Šta je novo?

car:go - novi servis u Srbiji nalik uberu

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Кад се већ помиње инострани пример да поновим овдашњи. Овде изгледа важе неки други закони. Такси удружења се отварају само тако, пре једно годину дана се појавило ново са новим пежоима 301, пре неку недељу се се два удружења спојила у ново а видим да нека нестају. У некима се користе своји аутомобили и ту прилично личи на београдски пример. У онима где неки газда (или више њих) има своја возила се запошљавају људи који хоће да возе за проценат.

Мој зет је пре пар година почео да ради за једно, неко време није био пријављен него се шверцовао од комуналаца и инспекција, у међувремену је ишао на онај лекарски преглед за неку Б профи категорију и полагао познавање града и прописа. Тако некако, град повремено организује полагање те врсте, питања су везана за улице, правце којима би неко возио од тачке а до тачке б али и неке прописе везане за такси услуге и саобраћајне прописе. Онда је добио такси дозволу на основу које може да вози такси у Нишу, газда га је пријавио и сада је регуларан таксиста у Нишу. Каже да стално долазе нови и одлазе они који не могу да издрже, долазе неки који имају други посао али морају да допунски раде, долазе и пензионери који имају мале пензије, чак сам виђао и неке за које знам да раде у државној фирми како таксирају. Ваљда су се презадужили па се допуњују на рачун сна и одмора.

Зет ме сваки пут када ме види зове да дођем код њих да возим и зарадим добре паре, зна да сам без посла па сада, после ове приче о ЦГ и бајкама о такси послу, почињем да размишљам о томе. Јесте посао 12 сати али каже да може да се заради дупла просечна овдашња плата.
Dupla prosečna plata?
Ne znam koliko je to u Nišu
Ali znaš kako treba da gledaš na tu zaradu, po broju radnih sati.

Ako on radi duplo više sati on ne zarađuje duplo nego duplo više radi, a ne bih se iznenadio kada sracuna da zapravo po satu zarađuje manje jer taxista nema uvek isti obim posla.


На почетку приче нисам баш имао појма шта ради ЦГ, мислио сам да је то неки добровољан полупосао, нешто што се понекад одради и заради. Мислио сам да возачи раде неки други посао или не раде никакав посао и понекад добију понуду да некога превезу, па ако може, може. Сад сам видео да је то обавезујући посао са обавезним радним временом проведеним у возилу. Да ли сада добро капирам или сам и даље коштуњичав?
Uvek neki detalj propustis :)

Počelo je kao posao, poluposao i da kao radiš kada hoćeš, ali tako nećeš ništa zaraditi.

Ako uzmeš njihov auto onda auto moraš platiti, a to je već obaveza a sve vodi ka tome da sa svojim autom neće niko moći raditi...tako da

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Dupla prosečna plata?
Ne znam koliko je to u Nišu
Ali znaš kako treba da gledaš na tu zaradu, po broju radnih sati.

Ako on radi duplo više sati on ne zarađuje duplo nego duplo više radi, a ne bih se iznenadio kada sracuna da zapravo po satu zarađuje manje jer taxista nema uvek isti obim posla.


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Plus godišnji, bolovanje, penziono: na koji iznos je osiguran i dobija li išta.
 
Значи и тамо има, само у Београду нема. ;) Овде повремено виђам таксије који делују по пропису, имају TX регистрацију, црвени број на крову али само по један па ми делује да су то некакви самостални таксисти. Не делује ми да је навала на њих, понекад прођу градом, понекад их видим код аутобуске али људи углавном улазе у позната имена, ни ја не бих смео да уђем у такав. Како ли они зарађују онолике паре??
 
Da li se zna tačan cenovnik u CG? Start, km, čekanje?

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka
 
Dupla prosečna plata?
Ne znam koliko je to u Nišu
Ali znaš kako treba da gledaš na tu zaradu, po broju radnih sati.
Можда сам лоше написао, он зарађује дуплу просечну плату и ради можда и дупло сати. Писао сам, и он и сестричина су радили у Леонију у Румунији, вратили су се, он је пробао са таксирањем а после пар недеља су га звали да ради у овдашњем Леонију. Отишао, сутрадан се вратио у такси. Сестричина каже да зарађује око 35к за 8 сати рада на ногама. Зет заради и 70к за седећи рад. ;) Ради 12 сати дневно али 6 дана недељно па на крају испадне да ради око 300 сати за разлику од реалних и законских 160. Рецимо дупла плата за дупле радне сате. Теоретски би можда и могао да се избори за још неки слободан дан, за неки сат дневно мање али то значи и мању зараду.
Počelo je kao posao, poluposao i da kao radiš kada hoćeš, ali tako nećeš ništa zaraditi.

Ako uzmeš njihov auto onda auto moraš platiti, a to je već obaveza a sve vodi ka tome da sa svojim autom neće niko moći raditi...tako da
Значи добро размишљам, ко хоће да заради он прихвати фул радно време. Колико је, 8 сати 5 дана или више?

Када користиш њихов ауто, платиш али имаш бригу мање. Не знам за остале трошкове или правила. Овде у тим удружењима користиш њихов ауто, газда плаћа гориво, регистрацију (и аутомобила и ако постоје неке таксе за делатност) као и сваки редован сервис. Гуме плаћа газда, као и све остало што се редовно мења. Плаћа и доприносе, мада углавном као за трећи степен.
Возач илити таксиста у фирмама те врсте добије 30% (плус минус) од пазара и нема апсолутно никакав други трошак. Ако се ауто поквари, скрши, мора на неки сервис, он добије други ауто и наставља да зарађује. Тај детаљ сви превиђају.
Да ли је неки ЦГ возач рачунао колики му проценат од пазара остане и да ли је рачунао и на трошкове који су сигурно другачији за ауто који прелази 150 или 300 км дневно у односу на свој ауто који пређе 20-30? Гуме, уље, сервис, шта се дешава ако ауто из неког разлога не ради па до поправке?
Plus godišnji, bolovanje, penziono: na koji iznos je osiguran i dobija li išta.
Овде се у таквим удружењима уплаћују доприноси али претпостављам најмањи могући. Нереално је и очекивати да се за такав посао плаћа као за посао који тражи високо образовање. Годишњи није проблем али је неплаћен јер се иначе ради за проценат, колико заради, толико и добије. Можда би ту газде могле да се бар мало отворе. За боловање не знам, законски би могло да се појури ако газда плаћа осигурање али газда може да донесе и неке друге одлуке.
 
Ради 12 сати дневно али 6 дана недељно па на крају испадне да ради око 300 сати за разлику од реалних и законских 160. Рецимо дупла плата за дупле радне сате. Теоретски би можда и могао да се избори за још неки слободан дан, за неки сат дневно мање али то значи и мању зараду. Значи добро размишљам, ко хоће да заради он прихвати фул радно време.
Kada duplo radis ti ne zaradjujes duplo vec samo naplacujes vreme kada treba da odmaras.
Колико је, 8 сати 5 дана или више?
Nemoguce da nisi razumeo?
to je 12 sati svaki dan, 365 dana godisnje, niko ti ne placa nista kada ne radis.
Znaci ono prava radnika, bolovanje, godisnji...to zaboravis.
Ne verujem da ti u \nisu gazda placa godisnji.


Када користиш њихов ауто, платиш али имаш бригу мање. Не знам за остале трошкове или правила. Овде у тим удружењима користиш њихов ауто, газда плаћа гориво, регистрацију (и аутомобила и ако постоје неке таксе за делатност) као и сваки редован сервис. Гуме плаћа газда, као и све остало што се редовно мења. Плаћа и доприносе, мада углавном као за трећи степен.
To mozda u Nisu, U BG to sve placas ti, osim odrzavanja auta, ali zato placas auto.
Tako da prakticno i to placas ti :)


Возач илити таксиста у фирмама те врсте добије 30% (плус минус) од пазара и нема апсолутно никакав други трошак. Ако се ауто поквари, скрши, мора на неки сервис, он добије други ауто и наставља да зарађује. Тај детаљ сви превиђају.
Да ли је неки ЦГ возач рачунао колики му проценат од пазара остане и да ли је рачунао и на трошкове који су сигурно другачији за ауто који прелази 150 или 300 км дневно у односу на свој ауто који пређе 20-30? Гуме, уље, сервис, шта се дешава ако ауто из неког разлога не ради па до поправке?Овде се у таквим удружењима уплаћују доприноси али претпостављам најмањи могући. Нереално је и очекивати да се за такав посао плаћа као за посао који тражи високо образовање. Годишњи није проблем али је неплаћен јер се иначе ради за проценат, колико заради, толико и добије. Можда би ту газде могле да се бар мало отворе. За боловање не знам, законски би могло да се појури ако газда плаћа осигурање али газда може да донесе и неке друге одлуке.
Ovde zaradis 30% i na to dodaj poreze i doprinose koje placas sam od te zarade, ako je auto tvoj i njegove troskove gorivo i odrzavanja.
Ako je auto njihov onda troskove najma, goriva i pranja.
 
Poslednja izmena:
Aktuelno je:

Mini klasa:
Start: 61 rsd, kilometar: 59 rsd, minut: 6 rsd. Minimalan iznos vožnje iznosi 289 rsd.

Eko klasa :

Start: 69 rsd, kilometar: 69 rsd, minut: 8rsd. Minimalni iznos vožnje iznosi 338 rsd.

Zvanicno nema usluge cekanja niti cenovnika za to, tih 6 ili 8din/min je samo kada je zapoceta voznja.
 
Мери се време вожње па то наплаћује? То чекање је ваљда у току вожње, одвезеш некога па га сачекаш и наставиш али по опису делује да нема везе јер се цела вожња мери. Овде је закључено да код таксија нема мерења времена осим када ауто стоји и то је то чекање.
Kada duplo radis ti ne zaradjujes duplo vec samo naplacujes vreme kada treba da odmaras.
Написао сам да теоретски може да се избоксује да се ради 8 сати 5 дана али би онда и зарада била пропорционално мања. Е сад, ако си већ написао да се гледа зарада по броју радних сати, онда је то тако. Радиш 300 сати за 70к или рецимо радиш 150 сати за 35к. Већина изабере прво јер су им паре преко потребне.
Nemoguce da nisi razumeo?
to je 12 sati svaki dan, 365 dana godisnje, niko ti ne placa nista kada ne radis.
Znaci ono prava radnika, bolovanje, godisnji...to zaboravis.
Ne verujem da ti u \nisu gazda placa godisnji.
Хоћеш да кажеш да ЦГ возач ради 12/365 и да је у обавези да буде доступан у пар минута? За њих сам питао. Ја сам мислио седе кући, раде нешто па им пошаљу поруку за понеку вожњу понекад.
Ovde zaradis 30% i na to dodaj poreze i doprinose koje placas sam od te zarade, ako je auto tvoj i njegove troskove gorivo i odrzavanja.
Ako je auto njihov onda troskove najma, goriva i pranja.
Ја сам разумео да ЦГ "узима" 30% за себе па када возачи додају трошкове, гориво, доприносе и остало, остане чистих 30% где се не рачуна амортизација и сам ауто.
Овде такси возач у удружењу узме 30% од пазара а гориво, прање, доприноси и све остало иде на рачун газде.
 
Мери се време вожње па то наплаћује? То чекање је ваљда у току вожње, одвезеш некога па га сачекаш и наставиш али по опису делује да нема везе јер се цела вожња мери. Овде је закључено да код таксија нема мерења времена осим када ауто стоји и то је то чекање.
Da cekanje u toku zapocete voznje je 6din minut.
Kod taxija postoji opcija "cekanje" i tu je oko 750din za sat cekanja, s tim sto se kod taxija ne naplacuje trajanje voznje ali stajanje u guzvi taximetar kuca 12.5din/min, sve ove cene zavise i od udruzenja ja pricam o najjeftinijim.


Хоћеш да кажеш да ЦГ возач ради 12/365 и да је у обавези да буде доступан у пар минута? За њих сам питао. Ја сам мислио седе кући, раде нешто па им пошаљу поруку за понеку вожњу понекад.
Nije obavezan da radi, vec samo da plati kao da jeste radio.
Njemu troskovi idu 12/365 a on za to vreme moze i da spava, firma zaradjuje i kad on ne radi.

Ја сам разумео да ЦГ "узима" 30% за себе па када возачи додају трошкове, гориво, доприносе и остало, остане чистих 30% где се не рачуна амортизација и сам ауто.
Овде такси возач у удружењу узме 30% од пазара а гориво, прање, доприноси и све остало иде на рачун газде.
Pa prosta matematika...
Imas bruto 100%
CG uzme 30%
Troskovi goriva i amortizacije su pa najmanje jos 30%

Koliko ti ostane?
 
Iz mog iskustva, neki prosek vremena/cene vožnje je 750 din za 20 minuta, okvirno. Imao sam i vožnje od 3 minuta i 300 din, i 60 minuta i 1000 din.

Ako vozač može da obavi prosečno 2 vožnje za jedan sat, znači propadne mu, ili odmara, 20 minuta svakog sata, to je 1500 din. Za 8 sati u automobilu to je 12,000 din. CarGo neka uzme 4000. Vozaču ostaje 8000 din.

Da li 8000 din. dnevno nije dovoljno da se obskrbi porodica, automobil i uplati sebi penziono i zdravstveno ako ostane viška?
 
Da cekanje u toku zapocete voznje je 6din minut.
Kod taxija postoji opcija "cekanje" i tu je oko 750din za sat cekanja, s tim sto se kod taxija ne naplacuje trajanje voznje ali stajanje u guzvi taximetar kuca 12.5din/min, sve ove cene zavise i od udruzenja ja pricam o najjeftinijim.
Јасно, мада делује слично. Ако је мања гужва и такси не стаје (није баш немогуће чак ни у Београду) онда нема ништа од чекања. Ако је гужва, онда и ЦГ вожња траје дуже. То такси чекање је више намењено случају када се неко вози негде, каже таксисти да га мало сачека док нешто заврши па га вози даље. То већ мора да се наплати.
Nije obavezan da radi, vec samo da plati kao da jeste radio.
Njemu troskovi idu 12/365 a on za to vreme moze i da spava, firma zaradjuje i kad on ne radi.
Шта да плати ако ЦГ наплаћује 30% од зараде? Не радиш, спаваш ... шта фирма зарађује?
Pa prosta matematika...
Imas bruto 100%
CG uzme 30%
Troskovi goriva i amortizacije su pa najmanje jos 30%
Написао си да ЦГ возач зарађује 30% а онда од тога плаћа доприносе.
Све ми се више чини да овдашњих 30% од бруто боље изгледа од ЦГ. ;)
 
Najnovija firma se zove "laguna" sa sedištem u kaludjerici, od pre nekoliko meseci. Koliko znam imaju nekoliko vozila sa vozačima sumnjive reputacije.[emoji3] Naravno da će da propadnu brzo.

Nemoj da izmišljaš takve priče, nego daj lepo broj telefona na koji se naručuje taj taksi, ili makar APR link.
 
Hvala, ja nisam našao iz prve. Međutim, nisi mi dao broj telefona, a to je glavna stvar koju sam tražio. Kraćom Google pretragom nisam mogao da nađem broj telefona, niti sajt ili nešto. Znači evo oko 18h mi stvarno treba taksi, idem iz NBG u centar, koji broj sad da pozovem da bih dobio "Laguna 011" taksi?
 
Poslednja izmena:
Da li je u BGu? Jeste. Da li je taksi udruzenje? Jeste. Da li je u zadnjih godinu daan napravljeno? Jeste.
Priznaj da si trolovao, jer dalje od toga nema.

A sad si i na ignore :)
 
Da li je u BGu? Jeste. Da li je taksi udruzenje? Jeste. Da li je u zadnjih godinu daan napravljeno? Jeste.
Priznaj da si trolovao, jer dalje od toga nema.

A sad si i na ignore :)

Već sam napisao da je naravno moguće tehnički otvoriti udruženje, ne može niko da spreči to, nego pričam o tome da niko nov ne može da posluje u taksi biznisu u Beogradu. Evo mog citata od pre nekoliko strana (klik na dugmence za dokaz):
Tehnički možeš da osnuješ taksi udruženje, ali ono ne može da posluje.

Dakle, ti si trol, zato što praviš raspravu tamo gde je nema, jer se ja sve vreme slažem da tehnički može da se osnuje taksi udruženje... Troll+++

Ali ono što je naravno bitno je da li može da se naruči taj taksi? Ako ne može, onda nema veze, jer "postoji"? Pa šta ako tehnički postoji, kada u praksi ne može da se koristi?

I neverovatno kako se fokusirate samo na to da tehnički može da se otvori taksi udruženje, a stalno terate pod tepih to da ne mogu novi ljudi da postanu taksisti. I naravno da je poenta da ako sam preduzetnik, treba da imam mogućnost da otvorim firmu sa novim ljudima, a ne da pokušavam da privlačim druge taksiste, što je s poslovne strane naravno mnogo teže.

A najjače kod tebe alfa je što si mi totalno izignorisao poruku punu argumenata uz poruku "nemam vremena sad da odgovaram", a posle toga si napisao još desetak poruka ovde. Ako sam ja trol, ti si onda promoter neistine, jer stalno iznosiš neistinite informacije, npr. da:

1. popust na poziv nije zakonom zabranjen,
2. da disrupter nije neko ko uvodi revolucionarnu tehnologiju,
3. da je AirBnB loš za ljude,
4. da je ista ili manja gužva ako svi koriste svoje lično vozilo,
itd.

Za razliku od tebe, ja neću da te ignorišem jer ja ne rešavam probleme tako što se sakrijem od istine ili od nečeg što se ne uklapa u moje mišljenje. Plus, to je mnogo dobra fora da kao staviš tačku na diskusiju tako što je tvoj argument poslednji i nema dalje. Što se mene tiče, živi sa povezom preko očiju slobodno, samo nemoj drugima da iznosiš neistine ovde. Meni je bitno da mogu ovde da odgovorim na neku tvoju poruku, da bi drugi videli, a ne ti.
 
Poslednja izmena:
Zelim svima koji brane taksiste da im uvek zateebaju po kisi, snegu, maaaaalo jacem vetru ili 40C napolju :)

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Zelim svima koji brane taksiste da im uvek zateebaju po kisi, snegu, maaaaalo jacem vetru ili 40C napolju :)

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

I ja tebi da radiš u uslovima i za platu za koju oni rade - makar i bez CarGo konkurencije.
 
Uslovi jesu teški, ali plata od 1000-2000€ ti je mala?

Satnicu gledaj.
Ako radiš po 300 sati mesečno, zaradićeš nešto novaca - izgubiti sve ostalo.

Neka me ispravi neko ako grešim:

Kad se razboliš, ne radiš, nema plate (ili dobiješ deo minimslca. Uzmeš leti dve nedelje odmora - plata odmah upola manja - nema plaćenog godišnjeg.

Penziono i zdravstveno prijavljeno na minimalac.

Tako da tih 1000 evra nisu baš takvi kao što na prvi pogled zvuče, tj. nisu direktno uporedivi. Iz svih navedenih razloga.
 
@Ciklogremlin - A mislis da su 23 400, koje pola Beograda prima a radi od jutra do sutra bolji (proizvodnja, prodavci, pekari itd.)?

Pekari ne mogu da biraju da li ce ili ne umesiti hleb kako im se nadigne. Taksisti to rade, kako sam naveo u prethodnom postu, i zbog toga je moja revoltiranost taxijem u BG, a ne zbog same cene.

Sa druge strane, mnogo puta mi se dogodilo da odbiju voznju na taxi blok, pa cekam da operater nadje nekog koga ne mrzi da radi. Rodjeni, sa tvojom kompanijom imamo ugovor, ima da vozis i da pevas.
 
@Ciklogremlin - A mislis da su 23 400, koje pola Beograda prima a radi od jutra do sutra bolji (proizvodnja, prodavci, pekari itd.)?

Pekari ne mogu da biraju da li ce ili ne umesiti hleb kako im se nadigne. Taksisti to rade, kako sam naveo u prethodnom postu, i zbog toga je moja revoltiranost taxijem u BG, a ne zbog same cene.

Sa druge strane, mnogo puta mi se dogodilo da odbiju voznju na taxi blok, pa cekam da operater nadje nekog koga ne mrzi da radi. Rodjeni, sa tvojom kompanijom imamo ugovor, ima da vozis i da pevas.

Mislim da su neprofesionalizam i boljenje patke svih za sve jedan od razloga zašto nam je u zemlji tako kako jeste.

Samo ne mislim da je dozvoljavanje jednoj korporaciji da uzima pare, dok ljudi za njih rade za klikere, način da se to popravi.

Pekari mlate lovu dosta dobro, dok radnike plaćaju bedno - barem u NS, u velikoj većini pekara.
I može pretiti otkazom radniku koji neće da radi puno noćnih, ili nedeljom, subotom.

Ti bi voleo tako neki bič da se uvede i za taksiste? :)

Da su cene zaista tako visoke da se od njih brutalno zarađuje, nisam siguran da ne bi hvatali više vožnji, čak i sa ovako kontrolisanim brojem taksista.
Da im nije problem od zarade platiti pranje kola i iznutra, svaki dan, vozili bi i po kiši sve u šesnaest.
 
Tako da tih 1000 evra nisu baš takvi kao što na prvi pogled zvuče, tj. nisu direktno uporedivi. Iz svih navedenih razloga.
Овде се и даље пазар помиње као зарада. Као да неко каже ... сељак на пијаци продао 100 кила кромпира по 100 динара и он данас има чисту зараду 10.000 динара. Да ли је тако? Нико не рачуна гориво, прање, доприносе, регистрацију, уље, гуме које мења вероватно често, разне филтере. остале потрошне делове, могуће кварове, могуће паузе ако дође до квара или мора на поправку због удеса.
 
Mislim da su neprofesionalizam i boljenje patke svih za sve jedan od razloga zašto nam je u zemlji tako kako jeste.

Samo ne mislim da je dozvoljavanje jednoj korporaciji da uzima pare, dok ljudi za njih rade za klikere, način da se to popravi.

Pekari mlate lovu dosta dobro, dok radnike plaćaju bedno - barem u NS, u velikoj većini pekara.
I može pretiti otkazom radniku koji neće da radi puno noćnih, ili nedeljom, subotom.

Ti bi voleo tako neki bič da se uvede i za taksiste? :)

Da su cene zaista tako visoke da se od njih brutalno zarađuje, nisam siguran da ne bi hvatali više vožnji, čak i sa ovako kontrolisanim brojem taksista.
Da im nije problem od zarade platiti pranje kola i iznutra, svaki dan, vozili bi i po kiši sve u šesnaest.

Daleko bilo bic da se uvede :). Ja sam u fazonu ili radi ili nemoj. Guzva - ne vozim, kisa - ne vozim, sneg - ne vozim, distanca manja od X kilometara - ne vozim.
Da li stvarno mislite da je Car Go toliko los poslodavac da bi iko vozio za njih?

Cene da li su visoke, paa uzimajuci prosek plate i ajde da kazemo da jesu i nisu za BG. Ko moze da plati, platice, ko ne moze tu je GSP. Ono sto je vrlo problematicno je ista distanca, ista adresa, u istom dobu dana mogu da te izadju vrlo razlicito, sto ne bi smelo da se dogodi.
Vrlo je poznato muljanje, i to ne samo "divljaka", neprofesionalan odnos prema poslu, klijentima.

Meni se sa CarGo nije dogodilo da naidjem na nadrndanog vozaca.

Malo je i smesno (procitao sam postove unazad) kako ljudi komentarisu neke stvari, a prvi kupuju svercovanu robu kod Madjara a samim tim ostavljaju pare "nekoj tamo drugoj drzavi/korporaciji" i ne placaju porez.

No, malo se odlutalo od teme, previse je taxija u ovoj :)
 
Da li stvarno mislite da je Car Go toliko los poslodavac da bi iko vozio za njih?
Da. To nije uopste pitanje.
Kao sto nije pitanje da li su svi niskoplaceni poslovi robovski, i da su poslodavnci takvih poslova ili losi ili ne uspevaju i zatvore se.
Da li ima mobinga nije jedini indikator toga da li je poslodavac los.
Hmm - poslodavac... CarGO se bas bori da ga ne zovu poslodavac, nego posrednik za kajmak :)

Cene da li su visoke, paa uzimajuci prosek plate i ajde da kazemo da jesu i nisu za BG. Ko moze da plati, platice, ko ne moze tu je GSP.
Isto i za taksi - pa?

Meni se sa CarGo nije dogodilo da naidjem na nadrndanog vozaca.
True. A imam skoro sigurno najvise iskustva ovde sa CGem.

Malo je i smesno (procitao sam postove unazad) kako ljudi komentarisu neke stvari, a prvi kupuju svercovanu robu kod Madjara a samim tim ostavljaju pare "nekoj tamo drugoj drzavi/korporaciji" i ne placaju porez.
1. To nije usluga koja se ovde obavlja - niko iz Srbije ti ne nudi nista za ogromnu razliku u ceni koju placas ovde i tamo. Za taxi vs. CarGo to nije slucaj. Takista ipak zna gde ide. CG vozaci u 90% slucajeva nisu znali u kom su delu Beograda :(
2. Kako placamo porez drugoj drzavi kada dobijemo VAT nazad?:)
3. Uzimam preko firme, koja vraca PDV - ionako znaci nasa drzava nista ne dobije, nego cak manje dobije porez, nego da uzmem od Madjara. Jer preko firme to otpisem kao trosak.
 
Alfa, mislio sam da se podrazumeva kada se kaze od Madjara da se misli na nase svercere koji robu kupuju u madjarskoj i preprodaju po BG/NS/Subotici. Dakle sverc.

Sto se tice kajmaka, 90% posrednickih firmi je skidanje kajmaka, da se ne lazemo, pa ne vidim da ih iko pominje. Banalan primer je agencija za posredovanje u nekretninama koja uzima po 2% od kupca i prodavca zbog eto.

To sto taksista zna gde ide jeste plus. Da, vozaci Car GO treba bolje da poznaju grad i GPS pomaze ali ne moze u tolikoj meri, sa druge strane koliko puta si cuo da je taksista strance i ljude koji nisu iz Beograda mantao po 10+ kilometara da stignu na destinaciju?

Meni je primer coveka iz Egipta koji je od Aerodroma do Zelecnicke platio ~16 000 RSD sraman (a i juce je bio po novinama primer devojke koja je za to uslugu platila ~8000 RSD).

Taksi treba da funkcionise, treba da se dovede u red, treba bitanga da se izbaci da ne moze da vozi taksi ako je imala preko 10-15 prituzbi od strane klijenata, sto znaci da treba i rating sistem.
Ljudi ne hvale CarGo samo zbog cene i toga sto ce ustedeti 100-200 RSD po relaciji, nego su ljudi kulturni i u velikoj meri profesionalni.
 
Alfa, mislio sam da se podrazumeva kada se kaze od Madjara da se misli na nase svercere koji robu kupuju u madjarskoj i preprodaju po BG/NS/Subotici. Dakle sverc.
Ali kakve to veze ima, ako firma kupuje? Ona vrati PDV, i ne plati ga.
Madjari ne plate VAT, nego ga vrate iz druge zemlje.

Sto se tice kajmaka, 90% posrednickih firmi je skidanje kajmaka, da se ne lazemo, pa ne vidim da ih iko pominje. Banalan primer je agencija za posredovanje u nekretninama koja uzima po 2% od kupca i prodavca zbog eto.
ALi se oni narade za tih 2%... moraju 100+ nekretnina nekome da pokazu, da provere papire, ugovore..
Sto nije ni blizu toga da imas firmu tipa CarGO, Uber, AirBnB, UberEats/Deliveroo/donesi.com, koje uzimaju 10-30% i nemaju nikakvu odgovornost.
Ne radi sajt/app? Nista, "i mi ne zaradjujemo", ali vi se ******.
Neko napravi veliki problem, kradju, sta vec u Uberu? "Mi nismo odgovorni, sproveli smo mere bla truc", nikada nije Uber odgovoran - a treba biti.
Ove navedene firme zaradjuju vise nego oni koji rade. To nije fer.

To sto taksista zna gde ide jeste plus. Da, vozaci Car GO treba bolje da poznaju grad i GPS pomaze ali ne moze u tolikoj meri, sa druge strane koliko puta si cuo da je taksista strance i ljude koji nisu iz Beograda mantao po 10+ kilometara da stignu na destinaciju?
CarGo nije resenje za to. Na kraju cemo zbog toga svi placati 20-50% vise, pa nece jednog vrzati 10km, ali ce svima nama naplatiti kao da 20% nas voza stalno 10km.

Lokalno resenje neka se napravi.

Taksi treba da funkcionise, treba da se dovede u red, treba bitanga da se izbaci da ne moze da vozi taksi ako je imala preko 10-15 prituzbi od strane klijenata, sto znaci da treba i rating sistem.
Ljudi ne hvale CarGo samo zbog cene i toga sto ce ustedeti 100-200 RSD po relaciji, nego su ljudi kulturni i u velikoj meri profesionalni.
Profesionalni a ne znaju ni u kom su delu grada?
Samo su finiji. Ali i to ce se izmeniti vremenom. Taksisti nisu rodjeni takvi, nego ih zivot naterao da postanu takvi. Svugde su takvi, sem u Japanu :)

Medjutim, again.. CarGO nece resiti probleme divljih i losih taksita.
Samo izbacivanje takvih sa ulica ce resiti taj problem -a za njega je potrebna drustvena svest, i da cajkosi ne piju kafu sa takvima i brane ih - ili ko ih vec brani, iskreno nemam predstavu.
Ali da nemaju dobru potporu, nikako ne bi oni opstali.
CarGo nece resiti nista od postojecih, velikih, problema.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno