Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Odeš u Poresku, kažeš da hoćeš da se obrišeš iz APR-a kao preduzetnik, oni ti daju koliko treba da platiš i čim platiš ti izdaju dokument da ne duguješ ništa. Isto tako i za LPA, pa ta dva dokumenta priložiš uz registracionu prijavu brisanja preduzetnika kad je budeš podnosio u APR-u.
 
Da li je neko otvarao DOO povodom svih ovih zakonskih promena i krenuo da koristi olaksice kao zaposleni u istom?
Ako da, kakvo je iskustvo oko procedure otvaranja elektronski (apr i poreska)?

Moze i preporuka za knjigovodju ako neko ima (na pm ako nije po pravilima da ide javno).
 
Danas sam se prvi put ulogovao na portal Poreske uprave, da bih pokupio neophodna akontaciona resenja za tekucu godinu (bezveze je sto ne dostavljaju ista i na e-mail, kao ranije, ali eto)... U sanducetu sam nasao to po sto sam dosao, ali me sad zanima kako i kad se dobijaju konacna resenja za prethodnu godinu (2019.)? Da li je to vec trebalo da stigne, s obzirom da su akontaciona za ovu godinu dostavili?

Ako ima ikog od starijih preduzetnika i ako zna, kada i kako se dobijaju konacna resenja za prethodnu godinu?
 
Шта ми је потребно да своју фирму означим да ми је секундарни извор примања, и самим тим будем ослобођен доприноса за ПИО, здравство и незапосленост (мој послодавац ће то плаћати за мене)? Неки формулари из АПР-а?
 
Шта ми је потребно да своју фирму означим да ми је секундарни извор примања, и самим тим будем ослобођен доприноса за ПИО, здравство и незапосленост (мој послодавац ће то плаћати за мене)? Неки формулари из АПР-а?

cito da te informisem .... jedino sto neces placati kao preduzetnik ako si zaposlena u drugoj firmi je ... zdravstveno i nezaposlenost .... ostalo ces placati duplo ;)
 
IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi...

Ja rešio da zamrznem agenciju od narednog meseca - neka čeka neka bolja vremena (ako ih uopšte i dočeka).

Ne mogu ja da razmišljam na koju će nogu ustati poreski inspektor i kako će mi protumačiti test samostalnosti... Sestra je svoju već zamrzla prošle nedelje.

Iza ovih će ostati samo pustoš...
 
Ja bi isto zamrzo ali kako da unesem onda pare iz inostranstva a da ne idem koferom

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Iza ovih će ostati samo pustoš...

so true....


meni i dalje nije jasna informacija (a nailazim na nju na vise strana) da ako radim za domaci d.o.o kao pausalac, i ako inspektor utvrdi da ne prolazim test samostalnosti, da svu odgovornost ukljucujuci i novcanu snosi taj doo?
Da li iko zna koji clan zakona to kaze?
 
Vrlo jednostavno, ako padnes onda ti se racuna da je trebalo da budes zaposlen u tom doo. A u tom slucaju poslodavac, doo placa poreze i doprinose.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
a agenciju mi prinudno zatvaraju ili sta?
da li imas ideju gde da potrazim to u zakonu?
 
Poslednja izmena:
Ne zatvaraju, zato sto se test odnosi na svakog klijenta posebno. Sa jednim padas sa drugim ne.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
cito da te informisem .... jedino sto neces placati kao preduzetnik ako si zaposlena u drugoj firmi je ... zdravstveno i nezaposlenost .... ostalo ces placati duplo ;)

Можеш ли да ме упутиш где бих могао да прочитам нешто више о овоме? Пошто сам добио другачије информације, зато се и одлучујем на тај корак пошто би требало да прођем тај фамозни тест
 
Odredbama iz člana 85. Zakona o porezu na dohodak građana propisano je da se prihodi po osnovu naknada isplaćenih paušalcima na način koji zadovoljava najmanje pet kriterijuma iz stava 1. tačka 17. tog člana smatraju ostalim prihodima u smislu tog zakona.

Odredbom iz člana 99. stav 1. tačka 9. istog zakona propisano je da se porez u takvim slučajevima plaća po odbitku, tj. da ga plaća nalogodavac u smislu tog zakona, a oni su u tom slučaju dužni da plate i doprinose po osnovu tako obračunatih i isplaćenih naknada.
 
Можеш ли да ме упутиш где бих могао да прочитам нешто више о овоме? Пошто сам добио другачије информације, зато се и одлучујем на тај корак пошто би требало да прођем тај фамозни тест

nema sta da citas :) zovi svog poreskog inspektora ;) ili isu u one nove ispostave sto imaju za pomoc pausalcima.

Ja ti govorm iz sopstvenog iskustva, kad sam poceo da radim nisam odmah zatvorio agenciju, i platio sam poreze, jedino si oslobodjen zdravstvenog i za nezaposlene jer ti to placa poslodavac a ne treba duplo, PIO ti ide kao bonus, tj keo veca penzija :D:D:D:D:D
 
Tako je, ni ja ne placam zdravstveno i osiguranje od nezaposlenosti... pio i porez se placaju...
 
Odakle stižu devize: NBS pravi spisak svih koju šalju ili primaju novac iz inostranstva

Šta je sad ovo?
Oće me smarati u Intesi kada dižem 900, ili preko 1000 evra, pare koje prebacujem sebi sa Paypal na Visa?
Do sada me nisu ništa pitali, a i ja sam gledao da cepkam na manje sume (uglavnom ispod 1000 evra).

Je l' ovo pokušaj da se zavuče ruka u džep freelancerima, i koliko je potencijalno uspešna?
Koje su alternative?

Kažu komšije iz Hrvatske da je kod njih to odavno tako. Primiš, država evidentira i čeka njen deo kolača.

A evo šta kažu iz kabineta:
https://www.nbs.rs/internet/latinica/scripts/showContent.html?id=14927&konverzija=yes

Budući da su s primenom novog Zakona o platnim uslugama počele da posluju i licencirane platne institucije, koje pružaju uslugu prenosa novčanih sredstava bez otvaranja posebnog računa (novčana doznaka), uočena je potreba da se ova evidencija proširi i na korisnike novčanih doznaka, s obzirom na raširenost mreže finansijskih institucija koje pružaju ove usluge i obim tih transakcija. Na taj način se ne daju nikakva dodatna prava organima koji učestvuju u borbi protiv kriminalnih aktivnosti (tužilaštva, sudovi, policija i Uprava za sprečavanje pranja novca), niti će njima biti dostupni bitno drugačiji podaci od postojećih koji se tiču krivičnog gonjenja, već se omogućava olakšani i brži pristup podacima o korisnicima novčanih doznaka kada je to neophodno za otkrivanje kriminalnih aktivnosti, jer neće postojati potreba da se ovi organi obraćaju svim platnim institucijama, tj. svakoj platnoj instituciji pojedinačno (što za sobom nosi neblagovremenost u postupanju i odgovarajuće rizike), već će se podaci voditi centralizovano. Pritom, informatička rešenja koja se odnose na ovaj registar takva su da će se strogo kontrolisati koja ovlašćena lica će pristupati ovim podacima i da li postoji osnov u svakom pojedinačnom slučaju. Napominjemo da podaci iz ovog registra neće biti javno dostupni i da će se na njih primenjivati odredbe zakona kojim se uređuje pružanje platnih usluga koje se odnose na poslovnu tajnu, kao i odredbe propisa kojima se uređuje zaštita podataka o ličnosti.
 
Poslednja izmena:
Ako nisi siguran, mozes da sastavis ugovor sa klijentom, i trazis misljenje ministarstva finansija (da li si samostalan ili ne), pa na osnovu toga da postupas dalje.

Koliko ja znam (bilo je receno ranije, a i Milan Trbojevic preporucuje trazenje misljenja) inspektor je izvrsna ruka ministarstva, i mora da postuje misljenje ministarstva.
https://www.paragraf.rs/propisi/zak...BUMp2zx2fXR2T_2MvOmPawupB-SAjVgRj4EMvwrK1UgmU

"U cilju obezbeđenja jedinstvenog sprovođenja propisa iz nadležnosti ministarstva nadležnog za poslove finansija, akti (objašnjenja, mišljenja, instrukcije, uputstva i sl.) o primeni tih propisa koje daje ministar nadležan za poslove finansija, odnosno lice koje on ovlasti, obavezujući su za postupanje Poreske uprave."

copy paste sa facebook grupe FT1P - paušalno oporezivanje, mozda nekom bude znacilo
 
Bukvalno su uništili 90% paušalaca ovim.
 
Да ли неко сада може да потврди шта се дешава са паушалцима који пролазе тај фамозни тест - ако радим са 2 или више клијента, на свом рачунару, од своје куће... Одмор сам себи одређујем, радне сате такође? Ако ми је то додатни посао, а притом сам запослен у другој фирми где примам плату на свој лични динарски рачун, тако да то нема везе са мојом предузетничком фирмом?

Ako baciš pogled na Uputstvo za primenu testa samostalnosti koje je danas izašlo, postoji upravo takav primer.

Iz tog primera proizilazi da se i u tom slučaju primenjuje test samostalnosti, ali, slučajno ili namerno, nije dat primer ako preduzetnik ne prolazi test sa jednim od klijenata po pet ili više tačaka, tj. na koji se način to poreski tretira.
 
Genijalno :d :d :d

Zovite Mišu Vacića!:smash: Zatvaramo granice.... :laugh:

[YOUTUBE]MllnJ-4qnXU[/YOUTUBE]
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno