Šta je novo?

Grejanje na struju

Наравно да би црвена зона требало да се избегне, зато се и ТА пећи пуне пар сати и греју цео дан. Нека грејалица би морала да буде стално укључена што повећава шансу да се уђе у црвено. Ако неко има још потрошача па не може да избегне, опет би ТА била најмање штетна.
Овде се често пише о лошим инсталацијама и шансама да се нешто лоше деси. ТА пећ има минималне шансе ако се одржава и ако није аматерски одрађена.
Izvini kako dođe do računice da je struja nerealno jeftina? Na osnovu čega to zaključuješ ako je 2\3 stanovništva na zaradi od 35000 dinara? Resursi moraju da prate platežnu moć u suprotnom sve se urušava...
Баш на основу овога, ако цена прати платежну моћ, онда је социјална категорија. Слично као када би телевизори и аутомобили били неупоредиво јефтинији због малих зарада. А иначе огромна већина више плаћа мобилни и кабловску од струје и ту не фале паре.
Ево први текст из претраге.
Cena struje u Srbiji, i pored toga što je nedavno poskupela za 3,8 odsto, nije tržišna, odnosno nije takva da bi omogućila Elektroprivredi Srbije da nesmetano održava svoja proizvodna i druga postrojenja.

Prema tvrdnjama ministra energetike Aleksandra Antića MMF je tražio duplo veće povećanje cene električne energije od 1. oktobra od onog koji je na kraju odobrila Vlada. Činjenica je da je struja u Srbiji najjeftinija u regionu. Primera radi, u Albaniji je struja za 18,7 odsto skuplja nego u Srbiji, u Bosni i Hercegovini za 20 odsto, u Makedoniji za 21 odsto, Bugarskoj 38,7 odsto, u Crnoj Gori, 43,2 odsto, a Hrvatskoj čak 90,1 odsto.
 
Ja sam koristio Vox konvekter, doduse na 700W samo kao ispomoc kada sam imao dve klime i nikakav problem sa njima. Ako se ukljucuje na jace verovatno treba vise paziti zbog vece temperature grejaca. Sad sa 4 klime vise nemam potrebe za njima.
 
@calexx
TA-peć i grejalica bi u principu trebalo da troše istu količinu struje ukupno, TA-peć ima veću snagu, pa u toku noći akumulira toplotu, koju posle 'ispušta' tako što se hladi. Nije naročito komforno, jer je noću i ujutru vrela, a popodne i predveče hladna. Grejalicu reguliše termostat, i ona se pali-gasi konstantno, održavajući ujednačenu temperaturu. Kad se sabere potrošnja trebalo bi da bude slična, razlika u ceni u Srbiji postoji zbog noćne tarife, ulazak u crvenu zonu bi trebalo da bude bez neke osetne razlike. Za smanjenje ukupne potrošnje od 'električnih' grejnih najefikasnije rešenje su klime i ostale toplotne pumpe.
 
Ta peć je dobro rešenje jer je noćna tarifa 4 puta jeftinijia od dnevne. Ako se gleda efikasnost prema trošku u dinarima ne zaostaju mnogo za klimom (to je kao klima sa cop 4) , u većem minusu je čak i efikasnija ali zone otežavaju racunicu.
 
Poslednja izmena:
Наравно да је битно то што се све дешава овде где постоји јефтина тарифа. Иста потрошња, 1/4 цене и ето разлике. Комфор је већ озбиљнији део, тамо где неко борави у стану цео дан тј преподне вреди, тамо где сви раде па дођу кући предвече и није нешто. Често је битно и да је ноћу топло, имао сам проблем да мало загрејем собу у којој је отац спавао, кад загуди ни три јоргана нису помагала. Онда сам бар кратко укључивао неку грејалицу да се бар мало ублажи, док је мајка спавала у топлом. Битно за старе и болешљиве, мени је скоро свеједно да ли има грејања или не, некада сам био познат по томе да уопште нисам грејао собу.
 
Izvini kako dođe do računice da je struja nerealno jeftina? Na osnovu čega to zaključuješ ako je 2\3 stanovništva na zaradi od 35000 dinara? Resursi moraju da prate platežnu moć u suprotnom sve se urušava...

Tja, teško je tu biti pametan.

TENT B u obrenovcu, jedan kotao, spali 20000t uglja dnevno (da, dvadeset hiljada tona, dnevno, sagori jedan kotao). A ima dva kotla. I uglavnom rade 24/7.
TENT A ima 6 manjih mašina, ali otprilike iste ukupne snage i potrošnje uglja kao i TENT B. Ukupno 80000 tona uglja dnevno. Imamo i nekoliko manjih TE za dopune ovaj saldo.

Oni razni alternativni izvori o kojima čitamo hvalospeve su tek vrlo mali procenat ukupne proizvodnje struje, i bez subvencija su užasno, ali užasno neisplativi ako se gleda odnos investicija/dobijena energije za životnog veka.

Struja se kao energent za grejanje potencira ili u zemljama gde dominiraju nuklearke (Francuska npr.) ili tamo gde je glavni izvor hidroenergija (Norveška npr. (otuda i Norveški radijatori, inače žderači struje)).
U svim zemljama gde su fosilna goriva glavni izvor el. energije, grejanje na struju se aktivno i strogo sputava/ograničava/porezuje, zovi kako hoćeš, ali se maksimalno izbegava.

Ako bi cena struje bila smanjena na rang da je grejanje na nju najjeftinije, očas posla bi smo ili imali restrikcije (ko se seća 80-ih i 90-ih) ili bi morali da uvozimo bar još 30-40% energije koju sada trošimo, po ceni daleko većoj od ove koju mi plaćamo EPS-u.

I ne znam šta se žalite na cenu struje?!? Obzirom na ono što nam el. energija pruža, ona je veoma jeftina u odnosu na cenu goriva za vozila, telekomunikacionih usluga, kablovske TV, stanarine, pa i hrane...
Kladim se da 90% građana više plaća porodične račune za mobilni telefon ili za kablovsku, nego struju. Iako je infrastruktura energetike jedno 2000x skuplja i složenija od one za mobilnu telefoniju ili SBB.

Meni, koji se na struju ne grejem, račun za struju je najmanja stavka koju redovno mesečno plaćam.
 
Нико се не жали на цену, ја сам написао да је нереална тј јефтина а неки мисле да је цена ок. Мислим да нижа не може да буде а свако повећање цене ми не би било неочекивано, нарочито ако услове ови из еу.
 
Proizvodna cena mozda nije dovoljna ali prema standardu je ok. 70% proizvodnje je iz uglja i to ce morati da se smanji, tada ce i cena ici gore. A ugalj je nas i njega ne uvozimo, zato je niska cena proizvodnje.
Naravno Evropa standardima nas tera da vise uvozimo a ne da trosimo nase.
Sto se tice nuklearke, to jeste jeftina struja samo sto kad prodje njen zivotni vek vise kosta da se razmontira nego kada se pravi nova.
Samo hidrocentrale, vetroparkovi i solarna energija su cisto gorivo, sve ostalo zagadjuje.
 
  • Like
Reagovanja: M J
Vetroparkovi i solarne elektrane su veoma skup način dobijanja el. energije

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
http://crp.org.ba/troskovi-emisija-...nu-rizik-od-nastanka-tzv-nasukanih-sredstava/

Struja će biti skupa upravo zbog proizvodnje iz fosilnih izvora, samo što o tome niko ne piše, barem ja nisam naleteo na članak u nekom od srpskih medija za zabavljanje širokih masa. Trenutna cena je preko 20 eura / toni CO2, nshappy vam je napisao koliko tona uglja dnevno se sprži u TENT-u (nisam kontrolisao :)), pa možete zaključiti da će proizvodnja struje iz uglja biti sve skuplja zabava.
 
Zato se sad bacaju šape bogataša i monopolista na obnovljive izvore energije. Samo vetroparkovi na potezu Pančevo-Vršac koliko vrede i čiji su.... A zna se da je taj deo Srbije među najvetrovitijim područijima u zemlji. Zašto EPS ne investira većinski u te stvari kad imaju infrastrukturu? Opasna pljačka u najavi... samo tiho i pod velom ekologije.

Poslato sa RNE-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Zato se sad bacaju šape bogataša i monopolista na obnovljive izvore energije. Samo vetroparkovi na potezu Pančevo-Vršac koliko vrede i čiji su.... A zna se da je taj deo Srbije među najvetrovitijim područijima u zemlji. Zašto EPS ne investira većinski u te stvari kad imaju infrastrukturu? Opasna pljačka u najavi... samo tiho i pod velom ekologije.

Poslato sa RNE-L01 uz pomoć Tapatoka

Nema EPS para da u to investira. Jedva se krpe da održavaju, i tek minimum koliko mora da obnavljaju infrastrukturu nasleđenu još iz doba SFRJ.
 
Nema EPS para da u to investira. Jedva se krpe da održavaju, i tek minimum koliko mora da obnavljaju infrastrukturu nasleđenu još iz doba SFRJ.
Veruj mi ima i te kako. Samo kad bi se raznolike strukture skinule sa EPS-ove sisice bez ikakvih problema bi mogli da poseduju preko 50% prirodnih resursa Srbije. Iskreno prvi bih platio 5% skuplji račun za struju gde bi imao "zelenu struju" naravno kad bi ovo bila normalna zemlja sa normalnim, učenim i pametnim ljudima.

Poslato sa RNE-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Nemaju oni i sve im malo kad su im plate po 40-50000 minimalno, a oni na komandi imaju po 100.000, treba da se poveca cena da imaju svi po 200.000.
Po Wikipediji Srbija sa trenutnom potrosnjom ima zalihe uglja za narednih 300 godina tako da ta prica da je skupo jer ga nema ne pije vodu vec je cista propaganda. Moj deda je bio rudar i pravio je termo elektrane po Srbiji i sve mi to odavno pricao. Nije cisto gorivo ali je nase i od toga nema jeftinije.
 
Mi smo boranija u potrošnji fosilnog goriva... ma cela Evropa ne može da zagadi planetu u jednom danu koliko je zagadi jedna Rusija i Kina zajedno. A opet, par vulkana i njih prebaci.

Kineze baš briga, samo grade elektrane na ugalj i sagorevaju milione i milione tona.
 
Kina je orva po zagadjenju, pa USA, oko upola Kine, pa onda India, oko trecine Kine, a onda Rusija, sa oko sedminom zagadjenja Kine.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Овде мора да се узме у обзир и величина и број становника. Кина, Европа и САД су ту негде по величини а Кина има скоро дупло више становника од Европе и једно 5х од САД. Русија је дупло већа али није пренасељена. Сабереш неколико кинеских градова и ту живи више људи него рецимо у целој Француској. Русија има нуклеарне централе, Кина можда упола мање али заједно ни пола колико има Француска. Зато није ни чудо што имају толико фосилних али они брзо напредују. ;)
 
Nema Srbija problem sa zagađenjem bar ne na svetskom nivou. Prema protokolu iz Kjota 1990 se uzima kao bazna godina, a nama je u međuvremenu propala gotovo čitava industrija. Verovatno smo najbolji po smanjenju zagađenja, ali ne baš našom voljom.
 
Zato se sad bacaju šape bogataša i monopolista na obnovljive izvore energije. Samo vetroparkovi na potezu Pančevo-Vršac koliko vrede i čiji su....

Ako imas para i verujes u ideju, mogu biti i tvoji ,)

Fintel energija je izasla na berzu, mozes legitimno da kupis akcije. To je inace prvi IPO na nasoj berzi od osnivanja.
 
Ako imas para i verujes u ideju, mogu biti i tvoji ,)

Fintel energija je izasla na berzu, mozes legitimno da kupis akcije. To je inace prvi IPO na nasoj berzi od osnivanja.

heheh vidim ti nikako ništa ne kapiraš....nema potrebe da lupaš gluposti. Poenta je baš u tome da je EPS društvena firma...dakle oformljena sa novcem građana i preko toga svi možemo imati dobit. Ako još ne kapiraš proguglaj pa vidi kako Arapske zemlje bogate naftom raspoređuju dobit društvenih firmi ili način na koji funkcioniše Holandija sa čini mi se 14 miliona stanovnika od kojih su 4 miliona Holanđani.

Ja kao pojedinac nemam šanse da dođem do toga o čemu ti pričaš jer je u našoj zemlji sve tog kalibra rezervisano baš za one koje sam pomenuo, ali zato je udruživanjem moguće to ostvariti a EPS je organizacija koja može to da uradi. Ponavljam...da je ovo neka iole država sa normalnim narodom.
 
Poslednja izmena:
Mozes... Sa 500 dinara mozes postati suvlasnik tih vetroparkova o kojima pricas.

Ako sam pogrešio izvinjavam se ali čisto sumnjam da sam pogrešio...evo budi kolegijalan pa nas uputi gde to možemo investirati 500 dinara u obnovljive izvore energije? Ja lično nisam nigde video niti znam za postojanje takvih stvari...
 
Otisli smo duboko u OT. Brisace nas.
Googlaj sa Fintel energija.
 
Pa napisao ti je čovek, kupiš akcije i budeš suvlasnik i kolega sa monopolistima i bogatašima. Ako država nije sposobna da sama investira u obnovljive izvore energije, može da ponudi zemljište i ostale resurse onima koji hoće.

Ode tema u kafansku diskusiju...
 
Otisli smo duboko u OT. Brisace nas.
Googlaj sa Fintel energija.

Upravo htedoh da iskomentarišem :) i da se izvinim ako Fintel spada u domaće firme ;)

Kao što rekoh...mene zanima zašto EPS ne ulaže kao javna ustanova koja bi trebalo da zastupa interese nas, naroda koji živi u svojoj zemlji. U svakoj ozbiljnoj zemlji prirodni resursi se ne prodaju već se ''iznajmljuju'' sa određenim udelom Države u svemu. Tako se pravi vlasnička struktura gde privatnik radi kako treba i smanjuje se mogućnost mahinacija.

Opet ponavljam...Fintel je stranac.
 
Pa ne može i najjeftinija struja u Evropi i investicije u obnovljive izvore. ;)
 
Upravo se o tome i radi.
Ni u Danskoj, Norveskoj... verovatno nigde u normalnom svetu u to ne ulaze drzava, vec privatni novac. I to ne samo Rokfeleri i Kostici, vec i sitna boranija - ako ne direktno, onda nesvesno kroz razne fondove.

Svesni ste da ni EPS nece vecito biti sa ovom vlasnickom strukturom. Al to je tema za drugu diskusiju
 
Nazad
Vrh Dno