Šta je novo?

Lamer guide za ozbiljne sound karte

||NeX||

Čuven
Učlanjen(a)
25.11.2002
Poruke
1,142
Poena
649
Postavljam temu, jer u omladinskom centru žele neki sada da pokrenu sekciju i da se snima svako predavanje i da bude zapisano kao kvalitetan snimak, a ne sa mnogo šuma itd. Imamo stručnjaka koji će da kupi mikrofon, mixetu i slične fazone, ali ovaj kompjuterski dio su meni ostavili. Samo su mi rekli da im treba neki raspon od 96khz, ako se varam i po mogučnosti 4 ulaza i 4 izlaza.
Vidio sam odmah da tu nije riječ o karticama ispod 100eura.
Može li neko da pojasni na koje se karakteristike gleda u toj skupljoj grupi te još koji savjet. Mislim da neće dati više od 200eura za tu karticu, zato ako mogu prijedlozi šta da se kupi do nekih 150eura, to bi bilo odlično.
 
gx-x je napisao(la):
cekaj cekaj, znaci tebi to sto snimas sluzi da kacis na net da bi bilo dostupno vecini/svima ? Ufff...pa ako ces to sto snimas tom opremom kompresovati u mp3 - steta opreme i para...Ali opet, kako bi neki ovde rekli - vanzo je da imas do 00 opremu, a to sto ti ne treba, nema veze.

PS. mozes da probas sa WMA kompresijom, recimo da wma 96kbit zvuci skoro kao mp3 128kbit. Probaj, samo nabavi neki 3rd party wma encoder posto windowsov "lepi" neka autorska sranja pa kad vise puta reinstaliras windows izgubis licencu za fajlove i nece da ih pusta.

Ne baš tako. Low quality format će biti dostupan javnošću i to samo dijelovi nekih dijela, a ostalo će biti komercijalno na CD i DVD. Može li mi neko objasniti zašto svi zaobilaze RealMedia formate?
 
Ako ti je prostor bas neophodan, pokusaj da kompresujes amplitudu a potom koduj signal sa manje bitova, a mozes i manje kiloherca, ako su ti koji ce to skidati sa modemima spremni na takve kompromise. Nadam se da si sve vec stavio u mono ...
 
Evo bas sam probao, signal koji je tezak 7 mb u 44/16 u 22/8 je tezak svega 1.7 mb ... jos kad od toga napravis mp3 ima da se skida za par minuta :)
 
Poslednja izmena:
Pa u cemu je poenta da glas sa predavanja, koji treba da bude sto manji da bi ljudi mogli da ga skinu, bude stereo?

Mozes to da odradis u bilo kom programu, ja sam uradio u Nuednu. 8 bita / 22 kiloherca.

Sto se tice frekvencija gubi, sto se tice bita ne mora da gubi ako ga dobro kompresujes.
 
Poslednja izmena:
SumAnuT je napisao(la):
Pa u cemu je poenta da glas sa predavanja, koji treba da bude sto manji da bi ljudi mogli da ga skinu, bude stereo?

QUOTE]

pa valjda da se čuje prostor (ako je stavio više od jednog mikrofona)...mislim, da se predavači čuju u prostoru, ambijentalno...
 
Kako seta levo desno? :)

Kao prvo, govor uvek stoji na sredini i na TV i na filmu i svugde gde ima govora. Ne mogu sada da se setim tacno zasto ali coveku ne odgovara kada se glas pomera. Pogotovo ako jos ne vidimo coveka vec imamo samo audio, rezultat je verovatno komican.

Zamisli samo neki glas koji ti objasnjava nesto i seta levo desno :) Missim, cemu to?


A druga stvar je velicina fajla koja je ovde, koliko sam shvatio, najbitnija. Kada budu radili taj DVD, neka onda stavljaju stereo i 24 bita i wavove ... ali opet ponavljam, ako nadjete neki film, seriju, tv emisiju, bilo sta, gde glas ide lavo desno, stavite i vi tako na dvd, ako ne nadjete, uzdrzite se od experimantisanja jer su mnogi vec probali i ne ide ;)
 
Poslednja izmena:
pa ako misliš na moju opasku o prostoru, nisam mislio da glas šeta...nego sam shvatio da ima više predavača i studenata (koji to valjda slušaju u učionici, dobacuju, javljaju se), i u tom slučaju bi bilo bolje da bude bar stereo, da bi se stekla vjernija slika tog prestora i atmosvere...kao kad su svirali paco de lucia, al dimeola...pa su gitare slagali u stereu malo lijevo malo desno...na kraju krajeva bolje bi se razumjelo što pričaju, ako je jedan predavač malo desno itd...ukoliko se prepliću njihovi glasovi. Naravno, ako je u pitanju samo jedan glas i ništa više, onda je dovoljan i mono
 
Jasno je meni sta hoce on i sta si ti mislio i meni je to OK tako i logicno mi je ali jednostavno tako se ne radi. Pusti neki film, emisiju (po mogucnosti neki kanal sa stereo signalom, da ne mislis da je to zato sto je mono), najbolje neku politicku emisiju :) Svi pricaju u glas, cak se i deru, svi glasovi su u sredini i svi se cuju. Ako svi ljudi na svetu koji rade sa govorom, stavljaju sve na sredinu, ne samo u stereo nego i u 5.1 (i vise) formatima, onda neka stavi i on tako, verovatno nece pogresiti :)
 
dobro, ajde, kad insistiraš, moram priznati da do sada nisam slušao političku emisiju u stereu...(mada bi se zakleo da sam na filmu koji je stereo, ili 5.1 čuo glasove koji idu malo lijevo-desno...sad će neko reći da su to galsovi u mjoj glavi:)---nebino! Ali, iako su glasovi u centru, opet se sa stereom bolje čuje ambijent u kome je sniimano, ali se slažem da ni to nije bitno u ovoj priči. Međutim, mene buni neka druga stvar: meni i stereo i mono MP3 zauzimaju isti prostor na disku??? Dal' ja nešto krivo radim, neznam, ali ako je tako, onda je ipak bolje da ipak snima stereo, pa makar da bi se stekla ljepša predstava prostora iako glasovi stoje u centru (a zamisli tek da se radi 5.1, pa onda kad neki student gađa profesora papirom a ono se čuje ššššššššššuuuuu od back do front zvučnika...:)))
 
Pa ljudi sva analogna(zenaljska) TV je u mono iako ima mogucnosti za cetiri zasebna mono signala. Rijetke su televizije koje puste stereo (RAI, buduca ATV na teritoriji CG)

Naravno da ako ima vishe govornika treba da miksa stereo. Ne vidim razloga zashto ne bi tako radio.
 
Boskovic je napisao(la):
Naravno da ako ima vishe govornika treba da miksa stereo. Ne vidim razloga zashto ne bi tako radio.

:D

Ovo vec prelazi u gluve telefone.

Gde si na filmu, televiziji, seriji, na video rekorderu, 5.1 dvd playeru, dakle bilo gde, video da se glas miksa stereo?

Naterali ste me da prelistam jedno 5 filmova i nigde nisam naisao da glas nije u centru, pa cak i kad osoba koja nesto govori je totalno van kadra :)
 
ima vise razloga zasto je glas "na sredini" kod filmova na DVD-u to je namerno i glas je bacen na centralni zvucnik, ali ga ima i na L/R kanalima, zavisi...ali nikad nije "sa strane" skroz, uvek je 80% na centralnom.
 
ja samo kažem da će se ljepše čuti ambijent iako je glas u centru...ali neka mi neko odgovori ZAŠTO JE MONO I STEREO MP3 ISTE VELIČINE?????? Ako je tako, onda je glupo da se radi mono...
 
Pa ako gledas fajlove sa istim bitrate-om (kbps), normalno je da su iste velicine! ;)
 
Ovako, ja sam malo uneo zabunu u redove :)

Stereo > mono, ima ustedu jedino sa wav fajlovima.

Mp3 vec koristi neki proces, kojim mixa sve sto je isto na oba kanala u jedan kanal, a sve sto je razlicito u drugi i tako smanjuje ukupnu velicinu, skoro kao da je file mono, zato se ralzika i ne vidi.


Ta usteda u wav formatu, nam opet nista ne znaci ako na kraju radimo mp3, jer ce stereo.wav (1 mb) i mono.wav (0.5 mb) iznositi isto u mp3 formatu.
 
Poslednja izmena:
Delija je napisao(la):
Pa ako gledas fajlove sa istim bitrate-om (kbps), normalno je da su iste velicine! ;)

možda, ali meni na prvi pogled nije bilo normalno da je stereo (2kanala) i mono (1kanal) iste veličine, jer se wav-ovi tačno duplo razlikuju (što je i logično, 1 kanal-2kanala) ??? Znači li to da je stereo mp3 više komprimovan (samim tim i lošiji) od mono mp3? Ja nisam čuo razliku između mono i st mp3, mislim u zvuku. Da li se tih recimo 128kbit/s iskoriste sa po pola za svaki kanal, a mono se u stvari shvata kao dva ista kanala? Moram priznati da neznam koja je tehnologija pretvaranja wav u mp3...ako neko zna više o ovome nek se javi.
 
SumAnuT je napisao(la):
Ovako, ja sam malo uneo zabunu u redove :)

Stereo > mono, ima ustedu jedino sa wav fajlovima.

Mp3 vec koristi neki proces, kojim mixa sve sto je isto na oba kanala u jedan kanal, a sve sto je razlicito u drugi i tako smanjuje ukupnu velicinu, skoro kao da je file mono, zato se ralzika i ne vidi.


Ta usteda u wav formatu, nam opet nista ne znaci ako na kraju radimo mp3, jer ce stereo.wav (1 mb) i mono.wav (0.5 mb) iznositi isto u mp3 formatu.

dobro da se najzad složismo oko mono-st mp3...međutim, moram priznati da mi tvoje objašnjenje oko procesa wav->mp3 nije baš najpotpuniji. Zato opet molim nekoga ko zna više o ovome DA SE JAVI
 
Tesko da se moze samo to objasniti, bez zalazenja u celokupni proces, jer pre toga se signal deli na 32 podopsega i oni se koduju razlicitim vrednostima u zavisnosti od signala, tako da ne mozes pesmu da posmatras kao pesmu vec kao da si je propustio kroz 32 filtra i svaki taj filtar kodujes posebno.

Posle se sve svodi na ta 32 podopsega, sva usteda.

Verovatno znas za maskiranje frekvencija, na tom principu radi i kompresija. Npr, trebalo bi da se koduju 32 podopsega, ali 10 od njih je maskirano nekim frekvencijama te se koduje samo 22, ili negde nema svih frekvencija pa se koduju samo podopsezi gde postoji signal. Ovde se pravi najveca usteda.

Sledeca usteda je MS (Mid/Side) kodovanje. Naime da bi se iskoristila slicnost kanala u stereo tehnici, koduje se suma (mid) i razlika (side) izmedju levog i desnog signala. Ukoliko postoji velika slicnost izmejdu levog i desnog signala razlika se uopste ne koduje. Osim MS kodovanja postoji i kodovanje intenziteta, gde se opet samo jedan kanal koduje u stereo panorami, tj. prenose se odvojeno faktori skaliranja za svaki kanal.

Dakle imas tri izbora pri komrpesovanju:

- normalni stereo (oba kanala se odvojeno koduju)

- MS stereo, stereo mod intenziteta - gde se nize ucestanosti koduju odvojeno za levi i desni kanal (normalni stereo), a vise ucestanosti se koduju u stereo panorami (stereo mod intenziteta)

- mod stereo intenziteta i MS mod - gde se nize ucestanosti koduju po Mid/Side modu (MS mod), a vise se koduju opet u stereo panorami (stereo mod intenziteta)


Dakle nista se ne gubi na kvalitetu sve je tu :smash:
 
Poslednja izmena:
@SumAnuT
To sto pricas oko mixovanja istog na zajednicki "kanal" to vazi samo kod Joint stereo formata. Koristi se uglavnom za bitrate <=160kbps.


@bassystam
Dao si sam odgovor na svoje pitanje. ;)

Na cemu slusas te razlike?
Nije lako porediti. Razlika izmedju mono i stereo je kakva god da je kompresija (samo bez preterivanja :)) vidljiva u korist stereo signala jednostavno zbog zvucne slike. Mali primer ti je na radiju - iako ima malo suma, pre ces slusati stereo, nego cist mono. :)


BTW, sve se vrti oko "nekog tamo" :) Furijea, i DFTa (Discrete Fourier Transformation), FFTa (Fast Fourier Transf.), DCTa (Discrete Cosine Transf.)... Radili smo mi nesto od toga na faxu (mislim konkretno na mp3), al' bolje googlaj malo, posto sam se tada zbog projekta vise zanimao prepoznavanjem govora, nego time.

Recimo...
http://www.soundonsound.com/sos/may00/articles/mp3.htm
 
Poslednja izmena:
@Delija:

bez uvrede druze, ali kad kodujes nesto u mp3 iz "pravog" programa nema opcije "joint stereo" (znaci nema napusavanja :d ) vec je ta opcija podeljena na pod opcije i o tome je sumanut pricao/pisao. Sve sto je napisao je TACNO. Medjutim i to zavisi od kodeka koji se koristi za "pakovanje". Mozes da napravis mp3 i da ima L/R kanale odvojene, a mozes da ga napravis i da sve bude u jednom kanalu (joint) ali to su L/R zajedno i nosi info o stereo slici. Zavisi kako napravis, a neke razlike u kvalitetu mislim da uopste nema, sem razlike u nacinu deljenja kanala. (u oba slucaja govorim o stereo encodingu)
 
Mozesh li mi tachno objasniti na koji gain i loudness mislish?

Ako dobro podesish nivo ulaznog signala gain potenciometrom na kartici onda na insertu od tracka dje si usnimio u Nuendu dodaj kompresor koji cesh podesit prema potrebi i krajnji nivo u miksu regulisati sa make-up gain opcijom u kompresoru i reglerom na Nuendovom mixeru. Time sredjujesh dinamiku tj. glasnocu i nivo snimka uz ochuvanje suvog snimka. Znachi uvijek mozesh da se vratish na pochetak ako pogrijeshish, ne kao shto mnogo ljudi grijeshi procesirajuci to u SoundForge i time radeci "destructive" editing/processing zauvijek gubeci mogucnost nanovog rada.
E sad, podeshavanje kompresora je filosofija sama za sebe jer iako postoje pravila kompresor moze da jako izmijeni karakter zvuka vrsheci time ne samo dinamicku obradu. Taj efekat promjene tona u zavisnosti od karaktera samog kompresora se recimo jako mnogo upotrebljava da se dobije specifichan zvuk.
No, ja cu ti dati par elemantarnih uputstava o podeshavanju kompresora a ti nadji josh neki tutorial i isprobavaj.
Manje vishe na svakom kompresoru imash slichan set komandi koje su:

Trashold:
Prag nivoa na kojem kompresor pochinje da radi. Znachi kad signal predje odredjenu vrijednost kompresor pochinje da ga sabija.

Ratio:
Stepen kompresije.

Make-Up:
Kompresija zapravo stishava maximalne nivoe a ova opcija sluzi da vrati prvobitni nivo signala.

-Ako je recimo Trashold na -30dB a Ratio 1:2 onda ce signal koji izlazi 10dB preko praga tj. na -20dB biti kompresovan i propushten na -25dB tj. tih 10dB preko praga ce biti sabijeno na 5dB.
Time se postize veca glasnoca (RMS) uz isti max. nivo (PEAK). Zapravo maximalni nivoi bivaju smanjeni ali se posle kompenzuju Make-Up gainom.

Attack:
Odredjuje vrijeme od momenta kad signal predje Trashold poslije kojeg kompresor pocinje da vrshi sabijanje.

Release:
Odredjuje vrijeme od momenta kad signal padne ispod Trashold-a poslije kojeg kompresor prestaje da vrshi sabijanje.

Attack i Release su jako fleksibilni parametri i iako i za njih postoje neki principi oni jako utichu na karakter tona i u zavisnosti od samo karaktera kompresora se podeshavaju. Takodje Attack jako utiche na sami karakter tona prije svega na tranzijente, a Release je jako u vezi sa ritmom.

Recimo ako hocesh bazichnu kompresiju stavi Attack na 0ms i time dobijash da sve shto izadje preko praga biva kompresovano (ako stavish Ratio 1:>10 dobijash Limiter koji zapravo zakucava nivo na Trashold). Instrumenti sa jako izrazenim tranzijentima (akust. gitara, chinele, perkusije...) se cesto kompresuju sa vecim Attackom da kompresor ne bi dirao Tranzijent (inicijalni, obichno perkusivan i izrazito karakteran dio tona) i time zadrzao karakteristiku. Tada kompresor propusti tranzijent ostatak tona sabije i podigne Make-Up gainom. Time se pojacha glasnoca a sachuva karakter sadrzan u tranzijentu. Ako se stavi mali Attack na pomenute instrumente oni ce izgubiti svoj perkusivni karakter i zvuchace mlitavo. Opet to ne mora biti pravilo za nalazenje optimalnog podeshavanja.
Kazem jako zavisi od prirode snimka (tona), karaktera (algoritma u sluchaju softvera) kompresora i podeshavanja, ali mislim da cesh shvatiti nachin na koji da manipulishesh dinamikom zvuka.
 
nije mi baš jasno našto misliš? Jel sam dao odgovor kad sam rek'o da je mono u stvari 2 ista kanala? To mi ima logike...a naravno da je stereo ljepše čuti, međutim, pomislio sam ako je ista količina podataka potrebna da se komprimuje mono i stereo, da će stereo biti duplo više komprimovan, pa samim tim i da će se lošije čuti...
Slušam na Yamahe ns10m, imam i neke pravljene kutije, koje se prilično dobro čuju, a ovdje (u Kotoru) imam neke stare studijske Marantze u kombinaciji sa BW subwooferom...mislim da imam korektno slušanje (mada će neko reći da marantz nikad nije pravio monitore, ovi se prilično dobri, 2 sistemci, drveni, bi-wire grounding...)
 
||NeX|| je napisao(la):
Izvini, ali kako da dođem do tih opcija?

pa bilo koji kompresor da koristiš (hardverski ili softverski) mora da ima bar treshold i ratio...(bilo koji plugin, pa makar i vst dynamics)
 
Nazad
Vrh Dno