Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

naravno, znao sam ja kakve su brzine, nije to pci-e disk :)
Meni sasvim dovoljan za moje potrebe.

Jedino me temperatura malo zabrinula, ali sad sam citao da je tako kod svih M.2 diskova.
Sata modeli idu do 70, a pci-e i daleko vise :)
 
Ne idu baš toliko temperature na svim m.2 diskovima ...
Samsung 950 pro od 256gb koji imam ide do 66C pri opetrećenju bez hladjenja
Crucial mx300 525gb do 54C bez hladjenja
 
Ti ne citas vlajo sta covek pise, ima on mx300 m.2 i njemu je preko 65C temeratura...
 
Mali OT: Jbt, koliko su poskupeli SSDovi vani :(
 
Ti ne citas vlajo sta covek pise, ima on mx300 m.2 i njemu je preko 65C temeratura...
Baš čitam, zato i pišem - tebalo bi da vidi zašto se greje toliko, da li je nečim zaklonjen zbog protoka vazduha ili eventualno neki ventilator.
 
Drustvo da li je neko imao problema sa ugradnjom ovog ssd-a.
Ja sam na rog g501jw stavio hyperx predator 240GB M.2 SSD medjutim niti ga vidim u biosu niti ga vidim u windowsu u device-ima. Da li je neko imamo ovakva iskustva i kako je resio problem?

Hvala unapred
 
Da li neko zna gde mogu da nadjem HYPER M.2 X4 MINI CARD ili slicnu u Beogradu, trazio sam svuda, ali ili ne znam da nadjem ili slaba ponuda (naravno, moze da se naruci, 7+ dana minimum)?
 
Imaš na KP u oglasima, imaš i samo M.2 m-key to PCIe x4, a imaš i combo M-key i B-key M.2 adaptere.

Za to uošte ne moraš da juriš brandirane, ja poručio sa AE za nekoliko $, super radi, služi mi u servisu za testiranje i vađenje podataka sa laptopova.
 
Windows 10 x64
SanDisk X400 SSD M.2 2280 256GB

Da li je normalno da nakon 4 sata rada računara (potpuno nov, još nijednom nije resetovan) ima 8845GB Total Host Write?
Ajde ovi reseti i working hours zbog preinstaliranog OS-a, ali skoro 9TB write mi zvuči nenormalno.
 

Prilozi

  • HP470G4 SSD CrystalDiskInfo 2017-05-31.PNG
    HP470G4 SSD CrystalDiskInfo 2017-05-31.PNG
    63.9 KB · Pregleda: 104
  • HP470G4 SSD CrystalDiskMark 2017-05-31.PNG
    HP470G4 SSD CrystalDiskMark 2017-05-31.PNG
    38.4 KB · Pregleda: 85
  • HP470G4 Task Manager Up Time.PNG
    HP470G4 Task Manager Up Time.PNG
    36.2 KB · Pregleda: 91
Ne da je previše, nego nenormalno! :trust:
Hajde do 50GB cela instalacija sve sa programima, ali ovo... Miriše na fabričko pre-testiranje, bez reseta SMART-a??
Treba potražiti po netu za taj model.
 
Poslednja izmena od urednika:
Windows 10 x64
SanDisk X400 SSD M.2 2280 256GB

Da li je normalno da nakon 4 sata rada računara (potpuno nov, još nijednom nije resetovan) ima 8845GB Total Host Write?
Ajde ovi reseti i working hours zbog preinstaliranog OS-a, ali skoro 9TB write mi zvuči nenormalno.

Jesi li siguran da je ssd potpuno nov?
Gde si ga kupio, da li si siguran da on nije bio vracen u radnju pa prodat tebi ...?
Hmmm... mada stvarno pise da je radio samo 4,5h ...
 
Poslednja izmena od urednika:
Pazi ukupan rad mu je 9h (može biti i 9:59h...) a kod njega je 4,5h, dakle pre njega je radio 4,5-5h i računajući max. brzinu upisa tokom tih 4,5-5h to je 8100-9000GB i sa tim zbir se prilično slaže!
Dakle neko ga je tokom tog vremena testirao konstantnim max. upisom!! :shock:
 
U pitanju je HP ProBook, potpuno nov, zapravo, čekao sam neko vreme da stigne i uzeo sam ga kod proverenog prodavca, dan nakon uvoza. Fiskalni račun i ostalo se podrazumeva. Kutija fabrički zatvorena ili je bar tako izgledala.
Moguće da je radjeno neko testiranje.
 
To jedino da je Sandisk radio testiranje.... ovo je previse.
 
Da li je normalno da proizvođač radi tako neko testiranje i da to ostane vidljivo?
Računar je došao sa preinstaliranim W10 i prilikom prvog uključivanja računara sam završio instalaciju. Instalirao WPS office i nekoliko sitnih programa koje koristim i uglavnom posao obavljam iz browsera. Verovatno je najveći upis na HDD napravio internet radio koji sam slušao ta 4 sata dok sam radio. Nema šanse da sam napravio upis veći od nekoliko GB, vidim i po prostoru na SSD.

Prema CrystalDiskInfo ispadne da ima 19 Power On i za dodatna 2 sata rada, kao da je upisao još 903GB! Kao da non stop radi na max protoku.
Nekoliko minuta sam pratio Tak Manager i vidim da je zauzeće SSD-a konstanto od 2-9%, a kada pogledam pocese koji prave taj protok: Service host local System (5) i (18) , System i appmodel(2). I pomalo browser.
Nemam sada ovde drugi račuanr sa SSD, ali koliko znam, ako je računar IDLE, i SSD mi je uglavnom IDLE ili 1%.

Evo sad vidim da mi nešto pravi protok preko WiFi. Kada isključim WiFi, SSD pada na 0-4%, uglavnom 1-2%. protok pravi svchost.exe (netsvcs). Konstanih 430kb/s, što svakako nije dovoljno za 903GB za 2 sata.

Ubijem i taj proces, sada mi je WIFi Idle, ali SSD zakucan na 88-90%, svchost.exe (netsvcs) i system. I povremeno msmpeng.exe (MS Antimalware?)
 
Da normalno je, ali proizvođač obriše test iz SMART-a, a ovo nije slučaj. Mislim i da ga ne testiraju na tu količinu upisa, previše je.
To je read zakucan a ne write, verovatno..
 
To sto vidis u TM-u je verovatno samo citanje, nece W10 na SSDu toliko upisivati (to bi bio last access time update ili Prefetcher, oba ne rade na SSDovima po defaultu)

Nece toliko upisa raditi proizvodjac! Oni urade neke testove na nekoliko NANDova od milion (da provere da li radi waffer uopste, i koliko je u proseku izdrzljiv), i to je to. Ostale poprave kada se prijavi RMA, ne pokusavaju nikako da svaki od njih ispituju sa toliko upisa - pa to ubije 10% mogucnosti NANDa za koju garantuju.

Mada, gledam svoj SanDisk SSD, ima mnogo vise upisa nego sto imam na Crucial i Intel SSDovima nesto. Ali ni blizu kao kod tebe, vec 4TB, nakon godinu i po rada.
 
Od moje poslednje poruke, 24 minuta, imam 189GB upisa. Task Manager je uglavnom miran, osim što sam uradio Uninstall OFfice 365 i One Drive, jer ih ne koristim.
Ovim tempom, za nekoliko dana ću imati upis 80TB, što je i navedeno u onoj tabeli kao Endurance za ovaj model.

Update: da, što kažete, čitanje je povremno za svchost bilo preko 90MB/s.
Update 2: dok sam pisao gornju poruku, upisao je 2GB
 
Poslednja izmena:
POkreni Process Monitor ili File Monitor (sysinternals.com, MS program sada).
Podesi da samo File System Activity prati i ako mozes dodaj da samo upise prati (malo je komplikovanije, mora prvo Enabled Advanced Output, pa onda pod Filters da se doda Operation Contains WRITE then INCLUDE kao na slici).
Samo prvo sa slike je bitno, ovo ostalo je nesto za moje provere na test VMovima.

A da... moguce da ti se W10 auto-update-uje pa pravi puno upisa.
 

Prilozi

  • Clipboard01.jpg
    Clipboard01.jpg
    43.2 KB · Pregleda: 69
Filter sam stavio, ali kako da podesim da prati samo File Sysytem Activity?

BTW sad sam se logovao na moj računar na poslu, Samsung 830, 17958 radnih sati, 7935GB upisa.
A ovaj je za 3 minuta upisao 60, a za narednih 6 minuta još 193GB. Sada sam 10415GB upisa, za 12 sati rada.

Update: Našao taster za File System Activity.
 
Poslednja izmena:
Sta radite vi sa tim SSDovima, ja imam manje upisa na kucno-poslovnom racunaru gde se vrte VMs stalno za file system related testove :D

Evo gde je biranje da se prati FS, imas 1 ikonicu levo i dve desno od toga koje treba da se iskljuce (process/registry/network)
 

Prilozi

  • Clipboard01.jpg
    Clipboard01.jpg
    46.8 KB · Pregleda: 79
Taj Samsung je u klasičnoj office mašini. Sad kad pogledam, to ispadne preko 400MB na sat, što mi zvuči nenormalno. Ali ni blizu nenormalno kao 100GB u minuti kao ovaj Sandisk :d

Daj mi neku ideju, šta bi trebalo da tražim na ovom spisku?
Dosta foldera na C sa $ ispred naziva fodlera. Onda nekoliko desetna linija direktno na C. Kada pokrenem Chrome, pojavi se dosta linija sa njim.
Najviše imam $mft, $BitMap i $LogFile.

Pored ovolikog Write, očekivao bih da mi se smanjuje prostor na disku ili bar da varira, ali to se ne dešava.
 

Prilozi

  • HP470G4 Process Monitor 2017-06-01_22-14.PNG
    HP470G4 Process Monitor 2017-06-01_22-14.PNG
    253.3 KB · Pregleda: 65
Sto ne podignes nov sistem?
 
$ fajlovi su posebni NTFS fajlovi, tipa MFT, USN Journal i sl.
A ti bas imas upise u njima, nije sala.

Trebalo bi da se vide i imena fajlova pravih, a ne samo upisi u njih, previse ih je (moze da se desi, ne znaci nista osim mozda da PM nije stigao da prikupi pravo ime fajla)

Ostavi Process Monitor nekoliko minuta da radi (slobodno obrisi sa Cltr+X ako hoces da ne cuva previse podataka koji put), pa vidi da li posle toga i dalje daje ista imena.
Sistem stvarno upisuje puno, da li zbog WU ili neceg drugog ne mogu znati po ovome gore. Trebao bi PM poceti da pokazuje prava imena fajlova, ETW nije bas dobar za takve stvari, a MS vise ne daje File Monitor za download :( (FM koristi FS filter, ne ETW trace)
 
Malopre sam pustio neki "Reset this PC".
Ako to ne upali, video sam da W10 ima neka aplikacija koju pokreneš i on sam skine odgovarajući ISO i instalira klot Windows bez ovih HP dodataka.
 
Da, ali neces imati neke driveri za laptop skoro sigurno.

Ja mislim da ti je WU pobrljavio nesto (vidjao sam slicne stvari i na W10 PCu i na WP10 telefonima ;))

File System Filter (FS Filter, FSF) = driver koji se postavi izmedju file systema i ostatka sistema i prati sva desavanja na file systemu.
ETW = Event Tracing for Windows. Prilicno brz nacin da se mnogo toga prati, ukljucujuci i stack trace desavanja, ali ume da brljavi i da beskorisne podatke. Za vecinu stvari je dobar/bolji od FSFa (zbog brzine)
 
Poslednja izmena:
Da, slažem se to za drajvere. Koliko god me nerviraju ovi HP dodaci, gospodski, dignes OS, svi drajveri na svom mestu.

Prvo što sam pokušao da uradim je da isključim Windows Update, ali to baš nije išlo. Ako se on zaglupeo, možda dodje sebi posle refresh. I dalje mi nije jasno, da SSD stvarno ima toliki protok, to bi se osetilo u radu računara ili bi se pojavilo na disku kao neki fajl ili zauzeće prostora. Problem sam primetio, jer sam hteo da vidim koji model SSD-a je unutra.
 
Kakve veze imaju HP dodaci sa drajverima?

Na svakoj masini(3-4 laptopa, dosta desktopa) na kojoj sam dizao 10ku, uvek su svi drajveri bili tu.

Desi se da zafali na laptopu drajver npr. za pozadinsko osvetljenje tastature ili za FN precice, ali ono osnovno nikad.
Za desktop uvek sve ima.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno