Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

tesko da je samo 10% bolji single core ma koliko da se klokne taj 2700x.

Moja računica je loša, sistemi nisu podešeni identično, niti je memorija ista, ali opet nebitno, jer 80 evra je mnogo. Pobogu, bezmalo polovnjak rx570 je te pare.

Davao sam ranije za nove grafe po 400-500 evra, da bih ih na kraju prodao upola cene, što je normalno. Sebe smatram pametnim potrošačem, tako da 80 evra može mnogo da mi pomogne oko kupovine grafe, jer npr to je razlika između 1060 i 1070 npr, i ta razlika je ona koja pravi posao za igranje, a ne 8700k.
 
Poslednja izmena:
pa zato sto su cudna podesavanja i rezultati kod CountMike-a.

ma ok, svako ima svoje afinitete. ne mogu ja tebe ubediti u nesto drugacije niti mozes ti mene. ne treba samo da radi fanbojizam. ja bih bez problema kupio neki ryzen ako bude bolji, samo cekam neke zvanicne rezultate i da prodje odredjeno vreme jer ne znam da li amd i dalje boluje od raznih ram memorija...

takodje mi je no-no resenje sa chipset ventilatorcicima tako da x570 ploce otpadaju a ne znam koliko ce biti kvalitetne ostale, posebno itx varijante.

tako da bih opet platio i tih 80e vise i uzeo proverenu masinu jer mi na celu platformu ta suma ne igra nikakvu ulogu, a verujem ni tebi...
 
Poslednja izmena:
Vrlo vazno za cipset ventilatore,sad ima aliexpress,bice ih po par evra kad zaribaju.
 
ok ali zasto bih vodio racuna o tome? posebno u itx masini.

videcemo i cene ploca...
 
Poslednja izmena:
Jedva cekam rezultate. Posebno na narodnim memorijama od 2666mhz :)

Ovi njihovi testovi su na 4000+mhz 100%.

Daj boze da nisam u pravu.

Послато са SM-G960F уз помоћ Тапатока
 
Zaključano smeće, skuplje za 15%, koliko je i bolji od 2600 u igrama. Totalno nebitno za 1080p na 60hz, lako se nadomesti. Za sve ostalo 2600 mnogo bolji.
3600 će da pojede 9400f za doručak, za istu cenu.
Zaključani cpu je loša ideja za gejmere, jer pri promeni GPU, možeš samo da plačeš.
Neću da pričam o intelu i njihovoj politici nova serija nova ploča, stare baci u kantu.

Sada trenutno je 2600 skuplji za par eura od od 9400f.
Zbog cega je nebitno 15%,malo li je?
Za manje para bolji i hladniji procesor za igre, plus koju god memoriju da ubacis on radi.
 
Jedva cekam rezultate. Posebno na narodnim memorijama od 2666mhz :)

Ovi njihovi testovi su na 4000+mhz 100%.

Daj boze da nisam u pravu.

Послато са SM-G960F уз помоћ Тапатока

Hahaha nidzo,aj sto lazes nas al ne lazi sebe, jer u sebi mislis daj boze da sam u pravu :D
 
Sada trenutno je 2600 skuplji za par eura od od 9400f.
Zbog cega je nebitno 15%,malo li je?
Za manje para bolji i hladniji procesor za igre, plus koju god memoriju da ubacis on radi.

9400f je skuplji, a ne 2600, ali nebitno.
Kao sto je eric rekao, svako ima svoje afinitete, i svako gleda drugačije na kupovinu. Ja zaključan procesor ne bih kupio, pa makar kupio otključan i terao 5 evra grafu. Dati skoro 200 evra za zaključan procesor je po meni suludo.
A sto se memorije tiče, radi i na amd-u sve, samo treba malo umeća i update biosa. Da je intel bolji po tom pitanju, jeste, ali to mnogima ne predstavlja problem. Ima QVL, memorije ima da biraš, samo treba malo da pročitaš.
Oni koji ne vole da čačnu malo, probaju limite mašine, za njih nije ništa bolje od zaključanog intela.

@nidzo

ima 3600 16gb kit za 90 evra, puna kapa.
 
Poslednja izmena:
Anarki, spominjes intel fanbojove a pises kao... :)
Ako moze, malo lepsi recnik.
I nemojte molim vas opet intel vs amd fanboj fajtove... vise niko nema zivaca to da tolerise i moderise, znate sta ce uslediti...

Ne znate lepo - nemojte, tacka.

Zaboravih: Anarki, tvoja ugao je dobar ako gledas nasim ocima. Problem je sto npr nemac ako cuje probleme oko rama ili da ima 10-15% vece perf preko intela, on ne pita... sto je i normalno, kada imaju odlican sistem prodaje sa svim mogucim pogodnostima i odlozenim placanjima... dokle god intel ima jace ST perf, on ne mora da brine ali... sigurnosni propusti, na sta se vrlo ozbiljno gleda i prati u EU...
I to je jedina prava pretnja, cena nije kao ni iPhone-u sto nije ( videcemo kako ce proci sa stalkom za monitor ).
Kaze mi kolega pre neki dan koji ima prodaju IT opreme - narucio lik za office 9900k sa 2080... kaze znaci za igre? - ma ne, treba mi za kancelariju i nesto malo da pogledam u autocadu... dzabe ga ovaj ubedjivao da moze mnogo bolje da prodje sa amd... jasna ti je poenta...

Tako da etiketirati nekog sta radi sa svojim novcem nije bas umesno dok ne trose nas novac a AMD ako sada ne iskoristi momenat i ranjivost intela, onda su pravi... bicu fin da ne bih sebi delio poene...
 
Poslednja izmena:
@duke

Nisam fanboy u pravom smislu reci, nego navijam za slabije. Da ima 5 kompanija da se bore sa intelom, ja bih navijao za svih 5, ali nazalost nema. Intel ima preko 10 puta veci broj zaposlenih, tako da hrabrost da se boris protiv 10 puta vece kompanije je za svaku pohvalu.
Nije da ja gledam da ustedim pri kupovini, nego da uvek postoji nesto na sta razliku mogu da potrosim, a sto ce se vise odraziti na perf racunara. Ali dobro, najverovatnije onaj koji kupuje 400 evra cpu, nije ga briga sto ce grafa vise znaciti za igranje, jer najverovatnije kupuje istu za 500e, iako moze da kupi polovnjaka za 300, a 200 da ulozi u 144-240hz monitor npr. Smem da se kladim da je taj Svabenzi kupio neki 4k monitor za 200 evra, neku srednju nizu klasu ili slicno.

Sto se tice recnika, jesam pretereo i izvinjavam se.

Ma mi ne mozemo sa Madjarima da se poredimo, kamoli za Nemcima koji menjaju kola svake 3 godine za nove modele, tako da 2000 evra za komp svake godine ako treba, njima dodje kao dobar dan.

Izbacio sam cisto njihov podatak, jer mislim da je kod nas slicno, ne u istim kolicinama naravno, ipak nase trziste je smejurija.

Ako su podaci tacni, cak su i oni poceli da gledaju vise sa manje.
 
Poslednja izmena:
@anarki
Na kraju se sve svodi na svrhu racunara i sta kome treba u datom trenutku (naravno u zavisnosti od kolicine novca).

Sva ova desavanja na polju CPU su vise i nego dobrodosla. Samo da cene idu dole i svi srecni i zadovoljni. Sto rece Duke ovo je prilika da se AMD vrati u doba Bartona i bilo bi lepo da to i urade. Konkurencije nikad dosta.

A cekamo da se pojave prvi zvanicni rezultati, pa da vidimo kako stoje stvarno stvari...
 
Hahaha nidzo,aj sto lazes nas al ne lazi sebe, jer u sebi mislis daj boze da sam u pravu :D
Ne, navijam da 3600x bude kao 8700k za 20.000din manje. I da moze da se oc bar 200mhz preko boost-a. 19god od prvog kompa, samo sam 4 koristio intel.. Samo sto sam ja na zalost realan, ne padam na hajp price.

Послато са SM-G960F уз помоћ Тапатока
 
Nazalost, intel diktira cene na trzistu, i dok ne krene panika i spustanje istih, cene nece ici dole za nove modele. Amd zna kako stoji, zna da je napravio odlican cip, i naravno da ce teziti ka vecem profitu, sto je normalno.

Da je intel spustio cene za 100$ na 8700k, 9700k, 9900k, amd bi svoje plasirao za nekih 10-15% nize, ali nista od toga, jer je iskreno intel u velikoj finansijskoj prednosti, i mogu da kiksiraju, samo je pitanje koliko. Po meni, imaju fore godinu dana, a velikih problema imaju sa proizvodnim procesom. Nisam siguran kako ce da se izvuku, osim manjim profitom. Bas me interesuje proizvodna cena 8700k npr i 2700x, mada mislim da je top 220-230$.
 
Poslednja izmena:
Proizvodna nije velika, skup je r&d. Zato su dachije jeftine jer koriste prethodno implementirane tehnologije.
Iako je intel davao na kasikicu, opet je trebalo i to razvijati, testirati i masno naplatiti jer im se moglo.

Btw ryzen zabelezio jako lepu prodaju u ger, 9900 jako slabo ide tj mnogo mnogo slabije od prethodnih flag cpu, bice tu promena ako se amd usunja na finjaka sa novim serijama.
Kao sto rekoste, ovo je samo dobro za nas.

@anarki, nisam rekao da si fanboj vec da pises kao da jesi.

TuturuTu on RN7
 
Pravi problem u celoj priči su trenutne cene Intela...
Dok su bile normalne, Intel je bio veoma konkurentan i itekako imao svoju publiku. Platiš malo više od Ryzena ali dobiješ procesore koji su bolji za igre, Premiere i Photoshop, stvari koje su bitne mnogima...ne moraš da razmišljaš o memoriji, tajminzima, B-die, E-die, Agesama, ovo, ono, ubodeš i voziš. Ako je vrelo, deliduješ za siću ili za dž i miran si. Svaka vreća je imala svoju zakrpu i fino.

Sada su stvari zeznule cene, a zatim i Spectre/Meltdown/Zombie...da nije tih stvari, ne bi bilo ovako jednostrano kad su procesori u pitanju (ponovo).

Hell, meni bi i 6-core Coffee Lake radio posao za naredne 3 godine, kad očekujem prave promene, etabliranje ovih novih standarda (PCIe 4/5.0, DDR5, USB4?), nove arhitekture umesto prežvakavanja starih već godinama...maltene jedini razlog što ću verovatno uzeti Ryzen nisu ni jezgra (koja mi ne trebaju), ni cene (preživeću) već gubljenje performansi kod Intela usled ovih propusta. To je “ekser u sanduk“...da su bar cene na nivou Ryzena, da kompenzuju, ali nisu. I eto.
 
Poslednja izmena:
Jel ti govori nešto činjenica se Intelov procesor zadrži mnogo duže u mašini u poređenju sa AMD-om?
To što je neko promenio tri Ryzen procesora u jednoj generaciji i nije neka pohvala za korisnika (ako su performanse dobre, zašto uopšte menjati i prazniti novčanik). Da ne priča o OC potencijalu koji je kod Ryzena (vazda bio)bolna tačka.
konačno price-perf gledaju samo AMD korisnici, dok Intel gledaju uglavno performanse. Ako benčevi u julu pokažu da su bolji u ST skidam kapu, ako ne aj zdravo.

Evo ja sam recimo krenuo polako da sklapam mašinu 2017. godine. Počeo od R3 1200, B350 i RX560. Sada sam manje više na zadovoljavajućem nivou, ubacio sam 2600 prošle godine, uzeo 144Hz monitor i prešao sa 1060 na 2060. I dok god bude socket podžavao nove serije procesora tu ću ploču i držati, a procesore i ne moram menjati, ali mi je drago što imam opciju.

Ja bih pre rekao da je razlog zašto neki drže intela duže u ploči zato što bi morali i ploču menjati sa procesorom. Ovako samo prodam proc, dodam koliko treba i imam XZ% više performansi (u zavisnosti od toga koliko serija sam preskočio) a nisam morao da raskupusam celu mašinu.

Zen+ je doneo oko 9% bolji IPC od Zen-a ako se ne varam, Zen 2 će doneti dodatnih 10-15% (ali o tome kada budu izašli), plus povećane OC margine, dakle bar 20% više performanse nakon 2 godine u istom socket-u, u istoj ploči. Zašto ne bih uradio upgrade ako mogu?
 
Pa realno, neko ko je pre 5 pa i vise godina kupio neki otkljucani Intel procesor i lepo ga kloknuo, nije ni imao potrebe za apgrejdom, posebno jer je AMD kaskao, a Intel dodavao performanse na kasicicu. Zasto bih ja, recimo kupio bilo koji quad i5 posle 2500k koji mogu da teram na 5.2ghz na vazduhu, sta moze da mi donese? Nista. Zato je jedini logican upgrade bar na 6/12, pozeljno 8/16.
 
Ja sam jedan od takvih, a imao sam 2500k pre 4670k i bio sam mnogo vise zadovoljan.

Sada je red da uzmem amd, samo pitanje koji, 3700x, 3800x ili pak 3900x i da budem miran 5 godina ponovo. Samo mi je problem plojka, jer ce x570 da bude preskup, tako da cu najverovatnije na x470 taichi ili giga gaming 7.

Nisam ranije nista kupovao iz razloga sto se ne igram, kao ni sad, samo nekoliko puta sedmicno CS GO, ali ovaj i5 je poceo da posustaje. Samo cu da promenim office masinu, koja se koristi za kucanje i stampanje bukvalno, sa ovim i5, a sebi cu r3000 da uzmem, neku 1070 polovnjacu, sve to lepo da upakujem u neki fractal define c ili slicno i to je to.
 
Ista situacija anarki1302. Ja imam 2500k i dalje je odlican za sta ga ja koristim a kada zatreba dignem ku clock na 4.6Ghz ali slazem se, vreme mu je da se lagano menja mada ima on jos konja pod haubom.

Ja cu sacekati jesen ili ono tamo prolece pa cu vrv uzeti 3600x plus x570. Videcu jos ....
 
Ista situacija anarki1302. Ja imam 2500k i dalje je odlican za sta ga ja koristim a kada zatreba dignem ku clock na 4.6Ghz ali slazem se, vreme mu je da se lagano menja mada ima on jos konja pod haubom.

Ja cu sacekati jesen ili ono tamo prolece pa cu vrv uzeti 3600x plus x570. Videcu jos ....

Ako ima istine u nekim informacijama, x570 ce da bude preskup. Bolje ici na x470 i 3700x, nego na 2600x i x570.
Mislim da ce x470 i sledecu generaciju da podrzi, pa ce posle toga biti potrebna nova plojka, taman da se decije bolesti isprave.
Nadam se da gresim, i ja bih x570, ali nema sanse da pljunem 300e za srednju klasu, a lici da ce toliko da kosta.
 
Da, znam za taj info. Videcemo kada krene prodaja i kada se sve stisa.
 
Ako je tako,onda je to pecanje naivcina i early adoptersa,nece ta cena dugo da opstane. Ici na b450/x470 u startu ili sacekati za x570 nekoliko meseci.
 
Ako je tako,onda je to pecanje naivcina i early adoptersa,nece ta cena dugo da opstane. Ici na b450/x470 u startu ili sacekati za x570 nekoliko meseci.

https://www.msi.com/Motherboard/MPG-X570-GAMING-PRO-CARBON-WIFI.html
mislim da je ova 300e, takav je bio leak.
Msi najniza cena 220$ za entry 8 phase plocu
Voleo bih da gresim, mada sam i pre leaka rekao da postoji velika mogucnost za visokom cenom plojki, iz razloga sto je serverski PCB+nove trange vrange.
 
Poslednja izmena:
Ne bih se obazirao na pocetne cene, ionako nikad ne treba kupovati nesto cim izadje, sto zbog cene, sto zbog bagova, sto zbog cekanja da se pokazu iskustva.

Za nekoliko meseci (nekoliko meseci posle izlaska) se moze videti koja ploca je vredna kupovine, biosi se ispeglaju i taman cena padne :)
 
8-core 65W 3700X + MSI X470 Pro Carbon AC od nekih 180€ je pun pogodak, po meni. Dobra ploča, više nego dovoljna za 8 jezgara, jeftinija nego najjeftinije X570, ne gubiš ništa, realno.
Čak bi i dobre B450 ploče poput Tomahawka/Mortara bile ok za taj procesor, uz umereni overklok. Ušteda od nekih 70€, mašala...

Ne bih se obazirao na pocetne cene, ionako nikad ne treba kupovati nesto cim izadje, sto zbog cene, sto zbog bagova, sto zbog cekanja da se pokazu iskustva.

Za nekoliko meseci (nekoliko meseci posle izlaska) se moze videti koja ploca je vredna kupovine, biosi se ispeglaju i taman cena padne

Baš tako. Na jesen će biti vreme da se gleda...
 
Poslednja izmena:
Sto umereni overklok za tako stedljive procesore, sa 65w mozes da odes na 100-120w jakim overklokom i tu cak i 5-6 faza bude puna kapa. Na x58/p67 8-10 faza plocama mogao si procesore da poteras sa 100-120w na 250w i nista im nije falilo, ni na duze staze.

Kod niskih proizvodnih procesora temperatura uglavnom bude usko grlo za overklok, ne faze na plocama. 7nm procesor ima preveliku termalnu gustinu, mali deo procesora emituje previse toplote da bi hladnjak preuzeo toplotu dovoljno brzo.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno