Šta je novo?

Gigabyte GeForce GTX980Ti G1 Gaming

Okey, ali ono sto hocu da naglasim, sve sto ti nije jasno, bilo sta, i najmanja sitnica, pitaj, da razjasnimo.
Dakle, namestili smo MSI AF, ajd da prodjemo proceduru flashovanja, ovde imas celu proceduru flashovanja, do tancina objasnjeno, sa sve slikama:
http://www.overclock.net/t/1523391/easy-nvflash-guide-with-pictures-for-gtx-970-980
Znaci, skines najnoviji nvflash, imas ovde, http://www.guru3d.com/files-details/nvflash-download-for-windows.html,
udjes u folder i uzmes x64 ( ako koristis Win x64), i preimenujes ga u "nvflash" i postavis u C particiju gde ti je Windows i onda dalje ima objasnjenje kako se radi......kazi dal ti je jasno i ako ima neka nejasnoca...
 
Ok kapiram generalno sve, uzme se folder, stavi u C particiju, posle preko cmd-a pokrene flesovanje a pre toga disablujem karticu u device manager. Taj deo procedure jasan.

E sada, what folder.png

Ovo sam skinuo sa tvog linka, da ne bi napravio neko ******. Ovaj nvflash_5.236-win ima 4 fajla, nvflash i nvflash64.exe + nvflsh32.sys i nvflsh64sys.
Ova 2 dole, ili ovaj NVFlash_Certs_Bypassed_v5.236_x64 ima samo 2 fajla. nvflash.exe i nvflsh64.sys.

Pitanje, koji folder ide u C ? Posto u oba slucaja ss nije identican iz prvog linka. Pa eto da ne pogresim to. Kazi mi to i onda je taj deo sredjen. Onda kontam dajes mi sredjen bios fajl ? E to me zanima koji, sta fixamo tu ? :) Ukenjah se :D Ali idemo, samo ako imas vremena da ne zapnemo u sred procedure haha, tu sam refresham browser na 5sec.
 
Poslednja izmena:
Da, sa ovog linka, taj NVFlash_Certs_Bypassed_v5.236_x64 ima samo dva fajla, preimenujes u "nvflash" (mala slova), i prebacis u C particiju, i mora da sljaka..
fffffffff.png
 
Done.

Tako ?

flash commander.png

U medjuvremenu posto kontam da mi sada dajes .rom sredjen. Ako mozes objasni mi, idemo na koju voltazu ? Kidamo throttle sa malo povisenim temperaturama sa ciljem da bude stabilno 1500/8000 ?

I oko cmd komandi ako ti nije problem da mi objasnis sta tacno znace, informativno.
 
Poslednja izmena:
Okey je,
e, sad, razmisljao sam sta da radimo, koji bios da uzmemo, dal neki sa overclock.net ili da modujemo ovaj tvoj bios, i ajd ovako...
Prvo, koje voltaze da postavimo, to je glavno pitanje, za TDP uglavnom svi custom biosi su na 451W, ( sa default G1 od 390W)..
Koliko sam video, tvoja karta sljaka na maximalnih 1.199V i sa to voltazom imas okey temperature. Ja bih probao sa voltazom od 1.212v, sa tim naponom imaces 2-3C vise temperature.....znaci, kartica bi na default, bez diranja voltaze, Power limita i clockova, radila na kloku oko 1.400ghz i trotlovala bi i spustala napon, kao i sad sto ti radi.......kada povecas Power limit na maximum i klokuje kartu, bez povecanja voltage u MSI, radila bi na 1.212V na 1.500/8.000, ali bi trotlovala...
E, sad, kada bi povecao voltage u MSI na maximum, karta bi radila zakucano na 1.212V, povecas Power limit na maximum i klokujes kartu na 1.500/8.000, kartica bi radila konstantno na tom kloku, bez trotlovanja....
Da, li ti odgovara ovakva voltaza i ovakav nacin rada kartice.....meni je to super, jer, ako ne trebam neki veliki klok za neku igru, ja je ostavim na default i ona radi na oko 1.400ghz i ima super temperature, ako mi treba nesto veci klok da bi pokrenuo igru, povecam voltazu i klokujem kartu na maximum i onda i tako radi ...itd..
Za cmd komande, ne znam bas tacno sta znace, ali, ne zaboravi, lepo prouci fleshovanje, cmd moras otvoriti kao Administrator ..itd..
 
Poslednja izmena:
Kontam sve sto si rekao, ono sto mi nije jasno je sledece. Kazes recimo karta radi fiksirano na 1.212v, povecam power limit na max, povecam MSI Afterburner voltazu na max i namestim core i memory da budu na 1.500/8.000 nece biti trotlovanja bez obzira na temperature, tako ? Znaci u principu isto sto i sada radim samo sto ce voltaza biti veca za tih 0.013V i moci cu recimo da 70% fanova umesto na 60c stavim na nekih 70c pa dam kartici 10c stepeni vise tj "ne forsiram ventilatore" a pritom kartica mi ne trottluje ?

Da li je to totalno sigurno da ostavim za 24/7 ? Kontam klasika core/memory clock pada kada nisam u igri, voltaza ostaje fiksna ali to povecava i idle temperaturu za tih nekih ~3c ?

Posto je meni poenta da uradim klok/bios, i da ne razmisljam vise o tome, bacim pogled na temp u system tray na drugom monitoru s vremena na vreme i to je to a ne da gasim klok na tada novom stocku od 1400 kada ne igram igru i slicno ?

I jos jedno pitanje, posto meni sada ume da crash drajvere na nekih 1500, sa 1.212 to je 100% stabilan klok ili ponovo postoji mogucnost da nesto zeza taj klok ?

Generalno jos jednom, meni treba 24/7 stabilan klok, u vrh glave 70c stepeni sa 70% ventilatorima koji ce da zaustave tu temp i da nema throttlovanja koji je manje vise ajde jedva primetljiv u igrama, ali meni je najbitnije da nemam crash drajvera zbog "nestabilnog" kloka u kako kojim igrama na 1500/8000 ali opet verujem to je random i kockanje u svakom slucaju ili 1.212v to osigurava 100% ?
 
Poslednja izmena:
Da,
nema trotlovanja bez obzira na temperature, kada povecas voltage i Power limit...da, nemas potrebe da forsiras ventove zbog temperature, imas zadatu temperaturu od oko 70-75C( slobodno mozes da ides do tih nekih 73-75C, moze kartica da podnese), i na osnovu te temperature i stelujes ventove, u nekoj igri temp. nece prelaziti 65C i ne treba ti 70% ventova, negde ce ici na oko 70C i treba ce ti visi obrtaji itd....
Da, sigurno je za 24/7 rad kompa, padaju klokovi kada nisi u igri, ali, pada i voltaza na default, vidis kako je kod mene, 0.862V u idle, a kada igram ide na 1.212V:
66666.png
Samo ce kada je voltaza na 1.212, biti vece temp. za 2-3C od voltaze na 1.199V, zbog vise voltaze, logicno...
Dakle,
znas da overklok zavisi od chipa i Asic-a, ti imas na 1.199v skoro stabilan klok na 1.500/8.000, sa 1.212v bi trebalo da imas stabilan klok na toj frekvenciji, jer je visa voltaza i veci TDP,...recimo, ja sa mojom G1 sa Asic na 81.9%, sa 1.212V mogu da idem na oko 1.530/8.100 zbog nesto boljeg chipa od tvog ..itd..
Znaci, ako ti malo fali za stabilan overklok na 1.500/8.000 sa 1.199v, sa 1.212v bi trebalo da imas stabilan klok...
 
Poslednja izmena:
naravno da ne osigurava,nisu svi cipovi isti.zato se i kaze: "silikonska lutrija".
 
Znam sta je u pitanju.
Neka ostane tako OSD na displayu, preglednije je...
Znaci, ovako stoje stvari sa tim biosom i tvojom kartom..
Tvoja karta sljaka identicno kao i moja, i logicno je, imamo isti bios...
Ja sam mislio da tvoja karta radi na maximum 1.199v jer si to postavio na nekom prethodnom SS i tako si objasnio, pa sam i ja tako zakljucio.
Bilo mi je malo cudno da radi na tako malom naponu, ( ako se secas, ja sam predvidjao da ti karta radi na oko 1.23v), pogotovo sto imamo isti bios, a moja kartica sljaka, takodje na maximum od 1.243v..
E, sad, vidi,
to malo menja celu situaciju, jer, postavlja se pitanje, sa koliko visokom voltazom, mozes da imas stabilne klokove, jer, ako sa 1.243v, ne moze da stabilizujes karticu na 1.500/8.000, kako ces sa onom 1.212v koju smo hteli da postavimo.....ja, sa voltazom od 1.243v, mogu da idem na oko 1.560/8.100....
Ufff,
znas sta,mislim, da bi trebalo, prvo, da dobro testiras karticu, sa Heaven 4.0, postavi u MSI, maximum Voltage i Power Limit, i klokuj karticu i vidi koji je maximalni stabilan klok. I prati kako se ponasa kartica, sa voltazama i klokovima...
I postavi ovako ventove u MSI na 70% i posle vrati fan krivulju...
mmmmmmmmmmmmmmmmmmm.png
 
Znam sta je u pitanju.
Neka ostane tako OSD na displayu, preglednije je...
Znaci, ovako stoje stvari sa tim biosom i tvojom kartom..
Tvoja karta sljaka identicno kao i moja, i logicno je, imamo isti bios...
Ja sam mislio da tvoja karta radi na maximum 1.199v jer si to postavio na nekom prethodnom SS i tako si objasnio, pa sam i ja tako zakljucio.
Bilo mi je malo cudno da radi na tako malom naponu, ( ako se secas, ja sam predvidjao da ti karta radi na oko 1.23v), pogotovo sto imamo isti bios, a moja kartica sljaka, takodje na maximum od 1.243v..
E, sad, vidi,
to malo menja celu situaciju, jer, postavlja se pitanje, sa koliko visokom voltazom, mozes da imas stabilne klokove, jer, ako sa 1.243v, ne moze da stabilizujes karticu na 1.500/8.000, kako ces sa onom 1.212v koju smo hteli da postavimo.....ja, sa voltazom od 1.243v, mogu da idem na oko 1.560/8.100....
Ufff,
znas sta,mislim, da bi trebalo, prvo, da dobro testiras karticu, sa Heaven 4.0, postavi u MSI, maximum Voltage i Power Limit, i klokuj karticu i vidi koji je maximalni stabilan klok. I prati kako se ponasa kartica, sa voltazama i klokovima...
I postavi ovako ventove u MSI na 70% i posle vrati fan krivulju...
Pogledajte prilog 195681

Okej dobro je pa sam usao da proverim pre nego sto smo poceli. Heaven i Valley prolaze bez ikakvih problema, po 20-ak loopova preko noci ostavim nema nista u view eventu sto se tice drajvera crash-a i sl. Odredjene igre ispada da jednostavno ne podnose klok. Sta znam promenio sam grafu, napajanje, kompletan ram. Menjao sam i PCI-e slot na 970-ici tako da verovatno imam samo bad luck sa silikonom. Spucao sam do kraja +87mV, +139% Power.

Kazi mi da li da trazim klok bez +500 memory clocka ili to ne moze da crasha drajvere ? Nema nikakvih artifakta.. I nisam te skontao sa fanom posto koristim default skin, samo to ako mozes da mi kazes na sta si mislio pa cu se igrati veceras i sutra tako, kada crasha idem po -10mhz a ostavljam voltazu i power limit.

current clock etc.png

Ovo me uzasava kod fanova. Ali eto vidim da mi radi throttle sada i sa 60c i 70% fanova. Tako da ono..prezivecu throttle ajde..nije da to utice na performanse nesto nego bar da imam ideju kako da ostavim fan curve, jer na auto hoce da ubije 72c i nisam hteo da je pustam dalje.
 
Poslednja izmena:
Za ventove sam mislio,
da se ne zajeba... sa fan krivuljom, mozes i preko tog skina koji sam ja postavio, rucno da postavljas procenat obrtaja ventova, postavis rucno na 28% i ventovi se za idle konstrantno vrte na oko 1.000rpm, a kada testiras grafu, postavis na 70% i ventovi se vrte konstantno na oko 2.500rpm. i kada se vratis na desktop, spustis na oko 50% da se ohladi kartica i onda postavis ponovo na 28% za idle.....ja, tako radim sa ventovima....
Nemoj toliko da testiras, dva tri kruga su dovoljna, ali, da gledas u sliku da li ima gpu artefakta.....znaci probaj, sa memorijom na +300( nece da rusi klok) i nadji maximalni klok za Gpu...
Neko moje predvidjanje je, da sa tim Asic kvalitetom, ako postavis maximum voltage i power limit, i ako krene kartica sa 1.243v trebalo bi da imas preko 1.500/7.600 za memoriju( +300).....probaj odmah ovako, za gpu klok oko .1530ghz i memorija 7.600mhz, dva kruga, pa ako prodje klokuj memoriju na 8.000, ako ne prodje smanjuj klok za gpu itd....

EDIT: Imas i ti za rucno podesavanje ventova, samo kliknes na auto i mozes da biras procente koje hoces da postavis..
cccccccccccccccc.png
 
Poslednja izmena:
1.jpg

2.jpg

3.jpg

Ma ni jednog artifakta nema, osim onog ms blinkanja kod zmaja sto je klasika u sva 3 puta. Vidis kako sam podesio klok, to je bilo 1524mhz, oborio ga je na 1512, i voltazu je odmah oborio na 1.218v.

E sada meni je ovo skroz okej ? Sve bajno ? Temp je presla 60c doduse, otisla u 65c sto se nikada u ni jednoj igri nije desilo cak i bez vsynca, throttle nije strasan, po ovome klok je stabilan. Mogu i Valley da obrnem 3 puta nece biti problema izvuci cu 103-105fps-a jer znam radio sam to mozda i vise. E sada startujem h1z1 igru, jeste nije optimizovana kontam, medjutim na stocku nema crasha, sekundarni monitor se blinka, primarni alt taba igru i driver crashed. Ajde kazem jbga desilo se, igram The Division 6 sati, odmorim jedem, vratim se startujem posle 15min driver crashed. Witcher 3 isto mi je uradio driver crashed na TV-u kada je izgubio signal pa vratio.

E sada kontam "siv" ekran ili to blinkanje znaci pregrejavanje VRAMA u teoriji, jel ? To sam kontao na 970-ici jer nije imala backplate, ova ima, temp su nize nije do toga. Cak i bez vram clocka opet postoji slican problem. DDU cleaner je radio i odmah nakon instalacije Windows 10-ke, i nakon updejta na ove poslednje 364.51 (preskocio one sa problemom oko 2 monitora).

Kakav zakljucak da izvucem ? :) Imam stabilan klok na 1512/7600 ali u igrama zna da okine totalno random. (Na stocku se ne desava). Jedino da mi je struja u stanu u out-u sto i jeste postoje neki manji problemi (ugasim svetlo u dnevnoj sobi kad ono volan feedback pocne da rotira u mojoj sobi, ili sekundarni monitor treperi kad opteretim grafu/napajanje pa moram u drugi produzni) medjutim to ne bi crashovalo drajvere sigurno, cak sta vise svaku komponentu vucem iz drugu fazu koliko sam daleko otisao sa teorijama. Nisam pametan. Ali mi se ponavlja situacija sa 970-icom i overklokom.

Ako je ok da karta ovako obara voltazu i core clock, ostavicu tako kako je, nakon svakog crasha skidacu po 10mhz sve dok potpuno nestane makar to bio 1400mhz core clock jer drugog nacina nemam da ustanovim. Samo mi kazi, znam da budem nolifer i igram od 8 pa cak i do 15 sati igru kada je u pitanju moba ili diablo 3, sada trenutno i Division, da li da pustam fanove 50% - 70% i da se oni non stop vrte tu ili da jednostavno fiksiram 15 sati dnevno na 70% karticu ? Jeste bucna ali jbga.
 
Poslednja izmena:
Okey,
nema frke, ako si raspolozen, moze da se izmiksa bios, kakav ti treba...
Ako ide na kloku od 1.512 i voltage od oko 1.218v, onda je tu negde i neka granica za tu kartu..
Ako hoces, mozemo ovako, testiraj jos malo karticu u igrama, i gledaj malo kako se krecu temperature, recimo, ako imas Tomb 2013, taj benchmark je odlican za test, pa se cujemo sutra i da vidimo da smuckamo :rupa: neki bios i onda da probas,...mislm, sve zavisi i od temper., ako tvoja kartica moze da se dobro izbori sa temper., onda mozes da probas i bios sa 1.223V..itd...
 
Ako fan ne moze da ode u out na 70% verujem da karta moze da se izbori u igrama. Testiracu, sada cu Division, imam sve tomb raidere, pusticu par loopova i njega, mogu i metro last light redux ili obican, maltretiracu ovo. Uz svaki crash smanjivacu po -10mhz pa da vidimo.. Samo mi za fan curve nisi rekao u pm :) Mene to najvise nervira, opustim se uz igru i onda cujem buku, pa stane, buka pa stane..ako vec radi throttle da pustim 70% na 70c i da to bude gornji max a oko 50% na 60c, mada ce opet biti ista situacija, lako dodje do 70c na 50% fana :) Cujemo se, hvala sto si mi izasao u susret.

S obzirom da sada znam kako ide fles biosa i da nije toliko komplikovano testiracemo zasto da ne.
 
Ajd da ne zaboravim, da objasnim za ventove.
Dakle,
ovako ja radim, ne koristim fan curve ili tu krivulju za ventove, nego, sa osnovnog skina regulisem ventove,.....vidis meni na default stoji na auto postavku na 28% konstantno,:
vv11.png
E, sad, pre pokretanja igre, otkljucam auto postavke, i rucno postavim na 70% ventove da rade konstantno, i onda u igri pogledam kako se krecu temperature, ako su 65C, onda smanjim rucno postavljene ventove na, recimo, 65% konstantno, i opet imam odlicne temperature itd..
vv22.png
 
Ajd da ne zaboravim, da objasnim za ventove.
Dakle,
ovako ja radim, ne koristim fan curve ili tu krivulju za ventove, nego, sa osnovnog skina regulisem ventove,.....vidis meni na default stoji na auto postavku na 28% konstantno,:
Pogledajte prilog 195693
E, sad, pre pokretanja igre, otkljucam auto postavke, i rucno postavim na 70% ventove da rade konstantno, i onda u igri pogledam kako se krecu temperature, ako su 65C, onda smanjim rucno postavljene ventove na, recimo, 65% konstantno, i opet imam odlicne temperature itd..
Pogledajte prilog 195694

Dobro ti volis da se poigras time ja sam trazio neko dugotrajno resenje bez obaziranje na to. Ja sam imao iste ove postavke od 50% na 70% cim se dostigne nekih 65c verujem na 970-ici ali nije bila toliko bucna. U svakom slucaju pusticu je da se greje do 70c. Mene ta buka asocira na moguci kvar, a ovako meni licno ne smeta jer ionako rade 2 racunara i TV punom parom tokom dana, tako da ili cu pustiti 70% na 70c i da to bude max rpm/temp pa tamo neka se vrti kako oce. Btw taj "throttle" se desi u sred eskplozije ili naglog gpu usage-a oko 59/60c, nekih 15min ga nije bilo na 61c dok sam se samo setkao u mirnim delovima. Tako da je relativna stvar. Cujemo se sutra/prekosutra pa probamo bios. Pozz.
 
Poslednja izmena:
sredi struju u stanu,ili kupi ups sa peglacem struje,ce ti bude posle zao...
 
sredi struju u stanu,ili kupi ups sa peglacem struje,ce ti bude posle zao...

Kad bi zivot bio bajan ko moj komp trenutno :( Ajd ako imas iskustva send mi na pm nesto kasvetno sto bi mi regulisalo napon i sl. Da ne idemo ovde offtopic, a nemam pojma sa strujom ja. To "matori" resava ali me cudi kako nije zgrada otisla pod vatru do sada.

slaba nesto struja u Leskovcu?!

Oduvek bila..Dodje nedelja uvece zna da izbaci glavni trafo za centar grada i slicno zbog kafica i opterecenja verovatno. Srecom povezan sam sa policijom i supom pa vecinom slucajeva izbegavam manje kvarove. Ali generalno postoje problemi. U mom stanu je zastarela ploca, mora to da se resi, nije velika investicija ali uvek bude..od sledece plate pa sledece plate a oko 8k investicija da resim celu tablu. Mada sumnjam da ce i tada da se resi jer je isti slucaj, tipa upalis svetlo u jednoj sobi, cujes kao usb plugin u drugoj, slucaj se desavao i u kuci van grada gde su instalacije nove. Juznije tuznije :)
 
Poslednja izmena:
Dobro ti volis da se poigras time ja sam trazio neko dugotrajno resenje bez obaziranje na to. Ja sam imao iste ove postavke od 50% na 70% cim se dostigne nekih 65c verujem na 970-ici ali nije bila toliko bucna. U svakom slucaju pusticu je da se greje do 70c. Mene ta buka asocira na moguci kvar, a ovako meni licno ne smeta jer ionako rade 2 racunara i TV punom parom tokom dana, tako da ili cu pustiti 70% na 70c i da to bude max rpm/temp pa tamo neka se vrti kako oce. Btw taj "throttle" se desi u sred eskplozije ili naglog gpu usage-a oko 59/60c, nekih 15min ga nije bilo na 61c dok sam se samo setkao u mirnim delovima. Tako da je relativna stvar. Cujemo se sutra/prekosutra pa probamo bios. Pozz.

Po meni, situacija sa ventovima je vrlo jednostavna..
Ajd ovako,
prvo, nije bitan postotak na kojim se okrecu ventovi, nego, recimo, na koliko se RPM obrtaja okrece grafa, na tih 70%. Kod ovih nasih G1, to je oko 2.530rpm. Na tvojoj MSI 970, tih 70% bio je sigurno manji RPM obrtaja nego u ovom slucaju, pa se i manje cula grafa...
Drugo, primer, ja sam imao MSI 980, sa dva velika venta,...ta karta, je na oko 2.000- 2.100rpm i oko 80%. , vec pravila buku, slicnu kao ova G1, na oko 2.500rpm.. 980TI G1 ima tri manja ventilatora, koja moraju da se okrecu nesto brze, od recimo, ta dva velika ventova na MSI 980, da bi ohladili karticu. G1 se na oko 2.000rpm. prakticno ne cuje, dok 980 na tim obrtajima, daje veliku buku....nadam se da razumes sta hocu da kazem, koja je fora sa tim ventovima..
Treca stvar,
ti da bi odrzao temperaturu na oko 60-65C, furas ventove na 70% i 2.500rpm. sto je bucno,....kada nemas trotlovanje, onda mozes zadatu temperaturu pomeriti na 70-72C, i onda ti nece biti potrebno 70% ventova da ohladis kartu na oko 70C, nego ces sa 60-65% ventova i oko 2.200rpm. moci da odrzavas zadatu temperaturu, a na tim obrtajima, G1 karta je tiha,.....i, samo u nekim extremnim situacijama, recimo, 4K preko DSR-a i neka GPU zahtevna igra, mozda ce ti trebati 70% ventova da bi odrzavao temperaturu na oko 70C, a mozes da postavis granicu i malo vise, do 73-74C itd....nadam se da si raumeo poentu price i gde je bio problem kod tvoje kartice i obrtaja ventova.tj. da nije nikakav kvar u pitanju...
 
Poslednja izmena:
Po meni, situacija sa ventovima je vrlo jednostavna..
Ajd ovako,
prvo, nije bitan postotak na kojim se okrecu ventovi, nego, recimo, na koliko se RPM obrtaja okrece grafa, na tih 70%. Kod ovih nasih G1, to je oko 2.530rpm. Na tvojoj MSI 970, tih 70% bio je sigurno manji RPM obrtaja nego u ovom slucaju, pa se i manje cula grafa...
Drugo, primer, ja sam imao MSI 980, sa dva velika venta,...ta karta, je na oko 2.000- 2.100rpm. , vec pravila buku, slicnu kao ova G1, na oko 2.500rpm.. 980TI G1 ima tri manja ventilatora, koja moraju da se okrecu nesto brze, od recimo, ta dva velika ventova na MSI 980, da bi ohladili karticu. G1 se na oko 2.000rpm. prakticno ne cuje, dok 980 na tim obrtajima, daje veliku buku....nadam se da razumes sta hocu da kazem, koja je fora sa tim ventovima..
Treca stvar,
ti da bi odrzao temperaturu na oko 60-65C, furas ventove na 70% i 2.500rpm. sto je bucno,....kada nemas trotlovanje, onda mozes zadatu temperaturu pomeriti na 70-72C, i onda ti nece biti potrebno 70% ventova da ohladis kartu na oko 70C, nego ces sa 60-65% ventova i oko 2.200rpm. moci da odrzavas zadatu temperaturu, a na tim obrtajima, G1 karta je tiha,.....i, samo u nekim extremnim situacijama, recimo, 4K preko DSR-a i neka GPU zahtevna igra, mozda ce ti trebati 70% ventova da bi odrzavao temperaturu na oko 70C, a mozes da postavis granicu i malo vise, do 73-74C itd....nadam se da si raumeo poentu price i gde je bio problem kod tvoje kartice i obrtaja ventova.tj. nije nikakav kvar u pitanju...

Da da skontao sam to, samo nsiam znao za cinjenicu da 980ti/titan tako trotluju. Citao sam sinoc dosta o tome da se vodi kao necujna karta medjutim 70% fanova je nesto gde pocinje lepo da se cuje. Eto trenutno radi kao mikser zbog mojih podesavanja i veceg rpm-a na 70% sto je jasno. Smanjicu, stavicu 70% na 70c, nekih 60% na 60c pa da vidimo, trenutno ignorisem throttle, jer kontam bolje veci overclock sa tim malim trotlovanjem nego manja voltaza a mozda manji klok.

Btw kada radim custom fan curve neko mi je rekao da radim ovako isprekidane linije tj pod 90c uglovima da bih "manje maltretirao" fanove, istina ili da budu zaobljene ?
 
Da,
i moje je misljenje da su bolje isprekidane linije pod 90c, nego zaobljene....jer, kad je linija 'zaobljena', kartica prakticno u svakom trenutku mora da vrsi korekciju obrtaja fanova, kako se menja temperatura, pa je onda logicno da se na taj nacin 'vise maltretira' :smack: nego kad joj zadas krivulju, da imas odredjeno vreme, na odredjenoj temper. konstantan broj obrtaja i da se onda promeni, na drugoj temperaturi i da opet imas konstantan broj obrtaja i tako dalje....recimo, ja sam gledao kako se ponasaju ventovi na automatic postavke, tj. da bios sam regulise broj obrtaja ventova, i recimo, na oko 65C, ventovi rade, cas na 2.170rpm, u sledecoj sekundi na 2.120rpm., pa opet na 2.150 i tako dalje, dakle, stalno prave oscilaciju, za nekih 50rpm., sto je po meni, losa situacija, tako da je sigurno taj nacin regulisanja brzine ventova, sa isprekidanim linijama, najpouzdaniji i najbolji za rad i dugotrajnost ventova....
 
Poslednja izmena:
Da,
i moje je misljenje da su bolje isprekidane linije pod 90c, nego zaobljene....jer, kad je linija 'zaobljena', kartica prakticno u svakom trenutku mora da vrsi korekciju obrtaja fanova, kako se menja temperatura, pa je onda logicno da se na taj nacin 'vise maltretira' :smack: nego kad joj zadas krivulju, da imas odredjeno vreme, na odredjenoj temper. konstantan broj obrtaja i da se onda promeni, na drugoj temperaturi i da opet imas konstantan broj obrtaja i tako dalje....recimo, ja sam gledao kako se ponasaju ventovi na automatic postavke, tj. da bios sam regulise broj obrtaja ventova, i recimo, na oko 65C, ventovi rade, cas na 2.170rpm, u sledecoj sekundi na 2.120rpm., pa opet na 2.150 i tako dalje, dakle, stalno prave oscilaciju, za nekih 50rpm., sto je po meni, losa situacija, tako da je sigurno taj nacin regulisanja brzine ventova, sa isprekidanim linijama, najpouzdaniji i najbolji za rad i dugotrajnost ventova....

Da to sam i ja kontao nego reko da proverim. Eto stavio sam 60% na 60c, mozda je i to prejako jer opet temp ne prelazi nekih 63c, ali dobro ne cujem buku i taj prelazak fanova od 50 na 60%. Igrao sam 4 sata The Division sa 1512/7600 i 1.218 voltazom, par puta alt/tabovao igru namerno da bih onako presekao throttle i onda vratio da vidim da li ce to mozda da crasha drajvere ali nije. Ali znam da cu u toku dana da se razocaram nekim crashem :) Tih 400mhz na memoriji cu dodati nekada, ne donose vise od fps/dva performanse bar koliko sam uspeo da istestiram, tako da sve dok core radi na ~1500mhz ja sam happy.
 
Poslednja izmena:
E, super za ventove i temperature,
znaci da imas jos mogucnosti da povecas RPM i ohladis karticu i na vecoj voltazi.
Ajd istestiraj:smash: karticu jos malo, ali, izgleda da je taj overklok sa tom voltazom, otrprilike, taj neki stabilan klok.Ako si jos zainteresovan za custom bios, razmisljao sam sta je najbolj resenje, i moj predlog je:
napravicemo jedan bios na 1.212V, i mozes da probas kako sljaka, i napravicemo drugi bios sa 1,224V i mozes i njega da probas, da vidis za svaki bios, koliki su stabilni klokovi i kakve su temperature i slicno, i na osnovu toga, izaberes bios koji ti vise odgovara( jedan za leto, drugi za zimu :beat:, moze i vise voltaze :d)....da li bi ti to odgovaralo ?
 
Poslednja izmena:
E, super za ventove i temperature,
znaci da imas jos mogucnosti da povecas RPM i ohladis karticu i na vecoj voltazi.
Ajd istestiraj:smash: karticu jos malo, ali, izgleda da je taj overklok sa tom voltazom, otrprilike, taj neki stabilan klok.Ako si jos zainteresovan za custom bios, razmisljao sam sta je najbolj resenje, i moj predlog je:
napravicemo jedan bios na 1.212V, i mozes da probas kako sljaka, i napravicemo drugi bios sa 1,224V i mozes i njega da probas, da vidis za svaki bios, koliki su stabilni klokovi i kakve su temperature i slicno, i na osnovu toga, izaberes bios koji ti vise odgovara( jedan za leto, drugi za zimu :beat:, moze i vise voltaze :d)....da li bi ti to odgovaralo ?

Pazi ove zime sam se spremio :) Ugradjena 12-ica klima u sobi od 15m2, sve se zatvara. 18c konstantno u sobi bice tokom leta 24/7 pogotovo jer tu ide i druga masina :) Tako da kontam veca voltaza nece biti problem. Da istestiram jos malo The Division pa onda posle rucka da sednem i opletem jedno 2-3 sata Witcher i vidim da li ima tamo crasha jer je ta igra uglavnom guralo power limit na mojoj 970-ici do daske samo tako, radio throttle i onda crashao. Samo opet..i ranije se desavalo da 5 dana bude ok i onda popijem taj crash sa sekundarnim monitorom bez signala na par sekundi grr :d

12325910_10153985256029491_1027818201_o.jpg

12874567_10153985256174491_1072494603_o.jpg

Zanemariti lom (dok zena ne popne svoje kuciste u utorak gore desno pa bude cakum pakum), ali iz ove jazbine ne planiram da izlazim preterano ovog leta.. Dosta je bilo ventilatora i umiranja :) Samo da struja izdrzi haha.
 
Ko da nisi ozenjen, :D
sad si jos i zivotnu drugaricu preobratio, vidim ja postace 'stratsvena' gamerka....:type:
A to sa sekundarni monitor, stvarno ne znam sta je u pitanju, neka sistemsko-hardwerska greska,:S:, ko ce to odgonetnuti, mozda si i zapatio i nekog gremlina...:sceptic:
Okey, spremam ja biose, mozda ti prodje i neki sa 1.243V, kod tebe u sobi, ce bidne uvek zima...:cuss:
 
Ko da nisi ozenjen, :D
sad si jos i zivotnu drugaricu preobratio, vidim ja postace 'stratsvena' gamerka....:type:
A to sa sekundarni monitor, stvarno ne znam sta je u pitanju, neka sistemsko-hardwerska greska,:S:, ko ce to odgonetnuti, mozda si i zapatio i nekog gremlina...:sceptic:
Okey, spremam ja biose, mozda ti prodje i neki sa 1.243V, kod tebe u sobi, ce bidne uvek zima...:cuss:

Naigrala se ona 2k sati u doti :) Sada dete 3 godine malo vamo tamo pa nije mogla, posto je core2duo/hd5670 kod deteta i igra tomb raider i ostale stvari (za poneverovati kako igra) moze da se dise :) Spremi ako ti nije tesko, budemo probali odmah njega, kontam preventivno sa manjim klokom i gasenjem bencha cim dostigne neke lude temperature.
 
Okey,
ce spremimo tri biosa, sa 1.212v i 1.224 i 1.243V ( ovaj bios za ove dve voltaze vec postoji na overclock.net), pa onda probas svaki i izaberes koji ti najvise odgovara...
Kazi mi, za kontrolu ventova, i dalje ces da postavljas fan krivulju u MSI AF, da bi postavio u biosu fan postavke da budu iste kao i u tvome default biosu ?
Ja sam, recimo, napravio postavke u biosu tako, da mi se u Idle, ventovi okrecu automatski na oko 1.000rpm.( ide leto), a kada treba da cepam neku igru, samo pokrenem MSI AF i postavim rucno da bude konstantno oko 60 -70% ( u zavisnosti od temperatura grafike, a moze i fan krivulja da se koristi) i meni tako sljakaju ventovi.......znaci, samo mi reci da li zelis da imas kao i ja 1.000rpm u idle( znaci cim upalis kompjuter), pa da onda kasnije preko MSI regulises broj obrtaja ventova ili ces da ostavis kao sto i sada koristis ?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno