Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Takodje. Dosta stvari koje su 'procurele' iz njega su bas lazi. To se videlo na keynote-u od AMD-a. Smara samo sto ce pokupiti njegove spekulacije i drugi tech portali. Koliko god bih voleo da cene Navi karti budu koliko je njemu 'izvor' rekao, to nece biti tako. Vise bih verovao onom gafu coveka koj radi za Sapphire, sto je rekao da ce kostati valjda 400$ i 500$.

Sve u svemu, AdoredTV je samo zanimacija za zube a ne cinjenica.
 
Koje stvari??Nazvao si coveka lazovom pa reci koje stvari je slagao?
 
Obizrom kad je pisao, pogodio je vecinu stvari, osim 16 core Ryzena, a i on se pojavio i postoji, to su objavili drugi tjuberi.
90% je pogodio tako da mu svaka cast.
 
Hoces reci 90% nije pogodio. Ni cenu,ni klase, ni klokove.
 
Poslednja izmena:
Pa kako je pogodio?

Promasio je sve bitne stvari, procesori nemaju clockove koje je naveo i broj jezgara je promasio u odnosu na cenovne rangove ili serije procesora (ryzen 3,5,7,9).

Sustinski njegove informacije su bile vezane za to, da ce potrosaci dobiti vise za manje para u odnosu na seriju procesora. Kao da ce za cenu ryzen 5 serije da dobiju ryzen 7 seriju, plus da ce sve serije dobiti vise jezgara sa naznakama da ce boost klokovi da idu blizu (4.9ghz) ili cak 5ghz za najbrze procesore.

Ova tabela koju sam postavio se pojavljuje u videu koji je postavio pre dve nedelje.
 
Pogodio djavola...spustio 6/12 u segment nize gde je do tad bio quad, svakoj seriji dodao po 2 jezgra, podigao klokove do 20% na boost, skinuo 1/3 launch cena prve generacije. Oznake preuzeo sa vec postojecih modela samo dodao prefiks 3. Buduci da je Intel izbacio i9 logicno je bilo da ce da se pojavi i ryzen 9,a posto je 7nm, logicno je bilo da ce da mu napakuju 12/16 jezgara.

Ja bih slicno tome pogodio,s tim sto bih cene bolje predvideo.
 
Poslednja izmena:
Da je pogodio, amd bi zatvorio intel za godinu dana. Moguce da amd moze da ponudi cpu-ove po njegovom leak-u, ali to nece da uradi, jednostavno nije vreme. Mora malo amd da se podigne finansijski kako bi mogao da daje ''dzabe'', ipak je intel mnogo veci.

Tek serija 5000 ce da ponudi nesto tako, gde ce 8/16 biti srednja klasa, a 16/32 ce biti gaming cpu, kao sto je sada 2700x, 3700x, 3800x
 
Pa pricao je i o tome i o agesa biosu koji limitira ove procesore, mozda je teorija zavere, ali ja u nju verujem, AMD nije hteo da potopi Intel sa ovom serijom, kad izadju procesori videce se da li dobaciju do 5ghz, ako neko nadje nacin da prejase AGESA.
 
Promasio je i IPC. 15% IPC poboljsanja niko nije ocekivao, ocekivalo se do 10%.
 
Po meni ovi ne treba da dobace 5ghz, 4.7 max, ali bi svi trebalo da idu 4.5 sva jezgra naravno. Sledeca serija bi trebalo do ide na 5ghz u 40% slucajeva, znaci 4 od 10 procesora, dok bi neki bili oko 4.8.
Ako amd sada izbaci sve karte na sto, podeli dzabe 5ghz modele, prodaja ode u tri lepe. Sada bi razbili, ali zato bi svi koji sada kupe bili mirni sledecih 5 godina, sto im ne ide u prilog.
Isto je intel radio, samo mnogo bezobraznije u poslednjih 10 godina ili vise.

Serija 4000 ce da ide 300mhz klok gore, ali zato ce da bude +2 do 4 jezgra u odnosu na seriju 3000.
Sadasnji 3600 ce da bude 8/16, kao sto je on prognozirao.
 
Poslednja izmena:
Pa da, lici da se prognoza odnosila na 4000 seriju :)
Licno sam vrlo prijatno iznenadjen IPC poboljsanjem, izvuci 15% IPC 2019-te godine iz postojeceg x86 koda mi deluje nestvarno, jos uvek malo sumnjam u to.
A ako se obistini i jos veci IPC boost u gamingu (~20%) ko sto se vidi na onim grafikonima, onda je skroz jasno da je gaming IPC bio zestoko kiksnut u Zen/Zen+, velika dizajnerska greska...
 
Ma ne valja da propadnu, nego sam da uvide da si teški govnari koji mogu mnogo da ponude za normalan novac. Kada bude tesno, ima Intel da poklanja kao sada AMD, a Nvidia da ne pričam. Nvidia je ista kao Intel, isto govedo, zato i navijam za AMD da ih spusti na zemlju. AMD opet ima grafe u svim segmentima, tipa rx580 za smešne pare, dok Nvidia kasapi top modele i prodaje đubre poput 1660 i 1060 3gb model, i to za dobre pare.
 
To sto je Adored.tv objavio su bile prognoze mogucih procasora od pre 9 meseci. Procurele izmedju ostalog da vide sta ce intel da uradi kao odgovor.
Ja verujem da je pre nego sto je Lisa izasla na scenu donesena odluka koja prezentacija ce biti koristena od nakoliko pripremnjenih.
Intel je u medjuvremenu stigao jos jedan ozbiljan sigurnosni problem a jedno sto je novo prikazao je i9 9900KS.

AMD ima odlicnu strategiju svi procesori im se proizvode na jednom vaferu i onda samo biningom odredjuju gde se biti upotebljen.
Izgleda je potraznja za serverskim procesorima tolika da svi kvalitetni cipleti idu za Rome a desktop sta ostane.
Cene su prema tome odredili , jer ako imaju ogranicenu kolicinu onda cenom smanjuju potraznju uz povecanu zaradu.
To je moje mislenje na ovu temu.
 
Cene koje su najavljene nikako ne mogu da smanje potražnju, jedino mogu da je uvećaju.

3600-200$, intel nema u ovom cenovnom rangu nema ništa približno dobro da ponudi, tako da će 3600 da bude najtraženiji cpu, kao što je bio slučaj sa 2600.
3600x-250$, isti slučaj kao sa 3600.
3700x-330$, intelov pandan je 8700k koji je 30-40$ skuplji, a testovi će pokazati kako stoje stvari, mada mislim da je amd ovde u dobroj prednosti.
3800x-400$, ista cena kao 9700k, mada amd opet nudi više za iste pare.
3900x-500$, cena ista kao 9900k, s tim što amd opet nudi mnogo više, mislim da će 3900x da obriše patos sa 9900k, iako amd 3900x poredi sa mnogo skupljim intel modelom.

Intel gubi bitku u cenovnom rangu između 200 i 300$, jer iskreno nema šta da ponudi, a da ne ugrozi 8700k.

https://wccftech.com/amd-ryzen-and-intel-core-cpu-market-share-may-2019/

Ako je verovati grafikonima, AMD očigledno ide na količinu, za razliku od Intel-a, koji dere svoje slepe obožavatelje.
Nestašice 3600 i 3600x modela neće biti, jer AMD to sebi ne može da priušti. Po meni jedino može da bude nestašice 3700x ili pak 3900x.
Amd će sve ostatke 2000 serije da proda po još nižim cenama nego sada, tačno onoliko da izvuku pare.
2700x ima već od 260$, a za 6 meseci će biti ispod 200, tačno koliko košta u proizvodnji.

https://www.microcenter.com/search/search_results.aspx?Ntt=2700x&searchButton=search

Najbolji način da se otarasiš lagera, šteta što nigde u Evropi nema ništa slično.

Švabenzi snižavaju dobro.
https://www.mindfactory.de/product_info.php/AMD-Ryzen-5-2600-6x-3-40GHz-So-AM4-BOX_1233732.html
 
Poslednja izmena:
Kako nema , sto ne bi mogao 9400f vs 3600 sa x ili bez?
9900KS nije za potcenjivanje!
 
Da poredim otključani 3600 6/12 sa zaključanim 6/6 smećem? Pa to bi samo intel fanboy mogao da poredi. Kada je intel tako dobar, zašto nije 9400f na 4.5 all core zaključan? Zato što bi onda ugrozio 8700, a to oni ne mogu da dopuste, nego te ovako ograniče na 4.1ghz, pa ti kupi ako hoćeš.
Pogledaj grafikone od Nemaca, i pogledaj prodaju 9400f u odnosu na 2600,2600x. Intel je provaljen odavno, samo je beda jer nismo imali šta drugo da kupimo, dok sada možemo da biramo do mile volje.
Nemaš keš za r3000, ima r2000 bagatela, a intelovim procesori se takmiče sa r2000. Posle cena dole, nema tu takmičenja više.


9900ks je 9900k na 5ghz, ništa više, a cena će da bude viša nego 9900k, koji je 500$ sada, opet fore i fazoni intela koji više ne prolaze.


Najveće greške kod testova procesora je što oni gledaju po segmentu i tako porede, umesto po cenama. Porede 2700x za 8700k koji je bio 70$ skuplji, ili pak sa 9700k.

Oba intela 20%+ skuplja, a daju max 10-15% više, i to samo u određenim situacijama.

Kao što se videlo na computex-u, amd je upravo uradio isto, jer im ide u prilog, jer po onim testovima, ryzen 3000 se takmiči sa skupljim intelom, što je poenta svega, njihova prodaja se zasniva na više za manje para.

Da sam na AMD-ovom mestu, celu 2000 seriju bih spustio na cenu kojom pokrivaju troškove+10% i tako se otarasio kompletnog lagera, jer 3000 će da ide kao alva. Neka je samo 15% bolji za isti pare, više nego dovoljno.
 
Poslednja izmena:
Zbog cega je i5 9400f smece po tebi?
Kome treba za igre bolja je opcija nego 2600 cak i 2600x.
 
Zaključano smeće, skuplje za 15%, koliko je i bolji od 2600 u igrama. Totalno nebitno za 1080p na 60hz, lako se nadomesti. Za sve ostalo 2600 mnogo bolji.
3600 će da pojede 9400f za doručak, za istu cenu.
Zaključani cpu je loša ideja za gejmere, jer pri promeni GPU, možeš samo da plačeš.
Neću da pričam o intelu i njihovoj politici nova serija nova ploča, stare baci u kantu.
 
za 4 dana ce biti predstavljeni i ostali ryzen 3000 procesori, kod nas do kraj jula ce sigurno biti..

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
 
Neću da pričam o intelu i njihovoj politici nova serija nova ploča, stare baci u kantu.

Jel ti govori nešto činjenica se Intelov procesor zadrži mnogo duže u mašini u poređenju sa AMD-om?
To što je neko promenio tri Ryzen procesora u jednoj generaciji i nije neka pohvala za korisnika (ako su performanse dobre, zašto uopšte menjati i prazniti novčanik). Da ne priča o OC potencijalu koji je kod Ryzena (vazda bio)bolna tačka.
konačno price-perf gledaju samo AMD korisnici, dok Intel gledaju uglavno performanse. Ako benčevi u julu pokažu da su bolji u ST skidam kapu, ako ne aj zdravo.
 
Solidan single core napredak, moj 2700x, naravno bez OC.:
Pogledajte prilog 270539

iskreno sam ocekivao znatno visi skor, posebno za multithread obzirom da je to ipak 8/16 cpu.
narocito je visok napon za takav klok...

poceo sam da razmatram polako neki novi ryzen koji ce da zameni trenutni 6700 ali ako budem trebao da dajem preko 300e kako bih osetio boljitak, pre cu uzeti jos jedan 8700k koji bih takodje delidovao i kloknuo koliko moze. takodje me vise zanima single core rezultat umesto silnih sporijih jezgara i slab oc potencijal.
ali videcemo, zelim sve najbolje i kako crvenima tako i plavima :)

evo mojih merenja uz 1.33v sto je cak i malo visoko jer ljudi guraju 5.2Ghz uz isti napon:

GeekBench.png Annotation 2019-06-06 182613.png
 
Poslednja izmena:
Jel ti govori nešto činjenica se Intelov procesor zadrži mnogo duže u mašini u poređenju sa AMD-om?
To što je neko promenio tri Ryzen procesora u jednoj generaciji i nije neka pohvala za korisnika (ako su performanse dobre, zašto uopšte menjati i prazniti novčanik). Da ne priča o OC potencijalu koji je kod Ryzena (vazda bio)bolna tačka.
konačno price-perf gledaju samo AMD korisnici, dok Intel gledaju uglavno performanse. Ako benčevi u julu pokažu da su bolji u ST skidam kapu, ako ne aj zdravo.

Ne može niko da me ubedi da razlika između 2700x i 9700k ili 8700k vredi 100$ ili 33% više. Za koliko više ''perf'', max 15% ili može da bude više, kao npr CS GO gde razlika između 300 i 500fps je totalno nebitna.
Taj tvoj 8600k kosta koliko 2700x, a da ne bude da pricam napamet, slična mašina kao tvoja zamenjena sa 2700x, i korisnik sam kaže da je razlika velika u korist 2700x. Bolje da ćutim i ne pričam za koliko keša je kombo matična+cpu+ram prodat, osim da je bilo smešno.
Intel se zadržava duže ne što je bolji, nego zato što je upgrade previše bolan po dzep. Korisnici kao muke čekaju nekih 30% bolje kako bi opravdali proćerdan novac.
AMD korisnici 2000 serije će svoj 2600 prodati polovan za 100, dodati 100 za 3600, i to je to, dok će intelovci platiti makar duplo više.
A što se tiče perf intela, gde se tu uklapa meltdown, spectre i moj omiljeni novopečeni zombieload???

CountMike i eric poređenje, to je to, zaboravimo što Eric ima bržu memaru.

8700k ~10% single, ~10% multi bolji od 2700x.
Cena kod madjara 350 za 8700k, 270 za 2700x, dobrih 80 evra.

Malo da razmislim. Pa to je 16gb rama, dobar kuler, ili još bolje grafa klasa iznad, pa ti biraj.


Nisam fanboy, ali uvek navijam za ''manje'', jer oni mogu da iznenade, dok veliki gledaju samo kako da deru iz seriju u seriju. Nemoj da misliš da AMD ne bi radio isto kao intel, jer sigurno hoće ukoliko zamene mesta sa intelom.
Kada intel bude bio underdog i kada budu nudili više za manje, njih ću i da kupujem.
 
Poslednja izmena:
Kad se intel patchuje da se zakrpe propusti,taman izgubi tih 10-15% ipc prednosti u odnosu na stari ryzen

Inace,samo da napomenem,mislim da je 9400 super cpu iako zakljucan, vredi koliko kosta za sad
 
Nazad
Vrh Dno