Šta je novo?

LG Nexus 5X

Ne znam sta ce ZRAM na 2/3/4 giga telefonima, al ajde. Glupost velika, više štete nego što dobro donosi, bar na 2+ giga, za ispod je već potrebniji.
 
Sad ces namamiti Bataka sa tom pricom o kesiranju :D

zram, jel to neko kompresovanje, rezim za stednju memorije ili..?

da, kompresija. kernel feature. konkretno na 5x je 500 MB rezervisano za zram i ti onda u tih 500 mb možeš da naguraš (lupam) 700 MB podataka. tako da telefon radi kao da ima nešto više rama nego što ga fizički ima.
mislim da su mane samo teoretske. te podatke treba da cpu kompresuje/dekompresuje u realnom vremenu, pa navodno to bude malo sporije a i cpu radi malo jače pa to kao utiče na bateriju... nema šanse da se bilo šta od toga primeti :) đilke troluje :D
 
zram, jel to neko kompresovanje, rezim za stednju memorije ili..?
Ne radi "paging" na disku ili storage-u, vec koristi kompresovane blokove u RAM-u. Bolje su performanse, jer je naravno brza memorija. Obezbedjuje nesto vise RAM memorije(naguras vise podataka). Bukvalno "swap" u RAM-u, ne na hard disku. Jedini "problem" jeste CPU, tacnije koriscenje CPU za zRAM proces, premestanje swap u odredjene blokove itd... Kompresija i dekompresija bla bla... sto dovodi do malo povecane potrosnje. Mizerno mala potrosnja, koliko su jaki danasnji procesori.

6P ima ukljucen zRAM. Podrzavam ovaj Google-ov potez zRAM-a iako mozda nije toliko potreban. 5X-u ce verovatno biti potreban kroz par godina, kada aplikacije budu malo obimnije/zahtevnije :)

Inace u bilo kom custom kernelu(ElementalX) mozete ugasiti zRAM. Verovatno i na stock-u uz par "komandi" i tweak-ovanja.

A Vojkan je bio brzi :)

Niko ne prica za Doze? Vidim da su se pojedini raspisali u odredjenoj temi.
 
Poslednja izmena:
može i na stocku da se ugasi lako kroz kernel manager aplikacije, npr kernel adiutor. ima slajder koji svučeš na 0 MB i ugašen je. na s4 je isto moglo, sećam se da sam ga tad gasio, slušao đilkoša :D

i 6p ima zram? šta će njemu bre :) na 5x treba i sad ko koristi dosta aplikacija, naročito fb.

žile, jel može nekako da se vidi koji je % kompresije, tj koliko sam memorije dobio zramom?
 
Prvi put čitam o tome.. Zanimljivo... :D E da je više ovakvih konverzacija na forumu...
 
žile, jel može nekako da se vidi koji je % kompresije, tj koliko sam memorije dobio zramom?

8eeb9b0e4d7d66680471619f15405de2.jpg
 
pa ovo je odlično, skoro 4:1. znači da se ovih 500 mb ponaša kao 2 gb :D:D

G2 dorimanx? imao sam to na njemu, sad na 5x stock synapse ne radi :)
 
Aha.
Sad i ja pokusavam da skontam koliko se zapravo dobije, zbunio sam se nesto. :p
Kako ti dobi tu racunicu? Nemoguce je to sto si ti izracunao. :p
 
pa compression data size 40 mb, original data size 150 mb
i još ispod toga compression 27%, potvrda :)


šteta što na forumu (više) nemamo nezadovoljne vlasnike 5x, baš me zanima da li bi isključivanje zrama eliminisalo te random lagove na koje se neki ljudi žale. ranije sam sumnjao na enkripciju, možda je i zram uzrok :)
mogao bih i ja da probam da ga isključim da vidim šta se dešava sa ovim keširanjem na 5+ dana uptime. sad sa 140h ne spušta slobodnu memoriju ispod nekih 150 mb, kada se restartuje puni do poslednjeg KB.
 
Poslednja izmena:
I dalje imam problem, svi koji me zovu, cuju sebe duplo.
Da li je telefon falican, ili je problem mozda resiv?
 
Dobra recenzija.

žile, jel može nekako da se vidi koji je % kompresije, tj koliko sam memorije dobio zramom?

Android koristi jos od kitkat-a, ali su poceli i u nexuse da uvode.
Eto saznao si kako se dobija, medjutim ovo je synaps+dorimanx kernel. I ne cudi me da ima tu opciju :D

Proveri u /sys/block/zram(0-3) pa neki od stats fajlova.

Jesi probao bez zRAM-a?
LMK kako je setovan? Kao na M8 GPE 72,90,108,126,144,180?
 
Mozes da vidis i iz terminala sa free komandom
Tamo pokaze zram kao swap, pise koliki je, koliko je used i koliko je free
Koristi free -m da dobijes rez u mb.

Da, od KK-a su uveli zram. To je bila ona prica kad se pojavio KK da ce trebati manje RAM-a za njega i da ce moci da ga pokrenu i stariji telefoni. Pokusaj googla za bolju fragmentaciju, ipak samo mrtvo slovo na papiru ner proizvodjace boli uvo..
N5 nema zram?
 
Poslednja izmena:
Dobra recenzija.



Android koristi jos od kitkat-a, ali su poceli i u nexuse da uvode.
Eto saznao si kako se dobija, medjutim ovo je synaps+dorimanx kernel. I ne cudi me da ima tu opciju :D

Proveri u /sys/block/zram(0-3) pa neki od stats fajlova.

Jesi probao bez zRAM-a?
LMK kako je setovan? Kao na M8 GPE 72,90,108,126,144,180?

Sinoć sam ga isključio pa baš da vidim ima li neke razlike...
Imam folder zram0 ali je on sada prazan krastavac.

Pisao sam o LMKu, čudno je nešto: http://forum.benchmark.rs/showthread.php?p=4563127

Mozes da vidis i iz terminala sa free komandom
Tamo pokaze zram kao swap, pise koliki je, koliko je used i koliko je free
Koristi free -m da dobijes rez u mb.

Da, od KK-a su uveli zram. To je bila ona prica kad se pojavio KK da ce trebati manje RAM-a za njega i da ce moci da ga pokrenu i stariji telefoni. Pokusaj googla za bolju fragmentaciju, ipak samo mrtvo slovo na papiru ner proizvodjace boli uvo..
N5 nema zram?
Znam za free, sa tim vidim samo iskorišćenje zrama, recimo 250 used 250 free...

Nema zram na nexusu 5



Cisto da vas usput pitam, kako je moguce smanjiti brzinu okidaca na recimo 10 sekundi? Maksimalno sto mi je dozvolio je petina sekunde :/

Da, najsporije je 1/5
 
Poslednja izmena:
@Nikola1994 ajde malo detaljnije 5x vs opt ako ti nije problem... :) Gledam sada i opt. Koja je cena ok za opt?
 
Evo M8 sada[emoji14]
uploadfromtaptalk1458645266224.jpg

Sinoć sam ga isključio pa baš da vidim ima li neke razlike...
Imam folder zram0 ali je on sada prazan krastavac.

Pisao sam o LMKu, čudno je nešto: http://forum.benchmark.rs/showthread.php?p=4563127

Mora da postoji.
/sys/block/zram/
disksize
num_reads
num_writes
invalid_io
notify_free
discard
zero_pages
orig_data_size
compr_data_size
mem_used_total

Probaj ovu skriptu.

EDIT: https://www.dropbox.com/s/ry01iuco9vetaii/zram.sh?dl=0

su
cd /sdcard/
sh zram.sh

ef0f119167cd8c3d7b0f2cda289d944d.jpg
 
Poslednja izmena:
Pa ugasio sam zram kažem ti, verovatno je zato prazan :)

Ova skripta deluje zanimljivo, sačuvao sam je pa ću je poterati kada ga opet budem uključivao.
Ili može Nikola i sad to da uradi ako nije ugasio zram :)
 
Da jbt... Citam, citam i zaboravim sta si napisao.

Ne bih ga ja gasio. Ne smeta mi :)
 
@Joca89 , Prednost OPT je u hardveru i izradi - 4gb rama, s810, velik 5.5" ekran, alu ivice,zvučnik, i da kažem baterija koja je 3300mah, ali se meni nije dobro pokazala, i tu je najveći krivac softver na opt ( OxygenOS ), koji uopšte nije optimizovan, pričam do verzije 2.1.2, do koje sam koristio telefon. Liči na aosp ali ni blizu iskorišćen hardver koji je idalje jedan od najboljih na tržištu. Kad uporedim baterije, tu su negde, oko 4 do 5h sot, na 12-15h uptime-a. Moje upotrebe.
Kamera, Softver, ekran, brzo punjenje, brzina fingerprinta, sve je to na strani 5x-a.
Ok cena za opt je 350e, toliko je ja mislim sad i na njihovom sajtu, i može se naručiti bez pozivnice.
Ali mislim da je mnogo bolja priča 6p - sličan HW, mnogo bolja izrada(full alu), sredjen softver, bolji finger, bolja kamera,ekran, baterija. Mana - razlika od 120-140e . :D

@Vojkan @Zile995 evo sad ću probati.

@Axel neko reče da je pao na 470?
 
Poslednja izmena:
^ ma vise, 180e je razlika trenutno :)

Je l' uzimao neko od Vladimira sa KP telefon??
 
Hvala na odgovoru... :D Sviđa mi se kako deluje. Gledao sam ga i ranije, ali sada malo detaljnije. Čini mi se da su sredili malo softver, da su poboljšali kvalitet fotki, otisak...
Najniže za 6p je 475e...
 
Poslednja izmena:
Netko je prigovorio da nisam ubacio multitasking test u recku za S7E, pa evo popravio sam taj dio u recki Nexusa 6p. Ako nekog zanima nek baci oko :)
Cisto da vas usput pitam, kako je moguce smanjiti brzinu okidaca na recimo 10 sekundi? Maksimalno sto mi je dozvolio je petina sekunde :/
https://youtu.be/aIK1vlngI5U

U testu se navodi da nema notification light sto je greska(mnogima znaci led obavestenje pa da ih ovaj netacan podatak ne zbuni).6P ima notification light samo nije po difoltu ukljucen.
 
To me i zbunilo u recenziji... ima u gornjem levom ćošku i može biti raznih boja.
 
U tom slučaju se ispričavam na grešci, ali kako ga uključiti? I jel se može uključiti bez roota?

EDIT: Moj lapsus, mislio sam da je nemoguće uključiti bez roota čak i ako postoji, kao na lanjskom Nexusu 6.. Evo dodao sam obavijest i hvala na ispravci!
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno