Šta je novo?

Ishrana, trening, fitnes (borba protiv sedenja za ljude iz IT-a)

Ahak, ti hoces da znas ako recimo na nedeljnom/dvo_nedeljnom planu imas manjak od 7700 kalorija, koliko ces da smrsas ?
Odgovor je: zavisi :)
Da ces smrsati sigurno hoces, koliko vec zavisi od raspodele deficita kroz taj period od 2 nedelje, a i od trenutne kilaze.
Neko sa 100kg ce izgubiti 7kg, neko sa 80 mozda 3...
Etc
Mnogo faktora tu ima.
Neko ce izbaciti vodu, pa ce smrsati prividno, etc.

Najbolje je hraniti se uravnotezeno, unositi dovoljno proteina i dobrih masti (tunjevina, avokado, orasi, kikiriki eventualno)
I biti u malom deficitu (200, 300kalorija dnevno).
Izbaciti hleb jer je smece(pogotovo ovaj kod nas)i slatkise.
Za dve nedelje sigurno ide 1kg dole ako si vec fit, ili par kg ako si bas preko optimalne kilaze za tvoju visinu.

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Sta raditi posle pneumonije? Nisam bio 3 nedelje u teretanu. Jos uvek kad udahnem duboko, osetim nelagodnost i iskasljavam, doduse sve manje i manje. Koliko da čekam pre nego sto krenem sa treninzima? Ako je neko imao slično iskustvo, bio bih mu zahvalan da napiše.
 
Koje patike su bese dobre za teletanu?
 
Ne secam se njih iz teme :) Neka marka ili onaj Adidas-ov podbrend?
Pominjali su Asics prilicno, ali ne secam se da li za PL ili trcanje. Meni treba nesto vise ka PL. (vise nego WL, ne treba mi za trcanje trenutno nista)
 
Poslednja izmena:
Jel ti treba nesto zbog cucnjeva jace, zbog djona da se ne spljeska ?
:D
Ja nosim neke teniserske umbro...
Gledaj da imaju tvrdi djon ako "dizes tesko" i da imaju indoor sare (ako imaju krug ispod palca, indoor su).

Ne znam sada sta ima po radnjama, ja sam ove uzeo pre 2 godine...
Pogledaj under armour, oni inaju svasta za teretanu...

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
PRobah bas danas neke UA, ubila me peta cim sam ih obuo, ali stvarno :) Mislim da je to ocekivano, imam siroko stopalo bas.

Da, zbog cucnjeva, prednjih. Primetio sam da me bole stopala od njih samo, i vidim da nece trkacke patike za tako nesto.
Sta su indoor sare? Brand, ime, genericki tip?
 
Indoor šare su drugacije od trkackih, jer su pod razlicitim uglovima zbog boljeg prijanjanja na parket..
bas ostro zakosene
I imaju negde gde je koren palca krug.

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Mene djonovi te dve patike ne izgledaju isto.
P.S. Mislio sam da je YourFlex za trcanje, pa ih nisam ni gledao. A i ovde su jeftine.
 
Pa svi imaju neku filozofiju kako da rasporede tezinu i pritisak.

Ja bih samo gledao da su sto vise krute, i da nemaju vazdusni djon. I da imaju dobar grip za ove podove po teretanama.

Za druge kazu da su dobre za deadlifts, etc
A prve su budget varijanta.
:)


Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Koje patike su bese dobre za teletanu?

Ja kupio u Lidlu skoro za 2.000din - nema neke preterane filozofije kada je indoor u pitanju iskreno.

A inače da nemam te, toplo bih preporučio Adidas Lite Racer za teretanu. Najlakše patike i jedne od najudobinijih patika koje sam ikada imao - onaj momenat kada razmišljaš da li da kupiš dva para koliko ti prijaju :)
 
Kad reče dobre i lagane patike, ja sam takav osećaj imao kada sam nosio jedne iz Puma Lyft serije. I dalje mi je žao što nisam kupio još jedan par.

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Ja vidim da ovi malo vise nalozeni na PL koji idu i na takmicenja, koriste starke ili neke druge patike sa slicnim ravnim djonom.
 
^to je i moje iskustvno, ali verujem da je to vise zbog novca. Patike neverovatno brzo odu ako se koriste za PL, jos ako se doda iskorak ili nesto slicno..
Ja se razmisljam neke Nike bas lagane sto sam video da uzmem, medjutim sa 100kg garantujem da bi se raspale. Ono platno koliko je lagano, nema sanse da je izdrzljivo.

Uzeo sam u Nemackoj neke Adidas (mislim da je bio Duramo 5) pre jedno 5-6 godina, otisle su psole manje od 6 meseci! Prosto ta serija je izgleda bila losa, pa i one posle. Dok Duramo 4, uzete ovde u isto vreme, i dalje nosim i cele su. Duramo 3, koje imam od 2009. iz Koreje su i dalje tu i u najboljem stanju :)


Znaci, za PL: Reebok YourFlex izgleda bas najjeftinija opcija bez konkurencije? Ne mogu da trazim "indoor sole", previse je to patika za gledanje. A vidim da u nasim radnjama ne poznaju tematiku :)
 
Poslednja izmena:
Bitno je gledati kakav je medju layer djona jer je najbitniji za izdrzljivost velikih tezina.
I daje stabilizaciju prilikom squatovanja...
Starke imaju stabilizaciju kao bosa noga, znaci nista :D
Ja bih gledao neku gumu tvrdu...



Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
... vidim da u nasim radnjama ne poznaju tematiku :)

Koji procenat prodavaca (bilo čega (skoro), sem nekih visoko strucnih stvari (recimo)...) poznaje i razume se barem pristojno u ono sto prodaje...
 
^ovo je preslo i te mere. Ne znaju kako se zove koja serija i cemu sluzi :) Mislim, ajde da imas 1000 artikala, ali ovo je 10 razlicitih serija :) Ruku na srce znaju koje su za trcanje ;)

@Electro, pa dosta njih vidim da rade i bosi. Sto ne mogu da podnesem (da ja radim, ne podnosim da prljava carapa ide u patiku).
I moje misljenje je nesto gumeno dole. UA deluje bolje od svih ostalih, ali preuzani su mi modeli. Nisu to majice da se razvuku, ovo vec boli.
 
Mensecini da je ravan djon dobra stvar za cucnjeve. Primetio sam da PL fanovi noste duboke starke kod mene u gymu.
 
Nijedne patike koje pominjete ne idu u istu rečenicu sa PL/WL.
Kakve crne lagane patike i one za trčanje u teretani (za PL/WL)...

Treba tvrdo, nekompresibilno tlo/đon. Dakle udobnost i PL/WL patike su suprotnosti.
Idealno sa drvenim đonom. Ima Adidas i Nike, ali nisu nešto, a paprene su. Sabo su najbolje, a jeftine (makar u Rusiji). Za WL i prednji čučanj treba sa izdignutom petom, a za deadlift/zadnji čučanj sa ravnim. Obe vrste ima Sabo.

Starke, iako tanke, nemaju nekompresibilni đon i one su tu kada nemate nijedne od gore navedenih, namenski pravljenih za to. Bose noge su svakako bolje od starki.

Najgora moguća stvar za teretanu su lagane patike za trčanje, još sa memorijskom penom. To jedino ako baš-baš mrzite svoje noge.
 
Namera nije da bacam hejt, ali rekao bih da se ovde pojavljuje jedna vrsta snobizma.

Uz dužno poštovanje mali procenat nas u ovoj temi je profesionalni PL/WL. Većina su amateri. Razlike o kojima pričamo u 90% slučaja ne osećamo i prave razliku kada se ide na 95% mogućnosti. Amateri, ne dobace ni do 80%. A razlike izmedju patika o kojima se priča su skoro pa na nivou benchmark testova za RAM memoriju.

Pošto nisam iz te branše mogu samo da povučem paralelu sa trčanjem - kada sam trčao 42km, da, kupio sam ozbiljne patike namenjene za to. Dok trčim u teretani na traci, koristim ili gore spomenute Adidas ili patike iz Lidla. I - najiskrenije - u poredjenju sa ovim Asics (Noosa FF) koje imam - ja neku bitnu razliku ne vidim na traci.
 
Da nisam primetio da za prednji cucanj me bole stopala, ne bi ni menjao.
Jedino kad shvatim da unistavam dobre Duramo 3, koje vise ne mogu kupiti igde, pa i nije svejedno.

A kad vec kupujem - sto da ne kupim nesto sto je namenjeno i radi za tu svrhu.
 
Namera nije da bacam hejt, ali rekao bih da se ovde pojavljuje jedna vrsta snobizma.

Uz dužno poštovanje mali procenat nas u ovoj temi je profesionalni PL/WL. Većina su amateri. Razlike o kojima pričamo u 90% slučaja ne osećamo i prave razliku kada se ide na 95% mogućnosti. Amateri, ne dobace ni do 80%. A razlike izmedju patika o kojima se priča su skoro pa na nivou benchmark testova za RAM memoriju.

Pošto nisam iz te branše mogu samo da povučem paralelu sa trčanjem - kada sam trčao 42km, da, kupio sam ozbiljne patike namenjene za to. Dok trčim u teretani na traci, koristim ili gore spomenute Adidas ili patike iz Lidla. I - najiskrenije - u poredjenju sa ovim Asics (Noosa FF) koje imam - ja neku bitnu razliku ne vidim na traci.
Stani iza nekoga sa patikama za trčanje koji radi čučanj/mrtvo sa 50+kg gledaj u stopala šta rade pa mi kaži da sam snob ;)

A ja ti kažem da ćeš se tako vrlo brzo pozdraviti i sa kolenima i kukovima i leđima.

Isto ti je kao da kažeš "pa šta ako se na mrtvom malo krive leđa". A ovde ne da je "malo", nego kida!

Ja sam nosio košarkaške par godina, ali sam ih lično punio silikonom, a bio je i takav model, da su mrdanja zglobova bila minimalna.

P.S. Ovde se raspravlja o zdravlju zbog patika na trčanju, a za patike sa 80+ kg na leđima se pominje snobizam...
 
Proteklih 5+ godina idem u teretanu gotovo redovno, upoznao sigurno barem 10 trenera koji se kunu u mrtvo dizanje i čučnjeve i niko nikada nije ni spomenuo patike kao relevantan aspekt. A išli smo u jako detaljne razgovore i pritom su obraćali pažnju na raznorazne sitnice.

Ponoviću, čast profesionalcima i ozbiljnim vežbačima i OK je, svako raspolaže sa svojim parama najbolje što ume/želi. Neko će kupovati whey izolat jer preozbiljno trenira, a neko samo zato što je pročitao da ima veći procenat proteina. To je moja poenta.
 
Patike i nisu relevantan faktor.
LOŠE patike jesu najrelevantniji faktor za uništavanje tela na mrtvom/čučnju.

Uostalom, u svakoj ozbiljnoj teretani te vežbe rade u čarapama, dakle bez patika. Zapitaj se zašto ;)
 
Proteklih 5+ godina idem u teretanu gotovo redovno, upoznao sigurno barem 10 trenera koji se kunu u mrtvo dizanje i čučnjeve i niko nikada nije ni spomenuo patike kao relevantan aspekt. A išli smo u jako detaljne razgovore i pritom su obraćali pažnju na raznorazne sitnice.

Ponoviću, čast profesionalcima i ozbiljnim vežbačima i OK je, svako raspolaže sa svojim parama najbolje što ume/želi. Neko će kupovati whey izolat jer preozbiljno trenira, a neko samo zato što je pročitao da ima veći procenat proteina. To je moja poenta.
Neko ce jer ne podnosi neke stvari kojih vise ima u koncentratu od izolata.

Ako nekome nesto nije bitno ne znaci automatski da je svima ostalima sve jedno i da samo top profi likovi mogu da primete razliku.
 
Namendzoo, da se ne gadim, i ja bi ;)
 
Presao sam iz runner patika u obicne sa ravnim tankim djonom (sunjalice) i mogu reci da se osecam stabilnije na cucnju, bolji osecaj za tripod itd.. Povod za to su bili prolazni problemi sa kolenom.

Mislim da Vladimir ima poentu da treba paziti sta je snoblje i cuvati se marketinga. Takodje je istina i da ravan djon postaje vazan pri vecim tezinama na cucnju. U mom slucaju na 90kg je sve pocelo.
 
Važan je na praznoj šipki!
To što si osetio probleme na X kilograma samo pokazuje gde je telo krenulo da puca u toj meri da si počeo da osećaš efekte loše obuće.
 
Nazad
Vrh Dno