Šta je novo?

Grejanje na struju

Jozza svaka čast na objašnjenju i uloženom trudu.

Sent from my Moto Z (2) using Tapatalk
 
SLUŽIMO NARODU! [emoji16]

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Kao što je Jozza objasnio, smanjenje napona nimalo ne utiče na izmerenu potrošnju struje. Ne lupajte dalje glavu oko toga, ili ćete lupiti nešto smešno. :p

Najlaičkije rečeno, termički potrošači, kada im se smanji napon, jeste da greju slabije, snaga koju oslobađaju je manja, ali i proporcionalno duže rade, te se potrošena količina kWh, da vam daju željenu količinu toplote, svede na isto.

Ostala kućna elektronika sada ima uglavnom switcher-ska napajanja, i oni uopšte ne ostete smanjenje napona. U slučaju smanjenja napona, oni proporcionalno povećavaju jačinu struje, te je time snaga koju vuku uvek ista.

El.motorni uređaji, frižideri/zamrzivači/klasične klime, u slučaju smanjenja napona, jesta, rade manje efikasno, ali je u određenim prilično širokim tolerancijama, ova manja efikasnost manja od 2-3% (dakle, gotovo neosetno (to da vam frižider troši 2% više struje, na ceo račun je daleko ispod 1%, (osim ako nemate hladnjaču :D ))). I BTW, ovo ne važi za invertorske klime. Ni na njihovu potrošnju sniženi napon ne utiče.

Smanjenje napona u današnjem domaćinstvu, bukvalno, utiče samo na klasične sijalice, slabije svetle (i nas kraju, manje struje troše). Čak i LED sada ima switcher-sko napajanje, pa do određene granice, isto watti troši bez obzira na napon.


A što se tiče....
ljudi sta je ovo sa strujom ?
Decembar mi dodje 6500din, januar isto 6500 din, prosle godine u grejnoj sezoni ni jedan racun nije prelazio 4500din, obicno su bili 3800-3900 ? iste navike i isti uredjeji su vec godinama, ja ne znam sta je ovo vise bre?
Kakva je ovo kradja, sta se desava, drug mi kaze njemu doslo 8hiljada a uvek oko 4-5hilj ima?

pre 2-3 godine sam se zalio oni menjali brojilo, jer je znalo biti leti 4000din struja, zimi grejem se na TA pec isto 4000 din struja, onda sledeca 2-3 meseca uzmem drva i grejem se opet 4000din struja, posle toga zameni brojilo, predjem na klimu cela sezona 4500din maksimalni racun, dodje mi sad januar i decembar po 6500din, ko je ovde lud ? da li je realno da ljudima koji zive u stanovima stizu toliki racuni i da im kradu toliko, i da oni odrede ti sami proizvoljno koliki treba da imas racun i cao? znam ljudi koji su na selu imaju kucu na sprat, masine rade stalno, bojleri ovo ono 3-4000hilj struja, a sto je najjace zivim sam u stanu, i kad to sve uporedim sta drugo reci nego da kradu a isto ti je zalio se ili ne zalio se
...aman bre ljudi, OČITAJTE SAMI BROJILO!!! Traje kraće od pisanja posta na forumu, i to je prvo što treba da uradite. Time ćete imati otprilike ∞ puta više korisnih informacija od oni koje možete dobiti na nekom forumu, kada pitate "zašto mi je račun veliki?!?"
Da li su tebi i tvom drugaru i potrošnja u kWh odjednom 2x veći. Da li je zaista prikazivanje na brojilu odjednom 2x povećano?!?
Da li sada odjednom redovno dobijate mnogo veće račune jedan za drugim, ili je to jednom bio skok pa su se onda sledeći računi opet vratili na normalu?!?
Koliki vam je odnos više/niže tarife?!? Da li vam brojilo ispravno prebacuje merenje na višu/nižu tarifu?!?
Da li ste po računu, ušli u crvenu zonu?!?

Ako je to što pišeš za iznose tačno, i brojila zaista mere tako kako kažeš (to sve, sa grejanjem na struju račun isti kao bez grejanja, a onda bez grejanja račun 2x veći nego sa grejanjem), onda može biti da je još neko/nešto nakačeno na tvoje brojilo, ili ti na nečije.

J'bg, ako vam račun u radnji bude veći od očekivanog, valjda ćete proveriti šta vam je u korpi i na računu, pre nego krenete da davite kasirku.

Koliko znam, 90% reklamacija na račune su posledica greške u očitavanju, i jednokratne su. Ostale greške su retke, i najčešće su posledica nestručnog čeprkanja po mernim mestima od strane komšija ili samih gazda.
Postoje i greške u brojilima, ali one nisu tako nagle i drastične. Najčešći je problem sa prebacivanjem viša/niža. Dešava se (drugaru koji živi u kući) da se uklopni sat smakne, te da im je niža tarifa bila preko dana, a viša noću. I tako godinama. Kada su ovi iz EPS-a to konačno popravili, račun je porastao 2-3x. I ovaj naravno, proklinje i EPS, i Zoranu, i Tadića (mislim da je on tada bio "Vučić"), i Sagem (novo brojilo), i Teslu i Edisona... :D :p

Ova smešna država i još smešniji EPS već 2 decenije nisu u stanju da promenu brojila za elektronska, sa daljinskim očitavanjem. Nisu sposobni ni sada da implementiraju softver koji će reagovati na veće promene potrošnje kod pojedinca te automatski izdavati naloge za proveru mernih mesta. Ali dok je tako, sami možete proveravati svoja merenja. Zapiši stanje na brojilu svakog prvog u mesecu. Redovno ne očitavanje ili netačno očitavanje brojila od strane EPS-a je ozbiljan propust, ali to im se lako natrlja na nos. Ako ti je potrošnja zaista odjednom 2-3x veća, 99% da je problem kod tebe (ili nesavesnog komšije).
 
Samo da se nadovežem, u Srbiji postoji skoro 3,5 miliona brojila. Elektronska, daljinski kontrolisana brojila koštaju od 100e na gore, nek bude 80 za veće količine. Dakle skoro 300 miliona evra. Po meni, samo kome crkne brojilo treba da dobije novo. A najpametnije od svega bi bilo da lepo napravi EPS fabriku za proizvodnju brojila, taman da uposle ljude sa Kosova koji ne rade od '99. a primaju 65% plate. Kad zamene sva brojila, mogu i da izvoze.

Pre 5-6 godina je promenjen softver za obračun potrošnje, pre toga je radila neka ekipa sa ETF-a, nakon promene režima radila neka druga ekipa, i tada valjda nestaje to upozoravanje za odstupanje u potrošnji. A svako može da proveri, pogasite sve potrošače u stanu, i frižider zamrzivač, baš sve, ako okreće brojilo, neko krade. Premda mislim da su šanse za tako nešto smešno male.
 
Samo da se nadovežem, u Srbiji postoji skoro 3,5 miliona brojila. Elektronska, daljinski kontrolisana brojila koštaju od 100e na gore, nek bude 80 za veće količine. Dakle skoro 300 miliona evra. Po meni, samo kome crkne brojilo treba da dobije novo. A najpametnije od svega bi bilo da lepo napravi EPS fabriku za proizvodnju brojila, taman da uposle ljude sa Kosova koji ne rade od '99. a primaju 65% plate. Kad zamene sva brojila, mogu i da izvoze.

Ne menja se to odjednom. A već 20 godina se nakanjuju da to urade. Do sada su mogli bar 2x sve da ih promenu. :trust:
A izvoziti brojila oćeš, ali onda kada i iPhone proizvodnju vrate u USA. :p
Kinezi da ti urade velike serije solidnih brojila po tvojoj specifikaciji, koštaće 10-15$ po komadu.

Al' ajd', ima EPS i većih problema nego da menja sva brojila. :p
 
Da li se ova nova brojila, koja se sada kače na banderama, daljinski očitavaju ?
 
Zasada, jok! Daljnski se očitavaju samo direktni potrošači (oni veliki, industrijski).

Ali kao još gora praksa, brojila bi se morala očitati uvek prvog u mesecu. Ili da budemo precizniji, u ponoć poslednjeg dana u mesecu. Vrlo važno zbog ulaska ili ne ulaska u plavu ili crvenu zonu (nekom veoma važno).
Naravno, nemoguće je manuelno sva očitati brojila u jednom danu, da ne pričamo u jednom satu.

Međutim, digitalna brojila imaju mogućnost da u podešeno vreme (prvi sat posle ponoći u mesecu), zapamte merenje, te ga kasnije možeš pročitati bilo kada. Čak šta više, mogu da pamte merenja mesecima unazad.
Dakle, očitavanje bi sa digitalnih brojila, uvek bilo idealno.

Međutim, koliko znam, distribucija ovo ne koristi, već "očitavač" čita stanje onog momenta kada dođe, pa se nekada može desiti da vam jedan mesec ima 35-36 dana, a drugi 25.
Nebitno ako vam je potrošnja dublje ispod granice plave tarife, ali veoma nezgodno ako ste na granici crvene, ili u crvenoj.

Ovo nije uvek na štetu korisnika, nekada je i na štetu distribucije. Govori dosta o tome koliko je ozbiljan pristup EPS-a celoj priči.
 
Poslednja izmena:
Granica zelene/plave/crvene tarife se pomera gore dole u zavisnosti od broja dana u obračunskom periodu, tako da niko nije oštećen ako se očitavanje ne uradi prvog u mesecu.
 
Priča je prilično široka. Prvo, brojila moraju da se proizvedu po određenim sertifikatima (verovatno nije problem), ali moraju da imaju overu od ovlašćene laboratorije. Da kupiš brojila pa da ih overavaš u Srbiji ili negde, nema baš smisla; zapravo možda i ima, tako bi još neka firma dobila tender da uzme lovu :)

I možda ne mislimo na identična brojila, meni nema smisla sada uvoditi nešto što drugi imaju od '80-ih, nego treba ići na trenutno najsavremenija brojila. Uz daljinsko očitavanje, treba imati satna merenja, i daljinsku kontrolu, dakle isključenje potrošača zbog neplaćanja ili DSM, ograničavanje snage, isključenje termogenih potrošača...

A verovali ili ne, najveći problem u tome je što bi bez posla ostalo par hiljada ljudi koji očitavaju brojila. Pa samo očitavanje košta milione evra godišnje. A najveći problem EPS-a je Kolubara sa svojih 13-14 hiljada zaposlenih, to valjda svi znaju :D
 
Ma, još je šira priča za brojila nego što ja banalizujem Kinezima od 10-ak $, naravno... :p

Npr. nije problem napraviti tačno digitalno brojilo i verifikovati ga. Problem (veliki) jeste napraviti 2-3 milona digitalnih brojila koja će u velikom procentu i posle 2-3 decenije biti tačna, (bez da ih svake 2-3 godine skidaš i sertifikuješ).
Tu padaju i veliki svetski proizvođači, i uopšte tehnologija digitalnih brojila.

Isključivanje potrošača, ograničenje termogenih potrošača, i slično zahteva ne samo zamenu brojila, već i ozbiljuniju rekonstrukciju priključnih mesta, a za neke funkcije, i kućnih instalacija.
Dovoljno bi bilo da se merenja memorišu, i kao takva beskontaktno očitavaju ručnim čitačem.

Da ne širimo priču. Ali, EPS se slabo trudi da zavede reda u merenjima i očitavanjima za kućne potrošače. Strategiju nemaju, tj. imaju, ali je menjaju do mandata do mandata, od minstarke do ministra.

...a sada stvarno dosta o politici, zaključaće nas. :D

.
.
.

Sapra, očitavaj sam brojilo neko vreme. Uporedi tvoje čitanje sa onim na računu. Onda dođi po savete.

U međuvremenu, nekoliko puta u udarnim terminima, pogasi apsloutno sve potrošače u kući. Proveri da li si zaista izvukao iz struje BAŠ SVE! Npr, spusti osigurače ako su automatski. (Lako je nešto zaboraviti, neki stand by, npr...)
Pogledaj da li brojilo mrda. (Na elektronskom, lampica trepće u ritmu potrošnje. Ako ne trepne ni jednom za 2-3 minuta, nema potrošnje).

Ako brojilo tada pokazuje potrošnju, još jednom proveri da li si zaista sve isključio, pa onda kreni da se proučavaš komšiluk.
 
Poslednja izmena:
Može pojašnjenje šta su termogeni potrošači?
 
Bojler, grejalica, rerna... U suštini sve što ima samo grejač. Poenta toga (mogućnosti gašenja ovih potrošača), je da u vrhovima potrošnje kada je energija najskuplja operator gasi ne kompletnu potrošnju (kao kada su bile redukcije), nego ti ugasi samo bojler. Naravno ovo se radi uz saglasnost potrošača, uz sklopljen ugovor, i vama se plaća svaki put kada vam isključe potrošnju. Ugovorima se definiše i koliko često to mogu da rade (tipa jednom mesečno, jednom sedmično) kao i koliko dugo može da traje isključenje.

Ovo se radi i sa velikim industrijskim potrošačima kojima nije važno kada troše struju, nego da održe određene parametre, tipa temperaturu u hladnjači, pa mu operator odredi ne samo kada neće da uključi kompersore, nego tačno kada će da rade. Ovo se zove dsm - deman side management.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
I meni je došao veći račun, tačnije 14800. Ali kad sam malo vratio film i proverio stanje na brojilu, to je to. Klima bila u kvaru ceo januar, a i sam mesec je bio hladan. Grejanje na kotao od 2 x 6 kW, 24/7 moralo je da se plati :D
Klima zamenjena za novu početkom februara, ali sad lepo vreme, pa će potrošnja biti sigurno niža.

Moj komšija za malo manji stan, ali značajno nižu dnevnu temperaturu u stanu (oko 21 C, naspram 23.5 C koliko je kod mene) dobio je 8000.

Mislim da bojler za dogrevanje vode tokom dana diže značajno potrošnju, jer su zidovi relativno hladni, a još kome je bojler malo dalje od kuhinje, mora malo "duže" da se sačeka da dođe topla voda. Čist gubitak energije.

Greške u čitanju se dešavaju, pre dva meseca meni su dodali 2000 kWh, ali su posle reklamacije ispravili.
 
Mislim da bojler za dogrevanje vode tokom dana diže značajno potrošnju, jer su zidovi relativno hladni, a još kome je bojler malo dalje od kuhinje, mora malo "duže" da se sačeka da dođe topla voda. Čist gubitak energije.
Joj, moji imaju onaj "donji" bojler za kuhinju - ona glupost, koja uvek prvo pusti vrucu vodu, pa kad malo prodje, onda hladnu, nema veze i da drze na hladnoj strani ceo dan.
Nisam mogao da poverujem koliko se tu baci struje. Poceli su da ukljucuju bojler samo pred pranje, i iskljucuje se odmah nakon punjenja... preko 100kWh manja potrosnja nego prethodni mesec, u sred leta, a oni ne koriste klime uopste.
 
Joj, moji imaju onaj "donji" bojler za kuhinju - ona glupost, koja uvek prvo pusti vrucu vodu, pa kad malo prodje, onda hladnu, nema veze i da drze na hladnoj strani ceo dan.
Nisam mogao da poverujem koliko se tu baci struje. Poceli su da ukljucuju bojler samo pred pranje, i iskljucuje se odmah nakon punjenja... preko 100kWh manja potrosnja nego prethodni mesec, u sred leta, a oni ne koriste klime uopste.

Ja sam taj problem rešio tako što sam malo bojlereče stavio na tajmer. Zimi radi pred zoru pola sata da se zagreje i onda u 3 popodne još 15minuta. To nam je neka mera koja nam završava posao, a nema tog glupavog efekta da svaki prokleti put prvo pođe topla voda.
 
To je super ako ti ne treba hladna voda ujutru kada se napuni :D A njima bas tada najvise treba ;)
 
Valja li preko FID sklopke da se pogasi sve i onda proveri strujomer? Tantuz sam za el. instalacije pa zato pitam.
 
Pa ne mora nužno da znači da je sve povezano na fid sklopku. Kod mene konkretno je frižider postavljen mimo fid za slučaj da odreaguje kada nismo kod kuće (na odmoru), pa ne bi bilo isto kao da isključiš sve potrošače.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Valja li preko FID sklopke da se pogasi sve i onda proveri strujomer? Tantuz sam za el. instalacije pa zato pitam.

Može ako ti je sve na FID-ovci, ali to ne mora da bude.
Izbaci FID, pa proveri da li nešto radi. Majstori ponekad frižidere ili oneko svetlo ostave mimo fidovke.

Fidovku ako već izbacuješ, izbaci na test taster, nemoj da "okrećeš" onu polugu. Njom uključuješ.

Ako frižider/zamrzivač/klimu isključiš iz struje dok im motor radi, obavezno sačekaj par minuta pre nego ih ponovo uključiš. Sprečiće zaštita u njima da se nešto (loše) desi, ali ne treba je iskušavati.
 
A sta ako i "komsiju" iskljucuje preko sklopke, onda ce ispasti da nema (dodatnog) potrosaca i ako ga zapravo ima. ;-)
 
FID se u 99% slučajeva nalazi na razvodnoj tabli sa osiguračima U kući/stanu. Komšijske krađe se rade između brojila i razvodne table, dakle, pre FID-a.

I ajde da ne pravimo paniku. Komšijske krađe su najređi problemi sa strujom, a najčešće su i nemoguće.
 
Osim kad ostaviš strujni kalem, "skoro" u kratkom spoju. :p
 
Pozdrav svima, jedno pitanje. Iz tehničkih razloga smo morali da izmestimo električni kotao Vaillant prošle godine i na preporuku majstora a i same situacije , najbolje rešenje je bilo da se terase izmesti u novi hodnik, ali je linija i cev do novog hodnika morala da ide preko spoljnog zida, kroz izolaciju u dužini od nekih 5,6 metara.
Računi i potrošnja su ove godine nenormalni, Dec. i Jan. po 20k/2000kw stiže uz maksimalno ekonomisanje i gašenje . Prošle godine je to bilo po 10-12k maksimalno. Temperatura je niska oko 20-21 stepen. Naglasio bih da je dozidani deo povećao kvadraturu stana sa 46 na 64 u odnosu na prošli godinu, s'tim što je urađena kompletna spoljna izolacija.
Pokušavam da ispratim potrošnju, pomišljao sam se da se neko nakačio. Promenjeno je i brojilo u međuvremenu misleći da je do toga međutim nema boljitka...
Jedino što sad mislim da se gubi previše energije zbog ove cevi koja ide po spoljnom zidu. Ona jeste izolovana i ušuškana u izolaciju ali ne vidim drugi razlog za ovu nenormalnu potrošnju.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
A sta ako i "komsiju" iskljucuje preko sklopke, onda ce ispasti da nema (dodatnog) potrosaca i ako ga zapravo ima. ;-)
U mom stanu je kompletna strujna instalacija rađena pre dve godine tako da sumnjam da je neko mogao tek tako iza FID-a da se nakači. Svejedno, isključivanjem svih potrošača el energije u stanu, brojilo bi imalo nešto da kaže.

Послато са Nexus 5X
 
@Sapra
Kao sto su rekli, iskljuci sve potrosace, pa proveri sta kaze brojilo, i da li prikazuje promene. Kod mene u vikendici (gde budemo par dana tokom godine), brojilo je bilo neispravno, okretalo se i prijavljivalo potrosnju iako su apsolutno svi potrosaci u kuci bili iskljuceni. Tek nakon prijave elektrodistribuciji je zamenjeno, ali steta je vec bila ucinjena. Mislim da je otac podneo prigovor na racun ED-u, ali izgleda da ce na kraju ipak morati sve da se plati.
 
Pozdrav svima, jedno pitanje. Iz tehničkih razloga smo morali da izmestimo električni kotao Vaillant prošle godine i na preporuku majstora a i same situacije , najbolje rešenje je bilo da se terase izmesti u novi hodnik, ali je linija i cev do novog hodnika morala da ide preko spoljnog zida, kroz izolaciju u dužini od nekih 5,6 metara.
Računi i potrošnja su ove godine nenormalni, Dec. i Jan. po 20k/2000kw stiže uz maksimalno ekonomisanje i gašenje . Prošle godine je to bilo po 10-12k maksimalno. Temperatura je niska oko 20-21 stepen. Naglasio bih da je dozidani deo povećao kvadraturu stana sa 46 na 64 u odnosu na prošli godinu, s'tim što je urađena kompletna spoljna izolacija.
Pokušavam da ispratim potrošnju, pomišljao sam se da se neko nakačio. Promenjeno je i brojilo u međuvremenu misleći da je do toga međutim nema boljitka...
Jedino što sad mislim da se gubi previše energije zbog ove cevi koja ide po spoljnom zidu. Ona jeste izolovana i ušuškana u izolaciju ali ne vidim drugi razlog za ovu nenormalnu potrošnju.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Cena grejanja za tu kvadraturu bi trebala da je ok. Moj račun je bio 14800 za stan od 60 kvm grejne površine. Ali čim se uđe u crvenu zonu račun naglo skače. Nemojte porediti prošlu godinu jer ste tada verovatno bili u plavoj zoni, a sigurno ste i u njoj imali još malo lufta do crvene. Svi mi koji se grejemo na kotao mahom trošimo u višoj tarifi, jer nam noću grejanje i nije baš neophodno, tj. održava se znatno niža zadata temperatura.
 
Pozdrav svima, jedno pitanje. Iz tehničkih razloga smo morali da izmestimo električni kotao Vaillant prošle godine i na preporuku majstora a i same situacije , najbolje rešenje je bilo da se terase izmesti u novi hodnik, ali je linija i cev do novog hodnika morala da ide preko spoljnog zida, kroz izolaciju u dužini od nekih 5,6 metara.
Računi i potrošnja su ove godine nenormalni, Dec. i Jan. po 20k/2000kw stiže uz maksimalno ekonomisanje i gašenje . Prošle godine je to bilo po 10-12k maksimalno. Temperatura je niska oko 20-21 stepen. Naglasio bih da je dozidani deo povećao kvadraturu stana sa 46 na 64 u odnosu na prošli godinu, s'tim što je urađena kompletna spoljna izolacija.
Pokušavam da ispratim potrošnju, pomišljao sam se da se neko nakačio. Promenjeno je i brojilo u međuvremenu misleći da je do toga međutim nema boljitka...
Jedino što sad mislim da se gubi previše energije zbog ove cevi koja ide po spoljnom zidu. Ona jeste izolovana i ušuškana u izolaciju ali ne vidim drugi razlog za ovu nenormalnu potrošnju.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
To je to, gaziš u crvenu zonu. *mjau**mjau**mjau*, grejanje na struju je najskuplje grejanje, ne znam što kukaš.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Po meni nema logike da bude duplo skuplje u odnosu na prošlu godinu, a pritom u stanu sveže, sveže + se ekonomiše maksimalno. Da je temperatura 24 stizalo bi ispada 350-400 evra mesečno. Znam ljude koji sa istim kotlom i malo malo manjom kvadraturom, bez izolacije na staroj zgradi, troše mnogo manje pa kontam da se negde gubi energy.

Ako računi budu ovoliki, a pritom se i ne ogreješ ko čovek, odo onda na gas i zdravo.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Na inverter, ne na gas.
 
Nazad
Vrh Dno