Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ajd ovako ćemo, ja sam se odjavio sa teme jer ne želim više ništa da komentarišem. Pogledaću temu ponekad ali samo inkognito, kao prijavljen član foruma više nikako.Razlog: Fujitsu sekta, zabranjeno je iznošenje bilo kakvog drugačijeg mišljenja.

Послато са Tab2A7-10F уз помоћ Тапатока
 
Evo ovako, da sumiramo sta je problem, ovaj tvoj post:
Ako ke u pitanju lokal ja bih prvo provenio dali se u lokalu puši. Ako je odgovor da, onda prijatelju nemoj bacati pare na skupe klime. Kupi lepo običnu 18-cu ili 24-ku i gotovo. Neće ti inverter ohladiti tih 70 kvadrata jer on modulira snagu hlađenja. A drugi razlog je duvanski dim, ako se tu puši panta će klima jako brzo da se zapuši i upropasti, a onda će ovi što ti preporučuju klime da ti preporuče jedan servis koji će da ti svakih 6 meseci uzima novac za čišćenje. Inverter radi onako kako on hoće a podešen je na udobnost a on of klima radi kako joj ti narediš a ona se trudi da ispuni, to je velika razlika pogotovo kad u prostoriji ima puno ljudi. A ti kako hoćeš...

E sad ti i svi ostali da procitate gde sam ja pomenuo Fujitsu na ovaj tvoj post, sem tebe? Procitaj ovaj tvoj post i moj odgovor tebi a ostali da kazu gde sam ja to nudio servis, predlagao Fujitsu ili je to sve u tvojoj glavi? Ja sam ti lepo i uljudno napisao da SVAKA klima u SVIM uslovima MORA da se odrzava. Tacka. Ko vam kaze drugacije laze i vas i sebe. Ko ce da odrzava to je vasa stvar.
Kao da ce to da bude prva klima u kafani gde se pusi, ima ih milion u takvim uslovima, neretko se ne odrzavaju godinama sem filtera i nista im ne fali.
U vezi hladjenja, ja sam imao Mideu 18 on/off klimu, hladila je svih 90m2 ali kad radi ona vuce 2kW ili nista, nema izmedju. A moje 4 inverter klime greju isti prostor na -10c sa istom potrosnjom dok je Midea vec na 0c umirala a trosila isto ili preko 2kW. Pa ti opet pricaj ljudima kako je to sve isto, mozda ti neko i poveruje.
 
Ja sam lepo rekao da neki ovde toliko preteruju da se bukvalno ponasaju kao SNS botovi , svaka cast pojedincima koji objektivno gledaju na stvari i na kraju kazu da su prezadovoljni sa Fujitsu, ali toliko puta se nije odgovaralo na pitanja koja nisu vezana za Fujitsu da to prosto podseca na ove botove koji su sad sve popularniji , imam utisak da ce se i spot napraviti sa gospodinom TAJKUNOM BR 1. Bukvalno je bilo IGNORE toliko puta za mnoga pitanja koja nisu vezana za Fujitsu da je to neverovatno,prosto da ti se ogadi taj brend. Ja sam kupio Amber , popljuvao tu klimu kao retko ko do sad iako mozda gresim u vezi nje jer radi u teskim uslovima ali govorim ISTINU i onako kako jeste pa nek neko treci sudi o toj klimi na osnovu iznetih cinjenica koje sam pokazivao i postavljao i snimke ovde kao dokaze za moje tvrdnje a ne kao neki koji tvrde da ce Fujitsu poceti da im proizvodi struju. Za veci prostor treba jaci izduv , po mogucnosti ako moze da se setuje potrebna jacina i da klima ne smanjuje sama, zato sam i uzeo Amber kod mene zbog vece povrsine kad smanji izduv na 1-2 crte ona registruje da postize zeljenu temperaturu jer zagreva tu oko nje a na drugom kraju sobe je temperatura niza , zato setujem 4 ili 5 crte izduva i ona ravnomerno odrzava temperaturu u celoj sobi , znaci za vecu kvadraturu samo klima koju mozes sam da setujes koliko ce jako da duva, nebitna marka. Zato ovi sto forsiraju Fujitsu predlazu dve klime jer jedna Fujitsu verovatno nema "dobac" do drugog kraja velike prostorije kad ona automatski smanji izduv jer je tako programirana. Verujem da je Fujitsu extra klima koja malo trosi ali ovo joj je jedna velika i neoprostiva mana
 
Jedini ko ovde preteruje su oni koji spominju Fujitsu sektu i sl. Od pocetka teme je brdo ljudi dolazilo i pljuvalo po ljudima koji su preporucili Fujitsu, hajde pogodite koliko njih su bili ozbiljni sagovornici i koliko njih se zadrzalo u temi?
Navikli ste da imate uvek neke teorije zavere i da time pravdate nekulturu, svoj izbor itd.
Ako ne prestanete da se svadjate i ako ne prestanete da prozivate "Fijitsu sektu" ili bilo koju drugu trazicu licno da se zakljuca tema opet i da se podele poeni.

Ljudi, shvatite da smo svi ovde da razmenjujemo iskustva i pomazemo se. Nema reklamiranja, niko nema zaradu, nema klanova i sekti, nemojte prozivati nikoga. Ispasce da svako ko ima fujitsu ili svako ko ikada preporuci isti brend bilo kome da je sektas sto svakako nije tacno. Birajte reci pazljivo i pazite dobro sta pisete.

Tapatalk from Poco loco
 
Jesi li ti svestan da mu ovde nudis klimu koja kosta 125k a nije jaca i bolja od Fujitsu 12LU - 80k .. Za 50% vise para i 0% vise ucinka je totalna glupost dati pare ..

Jesi li ti svestan da si za klime koje daju 3.5kW i 4.5kW na hladjenju, rekao da su iste jacine...i slazem se, glupost je uzeti precenjenog Fujitsua, koji je slabiji od Gree klima, a kosta dosta vise.
Toshiba vredi barem 30% vise od FUjitsua, cak i da ima identicne specifikacije, a nema.

Generalno, njemu je Amber 12ica nesto najbolje sto moze da uzme, a opet, ako nece Gree, tu su te standardne 18ice Japanskih proizvodjaca.
Za 95k dinara, pa cak ni do 120k dinara, ne vidim bolju klimu.
Licno bih birao brand koji sam proizvodi svoje komponente, sto Fujitsu nije, za razliku od Toshibe, Mitsubishija, Gree-a, Daikina, Panasonica...

Evo, okacio je Jammin i snimak dokazane snage tog Ambera, nesto sto sam ja vec ovde govorio, da je klima svinja.
Eto dokaza da na -7, Amber daje 100% deklarisane toplote, 7.2kW, a cak i 12LTCA daje 3.5kW toplote na -7, umesto 4kW, sto joj je maksimum?

Amberom ce bez problema i ohladiti i ugrejati taj prostor, jer mu je samo jedan i po zid spoljasnji, greje se i hladi sa strane i iznad njega.
To su bolji uslovi od Milanovih 45m2 neizolovanog prostora, a kod njega Amber ladi jajca :)

Sto se tice on-off i inverter klima, nece biti velika usteda u hladjenju, samo se komfor razlikuje(on/off ce konstantno da ubija sa hladnocom i onda da se gasi, a temperatura da ima promene i do 5c, dok ce inverter to ravnomerno da odrzava), slazem se sa Banacaninom za taj deo, ali ne i da inverter nece ohladiti to, jer su inverterske klime po pravilu dosta jace i kada zatreba, kao i on/off, mogu raditi na 100%.
 
Poslednja izmena:
Zato ovi sto forsiraju Fujitsu predlazu dve klime jer jedna Fujitsu verovatno nema "dobac" do drugog kraja velike prostorije kad ona automatski smanji izduv jer je tako programirana. Verujem da je Fujitsu extra klima koja malo trosi ali ovo joj je jedna velika i neoprostiva mana

Ovo za "dobac" vazi samo za neizolovane prostore kao sto je tvoj, u izolovanim prostorima razlika u temperaturi je minimalna. Kod mojih roditelja (zgrada sa demit fasadom, PVC, stan na prvom spratu, dva spoljna zida, oko 50 kvadrata) 12LMCA "dobacuje" do 8m kroz vrata u predsoblje i spavacu sobu i razlika u temperaturi je minimalna, oko pola stepena manje od dnevnog boravka gde se nalazi klima. Jedino se izduv mora drzati na tri crte kad je temperatura u minusu, auto-fan je dovoljan kad je iznad nule.
Da ne bude da klima 12 sama greje 50 kvadrata, postoji u stanu etazno koje se pali po potrebi ako su veci minusi jer mora da se obezbedi 23-24 stepena.
 
Poslednja izmena:
50 kvadrata stana/kuće nije nikakav veliki prostor to klima treba da može da greje bez ikakvih problema ako nije neki 'lavirint' sa rasporedom prostorija.

Kovle jeste bio škrt sa informacijama, ali je pitao fino za lepu kvalitetnu klimu 18-cu. Odmah su se javili neki sa predlogom od 2 kom. fuđicua koji ne zadovoljavaju ni jedan od kriterijuma, uz to je napomenuto da ne mogu dve klime. Meni dovoljno da se upali crvena lampica.

Ostatak obrisah da ne pravim i ja dodatni flejm sabajle nedeljom...
 
Jesi li ti svestan da si za klime koje daju 3.5kW i 4.5kW na hladjenju, rekao da su iste jacine...i slazem se, glupost je uzeti precenjenog Fujitsua, koji je slabiji od Gree klima, a kosta dosta vise.
Toshiba vredi barem 30% vise od FUjitsua, cak i da ima identicne specifikacije, a nema.

Evo, okacio je Jammin i snimak dokazane snage tog Ambera, nesto sto sam ja vec ovde govorio, da je klima svinja.
Eto dokaza da na -7, Amber daje 100% deklarisane toplote, 7.2kW, a cak i 12LTCA daje 3.5kW toplote na -7, umesto 4kW, sto joj je maksimum?


Sto tice Toshibe Suzimi + 16-ke i Fujitsu 12LU , iskreno nisam nikad gledao za hladjenje jer retko kome za to treba a i svaka obicna on-off 12-ja moze da pokrije bar 50m2 pa je za hladjenje mozda i glupo razmatrati invertera sem ako pare nisu problem. U rezimu grejanja uporedi sta koja daje po specifikacijama pa ces videti da je na -7 , -15c LU jaca , pa i stedljivija od Suzumia , 12 vs 16-ka .. Evo ti i sa Euroventa

Toshiba RAS-B16N3KV2-E
Pdesignh kW 3,80
SCOP 3,90
Klasa A
Sezonska potrosnja 1362kw
Modulacija ( 0.9 - 6.9 ) kw
na -7c daje 3,36kw sa COP 2,49
na -15c daje 2,73kw sa COP 2,27
na +7C daje 5,50kw sa COP 3,62

-------------------------------

Fujitsu ASYG 12LU

Pdesignh kW 3,90
SCOP 4,00
Klasa A+
Sezonska potrosnja 1363
Modulacija ( 0.9 - 5.6 ) kw
na -7c daje 3,45kw sa COP 2,64
na -15c daje 3,13kw sa COP 2,43
na +7 daje 4,00 kw sa COP 4,30
----------------------------------

Sto tice Ambera , nisam gledao snimak pa necu preterano pametovati , mene samo interesuje kako ste vi dosli do podatka da ta klima daje na -7c = 7.2kw toplote , nekom vasom matematikom , imate profi instrumente da to izmerite ?

Da je dobra klima , dobra je , da nema prefinjenost u radu , nema je , a za njegove potrebe treba krmaca i takva jedna bi mozda i lepo legla s obzirom da je hladjenje primarno ali opet skroz glupo davati tolike pare samo za hladjenje prostora .

Da Fujitsu nije najbolji to svi ovde znamo , razlog sto ga vecina poseduje je njegova cena i nista vise , da je Toshiba jeftinija ja bih mozda nju uzeo , tako je kako je , da ne misle ljudi da je ovde klan Fujitsua vec je cena ta koja diktira kupovinu jer smo jbno siromasni i nemamo para za bacanje :(

Svi znaju da sam ja prvi pljuvao po Fujitsu kad sam naisao na neke stvari koje po meni ne bi smele da se desavaju , cak ni klimama srednje klase a ne LU modelu , glupost i sitnica ali ne bi smelo . Daleko je Fujitsu od bilo kakvog savrsenstva i da tu zavrsimo svaku pricu , znaci dobar ali ne predobar , doduse ja bih svakom proizvodjacu nasao manu i to je sigurno :d
 
Eto, nexteen dao konkretno zasto je Fujitsu popularan, dobra cena. Nije najbolji ali za te pare koliko kosta nema bolje, po meni. Svako kupuje sta zeli.
A za ovo poredjenje sto je nexteen postavio, ironija je sto LU koristi upravo Toshiba kompresor, isti kao u LGC koje imam kuci. I ispade ista i malo bolja klima za manje para.
Sto se tice LU ja nemam zamerke, radi u lokalu 24m2 i nikakav problem nemamo.
 
Svako svoga konja hvali :)

Okacio sam snimak Ambera gdje se vidi da je snazna, covjek koji je snimao je izracunao da daje oko 7kW na -7, provjerio sam racun, ispadne isto, znaci da je koristio nama dobro poznatu formulu.
Drago mi je da je Amber snazan, mozda i najsnaznija 12-ka na nasem trzistu, ali to ne znaci da treba pljuvati po ostalim.

Licno posjedujem 12LT, po onoj istoj formuli na -8°C vanjske, pri potrosnji od 1.33kW, daje 4.4kW t. energije, nisam je testirao na max, niti znam koliki joj je :), valjda oko 2kW.

Sad da kupujem klimu za svoj prostor, birao bih izmedju 12LT i FH35, mozda Daiseikai RAS16 (nisam siguran da bi mi bio dovoljan).
FH35 me privlaci radi kraceg defrosta i mogucnoscu podesavanja istog, vecina ostalih stvari je na strani LT-a.

Amber ne bi stavljao u isti kos sa gore pomenutim klimama, to bi bilo kao da poredimo Toyotu i Fiat.

Mozda sam pristrasan, ali gajim respekt za marke poput Sanyo, Sony...
 
Sto se tice LU ja nemam zamerke, radi u lokalu 24m2 i nikakav problem nemamo.
Pa kakav problem da imaš u tolicnom prostoru!? Da greješ 75 kvadrata sa njom pa da može nešto da se zaključi o mogućnostima iste. Isto važi i za polivačke ulazne modele, da valjaju nešto ljudi bi grejali veći prostor sa njima, ovako se već godinama provlači priča koju su isforsirali prodavci i gerila-promoteri, kao top klima je jeftini fuji, može da greje 30-ak kvadrata, ako hoćeš više kupuj par komada. A sa prvim minusom, pola foruma zaliva iste, sprdnja potpuna.
 
Jel vi stvarno u nedostatku obaveza nemate pametnija posla nego da prozivate jedni druge?

Tapatalk from Poco loco
 
Ne znam kako neko ko nije ni prosao pored Ambera, moze da tvrdi da nema prefinjenost u radu :)

Radi finije od LU, duplo je preciznija i tisa, a o buci kompresora da ne pricam, nebo i zemlja u korist Ambera.

Ja barem pricam iz iskustva, a ne na osnovu tudjeg primera u totalno nestandardnim uslovima za jednu klimu.

Svaki vlasnik Ambera je ovde izneo pozitivne utiske(nas 3 ja mislim), ali si se ti uhvatio jednog primera koji ti odgovara, a koji je u uslovima za koje si i sam rekao da klima ne moze lepo da radi.
Naravno, kada odgovara prici, onda izgleda treba da radi bolje od ocekivanog.

I naravno, sve prednosti te klime su nebitne, jer modulira 150W vise od neke druge..jer naravno, tako odgovara prici.

Fujitsu je pao sa best buy pozicije u vecini segmenta onog momenta kada je Gree izbacio Amber i Viola klime i iz nekog razloga, vas to pogadja na licnom nivou.

Mitsu, Daikin i Toshiba su uredjaji i proizvodjaci vise klase i molim te da ne mesas Fujitsu sa njima, samo zato sto je sediste firme u istoj zemlji.


Zamolio bih one koji stalno prozivaju druge na licnom nivou, da sada ne glume finocu.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Da se otkljuca do toplih dana u aprilu, da se mozemo na vreme informisati za poredstojecu letnju sezonu i nabavku klima za hladjenje...
 
I treba da se zakljuca, a ja ovaj put necu nikom da trazim da se ponovo otvori. Od pojedinih ne mogu nikom nista da predlozim kada pita i ova tema vise nema svrhu. Kome je potreban savet kontaktirajte me na PM a ja cu cim budem mogao odgovoriti kao sto to svaki dan radim u vezi racunara.
Hvala
 
Tema ide pod lock jer treba kazniti one koji bi da se raspitaju za neku klimu ili podele svoje iskustvo. Logika u stilu Bil Klintona, aj' da im svima uvedemo sankcije.
Tema je toliko zatrovana i puna stereotipa da je prevazišla i seoske tračare. Iz čitave priče čovek može zaključiti da mu klima i ne treba.
 
Pre svega da se zahvalim svima na savetima i pomoci, temu nisam posecivao dok mi nije zatrebao savet oko kupovine. Mnogo toga sam naucio, tako da jednog dana kada izolujem stan vrlo verovatno cu poceti i da se grejem na njih.
Za sada u stanu je el.kotao samo duplo manjeg kapaciteta od onog u lokalu (12kW naspram 24kw), jer stan ima 66kvm.
Racuni za struju su nesnosni, jer ljudi iznad mene greju jednu sobu i trpezariju TA pecima od trosobnog stana, do skoro su lozili kaljavu pec, ispod mene se opet greje samo jedna soba od trosobnog stana. Moj stan je jednostrano orjentisan, dakle prozori su samo sa jedne strane. Sa druge strane (naspramne) jedan deo stana zid deli sa hodnikom zgrade a zid jedne sobe sa susednim stanom, treci zid je spoljni, a cetvrti deli sa kuhinjom susednog stana.
Zgrada je od blokova. Godinama se vec grejem ovako, cak sam cevi sproveo podno i izolovao ih. Pre toga sam imao TA peci ali je bilo vreme da se izbace iako su stvarno vrhunske sto se tice akumuliranja toplote.
Racuni su za struju bili:
Novembar 2017 - 13.600
Decembar 2017 - 17.800
Januar 2018 - 18.300
Februar 2018 - 21.500
Mart 2018 - 10.500
Novembar 2018 - 13.800
Decembar 2018 - 25.000
Sto se tice lokala nisam hteo da iznosim milion informacija da ne bih smarao, pa sam sam istrazio da mi je dovoljna 18ica. Dva zida su ukopana u zemlju/brdo, nivo ulice je otprilike u nivou plafona, jedan zid je spoljni i polovina drugog, druga polovina je susedni lokal koji se greje/hladi citave sezone. Ceo objekat je izolovan kao sto sam vec pisao. Na spratu iznad su kancelarije koje se isto greju/hlade. U mom lokalu su na svim zidovima gips ploce jer je zid iza uzasno kriv i lakse je bilo ovako da se uradi. Osvetljenje je sada LED, umesto halogenog. Ranije je bila prehrambena radnja, sada se lokal izdaje i ne znam sta ce biti, zavisi od zakupca. Eto dao sam sve informacije. Na kraju sam razmislio i odlucio da necu davati 150k za klimu bez ugradnje, jer necu je ja licno koristiti. Gree U Crown je stvarno prelepa i vrhunska klima. Od Fujitsua je u obzir dolazila 18LFC ili KLC (noviji model). Razmatrao sam i Daikin FTX50BC. Mitsubishi nisam gledao, kao ni Mideu ne znam ni sam sto.
Tako da je krajnja odluka Amber 12.
Pa ako budu zeleli da se greju na nju, imaju i tu opciju, umesto kotla. Javljam utiske :)
 
Poslednja izmena:
Pa hoce li biti dovoljna 12-ka pa nek je i Amber?
Ajde razmisli jos jednom...
 
18-ica je vise nego dovoljna da hladi 70m2, ali svakako ti zelim da te amber lepo sluzi. Pisi utiske dok je budes koristio, ako bude teme :d

Tapatalk from Poco loco
 
Pa hoce li biti dovoljna 12-ka pa nek je i Amber?
Ajde razmisli jos jednom...

Što ne bi bilo dovoljno? Ušuškan, izolovan, otvoren prostor, ne bi trebalo da bude bilo kakvih problema.
 
Ne mogu vise da lomim glavu izmedju Ambera, LFC/KLC I FTXB50C - mada sad vidim da je na nekoj akciji od 81k sa 109k, slabo se pisalo o njoj, malo me je zainteresovala
 
Poslednja izmena:
Daikin? Provereno dobra klima, malo slabija na grejanju od konkurencije, ali za hlađenje je odlična.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Pre svega da se zahvalim svima na savetima i pomoci, temu nisam posecivao dok mi nije zatrebao savet oko kupovine. Mnogo toga sam naucio, tako da jednog dana kada izolujem stan vrlo verovatno cu poceti i da se grejem na njih.
Za sada u stanu je el.kotao samo duplo manjeg kapaciteta od onog u lokalu (12kW naspram 24kw), jer stan ima 66kvm.
Racuni za struju su nesnosni, jer ljudi iznad mene greju jednu sobu i trpezariju TA pecima od trosobnog stana, do skoro su lozili kaljavu pec, ispod mene se opet greje samo jedna soba od trosobnog stana. Moj stan je jednostrano orjentisan, dakle prozori su samo sa jedne strane. Sa druge strane (naspramne) jedan deo stana zid deli sa hodnikom zgrade a zid jedne sobe sa susednim stanom, treci zid je spoljni, a cetvrti deli sa kuhinjom susednog stana.
Zgrada je od blokova. Godinama se vec grejem ovako, cak sam cevi sproveo podno i izolovao ih. Pre toga sam imao TA peci ali je bilo vreme da se izbace iako su stvarno vrhunske sto se tice akumuliranja toplote.
Racuni su za struju bili:
Novembar 2017 - 13.600
Decembar 2017 - 17.800
Januar 2018 - 18.300
Februar 2018 - 21.500
Mart 2018 - 10.500
Novembar 2018 - 13.800
Decembar 2018 - 25.000
Sto se tice lokala nisam hteo da iznosim milion informacija da ne bih smarao, pa sam sam istrazio da mi je dovoljna 18ica. Dva zida su ukopana u zemlju/brdo, nivo ulice je otprilike u nivou plafona, jedan zid je spoljni i polovina drugog, druga polovina je susedni lokal koji se greje/hladi citave sezone. Ceo objekat je izolovan kao sto sam vec pisao. Na spratu iznad su kancelarije koje se isto greju/hlade. U mom lokalu su na svim zidovima gips ploce jer je zid iza uzasno kriv i lakse je bilo ovako da se uradi. Osvetljenje je sada LED, umesto halogenog. Ranije je bila prehrambena radnja, sada se lokal izdaje i ne znam sta ce biti, zavisi od zakupca. Eto dao sam sve informacije. Na kraju sam razmislio i odlucio da necu davati 150k za klimu bez ugradnje, jer necu je ja licno koristiti. Gree U Crown je stvarno prelepa i vrhunska klima. Od Fujitsua je u obzir dolazila 18LFC ili KLC (noviji model). Razmatrao sam i Daikin FTX50BC. Mitsubishi nisam gledao, kao ni Mideu ne znam ni sam sto.
Tako da je krajnja odluka Amber 12.
Pa ako budu zeleli da se greju na nju, imaju i tu opciju, umesto kotla. Javljam utiske :)

Moj stan je za par kvadrata manji što se tiče grejne površine. Do pre neki dan sam kombinovao on off klimu i kotao 12 kW. Grejanje radi stalno. Stan je trostrano orijentisan sa velikim staklenim površinama. Racun za struju nikad nije premašio 12000 rsd niti sam ikada ušao u crvenu zonu. Po nekom pravilu decembarski računi su mi najveći. Međutim, ja sam dodao veliki broj rebara na radijatore pa mi se temperatura vode u kotlu kreće od 40 do 50 C.
On off klimu sam pre neki dan zamenio inverterom tako da kombinacija etažno i klima ostaju na snazi i dalje.
 
Daikin? Provereno dobra klima, malo slabija na grejanju od konkurencije, ali za hlađenje je odlična.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока

Jeste malo robusnija unutrasnja jedinica ali je bas na dobroj akciji, malo stariji model jel?
 
Jeste, ali radi i ne pravi probleme. Za te pare ja ne bih gledao dalje. Jeftinija je samo Midea.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Moj stan je za par kvadrata manji što se tiče grejne površine. Do pre neki dan sam kombinovao on off klimu i kotao 12 kW. Grejanje radi stalno. Stan je trostrano orijentisan sa velikim staklenim površinama. Racun za struju nikad nije premašio 12000 rsd niti sam ikada ušao u crvenu zonu. Po nekom pravilu decembarski računi su mi najveći. Međutim, ja sam dodao veliki broj rebara na radijatore pa mi se temperatura vode u kotlu kreće od 40 do 50 C.
On off klimu sam pre neki dan zamenio inverterom tako da kombinacija etažno i klima ostaju na snazi i dalje.

Meni je na 60 C podesena temp vode. A termostat je na 22 C, mada danju gasim grejace, posto ume nekad da bude pretoplo a on ih pali i dalje.
 
6 radijatora sa ukupno 60 rebara i dva sušača. Sva rebra su od po 120 W. Standardna postavka je klima + 3 radijatora na 6 kW. Kad ode u žešći minus dodajem još 3 radijatora i 6 kW na kotlu.
Sada sa inverterom ne znam kakva će postavka grejanja biti, ali cenim da će sa 6 kW i 3 radijatora moći da zagreje ceo stan do -10 C spoljne temperature.
Moja logika je bila veći broj rebara i niza temperatura u sistemu.

Tebi ce se inverter kući isplatiti posle 3 sezone.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno