Šta je novo?

Фиксни - преваре

"Propusteni poziv" - SCAM

Pozdrav, danas sam primio poziv sa ostrva Asension (pozivni +247) i malo je reci da sam bio u cudu kada sam video lokaciju. Instinktivno nisam odgovorio na poziv, a na sajtovima, gde korisnici prijavljuju "cudne" brojeve, je prijavljeno dosta slucajeva iz Srbije. bas danas, o upucenim pozivima sa ovog ostrva i to ne samo sa jednog broja. Takodje, danas je i hrvatski HAKOM objavio upozorenje korisnicima da je u pokusaju prevara internacionalnog opsega kojim se korisnici navode da odgovore na propusteni poziv ka lokacijama koje se enormno tarifiraju. Kakva je logika iza ovakvih prevara, da li su nasi brojevi prikupljeni ili nasumicno izabrani i da li stvarno neko ocekuje da jedan Srbin kontaktira nekoga na ostrvu koje je nalazi u sred nicega u sred Atlantika?
 
Danas sam imao poziv na mobilni (mts) sa broja +247077031, trajao je samo 6 sekundi, nisam stigao da se javim. Pokušao sam da odgonetnem odakle potiče broj ali google mi nije pomogao. Je li imao još neko iskustva sa sličnim brojevima, mislim +24 ili +247, šta je već tu pozivni broj?
 
Isti broj je i moju majku nazvao danas, ona se još i javila jedanput. Pogledao sam posle izveštaj poziva i naplaćeno joj je 86 dinara (moj vip aplikacija kaže 100 dinara). Drugi put sam joj rekao da se ne javlja i da blokira broj (jer su još jednom zvali).

Screen_Shot00130.png
Listing, VIP.
 
Poslednja izmena:
Kako su joj naplatili primljen poziv?
 
Dolazni roming, šta znam. Možda je to neki plaćeni servis sa koga zovu, pa se veza dvosmerno tarifira... Pojma nemam. Ako može povraćaj novca da se izvuče, svakako ću da pokušam (ali ne verujem da će moći).
 
I mene su zvali danas, na moj telefon i na jos jedan koji je igrom slucaja bio kod mene.

Da bude jos ludje, poziv na taj drugi telefon je stigao mozda minut ili dva posle podesavanja vibera i whatsappa po prvi put :D
 
I moju suprugu su takodje zvali, nekih 15 minuta pre mene, ni ona nije stigla da se javi. Inače mi smo oboje u Vip numeraciji, tj. 060 su nam brojevi. Baš me živo zanima kako je moguće da nam naplate dolazne pozive? Ili one same od sebe prijave na kojekakve sms servise koje su se dešavale?
 
Poslednja izmena:
Evo sad sam je pitao je l' zvala ili se javila. Kaže videla propušteni poziv pa pozvala. O-maj-gad-bože... :lupko:
 
Ja isto u Vipu i juče u 12:52 imao propušteni poziv sa istog broja.
 
Takodje, koliko vidim mahom korisnici VIP-a su bili "mete", ne znam da li samo mi ili i drugi operateri. Ono sto mene zivo zanima jeste da li su ti pozivi stvarno upuceni sa ostrva Asension kojem pripada pozivni +247 ili je to moguce lazirati. Jer Asension je ostrvo bukvalno u sred nicega u Atlantiku na pola puta izmedju Afrike i Brazila sa nekih 800 stanovnika i vojnom bazom. Jos s obzirom na cinjenicu da je ostrvo prakticno zabranjena lokacija, sem za one sa posebnim odobrenjima, i uz navedeno, stvarno mi je tesko zamlisliti neku grupicu kako sedi i mami "rodbinu" iz Srbije da im se javi. Takodje me interesuje da li je ovo posledica nekog "leak-a" ili su brojevi nasumicno birani?
 
Poslednja izmena:
Moguće je lažirati bez problema. A kako su došli do brojeva? Leak neke baze možda, WhatsApp/Viber ili nečega drugog...

Ovo su u 90% slučajeva Indijci ili neko iz Afrike. Kinezi/Ameri se ne zezaju sa ovakvim stvarima, oni idu na krupniji ulov.
 
Poslednja izmena:
Pretpostavio sam da je tako. Ako nista naucio sam da ovo ostrvo uopste postoji i jos po koju zanimljiost o njemu zahvaljujuci ovom pozivu. :) Mada opet ne vidim neki lukrativni potencijal ove vrste prevare (posebno ovde), nekako mi je u rangu nigerijske email taktike kada je autenticnost u pitanju.
 
Interesantno je da kad sa moje nemacke LEBARA kartice, zovem VIP brojeve u Srbiji, umesto mog nemackog broja, ljudima se pojavljuju random brojevi kojekakvih svetskih destinacija.
To je lose determinisan VOIP ka Srbiji.
Kad zovem Telenor, onda se umesto nemackog broja, na identifikaciji pojavljuje kao da pozive neki telenorov 069 random broj.

Tako da je sasvim moguce da vas je zvao neki prijatelj iz inostranstva sa neke mreze u vlasnistvu Indijaca, Pakistanaca, Sri lancana i njima slicnih znj mobilnih operatora poput Lebare.
 
Poslednja izmena:
Bas u dane kada se objavi da su aktuelne prevare :)
 
Evo daj mi neki tvoj broj iz vip-a u pp pa cu da te nazovem par puta sa Lebara keartice pa ces da vidis i da se uveris.
 
Ne spori alfa mogućnost pogrešnog prikazivanja broja, nego verovatnoću da je istog dana neka osoba, a ne prevarant, iz inostranstva zvala pola foruma i pola srbije ;)
 
Svaka mu "cast", ako nije to razumeo :)
 
U tom slucaju sve nas je prekjuce zvao zajednicki prijatelj iz dijaspore. :)
 
Poslednja izmena:
Kirin, cemu sprdnja prijatelju? Uozbilji se malo...
Ne mora biti zajednicki prijatelj. Moze biti bilo ko, sa bilo kog operatora, mozda cak i iz Srbije, sa takodje indijanske Vectone mreze na primer.

Ocigledno su britanske mreze sa indijskim vlasnicima, iz nekog razloga (bregzit i sl.) krenule da koriste neke jeftine belosvetske VOIP servere i dogadja se to sto se dogadja. A najverovatnije ne samo oni.
Bitno je reci da se takvi brojevi pojavljuju kada sa Lebare zovem VIP mrezu. Kada zovem Telenor mrezu, ne pojavljuju se belosvetski brojevi nego se pojavljuju random telenorovi 069 brojevi umesto nemackog broja. MTS nisam probao. Uskoro cu i MTS probati pa javljam sta se desava.

Lebara je jedna od retkih nemackih kartica, koje mozete kupiti bez registracije, odnosno bez slikanja pasosa i sl. To je razlog sto se sada masovno kupuju od strane nasih ljudi koji odu u Nemacku.
 
Poslednja izmena:
Opet: pola foruma i pola Srbije zvao zajednički prijatelj istog dana...
 
I svima je zvonio telefon samo 6-7 sekundi?

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
I ja pre 3 dana imao propusten poziv sa +247000891 broja, zvonio oko 6,7 sekundi, VIP mreza.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Kirin, cemu sprdnja prijatelju? Uozbilji se malo...

Hvala tebi, prijatelju, na razjasnjenju oko lose determinisanog VOIP-a ka Srbiji, naucio sam nesto novo. Samo sam prokomentarisao verovatnocu tog uzroka u konkretno navedenom slucaju koji je zadesio mnoge toga dana.
 
@ Nemanja123, @ Kirin


Koja bre crna polovina foruma? Ima vas 5-6 od nekoliko hilkjada formumasa. Daleko je to od polovine foruma. Sto bi rekao narod, smanji ribu malo, smanji! :D
 
Nemoj pricati o nekim extra retkim situacijama, pogotovu sto trenutno ljude to moze kostati poprilicno :)
 
Ma da, budale iz Hakoma i Vipa što su upozorile na to, a i korisnici koji su pozvali broj s kog su zvani i dobili automat koji im je skinuo novac nemaju pojma o čemu pričaju. Sve su ih zvali najdobronamerniji rođaci i prijatelji s egzotičnim SIM karticama kojima se veza uvek prekine posle 6-7 sekundi, a telefon im je verovatno hardverski onemogućen da ikada više pozove taj broj te zato nisu ni pokušavali da ponovo uspostave vezu.

Upozorenje iz HAKOM-a: Zabilježen je novi pokušaj zlouporabe prema korisnicima s više međunarodnih numeracijskih opsega!
PRIPĆENJE ZA MEDIJE

U petak je zabilježen povećan broj dolaznih poziva iz 10-ak raznih međunarodnih numeracijskih opsega prema korisnicima, a koji se korisniku prikazuju kao propušteni pozivi te se očekuje povratni poziv, zbog čega su odredišni opsezi blokirani za promet.

ZAGREB, 26. siječnja 2018. – U petak, 26. siječnja, u mreži jednog operatora zabilježen je novi pokušaj zlouporabe elektroničkih komunikacija i prijevare korisnika, a isti je spriječen u najkraćem mogućem roku. Naime, radi se prijevarama koje uključuju kratko pozivanje korisnika kako bi korisnicima ostala informacija o propuštenom pozivu na koji onda korisnici mogu uzvratiti poziv što može rezultirati visokim troškovima (pozivanje međunarodnih ili satelitskih brojeva). U konkretnom slučaju, riječ je o brojevima +438209090, +438101041, +355673283, +211978920, +216287072, +231330480, +23+330660, +234700330, +244991635, +244991635, +252750004, +352203018, +257616759, +131277714, a pozivi prema navedenim brojevima su blokirani nakon što je utvrđeno da j e riječ o pokušaju prijevare. Prijevare u telekomunikacijama, nažalost, nisu novost te se s različitim oblicima pokušaja prijevara susreću gotovo svi operatori, kako u svijetu, tako i u Hrvatskoj.

Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) još jednom upozorava korisnike da budu oprezni kada dobiju poziv ili poruku s nepoznatog broja, posebno ako su u pitanju međunarodni brojevi. Prije nego uzvratite poziv ili poruku, provjerite broj i cijenu pozivanja s Vašim operatorom.

Ukoliko sumnjate da se radi o zlouporabi ili prijevari, odnosno neželjenoj elektroničkoj komunikaciji možete obavijestiti svog operatora ili HAKOM.

# # #

Za sve dodatne informacije molimo kontaktirajte:

Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM)
Ulica Roberta Frangeša Mihanovića 9
10110 Zagreb
Tel. + 385 (0)1 700 70 07
Fax. + 385 (0)1 700 70 70

https://www.hakom.hr/default.aspx?id=9239
 
Poslednja izmena:
Ovakvi (VAS) brojevi bi trebali biti trajno zabranjeni za pozivanje. Niko ih realno nece upotrebljivati, a ni opetateri ne zaradjuju nesto na njima, koliko 'pruzaoci'.
 
Nazad
Vrh Dno