Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

Pa da imam u laptopu ne bih pitao..... @zekovic

Eventualno da skinem od necega drugog sa maticne , ali mi se to ne radi , totalna glupost da ne daju sraf , a ovako lepo ga spakuju....

Odvrni od WIFI kartice i ako je dobar onda samo nabavi identican po njemu a ovaj vrati na WIFI , nabavi 10-ak nek imas jeftini su.
 
Gde tacno da ih trazim?

Kad sam.isao u prodavnicu srafova u kraju kazu nemaju toliko male , a trazio sam im za obican HDD od 3.5" , po radnjama poput ww ili G znam da nema....
 
Kod mene 960 nikada nije presao 39c, a 860 je dosao do 51c, ali je to zbog polozaja, jer su ga smestili izmedju gpua i cpua, ima li potrebe za hladnjakom?
Standardno rade na ispod 35c.
850 pro sata mi je dosao do 49c max.



f32023c6b534f448116e274d358360b2.jpg
2ebb60846f1d2812cae64f1e52c94edc.jpg


Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Nema potrebe za hladnjakom, uostalom u tom položaju može da postane grejač. Moraš da guraš 10ak GB odjednom da se zagreju.
 
"Oh oh, something's wrong
Not Found - Error 404

It looks like something is broken in our system."
 
Prvi jeste, drugi nije - to je drugi model (koristi stariji/sporiji kontroler uz mlc nand, ali je poprilicno skup, tako da nije bas neki izbor)
 
Evo da i ja iznesem svoje iskustvo od ovih dana.
Pošto sam kupio prošle nedelje procesor, ploču, a čitajući ovaj i ostale forume nisam bio siguran da li je M.2 stvarno brži od običnog SSD (to jest da li ću osetiti u praksi a ne u testovima) jer neko kaže jeste, a neko da nije.
Tako da sam kupio nešto između jako brzog i običnog SSD koji ima veći kapacitet za iste pare.
Ovaj sam kupio - SSD M.2 128GB Patriot Scorch NVMe 1700/415MB/s
Ovaj je bio 5000 dinara, a imao sam neki od 240 GB sa brzinom od 3000 koji je koštao oko 7000 pa sam se odlučio za jeftiniji od 128GB, iako sam imao običan SSD od 240GB za 5000 dinara.
Dakle ostavio sam u kućištu stari SSD koji ima brzinu čitanja oko 450 i podigao windows 10 sa njega i sa ovog i SSD je toliko spor da sam pomislio da se podihao treći windows sa hard diska pošto i njega imam.

Temperatura je ovog M.2 je 39°, ali imam hladnjak na njemu, to jest dolazi uz ploču.
Tako da što se mog eksperimenta tiče dosta je brži od SSD, ali ne znam dokle je granica koju ploča može da propusti, možda ne bi onaj skuplji mnogo brže radio, to za sada ne mogu da znam.
 
Poslednja izmena:
I pogresio si.
Bolje bi bilo da si uzeo neki dobar ssd od 240-250GB ili da si sacekao da im jos padne cena pa neki dobar od 500GB...
 
Pa tako uvek mogu čekati, sada su i cene procesora naduvane, a kapacitet mi nije bitan jer pravim često backup pa kada bi napunio SSD od 240GB to bi bio backuo od nekih 50-70GB što i nema smisla.
Imao sam (imam ga i sad ali ga ne koristim od pre par dana) SSD od 60GB i uvek mi je bilo prazno više od pola, velike stvari držim na hardu.
Najbolje je kao moj prijatelj Baka, on nikada nije ni kupio komp, ali ako ga bude kupio za jedno 30 godina biće to velika ušteda sa najvećim performansama :)
 
Poslednja izmena:
Jer da, load Windowsa je najbolji reper brzine, pogotovu
Trenutno imam sledece laptopove kod sebe (i7-CPU/SSD): 740QM/2TB_SATA2 (zbog ploce), 4910MQ/512GB SATA3, 7700HQ/512GB NVMe.

Ko se najsporije dize? I7-740QM. Zasto? jer ima 8TB HDDove povezane na sebe :) Kada se oni iskljuce, podize se jedva 3-4s sporije, ali on i ima 1.5TB vise aplikacija i VMova na sebi, i 4x veci SSD (da, veci prostor ZNACI veci load time Windows)

Sve sto nije CPU intensive, ne vidim razliku. Pomislili bi (i ja sam..) da bi VM Suspend/Restore radio brze - nope. On cita na nacin, koji ne koristi direktne sekvencijalne brzine.


128GB... imam 248GB samo za Windows, Program Files, ProgramData i Users foldere :D
Izmerite stopericom precizno vama bitne taskove i vidite da li ista od njih brze radi zbog NVMe-a. Naravno uporedite sa nekim dobrim SATA3 SSDom, ne Intel X25-M ili tako nesto, koji je ipak spor danas.
 
primetnih poboljsanja u brzini definitivno nema kroz normalan rad. jedino zbog cega sam presao na m.2 su 4 kabla manje i sto 970 evo sada kosta koliko je do skoro bio 850 evo.
 
Posto je SSD jedan jedini u racunaru, ako nije mATX/ITX ili piglu Air, nema razloga da se brine za kablove. Kako 4, kada mu treba 2 kabla?

U laptopu je mnogo lakse - ne treba kabl :D
 
ma govorio sam o svojoj masini :)
izbacio sam 2 sata ssd-a i umesto njih bocnuo jedan 970 evo :)
cak ga brze i lakse skinem ako zatreba, samo odvijem srafic sa ledja ploce i gotovo.
eto, to je moj jedini benefit.
 
Evo da se i ja pohvalim da sam pazario 970evo doduše 250gb varijantu i u odnosu na toshibu mi deluje dosta brže, plan je da u skorije vreme skroz izbacim hdd-ove i da uzmem 2tb čim još malo padne i da zaboravim na kablove skroz :) i onda da uzmem neku ploču sa 3 m.2 pa da imam jedan i za backup, pošto sam i dalje nešto skeptičan po pitanju kvaliteta nvme diskova pogotovo što mi je jedna toshiba već crkla (nisam je imao ni 2 meseca) pa se zato bojim da neke bitne stvari držim na njima :)
 
Da li je neko uzimao Intelov nVME? Citao sam nesto oko access time-a kod Intela, Crucial i Samsunga, pominje se kako je Intel na vrhu i softverski, kao i firmwareski napredniji u odnosu na Samsung. Dosta je skuplji od svih, pa ne znam da li je opravdano. Oduvek sam imao samo Intel SSD-ove, nikad nikakav problem, pa razmisljam... Uzeo bih uskoro 256Gb, razmisljam izmedju Samsung, Intel, a mozda Plextor o kome ne znam nista sa PCIe adapterom, iako imam M.2 nVME.
 
Cuvajte se vishe od 1 m.2 na ploci...ja sam proplakao.....Kod AMD vam pogasi pci-e slotove, kod INTELA sata konektore....dobro citajte pre kupovine.
 
Cuvajte se vishe od 1 m.2 na ploci...ja sam proplakao.....Kod AMD vam pogasi pci-e slotove, kod INTELA sata konektore....dobro citajte pre kupovine.

Na ploci imam 2xm2, jedan je pcie, drugi sata/pcie, pise kod drugog koji je pcie, da kada se stavi m2 drive, onda ne moze da se koristi konkretno jedan slot, probano. Bilo bi malo glupo da pogasi sve slotove, to je nenormalno, i ova druga kombinacija sa sata portovima. Odakle ove informacije?
 
Meni ne rade pola slotova, a imam ih 6. Mogu ili još dva harda da stavim ili hard i dvd, a sva tri neće da radi zajedno

Mislim da nisam napomenuo da imam iste programe i podešavanja windowsa i na SDD i na M.2 kada sam testirao brzinu, tako da me niko ne može ubediti da nije brže kada jeste brže i to ne samo podizanje sistema nego uopšte upotreba, probao sam na ssd da instaliram nešto, da kopiram, otvaram programe...
Poslato sa Huawei Mate 9 uz pomoć Tapatoka
 
Poslednja izmena:
Veruj ti sebi :) Ja verujem svojem satu.
Ako nisi poredio neki los SSD sa nvme, nema razlike za comsumer use, osim u ceni.
 
Pa lošija mu je brzina čitanja 4 puta svakako, u tome i jeste razlika, nisam rekao da imaju istu brzinu, a da je nvme brži u radi

Poslato sa Huawei Mate 9 uz pomoć Tapatoka
 
4x brzina čitanja čega mu je brža?
Nečega što realno ne možeš iskoristiti izuzev za neke specifične poslove.
Da ne bude zabune ja podrzavam zarad manje kablova i zarad uporednog koračanja sa najnovijom tehnologijom nabavku m.2 nvme ssd-a svima kojima za nešto drugo nije potreban.
Oni kojima je potreban su ga već nabavili ... ;)
 
Nazad
Vrh Dno