parametri test su jednostvni, 1440p podesvanje Ultra High, obavezno sa kartom overklokovanom za 24/7 ili default ako neko ne zeli da klokuje kartu, nikako rezovi samo zarad toga da se postigne sto bolji rezultat. Pozeljno je provrteti 3~4x pa postavite najbolji rez od ta 3~4 zato sto test oscilira uvek baci razlicit rez na kraju za 1~6fps.

attachment.php
 
i ja ochekivah 2050-2100 da bustuje, pogotovo na ovim temperaturama (~40c), probacu na drugoj bios poziciji...
 

Prilozi

  • superposition3080.jpg
    superposition3080.jpg
    681.7 KB · Pregleda: 119
Nazad
Vrh Dno