Šta je novo?

Koji distro probati?

isprobao sam po prvi put manjaro lxde na nekom lap topu sa i3-2330m i 4gb rama i bas sam se iznenadio kako lepo radi i izgleda.
lap inace ima neki problem od kad je kupljen sa butovanjem pod windowsom. nakon win logo-a bude oko 2 minuta crna slika dok ne izbaci desktop nakon ciste instalacije swinjdowsa. (probao i sa ssd-om).
cak je i kde lepo radio ali lxde ipak leti.

neke distribucije mi rade samo preko jednog flesa na primer, preko drugog nece, pa vrtim na oba dok ne prođe, ali rosa neće ni sa jednim.
probaj da napravis instalaciju preko rufusa ali odaberi DD umesto ISO. meni davno kad sam isprobavao neke distribucije nisu htele da se instaliraju ili sam dobijao crn ekran prilikom boota, mada je kod mene bilo povezano i sa grafikom...
 
Poslednja izmena:
neka preporuka za sto laksi distro?vozio sam lubuntu neko vreme na nekom budjavom netbuku (atom singl kor HT,2gb ram-a) i to se poprilicno vuklo cak i sa ssd-om,windows 7 i to starter (jer netbuk ima licencu) znacajno brze radi i manje trosi bateriju.za nista znacajno se ne koristi,pomocni brauz,pdf,yt ili podcast strim kad glavne masine zvakaju nesto.nisam bas nub ali niti poznavalac.mislim da sam pokusao chrunchbang ili neki dervat da dignem jos ali je bilo nekih peripetija pa odustao.
 
neka preporuka za sto laksi distro?vozio sam lubuntu neko vreme na nekom budjavom netbuku (atom singl kor HT,2gb ram-a) i to se poprilicno vuklo cak i sa ssd-om,windows 7 i to starter (jer netbuk ima licencu) znacajno brze radi i manje trosi bateriju.za nista znacajno se ne koristi,pomocni brauz,pdf,yt ili podcast strim kad glavne masine zvakaju nesto.nisam bas nub ali niti poznavalac.mislim da sam pokusao chrunchbang ili neki dervat da dignem jos ali je bilo nekih peripetija pa odustao.

Mislim da bi ta masinica prodisala sa Antix GNU+Linux distribucijom :) Baci pogled https://antixlinux.com/
 
moze li neko da mi nesto ispise o novo release cycle-u od openSUSE Leap? Vidim izasla je 15 beta verzija sa "novom semom" izlazaka novih verzija pa me interesuje o cemu se radi. Nisam ranije koristio Leap, tumbleweed sam koristio godinu dana pa otprilike znam sta i kako. Iskreno svideo mi se theming u suse 15 pa razmisljam da ga ubacim u multiboot :)
 
@zyllion

opensuse Leap 15.0

February 2018: Beta phase
April/May: RC phase
May: Release
 
suse leap 15 kde su odlicno uradili. mislim da je ovo naj-responsive plasma 5 koji sam probao. 5.11.95 je verzija. trebalo bi da ga release sa 5.12 lts verzijom. da je moguce bezbedno se otarasiti onog clunky yast-a verobatno bih promenio misljenje o rpm distribucijama al avaj :beat:
 
Ako sam dobro zapamtio, 32-bitna verzija, po podizanju troši oko 120 mb ram-a.

hvala na predlogu,ali sam alergican na srpski i tehniku,losa navika,znam...a i rekoh,akcenat je na performansama,2gb RAM-a za par tabova u brauzeru i audio plejbek ne mogu da budu malo.u sustini sve se svodi na to dal' postoji bolje optimizovan flavour linuksa od ubuntua?GUI uvek moze da se iznabudzava...
 
suse leap 15 kde su odlicno uradili. mislim da je ovo naj-responsive plasma 5 koji sam probao. 5.11.95 je verzija. trebalo bi da ga release sa 5.12 lts verzijom. da je moguce bezbedno se otarasiti onog clunky yast-a verobatno bih promenio misljenje o rpm distribucijama al avaj :beat:

Ne diraj mi YaST :D Po mom mišljenju to je najbolji control panel među operativnim sistemima

Nadam se da će finalna verzija imati bar 4.15 kernel (do tada će i 4.16 biti aktuelan) ili u da će bar backportovati amdgpu u 4.14. Inače se vlasnici Vega, pa i Polaris (zvuk preko HDMI) grafičkih neće lepo provesti. Naravno, uvek je opcija koristiti stable kernel repo, što funkcioniše bez problema (ja sam "morao" da pređem zbog ryzen-a), ali smara update :)

Mada ja svakako prelazim na Leap 15 mesec, dva nakon izlaska
 
@ Space Beer

Potpuno se slazem. Ja cak mislim, da je to nesto najbolje kod openSUSE

Inace, pre par dana sam instalirao openSUSE Argon (Plasma 5.12.80, Frameworks 5.43.0, Qt 5.10.0, Applications 18.03.70), i ne mogu da se nacudim koliko je stabilan.
Naravno, moguci su problemi sa nekim novim update (kiji su cesti), ali za sada je savrsen (moguce je da sam malo subjektivan).
 
Poslednja izmena:
uspeo sam da ga konacno instaliram,sam gui mi se dopada,ali izgleda bilo sta bazirano na debianu radi sporije od windows-a,a svaka nijansa na singlkor atomu znaci.kao sto rekoh,RAM usage nije toliki problem,za moju upotrebu 2gb je i u win-u sasvim komforno.

postoji li nacin da se po difoltu ukine zaglavlje prozora?ovo je ipak 10" netbuk,svaki piksel povrsine znaci...svaki put klikati desni klik pa 'undecorate' je ipak poprilicno zamarajuce...
 
Poslednja izmena:
uspeo sam da ga konacno instaliram,sam gui mi se dopada,ali izgleda bilo sta bazirano na debianu radi sporije od windows-a,a svaka nijansa na singlkor atomu znaci...

Meni nikada nije uspelo da na slabu mašinu instaliram Linux (čitaj: ne postoji) koji bi radio brže od Windowsa XP, a da pruža isti nivo komfora prosečnom korisniku. To je jednostavno tako.
 
Pa to je tacno ali ja ne bih tu pricao o komforu vec o manjem nuznom zlu. Mozda neki bodhi linux moze da fercera na matoroj masini od 512mb RAMa ako je i to problem onda bolje staviti xp.
 
sinoc obrisem ubuntu i snimim opensuse 42.3 kde verziju...
lepo prodje instalacija i prepoznaje i win10 i opensuse.. Medjutim udjem u opensuse prvi put, odradim zypper refresh, pa zypper update .. Skine update i krene instalacija, stigne do nekih 370/416 i pukne.. Nema task bara nema nicega... Restartujem i vidim da se po*ebao grub i ne prepoznaje windows..
A to mi se desavalo vec jednom sa istiom instalacijom samo gnome verzija.. Zna li ko da li je do opensuse verzije (losa instalacija), ili moraju ona njihova podesavanja prilikom instalacije?
Ja sam obrisao ta podesavanja i isao na expert partition.. Snimio samo particiju kao swap i jednu za sistem kao ext4 .. A opensuse po difoltu ima mnogo vise..
 
Poslednja izmena:
Nema to veze sa tim preporucenim instalacijama u suse. Trebalo bi da radi i sa tom ext4 kao root samo. Najbolje reinstaliraj. Posto verovatno nisi video sta je bilo tokom update-a u shellu. Nepravilno instaliran grub najverovatnije. Ili ako si malo iskusniji probaj chroot u suse iz nekog live okruzenja pa se igraj malo
 
@Difermo

Takodje mislim da je najbolja reinstalacija. Kao sto kaze zyllion, nema to veze sa preporucenim instalacijama. Ako zelis da reinstaliras GRUB, ja sam to nekda radio po ovom uputstvu:

Ubacim Live openSUSE (posto Leap nema live, mozes Tumbleweed, ili neki stariji openSUSE, recimo 13.2

U terminalu kucas:

sudo -i
fdisk -l (ovo je da vidis na kojoj je particiji instaliran openSUSE)

mount /dev/sda? /mnt (znak pitanja ce biti BROJ particije)
mount --bind /dev /mnt/dev
mount --bind /proc /mnt/proc # maybe superfluos
mount --bind /sys /mnt/sys # maybe superfluos
chroot /mnt
grub2-install /dev/sda
exit
reboot
 
Solus ubuntu manjaro suse fedora debian arch , noob friendly to bit harder to setup ,
 
Mene je Ubuntu ubio sa ovim verzijama u zadnje vrijeme. Ne preporučujem ga nikome.

Za sad sam na Debianu i Archu, ali sve su prilike da i ovaj drugi uređaj prebacim na Arch.
 
Hvala Vam na predlozima, slazem se sa tobom @mrtavker, mint se jedno vreme preporucivao kao nesto kompletno i cisto.
Kakvo je misljenje o Triosu?
 
meni je nekako najvise legao manjaro...
mada sam izvalio da mi bukvalno ni jedan linux uopste ne treba ali je lepo kad znam da imam sva tri sistema pa ga svakako drzim na jednom ssd-u i dalje, cisto neka cuva strah.
 
Ja preporučujem početnicima isključivo popularne distribucije (Debian, Ubuntu, Mint, XFCE...) koje imaju relativno veliku podršku u zajednici. Posle je sve lakše. Pri tom, za Ubuntu i derivate, uvek je bolje ići sa LTS verzijom, u ovom slučaju 16.04 ako ti odgovara softver koji dolazi sa njim
 
mint se jedno vreme preporucivao kao nesto kompletno i cisto.
Kakvo je misljenje o Triosu?

Mint je i dalje za preporuku uz slične pobrojane user-friendly distroe. Domaći distroi su, na žalost, svi na(za)pušteni pa tako i Trios.

Edit: izuzeci su ChaletOS, Serbian i Leeenux.
 
Poslednja izmena:
Antix mx17 imas na dedoimedo opis

Isprobah ga u VirtalBox-u. Odlična XFCE distribucija. Za ralziku od Xubuntu-a, dolazi sa mnogo više opcija, softvera i opcijama za podešavanje. Instalacija mi je malo neobična, da ne kažem teža od Ubuntu-a ili openSUSE-a, ali nije ništa strašno. Jedino što mi se čini da u podrazumevnim repozitorijumima nema baš mnogo softvera, pa je potreno čekirati neke postojeće ili dodati nove.
 
@dolmen
Poslednji avaz od autora ChaletOS-a bio je pre 23 meseca. :d
 
^Ne znam, na Distrowatch se još vodi kao active... Videćemo šta će se desiti kad izađe novi LTS koji je osnova.
 
Nazad
Vrh Dno