Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Koliko vam potroši klima dnevno po ovim temperaturama? Ja sam kupio neki merac i za 20dana mi potrošila nešto više od 70kw nešto mi to malo? Radi ujutru od 9 do 7,8 uveče .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Evo meni LMCE 12 radi 24h, temp je oko 23-25 stepeni, potrosnja u proseku 6-7 kW dnevno
 
Onda možda i jeste tačno , meni radi 10ak sati dnevno, od sutra kreće da radi 0-24
Krecu minusi, meni je lokal pa na tajmer je puštao .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Fujitsu 12 KMTA, danas na konstantna 3 stepena napolju, za 24h potrošila malo preko 5kw, setovana na 23 stepena, greje 25m2 izolovanog prostora.
 
Onda možda i jeste tačno , meni radi 10ak sati dnevno, od sutra kreće da radi 0-24
Krecu minusi, meni je lokal pa na tajmer je puštao .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Javi ovde ljudima koliko trosi na 24h kad je upaljena i kakva je razlika u udobnosti, odnsono zagrejanosti prostora u odnosu kad je radila samo za radnog vremena...
 
Konacno se i Gree Lomo setio da postane inverter i da prestane da bude on-off klima :D Zamisli moze da spusti ispod 600W potrosnje za grejanje sobe od 15 kvadrata XD Vox IVA3 12 vec 10 dana greje ostatak stana na 480-520W i drzi lepih 23C.
 
Javi ovde ljudima koliko trosi na 24h kad je upaljena i kakva je razlika u udobnosti, odnsono zagrejanosti prostora u odnosu kad je radila samo za radnog vremena...

Javiću ali ja nisam merodavan,zato sto je grejala frizerski salon, meni fen dodatno zagreva i Stolarija je nova,PVC nov, tako da ni sada nije bilo loše


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Fujitsu 12 KMTA, danas na konstantna 3 stepena napolju, za 24h potrošila malo preko 5kw, setovana na 23 stepena, greje 25m2 izolovanog prostora.
Koliko wata je neka prosečna modulacija i koliko na primer povuče posle defrosta.Da li je fan podešen na auto ili je neka brzina fiksna.Čitao sam da se hvale tom klimom da je vrlo tiha.Jedan korisnik je upoređivao Bergen i KMTA i kaže da je kultura rada neuporediva u korist Fujitsu klime mada mu je to prva klima Fujitsu.Razlika u ceni je 15k dinara između Bergena i KMTA.
 
Javiću ali ja nisam merodavan,zato sto je grejala frizerski salon, meni fen dodatno zagreva i Stolarija je nova,PVC nov, tako da ni sada nije bilo loše


Sent from my iPhone using Tapatalk

Mene zanima pre svega kako se u istom prostoru ponasa ista klima kad grejej stalno i kad se gasi nocu, kako se to oseca u prostoru koji se greje, komfor (pri dolasku i paljenju, odnosno ulasku u ugrejano (na 4-6C nizu od radne) pa grejanje do radne temp.), nebitno koja je klima.
Zanimam me (a i druge) potrosnja kako se krece u jednom i drugom slucaju.
 
Da to sam ja pravio poredjenje.. I cvrsto stojim iza toga... Evo danas je ravno dve nedelje kako je kod mene smontiran KMTA , radi non stop. Preko dana obicno drzimo na 23 , nocu spustimo na 20...Soba je 22 kvadrata ,kara tavan , plafon standardan 2.7m , 3 cm stiropor na plafonu, dva spoljna zida sa 8cm stiropora novim pvc prozorom i balkonskim vratima , treci zid nije spoljni al je hladan jer zivim u dvojnoj kuci i u komsijinoj kuci niko ne zivi. Kroz vrata malo pasivno grejem i dnevni boravak , klima uglavnom modulira od 150 do 220w kada se kupamo pa dignemo temperaturu za stepen dva onda maximalno vuce 280-300w , kada luftiram celu kucu i pootvaram sva ziva vrata i prozore potrosnja skoci na oko 350w i lagano se spusta na standardnih ~200w...Ocigledno sam dobro izolovao kucu kad je potrosnja tako mala , i klima cesto ide u taj stand by mod kada trosi 10w i vrti turbinu na kontrolnoj brzini zbog senzora.. Za ovih dve nedelje potrosila 54 kwh .
Sto se tice defrosta ne znam sta da ti kazem jer ga do sad nije bilo?Tojes nije bilo onog klasicnog defrosta kada se cuje klik onog ventila i kad spoljna jedinica zuji, lije vodu iz sebe, jer jednostavno klima do sad nije ni malo ledila, videcemo u narednih par dana...
Malo je reci da sam prezadovoljan.
 
Koliko trosi klima kad je upalis i ostavis, a koliko kad je palis i gasis?
Kakav je ugodjaj i koliko brzo dogrije do oko 22-23C kad stalno radi (sa smanjenom temp na recimo 18C za lokal nocu) a kako je i koliko brzo kad je ugasena kad se ne boravi u lokalu (kuci)?
Isplati li se gasiti klimu?
Da li gasiti klimu ako se ode na odmor (nema vas na 7-15 dana kad odete na skijanje, kruzer, Maldive, Bahame... :D) ili ako je neki praznik od 2-3 dana?
Koliko vise potrosi ako stalno radi u odnosu kad se pali i gasi (i bude neprijatnije u prostoru)?

Mislim da bi mnogi ljudi ovo voljeli znati da ne bi morali sami experimentisati...
 
Oktobar je bio 4100din, ima dvotarifno brojilo u lokalu i zato ne gasimo nocu jer odrzava po nizoj tarifi i nema smisla gasiti kad je jeftinija struja nocu kada je i najhladnije. Cim nocu pada ispod 10C ona je ne gasi nikad.
 
Da li spoljašnja jedinica uvlači vazduh kroz izmenjivač (izmenjivač su ona alu rebarca kroz koje prolaze bakarne cevi sa freonom jel tako?) pa u ventilator pa napolje ili vent duva u izmenjivač? Iliti
1. Izmenjivač>vent>napolje
2. Vent>izmenjivač>napolje
 
Pull varijanta je u pitanju. Vent vuce vazduh kroz izmenjivac i izduvava ga spolja

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
ja kolko sam video neku semu za spoljasnju jedinicu,ima mesto za zakaciti grejac,vrv netreba onda termostat,mozda to sve sama klima radi racunanje kad ga i kolko treba pustiti da radi
 
@krlenjuska
Da, jednom klimom tesko zbog rasporeda, nece biti tu komfora cak i da stavis Gree 12 Amber koja bi bila dovoljna za tih 60m2 ukupno.
Predlozio bih jednu LMCE i jednu LLCE ovako:


To ti je najlakse, mozda mozes da prodjes i sa dve LLCE ali je to rizik jer imas veliki prostor, hodnik i dve sobe kroz vrata da greje.
Idealno bi bilo svaka prostorija po devetka, mozda sedmica gde je 11m2.

Koju devetku preporucujete iz nize klase? 65000(cena koju sam nasao za Fujitsu LMCE) x 2 ili 3 mi je nemoguca misija. Kolika bi otprilike bila potrosnja 3 devetke u odnosu na 1 18-ku. Znam da potrosnja zavisi od puno faktora ali daj neku procenu.
 
Koliko wata je neka prosečna modulacija i koliko na primer povuče posle defrosta.Da li je fan podešen na auto ili je neka brzina fiksna.Čitao sam da se hvale tom klimom da je vrlo tiha.Jedan korisnik je upoređivao Bergen i KMTA i kaže da je kultura rada neuporediva u korist Fujitsu klime mada mu je to prva klima Fujitsu.Razlika u ceni je 15k dinara između Bergena i KMTA.
Modulacija se 90% vremena kreće u rasponu od 130-140w pa do nekih 350-360w. Ne zadržava se preterano dugo ni na jednoj brojci u okviru ovog raspona već radi otprilike ovako: 350-300-250-200-150-200-250-300 i tako ukrug. Ako podelim ovih 5kw sa 24h ispada da je potrošnja po satu oko 210w.

Defrost je imala samo jedan do sad posle kojeg je povukla skoro 500w.

Meni je fan podešen na auto i 95% vremena duva prvom brzinom, odnosno drugom ukoliko quiet brzinu računamo kao prvu. Što se tiče buke, quiet brzina se stvarno ne čuje osim ukoliko se stane skroz uz klimu, dok se prva čuje kao TA peć kada duva ali upola ili možda trećinu od tog zvuka koji TA peć proizvodi kada duva, tako nekako bih je ja opisao.

Ono čime sam ja stvarno prezadovoljan je postojanost temperature u prostoriji. Pratim digitalni termometar s vremena na vreme i varijacija temperature se kreće oko 0.1-0.2 stepena oko zadatih 23 stepena. Bez preterivanja ali osećaj u sobi je kao da imam parno grejanje, stvarno je komfor vrhunski.
 
LG mi je u poslednja 83 sata trošio 183 W po satu. Klima podešena na 23 C, dok je očitana temperatura u sobi 23.7 C.
 
Potrosnja bi ti bila ista ili veca sa jednom 18 jer ne trose klime vec objekat. Svako grejno telo sluzi da vrati gubitke koje objekat ima, zato mora izolacija i stolarija da budu ok da bi se stedelo. 18 nikako u kucu.
Potrosnja ti je bar 3 puta manja na klime nego da grejes grejalicama ili da imas parno grejanje.
Vise manjih klima dobijas vecu efikasnost i mnogo bolji komfor, govorim iz licnog iskustva. Ja sam imao 2 klime a sad 5 za kucu od 90m2, razlika u komforu je nebo i zemlja a potrosnja skoro ista samo sto sa dve klime tu gde su one sam se kuvao dok u drugim prostorijama je bilo hladnije, pogotovo na minusima.
Za grejanje vazi kao i kod centralnog, svaka prostorija grejno telo (klima, radijator, podno, sta god). Ne moze se sa velikim radijatorom u jednoj prostoriji grejati jos dve susedne sobe, nema tu komfora, ovamo se kuvas a tamo smrzavas.
 
Trosi i klima i prostorija, zabluda je da ce svaka klima da potrosi kolicinu elektricne energije!
 
Teoretski ako govorimo o 100% kapaciteta:
2 kom 9 bi trosile nesto manje nego jedna 18 (manji uredjaj bolji COP)
Medjutim dve 12 koje bi radile delimicnim kapacitetom bi vec trosile osetno manje od jedne 18 ako pricamo o istoj dobijenoj kolicini energije.
Konfor je naravno na strani vise uredjaja kao sto rece djalf.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Kod mene trenutno napolju 1 stepen i 90% vlažnost vazduha. KMTA počela od ponoći da ide u defrost na svakih sat vremena. Haos.
 
Da li je sva bas okovana debelim slojem leda, ima i u tacni, viri iz rebara poklopca ili se "samo" zaledi izmenjivac a ona odradi za 10-ak minuta odmrzavanje i nastavi s radom...
Problem je sto buči noću sada (dok odmrzava) ili sto ne greje za to vreme ili sto to radi odveć često (mogla bi redje jer leda nema previse)...?
 
Kod mene isto,svaki cas klima staje i ide u defrost,dok ne radi temp u sobi opada i bas se oseti hladnije.Uzas!
 
Jedno pitanje za upućene. Kupio bih klimu za objekat od 25m2 solidno izolovan 5cm stiropora, ali tamo ne boravimo konstantno već vikendom po 3-4 dana nekada i duže. Da li bi takav režim grejanja neka klima mogla da podnese? Razmišljao sa da pomoću wi-fi funkcije palim klimu nekoliko dana ranije ili ona opcija koja održava 10 stepeni da bude upaljena tokom cele zime. Plan finansijski je bio od 60 do 80K dinara, ali sada nisam siguran da će moći za taj novac da se nešto nađe.
 
Pozdrav, ugradio sam letos Hisense Energy Pro 18 icu pa me zanima koje programe vi koristite za grejanje. Pored klasičnog Heating programa ima i Energy saving i SMART varijanta, ima iFeel opcija itd pa me zanima kako se pokazalo da je najkomotnije za korišćenje

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno