Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

Juče poručio preko DHLa pošiljku preko shelly.cloud, danas stigla.

Da li neko može da mi pomogne oko povezivanja Shelly L1? Nemam nulu, zato sam i uzeo L1 i bypass, sve mi je jasno sem gde i kako treba da povežem bypass. Hvala!
 
Da, cc2531. Pa, razmišljao sam se dal da poručim s Alija, kad se doda downloader, kablić, ploča, na kraju sam poručio sa KP već flešovan za 1200din i stiglo mi sutra :) imao sam jednu prilično ozbiljnu tp link wifi antenu i nju sad koristim. Trenutno 9 uredjaja, i mislim da će tako ostati. Fun fact: Od kako sam na kineskom serveru ostavio samo senzore pokreta i temperature, prebacio aplikaciju na Evropu zbog purifiera nisam imao ni jedan problem da motion info ne stigne ili nešto slično. Sad je sve vrlo stabilno.

Uglavnom, trenutno 4 motion i 4 temp na kineskom serveru i preko xiaomi huba, 4 door, 3 aqara tunable led, ikea motion i xiaomi switch na cc2531, purifier i 2 yeelight color led sijalice na xiaomi evropskom serveru, i preko wifi 3 sonoff basica i xiaomi xiaofang sa modovanim firmverom. Google Home Mini, SBB stb i LG 65UK6500 TV isto dodati. I sve ovo dostupno preko hassio :)

Sledeći korak je da mi stiže dongla za Ble i Xiaomi kockasti Ble senzori (sve sa Alija, 6 kom poručio). E da, imam i onaj ink display Ble sat sa temp i vlažnosti vazduha, pa će onda i on biti u igri.

P.S. sad za black friday sam uzeo 2 Nest Mini + 6 meseci Spotify za 30e :)


Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk
Kako dodajes xiaomi na home assistant? Nemam gejtvej, rade mi zasebno neke stvari, tipa ir 360, air purifier, ali vidim da se nesto komplikuje sa nekim tokenim, koje ne mozes da izvuces...

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Imaš ovde uputstva za izvlačenje tokena.
 
Da, uzmeš staru aplikaciju i u logu imaju tokeni. Purifier ima svoj token, hub svoj, za kameru ne znam dal može, zadnji put kad sam gledao xiaomi camere moglo je samo sa custom fw.

Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk
 
Jel može link do te stare aplikacije? Da izvučem token za uređaje koje imam, za svaki slučaj.

I da li se token menja ažuriranjem firmware-a na noviji? Ne bi trebalo, ali pitam za svaki slučaj.
 
Da li je neko uradio projekat pametne rasvete za kucu - SMART LED LIGHT, u smislu da je napravio hardver i softver?
 
Mi home 5.4.49. Imaš na onim apk sajtovima. Meni se nije htela instalirati na novom androidu tako da ako ne može probaj stariji telefon...

Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk
 
Jel moze preporuka za cc2531 dongle na ali koji provereno radi?

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Šta znači da provereno radi?

Ja sam uzeo ovaj na Aliju ali je FW na njemu iz 2018. U praksi, to znači da Xiaomi Zigbee senzori rade bez problema ali ako hoćeš da kontrolišeš recimo Ikea Tradfri uređaje, moraš da flešuješ novi FW. Flešovanje nije neka nauka, pogotovo ako imaš RPi i znaš sa lemilicom, ne treba ti ništa dodatno. Sad čekam da mi stigne downloader kabl, da mogu da ga flešujem bez lemljenja i krivljenja pinova.

Na još jednom mestu sam našao CC2531, takođe sa FW iz 2018. i to tek piše u komentarima. Mislim da je utopija ujuriti baš sa poslednjim FW-om ali nije neki problem uraditi to DIY.
 
Uopste nije problemlemljenje flesovanje itd, mislio sam na neki koji provereno hoce da se fleshuje. Da ne narucujem 2-3 puta, dugo se ceka :)

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Ako nekoga zanimaju sijalice(Mi Smart Bulb Essential), trenutno su na akciji(3499 -> 1290)....

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Jel koristi neko Aqara proizvode? Razmišljam o kupovini sledećih proizvoda - pre svega Aqara G2H kameru koju bih stavio u dečiju sobu, super je što je podržan HomeKit i još bitnije, ova kamera je ujedno i Zigbee hub. Drugo, pokupovao bih par Aqara temperature/humidity senzora, Aqara vibration senzor sa kojim mogu da se naprave interesantne automacije sa tilt/drop, i možda par Aqara motion senzora da pale/gase svetlo.

Alternativa je Mijia varijanta, recimo Xiaomi Mijia Hub v3, Mijia temperature senzori, Mijia motion senzori i koliko vidim ne postoji varijanta Mijia vibration senzora tako da tu mora Aqara. Poenta je što mi treba i kamera, a Aqara G2H mi rešava i Zigbee hub, a cene senzora su slične na Gearbestu, tako da ima li onda smisla uzimati Mijia umesto Aqara? Jel ima nekih konkretnih nedostataka Aqare u odnosu na Mijiu?
 
sta te konkretno interesuje. ja koristim Aqara hub, sijalice, bezicne prekidace i senzore t&hum. pored toga xiaofang camere, obicna i 360 i philips-mija stona lampa ....

ps
na evropskoj varijanti xiaomi home su S5 i 3H

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
 
Vi koji imate neke vikendice, koja je najbolja opcija za pristup smart home uređajima remotely? Dakle idealno neki 4G prepaid, ali koliko vidim ovi naši moroni naplaćuju 60RSD za 1mb. Realno nema tu nekog protoka, par desetina megabajta verovatno, ali se po toj ceni ne isplati prepaid varijanta izgleda. Koliko vidim imaju te neke prepaid pakete za 300 din mesečno, je l' to neki minimum?

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 
Mobilni net uz ugovornu obavezu kod mts izađe 10gb za 600 din mesečno. Ne verujem da može mnogo povoljnije od toga.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
 
Nepotrebno mi je toliko, bukvalno mi treba par desetina megabajta mesečno. Ima jeftinije, npr VIP prepaid 300 din, ima 1gb za surf..

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 
300 din za mesec dana na vikendici je odlično, realno. Ne verujem da može niže osim ako nemaš komšijin wifi :D

Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk
 
Vi koji imate neke vikendice, koja je najbolja opcija za pristup smart home uređajima remotely? Dakle idealno neki 4G prepaid, ali koliko vidim ovi naši moroni naplaćuju 60RSD za 1mb. Realno nema tu nekog protoka, par desetina megabajta verovatno, ali se po toj ceni ne isplati prepaid varijanta izgleda. Koliko vidim imaju te neke prepaid pakete za 300 din mesečno, je l' to neki minimum?

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
Kamere ili kontrola uređaja?
Kontrola bi mogla da se namesti i preko SMS.
 
Kontrola samo. Pa uz malo gimnastike može sms verovatno, ali hoću ipak kontrolu iz nativne aplikacije.

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 
Da li si merio potreban protok za kontrolu uređaja? I zavisi od toga da li ti je potrebno da uključiš bojler/grejanje ili da svakodnevno kontrolišeš svetlo/vlagu i sl.
Možda ima smisla da stvarno koristiš prepaid broj i da po potrebi uplatiš kredit sa postpaid broja. A na svakom prepaid broju ima neka opcija za aktivaciju paketa, samo idi na mrežu koja dozvoljava remote aktivaciju dodataka tj kroz aplikaciju koju držiš na svom telefonu.

Za prepaid pakete obrati pažnju da se menjaju tokom vremena, pa da ne bude da se osloniš da je troška 300 din/mesec, pa da od trećeg meseca to više ne bude dostupno.
 
Paljenje/gašenje svetla, bojlera i sl. Uvid u temperaturu/vlažnost/potrošnju struje itd.
Ništa spektakularno. Nisam merio koliko MB se potroši tako, ali kontam ne više od 20-30mb mesečno. Obično bude neki apdejt tih uređaja pa onda povuku svaki po malo, i to je to.
Na prepaidu običnom bih za 20mb morao da uplatim 1200 din kredita, što je apsurdno..

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 
Ja da budem iskren, mislim da gresis, kad bi merio potrosnju iznenadio bi se koliko se tu sakupi na mesecnom nivou. Ja bih isao na neku net tarifu sa par GB mesecno i ne bih razmisljao.
Sada je samo to, ali vremenom ce se sigurno prosiriti na jos koji senzor, na jos koji podatak koji je dobro videti... Alarm i ostalo... Nikad se ne zna.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Just a note, ja sam starcima u selu namestio 3g ruter sa mts karticom morava 1 paket 520din mesecno. Tip koji ima box 4 valjda me dodao kao clana i koristim taj net. Mislim da je deljeni net 100gb medju svim povezanim karticama.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Vi koji ste narucili shelly za black friday, koji vam je status paketa ili su mozda vec stigli?
 
Evo kod mene:
12/8/20 09:51 - The Item is at the shippers warehouse
12/11/20 13:11 - Receipt , NL-NLAMSE
12/11/20 13:11 - The item is pre-advised to PostNL
12/11/20 20:23 - Consignment received at the PostNL Acceptance Centre, SERBIA
12/11/20 20:23 - Consignment received at the PostNL Acceptance Centre
12/17/20 09:01 - The item is at the PostNL sorting center, SERBIA
12/17/20 09:01 - The item is processed at the PostNL sorting center


Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 
Kod mene je slicno, mozda i stigne pre nove godine:

17-12-2020 09:11 The item is at the PostNL sorting center
17-12-2020 09:11 The item is processed at the PostNL sorting center
08-12-2020 11:03 The item is pre-advised to PostNL
03-12-2020 13:51 The Item is at the shippers warehouse
 
Nazad
Vrh Dno