Šta je novo?

iPhone X

Ja se pitam koliko smara to na svim novim telefonima sa minimalnim okvirom oko ekrana.

Stalno se pominje korišćenje jednim rukom, a taj pokret palcem skroz do dole mi zvuči mnogo loše kad se ponavlja često.

Dovoljno je probati na svom telefonu, koji god da imate. Pokret skroz do donje ivice je grozan, baš gimnastika.

Kod iPhone-a X je najizraženije, definitivno.
 
Zato pitam, iOS je i dalje dizajniran za ekran od 3.5". A sad su to jos vise otezali.
Back dugme u gornjem levom uglu aplikacija jos uvek? Bukvalno najdalje moguce.
Neverovatno mi je kako im to i dalje prolazi.
Generalno mi je fascinantna popularnost iOSa, nesto definitivno propustam jer kad god ga koristim, deluje mi kao dumbphone sa gomilom lepo optimizovanih aplikacija.
Nista olaksavajuce za svakodnevno koriscenje nema, osim sto pokrece aplikacije..



Sent from my HUAWEI VNS-L31 using Tapatalk
 
Jesi ti koristio iOS nekad? Svestan si da mozes da koristis swipe za back.
Inace ja ga bez problema koristim jednom rukom stalno (sem za kucanje sto na svim telefonima radim sa dve jer je brze), ali imam veliku saku. Plus modele sa druge strane mi je nezgodno sa jednom rukom koristiti...

^ samo sto uz telefon, treba nositi stalno skoro pola kile aparat. Ne znam kakve ti dzepove to imas :D

Ko kaze da nosim u dzepu :)
Elem, kao sto rekoh nema telefona koji ce zameniti neki krsteni aparat i objektiv, a rekao sam kome ne smetaju dimenzije moze za 200 eur da kupi nesto sto ni jedan telefon nece moci da fotka :)



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja sam bio na iOS od 3G-a do 7 (sve i jedan iPhone u tom rasponu sam imao bez izleta na android) i sada prešao na android i u pravu je čovjek. Notifikacije na androidu Nougat su drugi univerzum za iOS, da ne govorim o ostalom. iOS leti, ali i Nokia 3310 leti. iOS11 je zbilja dizajniran za veličinu ekrana 3.5".

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Inače mnogo je meni bar lakši swipe sa leve ivice za back, nego bilo koje dugme na androidu. Eto skoro godinu dana i navika baš velika. Ponekad se i dan danas tripujem da radim swipe sa leve ivice kad hoću back [emoji57]

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Meni je svajpovanje baš super. Koristio sam ga i na starim jailbreakovanim modelima umesto dugmeta.

Mane su:
-što u multitaskingu moraš da zadržiš da bi mogao da zatvaraš aplikacije.
-što se pri prvom paljenju ekrana kad ga vadim iz džepa pređem pa tražim dugme da bi otključao preko TID, ali to je navika koja će vremenom da se promeni.
-što CC više nije lako dostupan odozdole. Ja sam ga stavio na assistive touch.

Sve ostalo je super rešeno.
Reachability se na primer vrlo lako pali.

Ne znam zašto u testovima toliko pljuju gesture. Razumem samo da se ljudi koji slabije znaju sa tehnikom teže navikavaju, za sve ostale bi trebalo da bude ok, a ti testeri nisu laici.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Čitam nešto i ne verujem... Kakav imate problem sa gašenjem aplikacija? Zašto ih za ime sveta gasite?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Ja ne bih ubijao aplikacije po par meseci [emoji23]


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja ih isto ne gasim, ali je u poslednjih mesec dana YouTube totalno poludeo. Za 45 minuta gledanja skine 40-50% baterije i mislim da ne staje dok ne ubiješ aplikaciju. Telefon se pritom mnogo greje.

Rešio tako što sad gledam iz Safarija do daljnjeg i baterija traje osetno duže.

Do daljnjeg isto ne updateujem aplikacije. Soc. mreže su svakom novom verzijom sve gore.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Yt zeza i mene koji sam na 6s. Nikako ne ostavljati upaljenu aplikaciju, čak ni ako je video pauziran.
 
Swipe od dole za izlazak iz aplikcije je super, lakse nego dugme.
CC je malo teze otvoriti.

Nedostatak back dugmeta je oduvek bila rak rana iOS-a, tu se nista nije promenilo. Swipe sa leve ivice ekrana nema istu funkciju jer u nekim aplikacijama radi, u nekim ne radi, u nekim radi nesto potpuno drugo (npr otvar meni)... Bukvalno morate da znate sta radi u toj aplikaciji. Sada je dodatno otezano jer swipe sa levo skroz dole je multitaskingza vracanje u prethodnu aplikaciju. Pa ako malo promasite mesate back i multitasking...

Ono sto lose radi je reachability swipe. Ovo malo malo pa ne odradi, odustao sam od koriscenja. Jos kad umesto da spusti ekran pritisne neko dugme koje se nalazi tu dole, to bas izaziva frustraciju...
 
Jel kupio neko neki dobar tempered glass za X? I ako jeste koji i gde?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Swipe od dole za izlazak iz aplikcije je super, lakse nego dugme.
CC je malo teze otvoriti.

Nedostatak back dugmeta je oduvek bila rak rana iOS-a, tu se nista nije promenilo. Swipe sa leve ivice ekrana nema istu funkciju jer u nekim aplikacijama radi, u nekim ne radi, u nekim radi nesto potpuno drugo (npr otvar meni)... Bukvalno morate da znate sta radi u toj aplikaciji. Sada je dodatno otezano jer swipe sa levo skroz dole je multitaskingza vracanje u prethodnu aplikaciju. Pa ako malo promasite mesate back i multitasking...

Ono sto lose radi je reachability swipe. Ovo malo malo pa ne odradi, odustao sam od koriscenja. Jos kad umesto da spusti ekran pritisne neko dugme koje se nalazi tu dole, to bas izaziva frustraciju...

Ok, ne znam stvarno kako pisete ovakve stvari, kao da ne koristite telefon.
Meni je CC jako lako dohvatiti, ali zato notifikacije je nezgodno, a opet CC pomenes, a to ne.

Ne znam iskreno u kojim to aplikacijama swipe za back ne radi - to mora da je jako mali procenat aplikacija - ja iskreno nisam naisao ni na jednu sem clear gde se koristi pinch...

Kazes dodatno je otezano sada zbog multitaskinga - pa za multitasking vuces u dnu ekrana, kako ti swipeujes za back leba ti? [emoji23]

Reachability swipe nisam jos ukljucio tako da ne mogu da kazem kako radi.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Evo ti iz glave, Netflix ne radi, Gmail na nekim ekranima otvara side tab, Bimmerpost otvara side tab, Youtube ne radi, Photos i Google i Apple nije back vec vrti slike.

Problem multitaskinga i backa je obrnut, hoces da prebacis aplikaciju, odes malko vise i odradis back gde radi.
 
Poslednja izmena:
Swipe back ne radi u svim aplikacijama. Treba apple da uvede da to mora da bude back a ne da ostavlja dizajnerima da implementiraju nesto drugo. Inace swipe back je zakon i tamo gde radi radi odlicno.
 
Za multitasking mi se to nije desavalo jer jednostavno vucem na dnu.

Za apps - netflix sam koristio pre vrv 2 godine, tako da se ne secam, gmail otvara jedino na ekranu gde nemas back vise da ides (znaci pocetni ekran jer tu nema nazad vec samo da prebacis se na drugi account, labelu i sl) - jedino u compose moras stisnuti back, a ne mozes swipe za back, ali su to namerno napravili, da se ne desi accidental back nekome. Google photos takodje ne koristim - ipak preferiram da mi fotke ne uploaduje satima, tako da ne znam kako je kod njega - kod apple photos - kada si u single photo view mozes swipe na dole da uradis kao u facebook za slucaj da nisi znao, swipe na gore za ljude u fotki i related fotke(pretpostavicu da i kod google photos swipe na dole zatvara fotku)... YouTube se takodje radi swipe na dole vec 1000 godina.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Dakle to pokazuje da ljudi ipak koriste svoje telefone i da doticni pattern ne radi jednako svuda (dakle ne radi kako treba) i da ti pametujes bez potrebe?
 
Pa ček, što ne koristite onaj virtual home button na ipX, koliko sam video ima ta opcija negde u acessibility ili gde već?!

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
To skroz pokarambasi ideju ovog telefona.
Ja nisam ni probao, kolega mi je pokazivao, ali je i on odustao, nije to to. (Pride ga stavis preko ikonica)

Svakako to nema veze sa back opcijom.
 
Pa ček, što ne koristite onaj virtual home button na ipX, koliko sam video ima ta opcija negde u acessibility ili gde već?!

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
To postoji kao assistive touch stotinu godina i ogavno je za koristiti.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Dakle to pokazuje da ljudi ipak koriste svoje telefone i da doticni pattern ne radi jednako svuda (dakle ne radi kako treba) i da ti pametujes bez potrebe?
Na sta konkretno mislis.
Galerije su na svim telefonima i pre touch bile levo-desno za kretanje kroz iste. Ne moze swipe na desno da bude i prethodni item u galeriji i back, pa je zato tu napravljeno swipe na dole. Sama animacija ti pokazuje da nisi otisao napred odnosno desno (kod ostalih stvari gde mozes swipe sa leve na desnu, ekran se otvara sa desne strane na levo, a vracas se sa leve na desnu). Kada udjes u item u galeriji isti se samo poveca na ekran i samim tim ti sugerise da mozes pinch-ovati da ga umanjis i vratis se korak u nazad. Kasnije su dodali da mozes samo da i povuces na dole da ne bi trebalo sa 2 prsta. Ako to nije intuitivno sa samim animacijama ne znam sta je :)
Ako pricamo o YouTube koriste slican princip - nema pincha ali se sam video samo malo uveca ali pomeri gore, a pomeranjem na dole ga smanjis (i mozes zatvoriti) - cak su vise puta forsirali to i pokazivali prilikom update-a.
Takodje - 3rd party aplikacije imaju slobodu da rade sta hoce, ali generalno se svi pridrzavaju standarda (sem ako ne smisle nesto pametnije).
 
Ko ce da popamti sve to.. toliko swipe akrobacija nikako ne moze biti jednostavnije od back, home i multitasking dugmica, jednostavno logicno je, kraci je potez i potreban je samo tap, a ne swipe za koji nikad nisi siguran da li je dovoljno dugacak, da li si na pravom delu ekrana itd.. Nije prirodan potez prsta sa leva na desno. Takodje skroz odozdo na gore konstantno, dupli potez, ti vec spustas palac na dno, i umesto samo da tapnes kad si vec tu, moras jos jedan potez opet na gore.. zvuci kao first world problem ali ne vidim kako me ne bi izludjivalo posle par dana..
 
Ja ni ne primećujem da nema home dugmeta. Nepotrebno skroz.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ko ce da popamti sve to.. toliko swipe akrobacija nikako ne moze biti jednostavnije od back, home i multitasking dugmica, jednostavno logicno je, kraci je potez i potreban je samo tap, a ne swipe za koji nikad nisi siguran da li je dovoljno dugacak, da li si na pravom delu ekrana itd.. Nije prirodan potez prsta sa leva na desno. Takodje skroz odozdo na gore konstantno, dupli potez, ti vec spustas palac na dno, i umesto samo da tapnes kad si vec tu, moras jos jedan potez opet na gore.. zvuci kao first world problem ali ne vidim kako me ne bi izludjivalo posle par dana..

Mislim da se ljudi nepotrebno žale na swipe.
Ja sam na svom Nexusu odavno ugasio navigaciju na dnu ekrana i koristim samo swipe-ove za to. Mnogo bolje manipulišem svime.

Juče sam čačkao iP X i ni jedan problem niti poteškoću nisam imao sa swipe opcijama. Još kad bi dodali dedicated back swipe...

Kad uzmem telefon koji ima klasične home, back, recent dugmiće zbunim se i malo, malo pa mahinalno swipe-ujem preko.

Ne gubiš dragocene milisekunde time što swipe-uješ umesto da samo tapneš, ne brini. Isto ti dođe. :)

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Evo ga prvi UI bug koji sam iskusio:
5754f6d4f57d91ea75566e28b4f04189.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja bi voleo da cujem iskreno koliko (i da li) smara u svakodnevnom koriscenju konstantno swipeovanje za izlazak iz aplikacija, to nije klasican swipe za skrolovanje strane već moraš baš od dna ekrana, i tako stotinu puta dnevno, takodje i nemanje lako pristupacnog back dugmeta u 2018-oj koliko smeta?

Tako nesto ne smara ni najmanje i to je vecini korisnika iOS-a bilo najnormalnije da se namesti kad imas jailbreak. Dolazilo je uz nekoliko tweak-ova a uz Activator si mogao da podesis sta god pozelis upravo preko "gestures" :)

Inače mnogo je meni bar lakši swipe sa leve ivice za back, nego bilo koje dugme na androidu. Eto skoro godinu dana i navika baš velika.

Tacno i mnogo je zgodnije, jedino je stvar navike i da li neko nesto voli, mislim prvenstveno na OS a onda na osnovu toga ima manje ili vise odbojnosti za neke stvari :)

Čitam nešto i ne verujem... Kakav imate problem sa gašenjem aplikacija? Zašto ih za ime sveta gasite?

Jos tacnija stvar :)
Prva stvar koju vam kazu, kad krenete da koristite iOS, je da ne morate da gasite aplikacije iz pozadine :)

Ja ih isto ne gasim, ali je u poslednjih mesec dana YouTube totalno poludeo. Za 45 minuta gledanja skine 40-50% baterije i mislim da ne staje dok ne ubiješ aplikaciju. Telefon se pritom mnogo greje.

To je do YouTube aplikacije a doticni autori su rekli da su svesni toga i da ce ispraviti. Zasto kasne bas za iOS, svako neka slobodno zakljuci.

Ko ce da popamti sve to.. toliko swipe akrobacija nikako ne moze biti jednostavnije od back, home i multitasking dugmica, jednostavno logicno je, kraci je potez i potreban je samo tap, a ne swipe za koji nikad nisi siguran da li je dovoljno dugacak, da li si na pravom delu ekrana itd.. Nije prirodan potez prsta sa leva na desno. Takodje skroz odozdo na gore konstantno, dupli potez, ti vec spustas palac na dno, i umesto samo da tapnes kad si vec tu, moras jos jedan potez opet na gore.. zvuci kao first world problem ali ne vidim kako me ne bi izludjivalo posle par dana..

Swipe na dole kad spustas prst, aktivira Reachability. Sve ovo toliko postane sastavni deo i vrlo lako i jednostavno se koristi :)

Napominjem da smo vecinu pokreta namestali preko Activatora i koristili swipe na raznim delovima displeja. Da nije lako i logicno, taj tweak ne bi imao ni blizu takvu popularnost a ovako je bio nesto sto se prvo instalira.
 
Poslednja izmena:
Taj swipe na dole za reachability u praksi radi toliko ocajno da nemam reci.

I to iz nekog razloga, prvi drugi, treci put nista. Onda skonta sta hoces pa ga spusti i ko da pocne da obraca paznju pa ako probas 10 za redom radice svaki put. Onda prvom sledecom prilikom kad ti zatreba nece raditi. To je pi meni gesture koji najlosije radi.
 
Tako nesto ne smara ni najmanje i to je vecini korisnika iOS-a bilo najnormalnije da se namesti kad imas jailbreak. Dolazilo je uz nekoliko tweak-ova a uz Activator si mogao da podesis sta god pozelis upravo preko "gestures" :)
.

Na sve realno možeš da se naviknes samo gledam kako je prirodnije dva cela pokreta prstom (skroz dole pa opet gore) umesto samo dole i tap.
To kao da kazes da je lakse pokretati aplikacije tako sto svajpujes sa ikonice ka gore umesto da samo tapnes na ikonicu :)

Sent from my HUAWEI VNS-L31 using Tapatalk
 
Jel realno brate, da mi non stop svetli ona infrared lampica, kako da iskljucim to... kad se dopisujem ili nesto radim na telefon iritira me zestoko
 
Nazad
Vrh Dno