Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

Jedino zbog grejanja. Ako se seq.writeom jos przi do maxa, bice belaja. Licno van toga ne znam da ima razlike.

Probajte da pisete max brzinom 2TB na 256GB NVMe,pa javite pri kraju temps i brzine. Neki ne mogu da zadrze sekv ni 12.5% vremena tog pisanja.
 
Zato sam vec spomenuo da se Samsung vise greje zbog vecih brzina koje nam nista ne znaci. Zato A1000 nema te brzine i greje se do 38C kod mene dok se igraju igre, na njega ne kopiram nista veliko jer nisam imao potrebe.
 
Po cemu su manje dugotrajni, daj objasni, bas me interesuje?
Verujem da je do pci-e vs sata, nisam se interesovao dalje od toga da imaju dosta manju tbw garanciju.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
U stvari, controll chip se greje najviše.
Evo sada sam testirao sa 22GB fajlom pisanje na 960 evo.
SamTemp1JPG.JPG
U prvo vreme dok je bio na x370 ploči i bez hladnjaka, grejao se do 65c a na 60c je već počinjao da trokira, stavio sam mu neki hladnjak koji sam napravio od chipset kulera a sada na ovoj ploči ima ugrađen kuler. Inače ovo je bio najvrući SSD, 960 pro i 970 evo sa ne greju toliko.
 
Bo'me, moj 970 Pro se lepo greje, išao je i do skoro 70 stepeni Celzijusa. NIGDE ne nađem hladnjak za NVMe SSD-e, osim na netu za ~35 dolara, a to mi je mnogo... Ne znam šta da radim...

samsung.ssd.970.pro.png
 
Znaci onaj gigabyte sto sam narucio sa hladnjakom i nije toliko losa kupovina, s obzirom da ima slican nvme za 10e manje ali bez hladnjaka

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
@Lukija

E, baš ti hvala! Očigledno nisam bio dovoljno informisan. 10x
 
Upravo, ne kosta Samsung vise tek tako.
Evo primera:
Kingston SATA A400 480GB: 160TBW (50e)
Kingston NVMe A1000 480GB — 300TBW (64e).
Po kojoj to logici NVMe krace traje?
I testovi su pokazali da svi SDD-ovi iz novijeg doba lagano nadzive deklarisan TBW i po 5-10 puta, tako da su TBW podaci prakticno beskorisni.

Cak i da su korisni, ako neko koristi SSD za sistem i igre/programe, treba mnogo godina da prodje dok ne stigne do deklarisanog TBW-a i tada taj SSD ionako postaje skoro pa bezvredan.
 
I testovi su pokazali da svi SDD-ovi iz novijeg doba lagano nadzive deklarisan TBW i po 5-10 puta, tako da su TBW podaci prakticno beskorisni.

Cak i da su korisni, ako neko koristi SSD za sistem i igre/programe, treba mnogo godina da prodje dok ne stigne do deklarisanog TBW-a i tada taj SSD ionako postaje skoro pa bezvredan.
I nisu baš. Kod mene su crkli 960 evo, 860 evo, samo što su prebacili TBW. Da se razumemo ja pišem oko 1tb dnevno po njima. Živeli su svega par meseci. Od tada samo sm863a koristim, drugo ne dolazi u obzir. Za light upotrebu će svakako trajati jako dugo.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Naravno da za tebe samo Enterprise, i moooožda bi pro izdržao vise. Evo je bio osuđen na propast u startu.
 
Baš tako. Enterprise će barem gurati par godina do TBW ovim tempom. Dotle će valjda i optane postati pristupačniji...

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
I nisu baš. Kod mene su crkli 960 evo, 860 evo, samo što su prebacili TBW. Da se razumemo ja pišem oko 1tb dnevno po njima. Živeli su svega par meseci. Od tada samo sm863a koristim, drugo ne dolazi u obzir. Za light upotrebu će svakako trajati jako dugo.
Koliko bad sektora i reallocated sekotra je imao kada je crkao? Kako ga je OS prezponao?

@CM, da, kontroler se sigurno vise greje, jer mora vise da radi od SATA kontrolera, a mora i biti manj, jer je manje pakovanje.
 
Da, tako je i još nema masu aluminijumskog kućišta da hladi ali ćak i mali hladnjak odmah popravi situaciju i još je ovaj 960 evo baš bio topao.
 
Koliko bad sektora i reallocated sekotra je imao kada je crkao? Kako ga je OS prezponao?

@CM, da, kontroler se sigurno vise greje, jer mora vise da radi od SATA kontrolera, a mora i biti manj, jer je manje pakovanje.
Crkli su skroz. Ni BIOS ih nije prepoznavao. Neposredno nakon što su prešli TBW, počeli su problemi, BSOD, uništeni podatci.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Nevezano za ovo o cemu pricamo inace: treba imati na umu da SATA SSD moze da napakuje mnogo veci kapacitet nego NVMe u istoj velicini.
U smislu da recimo NVMe i da ima punih 4TB (mislim da postoje i od 4TB, i da je to najveci trenutno NVMe), zahteva vise prostora od 2.5" :) Jer mu treba ceo slot i mesto oko njega za hladjenje.

2.5" trenutno postoje i zvanicno u 30TB varijanti (a offmarket postoje i veci).

Dense servers ne mogu ni da stave 2 NVMe-a, ali mogu koliko hoce SATA i dobice i bolje performanse i veci kapacitet. Obicni serveri... pa zavisi za sta.

Za video obradu vazi isto, i ponovicu opet - vezati vise jeftinih SATA SSDova u RAID0 umesto jednog manjeg NVMe. Sigurno nece video obrada ici na 256GB :) Naravno, ako ima mesta, nije MacBook ili neki slican excuse.
 
Poslednja izmena:
Crkli su skroz. Ni BIOS ih nije prepoznavao. Neposredno nakon što su prešli TBW, počeli su problemi, BSOD, uništeni podatci.
TO onda nije crkao NAND, nego kontroler, sto je najcesci razlog crkavanja SSD-ova i dalje.
Da je samo crkavao NAND, tj. nije imao NAND vise lifespan, video bi se disk u BIOSu.
 
TO onda nije crkao NAND, nego kontroler, sto je najcesci razlog crkavanja SSD-ova i dalje.
Da je samo crkavao NAND, tj. nije imao NAND vise lifespan, video bi se disk u BIOSu.
Nije im bilo spasa svakako. Dobio sam 960 evo i novi 860 evo nakon reklamacije.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Meni je crklo 3 od 4 Intel SLC X25-E serverskih diskova na isti nacin.

Mozda prave Pro/Enterprise verzije malo preciznije, ali nije to indikator. I kolicina pisanja ne sme da igra ulogu (ako je u okviru specs, a u tvom slucaju nije ni za X25-E :D).
 
Meni je crklo 3 od 4 Intel SLC X25-E serverskih diskova na isti nacin.

Mozda prave Pro/Enterprise verzije malo preciznije, ali nije to indikator. I kolicina pisanja ne sme da igra ulogu (ako je u okviru specs, a u tvom slucaju nije ni za X25-E :D).
Sm863a specifikacija 3.6 DWPD x 960gb. Ciljao sam da izgura bar do garantnog roka. Za sada se odlično drže, već skoro 2 godine bez ikakvih problema, svaki dan 1-1.5 tb. Chronos se inače od normalnih ssd ova najbolje pokazao kod mene. Jedini je premašio 2x TBW. Njega idalje vidi bios I OS, ali je neupotrebljiv.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Definitivno moram da mu nakačim cooler. Temperatura kontrolera pri punom opterećenju 101 stepen Celzijusa.

samsung.ssd.970.pro.512mb-temperature.(bez.kulera).jpg
 
quick recap

f16t870p14810n2_IbJeZWFd.png
 
Da vas pitam sta konkretno znaci sve to, pitam se da li bi neko sem queue-a umeo da objasni ista precizno :)
 
Koliko pomažu oni hladnjaci što dolaze na pločama za m2? Ima li neko iskustva?
 
m2 disk MORA da bude što bolje hlađen. "golog" ga (da prostite) ne stavljajte ni pod razno.
 
Nazad
Vrh Dno