Šta je novo?

Telekom mobilni novčanik

Ninoslav

Slavan
Učlanjen(a)
07.11.2008
Poruke
2,776
Poena
405
Moja oprema  
Tablet
iPad Pro 11”
Mobilni telefon
iPhone 13 Pro Max
Pametni uređaji
Apple Watch
Pristup internetu
  1. Optički internet
Ono što je izvesnije, moguće i do kraja tekuće godine, jesto to da će Telekom Srbija kod Narodne banke aplicirati za dobijanje licence za instituciju elektronskog novca. „Ovaj javni projekat, za koje Telekom već ima spremnu papirologiju, omogućiće da plaćamo mobilnim telefonom koristeći se svim sredstvima mobilnog plaćanja, ne samo kešom. Kartica će praktično postati nepotrebna, jer ćemo je imati u telefonu, a plaćanje mobilnim u prodavnici, pekari i kafiću postaće naša skora svakodnevica“, zaključio je Predrag Ćulibrk.

http://mondo.rs/a1038925/Mob-IT/Ves...er-to-the-home-plan-Senzori-LoRa-Beograd.html
 
Fino, ne znam što sve banke odavno nisu uvele ovo. Koliko znam za sad samo Intesa ima wave2pay..

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Ima i komercijalna. Samo treba se usuditi i povezati svoj tekući račun sa mts-om :)
 
Ima i komercijalna. Samo treba se usuditi i povezati svoj tekući račun sa mts-om :)
Verovao ili ne, PIN zastita za TB, BIB i RF aplikacije je sve samo ne sigurna :( Zakonski prihvatljiva, ali to nije isto.
Ovo ne znaci da druge banke imaju bolju zastitu, vec za druge ne znam kako rade aplikacije, tj. nisam probao skorasnje verzije :) Znaci samo da 4-number PIN nije uopste zastita.
 
Ako uzimaju proviziju kao sa karticom, od tog posla nema ništa. Ljudi ni kartice ne prihvataju a kad moraju smrtne im se.

Послато са Redmi 3S уз помоћ Тапатока
 
Kakvu proviziju?
@alfaunits, kako nije zaštita pin?

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Ljudi ili firme ne prihvataju karice?
Generalno uglavnom placam sve gotovinom ali kartica je super jer ne mozes da dodjes u situaciju da ti na kasi kazu nemamo sitno da ti vratimo kusur sto je postalo uobicajena stvar. krastavac male plate radnika...svakom mazne po koji dinar i eto za cigare i kafu.
 
Proviziju koju plaćaju poslodavci. Nisam sigurna kolika je ali znam da je mnogo i da se nikome ne isplati da prihvata kartica osim onog ko mora. A trebalo bi da bude obrnuto.

Послато са Redmi 3S уз помоћ Тапатока
 
@alfaunits, kako nije zaštita pin?
PIN je 4 brojke, to je zastita koju ce bilo koji OK haker zaobici za tili cas. Dovoljno brzo da nemate vremena da pozovete korisnicki i blokirate racun (sto se pitam koliko ljudi uopste radi ako im se ukrade telefon sa aplikacijom za mBanking).

mBanking softver koji se stiti PINom racuna na to da nije poznato kako on cuva podatke (obscurity), ali posto pricamo o softveru koji je javno dostupan, i OK haker (ne treba ni dobar/odlican, samo OK) moze da ima pristup tom softveru (svoj racun otvori), shvati kako on radi, i cim dobije ukraden telefon za tili cas udje u racun.


Ja sam p***eo u Koreji sto ne moze da se placa lako kao kod nas, vec ni TAN brojevi nisu bili dovoljna zastita - ali kada shvatis koliko se lako i njihovi nivou zaobidju, PIN ispada vrata od slame :)
 
Ako uzimaju proviziju kao sa karticom, od tog posla nema ništa. Ljudi ni kartice ne prihvataju a kad moraju smrtne im se.

Послато са Redmi 3S уз помоћ Тапатока

Ko da uzima proviziju ?

Jel ovo što je najavio Ćulibrk će biti vezano za mts banku ?
 
banka uzima proviziju od prodavca (_oko 3% tj zavisno od banke) za svaku transakciju preko pos terminala, zato trgovci više vole keš :-devil-:
 
PIN je 4 brojke, to je zastita koju ce bilo koji OK haker zaobici za tili cas. Dovoljno brzo da nemate vremena da pozovete korisnicki i blokirate racun (sto se pitam koliko ljudi uopste radi ako im se ukrade telefon sa aplikacijom za mBanking).

mBanking softver koji se stiti PINom racuna na to da nije poznato kako on cuva podatke (obscurity), ali posto pricamo o softveru koji je javno dostupan, i OK haker (ne treba ni dobar/odlican, samo OK) moze da ima pristup tom softveru (svoj racun otvori), shvati kako on radi, i cim dobije ukraden telefon za tili cas udje u racun.


Ja sam p***eo u Koreji sto ne moze da se placa lako kao kod nas, vec ni TAN brojevi nisu bili dovoljna zastita - ali kada shvatis koliko se lako i njihovi nivou zaobidju, PIN ispada vrata od slame :)
Ništa od ovoga što si napisao nije tačno. Pin se ne čuva nigde na telefonu već se po ukucavanju šalje serveru na autentifikaciju. Isto kao kod plaćanja karticom.
TB aplikacija se blokira ako nekoliko puta ukucas pogrešan pin. Takođe, možeš iz aplikcije da obrišeš dozvolu za uređaj sa kojeg si već pristupao aplikaciji.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
A trebalo bi da je i telefon zakljucan po defaultu. Ne kazem da to sve nije moguce zaobici ali male su sanse da neko ukrade telefon i to sve odradi pre nego sto javis banci.
 
Nazad
Vrh Dno