Šta je novo?

PlayStation 5 - opsta tema

Zovu ga 1440p konstantno, odatle, a meni to zvuci nepotpuno. Inace DLSS 2.0 je nastao juce u odnosu na ovo (i dobro je sto je nastao). Nadam se da ce i na konzolama biti unapredjena resenja.

Jos da dodam za Drivera (iako je legenda :D):

Film i igre nisu za poredjenje kad je frame rate u pitanju, jer u igrama postoji interaktivnost, tj osecaj koji zavisi od frame rate-a.

Drugo, do skoro uopste nije bilo isto ni vizuelno, jer na filmu imamo najkvalitetniji moguci motion blur koji se prirodno stvara i ostavljen je kao artistic choice pored ostalog.

Toga do sad nije bilo u igrama na tom nivou, pa je to 30 bas "idealno cistih" frejmova. S druge strane, kad pauziras film, dobijes gomilu motion blura koji se vidi.

Crysis je bio prva igra gde se to lepo videlo, jer je imala motion blur bolje resen od ostalih igara, pa je i 30-ak fps delovalo glatkije nego u onim "golim" igrama.

Ukratko, flm dobro izgleda u 24 fps zbog motion blura, a i tako smo navikli u estetskom smislu, sve drugo nam deluje neprirodno, soap opera efekat i sve na tu temu, a za igre 30 fps moze da prodje kad je motion blur dobro resen, ali osecaj je uvek bolji na 60.

Jos bolje bi bilo 60 fps i dobar object based i svaki drugi motion blur, ali to mora posebno da se dizajnira tako da ne smeta u gamingu.

Inace podrzavam i ono sto si ti rekao, nisam ni za jurenje 60 fps po svaku cenu i bez ikakve vizije.
 
Poslednja izmena:
Tako mozemo za svaku temu na forumu, znas vec... Ipak dolazi next gen, bolje da se prica i o tome nego da se ceo bench pretvori u mobilni svet forum (a vec jeste).
 
Poslednja izmena:
@driver Ovo što si ti napisao da kada pojačaš detalje i rezoluciju gubiš na fps bi bilo na mestu da pričamo o inferiornom hardveru pa sada nešto mora da se žrtvuje. Mi pričamo o PS5, Sonijevoj konzoli koja izlazi na svakih 7 godina. Trenutno igram na PCju koji ima 5700xt i R5 3600 i gura AC Origins u 60fps na 1440p na ultra detaljima. PS5 bi trebalo da ima sličan hardver i ako uzmemo u obzir bolju optimizaciju, ne vidim zašto bi problem bio da 60fps bude minimum. Starije igre su mi radile lagano u 4K na 60fps.

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
Ja ne znam cemu vise ova raspravka, da li je 60fps ili ne zavisi najvise od samog developera i njegovog pristupa razvoju igre, da li ce napucati vizuelno ili ce se vise fokusirati na performanse i (ne)optimizaciju. Da, bitan je i hardware za koji razvija igru ali ovo prethodno je naj*bitnije (* zbog mjaukanja), mozes ti da imas i PS6, PS7 i opet ides na full RT u neverovatno kompleksnim scenama i da jedva preguras 30fps. Dakle, nije bitno sto neko moze da se zeza na PC-u i cacka oko podesavanja dok mu se ne uklopi vizuelni-performance odnos ako dev za konzolu ima drugaciju viziju ili nema vremena, resursa ili jednostavno ne zeli da se fokusira na to.

Niko ne garantuje da ce 60fps postati konzolni standard u buducnosti kao sto nije ni u proslosti, a btw postoji gomila 60fps igara vec 20 i vise godina, ono sto najvise obecava je da sa razvojem sve brzih panela, HDMI 2.1 benefita (AALM, VRR), samih optimizacija endzina za sto manji latency input i vizuelni fidelitet (kvalitetan high sample count motion blur), mnogi zeleti to da iskoriste i promovisu kao veliki skok, kao onomad Dirt5 i 120fps mod. Naravno, bitna je i ona mracna strana da sto vise konzolnih fps igraca gura KB+M (uz emulatore) i zeli sto vec frejmrejt...
 
Poslednja izmena:
Inace podrzavam i ono sto si ti rekao, nisam ni za jurenje 60 fps po svaku cenu i bez ikakve vizije.

Pa to je glavni problem. Ni jedna 30fps igra sa konzole nije unistena zbog tih 30fps jer na konzoli igra se pravi za 30fps, na PCu ti dobijes 30fps jer nemas dovoljno jak hardver i zato to nije 30 zakucanih, nego 5-50fps, i zato oni koji su navikli na 30fps PC igre to gledaju kao los framerate i jure 60. Isto tako, gomili 60 ili 100fps igara koje su krs nikkaav framerate ne moze da pomogne da budu bolje, meni je to isto kao jurenje megapixela kod fotoaparata, fotke nece biti bolja sa vise mpx. I naravno da mi ne bi smetalo da sve igre imaju 60fps, ali stvar je u tome sto kada je igra dobro napravljena i optimizovana, 30fps je dovoljno da ne kvari utisak, dok sve drugo moze da ga pokvari, a ostaje vise resursa recimo za fiziku i svetlo koji mogu da naprave drasticnu razliku, pa pogledaj Unreal 5 demo.

I slazem se da ima igara koje zahtevaju minimum 50fps, FPS-ovi svetu bez zemljine gravitacije i inercije, ono sto zovem "golub na heroinu" :D Ali opet cu pre da odigram FPS kao Killzone 2 gde je 30 zakucanih fps dovoljno i nikada ne zafali vise jel nema izdrogiranog goluba, sve je realne tezine i nema Bruce Lee pokreta vojnika sa 30 kila opreme na sebi :D

@driver Ovo što si ti napisao da kada pojačaš detalje i rezoluciju gubiš na fps bi bilo na mestu da pričamo o inferiornom hardveru pa sada nešto mora da se žrtvuje. Mi pričamo o PS5, Sonijevoj konzoli koja izlazi na svakih 7 godina. Trenutno igram na PCju koji ima 5700xt i R5 3600 i gura AC Origins u 60fps na 1440p na ultra detaljima. PS5 bi trebalo da ima sličan hardver i ako uzmemo u obzir bolju optimizaciju, ne vidim zašto bi problem bio da 60fps bude minimum. Starije igre su mi radile lagano u 4K na 60fps.

Ma to vazi za svaki hardver. Resursi bilo kog hardvera su ograniceni i ako stavis vecu rezoluciju ili framerate, nesto moras da oduzmes, sve je pitanje balansa i zato ima tako malo dobrih developera sa ispeglanim igrama, svi ostali samo "polivaju" i jure rezolucije i framerate jer klinci to traze, potpuno isto kao i medju fotoaparatima gde je rezolucija najbitnija stvar gomili ljudi, a kad bi znali da je jedva u top 10 :)
 
Poslednja izmena:
Tu pricu mozes da prodajes nekome ko nije igrao igre u prvo u 30 a posle u 60fps-a na konzoli...
Odigraj Uncharted remastered collection pa se prebaci na U4 i reci da nema razlike i da igra ne bi profitirala na zakucanih 60fps.

Jos jedan dobar primer je Spajdi (da se ne hvatam za GoW), odlicno odradjeno i optimizovano za 30fps-a ali igra bi itekako profitirala od 60fps-a. Zavaravaj sebe koliko hoces...

Nesto poput Detroita i mogu da razumem da idu na nizi framerate, zbog tog "filmskog iskustva" ali u akcionim igrama (pa cak i FPS za konzole), sa hardverom kojim sada imaju na raspolaganju, apsolutno nikakav izgovor nemaju da ne stave 60 frejma kao standard 1440p/1080p "performance mode" i 4k30 "resolution mode"(osim njihove lenjosti) - 3700x + 5700xt to svakako moze da gura naredne 3-4 godine dok ne izbace refresh...

Kad su sa hw-om kantom ispod haube u PS4/PS4pro maltene graficki cudo napravili sa ekskluzivama o cemu dalje da pricamo?
A hw koji sada imaju u startu je itekako potentniji (i aktuelniji) nego svojevremeno za PS4 koji je jedno 2 generacije kaskao u samom startu ako se ne varam...
 
Poslednja izmena:
Sunce ti, kakve logicke vratolomije :).
PC igre danas cesto imaju dynamic podesavanja i uglavnom su portovi dobri, tako da stabilan fps uopste nije tesko postici (davno je proslo vreme GTA4 portova).

Izjednacavanje rezolucije i framerate-a je smesno, jer samo jedna od te dve stvari (u vecini slucajeva) utice na igrivost.
Ali verujem da ce vecina ps5 igara ponuditi oba moda, pa neka svako izabere sta zeli.
 
Poslednja izmena:
Dosta je drugacije ovog puta, ostaje da vidimo da li cemo videti cpu zahtevne igre i napredniju fiziku, AI itd.

Ako sa ovim hardverom odluce da prave CPU limited igru koja radi u 30 fps, to ce biti jako tesko duplirati i na najjacem PC-u. Sve zavisi od toga kakva nam se generacija sprema sto se tice sustinskih stvari oko game dizajna, a to jos ne znamo. Bice valjda za par dana bar nesto...
 
Svaka igra profitira od 60fps, pa i Killzone 2 bi sigurno koji ima taj tromi osecaj verno docarano, sto driver mesa da to ima veze sa frejmovima, i poredi sa Quake 3 lebdenjem ako je iznad 30 ;) Nadao sam se nekom remasteru Killzona 2 i 3 za Ps4 u 60fps da odigram kao covek ali nista..
Driveru da li si ti u zivotu igrao igru u 60fps i zar ne primetis razliku kad je u 30? Yojinbo sto kaze, probaj Unchartede za ps3 i potom na Ps4 koji rade u 60fps, pa iskreno reci sta je bolje ;)
Sto je fazon cak u voznjama je postalo 30fps standard, sta sam igrao na konzoli, Driveclub,Wrc pa ono je meni katastrofa, isto tako pominjani Until Dawn koji se vuce u 20fps i taj "filmski osecaj" nek okace macku o rep. Igrao sam Man of Medan na kompu, e tako je trebao da radi i Until Dawn...

Kako je krenulo i opet se sve vise gura prica da ce i igre za next gen biti u 30 fps i sumnjam ja da njih zabole za neku "medjurezoluciju" 1440p...bice super i ako ponude izbor izmedju 1080/60fps ili 4k/30fps
 
Neverovatno je koliko je 4K zahtevna rez i koliko dugo još odoleva.
 
U toku naredne nedelje moguć prikaz igara za PS5:

Sony Corp. is planning a digital event to showcase games for its next-generation PlayStation 5 console that may take place as early as next week, according to people with direct knowledge of the matter.

The virtual event could be held June 3, though some people also cautioned that plans have been in flux and that the date may change. Other PlayStation 5 events may follow in the coming weeks and months, and Sony is not expected to reveal every essential detail on the console during its first presentation.
 
Svaka igra profitira od 60fps, pa i Killzone 2 bi sigurno koji ima taj tromi osecaj verno docarano, sto driver mesa da to ima veze sa frejmovima, i poredi sa Quake 3 lebdenjem ako je iznad 30 ;) Nadao sam se nekom remasteru Killzona 2 i 3 za Ps4 u 60fps da odigram kao covek ali nista..
Driveru da li si ti u zivotu igrao igru u 60fps i zar ne primetis razliku kad je u 30? Yojinbo sto kaze, probaj Unchartede za ps3 i potom na Ps4 koji rade u 60fps, pa iskreno reci sta je bolje ;)
Sto je fazon cak u voznjama je postalo 30fps standard, sta sam igrao na konzoli, Driveclub,Wrc pa ono je meni katastrofa, isto tako pominjani Until Dawn koji se vuce u 20fps i taj "filmski osecaj" nek okace macku o rep. Igrao sam Man of Medan na kompu, e tako je trebao da radi i Until Dawn...

Kako je krenulo i opet se sve vise gura prica da ce i igre za next gen biti u 30 fps i sumnjam ja da njih zabole za neku "medjurezoluciju" 1440p...bice super i ako ponude izbor izmedju 1080/60fps ili 4k/30fps

Pa naravno da sam igrao igre u 60fps, ja nemam nista protiv 60fps, samo kazem da je u najboljim igrama na konzolama, kakve samo i igram :), 30fps dovoljan da uopste ne kvari uzitak igranja. Dzabe mi Tomb Raider sa 150fps kad je *ranje, to hocu da kazem. FPS ne moze da poboljsa losu igru, a kao sto sam rekao, na PCu ako nije neki mnogo jak hardver, fps je uzasan ma kakav bio, jer prvo previse varira, a drugo problem sa frame timeom, i u odnosu na takve igre, 30fps na konzolama izgleda mnogo fluidnije. Sustina je da nije isto 30fps na konzoli i na PCu.

Pa evo pogledaj gameplay iz Last of Us 2, to je 30fps, jel nesto smeta za igranje? Meni cak puno fps smeta jer je nerealno, oko u realnosti ima veci motion blur od toga i zato izgleda neprirodno potpuno, kao budjavi "soap opera" efekat na gomili televizora, osecam da tako gledas i filmove, jer "glatkije je" :D
 
Poslednja izmena:
Zavisi za koje igre i kako je uradjeno, za simulacije voznje i MP pucacine, sto vise frejmova to bolje (nebitno koliko ti monitor herca ima).

Za te "igram film" iz treceg lica, 30 fps je ok, zakucanih 60 fps bi bilo bolje al to PS3 i PS4 verovatno nije mogao da ispostuje.. Sad igram GTA 5 opet na PC posle nekog vremena, mogu da izvucem preko 100fps ali konstantno varira i lose se prelamaju teksture i deluje kao da 'secka' iako nikad ne spadne ispod 90fps, nije uradjeno dobro kao u CS:GO recimo ili nekoj dobroj simulaciji voznje tako da tu samo smeta, zakucao sam na 60 sa Vsync-om i to je recimo idealno za GTA..

A televizori i ta "clear" opcija ili kako se vec zove, gde svaka strana serija i film izgleda kao nesto iz domace produkcije, to je posebna prica i svaki put se posvadjam sa ljudima koji ne vide nikakav problem sa tim..
 
Zavisi sta su za tebe "igram film" igre :).
Moze sve da se igra u 30, posebno ako igras na easy ili normal. Kada igras Uncharted na crushing, razlika je ogromna.
Sekiro sam samo probao na konzolama i rekao - ne hvala. A to sam uradio jer sam srecom imao izbor (da je ekskluziva morao bih da je igram u 30 :) ).
I mislim da ovde niko nece odustati od igranja dobre igre samo zato sto radi u 30fps. Meni je BB u top 5 igara u poslednjih 5 godina, a radi u 30 i ima ocajan framepacing. Gledao sam skoro DF video gde je lik modovao igru da radi u 720p/60 i neverovatno je koliko igra bolje izgleda (cak i uz nisku rezoluciju).

Sto se tice igranja na pc-u, VRR je najbolja opcija (ako ti je dostupna), ako nije ogranicis fps i problema u vecini igara nema.
Ne secam se kada sam poslednji put igrao nesto na pc-u u 60fps, a da je bilo problema.
Neke igre vezuju fps i fiziku i onda se desavaju cudne stvari kada igras u 120/144.

Te motion opcije su ocajne i za filmove (neprirodno izgleda) i za igre (ogroman input lag + artifakti).
Ali postoje scene koje izgledaju lose na svim televizorima (jer 24 slike nije dovoljno za tako brz skrol).
Kada sam kupio oled tv, nisam mogao da verujem koliko lose 30fps igre izgledaju na njemu. A izgledaju lose jer je odziv ekrana brz i nema blura (na koji sam navikao na lcd televizorima).
 
Poslednja izmena:
, na PCu ako nije neki mnogo jak hardver, fps je uzasan ma kakav bio, jer prvo previse varira, a drugo problem sa frame timeom,

Ovo uopste nije tacno. Za 30 fps na PC ti uopste ne treba neki posebno jak hardver. Problem sa variranjem fps-a mozes rijesiti tako sto ces ograniciti fps. Frame time uopste nije los kao sto ti govoris (za stabilnih 30 fps u najzathtjevnijim igrama dovoljan je RX 570 a mislim da dosta igara na stabilnih 30 fps moze da gura i slabija kartica). Takodje da li je frame time na PC dobar ili ne to se lako moze provjeriti pomocu programa MSI Afterburner i Riva Tuner. I vjerovao ili ne, ne treba ti neka jaka graficka da bi taj frame time bio dobar (ravna linija na graphu).

Inace ni ja nisam gadljiv na 30 fps. Odigrao sam Bloodborne na PS4 Slim uprkos tome sto je igra ogranicena na 30 fps i ima los frame pacing i namjeravam makar jos jednom da je predjem.
 
Sad igram GTA 5 opet na PC posle nekog vremena, mogu da izvucem preko 100fps ali konstantno varira i lose se prelamaju teksture i deluje kao da 'secka' iako nikad ne spadne ispod 90fps, nije uradjeno dobro kao u CS:GO recimo ili nekoj dobroj simulaciji voznje tako da tu samo smeta, zakucao sam na 60 sa Vsync-om i to je recimo idealno za GTA..

To je klasican tearing koji dobijas kad iskljucis vsync. Vsync dodaje lag, pa ni to nije idealno. Stvarno su najbolje freesync/gsync varijante koje to resavaju.

Na PC-u je najbolje da ogranicis frame rate u RTSS-u, jer dobijas bolji frame pacing tj. ujednaceno vreme izmedju frejmova i bolji osecaj, probaj i to bez vsync-a, imaces manji lag.



Sve to su sitne vesti u odnosu na Lozaca u PS5 temi, vec sad garantovano imamo dobru generaciju pred nama :D
 
Poslednja izmena:
Ima nade da osnovna verzija DualSense-a bude jednobojna crna.
 
Mozda je i do osvetljenja, u ovom videu je ipak beli, cini mi se...
 
Poslednja izmena:
Možda i mene Amoled vara. Toliko je crno da jedva odudara od senke.
 
Da, tek sada kad sam kod mojih pustio klip na LCD-u vidim da je bela ispod. Na Amoledu i plazmi gotovo da se ne primećuje.

A taman sam se ponadao...
 
Pa crn je skroz, jasno se vidi. Ili tamno tamno siv. :)
 
Ipak je bela boja ispod:

wwBEzuD_d.webp


Ovako se vidi na LCD-u.
 
To da, sad sam skinuo 4K video sa youtube-a.

A deluje da su zeznuli osvetljenje na animaciji na kraju videa, pa izgleda kao da je ceo crn.
 
Već mi je u glavi žuta boja džojstika od drndanja i znojenja ruku :)
 
Sve mi ovo vuče da će default boja konzole biti bela tj. ista kao džojstik.
 
Nazad
Vrh Dno