Šta je novo?

Apple Watch

uzmeš casio sat za iste pare i uživaš.Biraš Protrek ili G shock sa solarnim punjenjem i ne treba ti ništa više što se sata tiče...sat,štoperica i alarm.

Mali ekran i još jedna zavisnost od utičnice.Neka hvala.

Štekao sam pare da ga uzmem,al onda sam definitivno batalio kad sam pomislio da će batarija trajati svega par sati.
 
Poslednja izmena:
Kako se koristi Apple sat:
http://www.imore.com/secret-apple-watch-controls-how-youll-control-whats-your-wrist

sat će moći da se koristi sa Apple Pay sistemom plaćanja:
apple-pay-apple-watch.jpg

http://www.engadget.com/2015/03/07/apple-explains-watch-payments/

još neki detalji o satu:
http://razorianfly.com/2015/03/07/2...pple-watch-plus-more-details-revealed-report/
 
Poslednja izmena:
I vi preteraste, kao da je osnovni najjeftiniji model 10.000$.
Imate cene ovde:
http://store.apple.com/us/watch

Što se sata tiče, za sada ne vidim potrebu ni primenu u mom slučaju. Ne verujem da će mi pametni skoro zameniti klasičan sat.
 
Poslednja izmena:
I vi preteraste, kao da je osnovni najjeftiniji model 10.000$.
Imate cene ovde:
http://store.apple.com/us/watch

Što se sata tiče, za sada ne vidim potrebu ni primenu u mom slučaju. Ne verujem da će mi pametni skoro zameniti klasičan sat.

niko nije sporio da je osnovni model 350$ (ili koliko vec.).

procitaj: http://forum.benchmark.rs/showthread.php?336168-Apple-Watch&p=3891494&viewfull=1#post3891494 i narednih 30 postova kako bi znao o cemu pricam.
 
Pročitao sam. Svi komentarišete te modele, kao da na ruci nosite roleks, pa pucate na te cifre, te vam se ne sviđa sta se dobija za tu lovu.
 
Pametni sat je glupa izmisljotina. Sat je danas vise modni detalj nego sto se koristi za bilo sta drugo (ok, i da pogledas koliko ima sati). Satovi imaju dugu istoriju i postoji toliko varijacija po pitanju tipova, oblika, velicina...

I onda se neko setio da ubaci ARM procesore u satove. U redu, postoje stvari koje su konceptualno dobre i korisne, poput provere notifikacija, eventualno kao dodatak tokom rekreacije u vidu nekog senzora (mada to Casio satovi imaju vec godinama). Sve ostalo je besmisleno. Nikad mi nece pasti na pamet da pisem poruke na ekranu dijagonale 2 inča, niti da koristim sat umesto telefona. Neće mi pasti na pamet da slikam njime, kucam mail, upravljam kalendarom... mislim, zašto onda nosim telefon u džepu čija se donja granica po pitanju dijagonale iz godine u godinu sve više uvećava?

Takođe ne želim da mislim o još jednim gladnim ustima i da tražim šteker za sat, to je glupo. 18h baterija? Kao da nije dovoljno što telefoni imaju bednu autonomiju, što su svi odlepili za tim da uređaji moraju biti kao flis papir i što sve to čini ionako male baterije još manjim, ne hajde da se zajebavamo i sa satovima.

Zaista ne vidim poentu u tome. Želite pametan sat? Nema problema, Casio ih ima odavno, jedan ProTrek će da sahrani sve ove pametnice i po pitanju autonomije, kvaliteta, izdržljivosti... Hoćete neki klasik? Za 150-300e može da se kupi sasvim solidan sat koji ima neku vrednost i koji neko može da nasledi i koristi dalje.
 
Apsolutno se slazem sa svim navedenim, od reci do reci.
 
sad tek vedim da na ovo nisam nikada odgovorio:
Kovac je pokrenuo tu pricu jer je i njemu jasno da ovaj pametni sat kao i svi ostali na trzistu nisu ono sto obicnom korisniku treba. Problem je sto Kovac veruje da je iPhone u potpunosti istisnuo proizvodjace super luksuznih mobilnih telefona. Vertu je i dalje tu i dalje se prodaje u istim (minimalnim kolicinama). To sto on zamislja se nikada nije desilo, Apple ni u jednoj grani nije izgurao proizvodjace luksuzne robe.
ne trpaj mi reci u usta!
(sto vidim da inace imas obicaj da radis...)
 
Poslednja izmena:
I onda se neko setio da ubaci ARM procesore u satove. U redu, postoje stvari koje su konceptualno dobre i korisne, poput provere notifikacija, eventualno kao dodatak tokom rekreacije u vidu nekog senzora (mada to Casio satovi imaju vec godinama). Sve ostalo je besmisleno. Nikad mi nece pasti na pamet da pisem poruke na ekranu dijagonale 2 inča, niti da koristim sat umesto telefona. Neće mi pasti na pamet da slikam njime, kucam mail, upravljam kalendarom... mislim, zašto onda nosim telefon u džepu čija se donja granica po pitanju dijagonale iz godine u godinu sve više uvećava?
u buducnosti Apple Watch, kasnije i ostali, ce dobiti senzore kakvi mogu da rade samo ako su uz telo - dakle ne mogu da nadju na telefonu. Za sada je to Heart Rate Sensor ali to je pravac kojim ce "smart" satovi sigurno ici.

Takođe ne želim da mislim o još jednim gladnim ustima i da tražim šteker za sat, to je glupo. 18h baterija? Kao da nije dovoljno što telefoni imaju bednu autonomiju, što su svi odlepili za tim da uređaji moraju biti kao flis papir i što sve to čini ionako male baterije još manjim, ne hajde da se zajebavamo i sa satovima.
od svih tehnickih stvari koje nas okruzuju baterije su za 10 godina najmanje napredovale. mozda su efikasnije svega 10% u odnosu na 2000tu.

treba imati na umu dve cinjenice:
- apple "preotima" inzinjere iz sfere razvoja baterija iz drugih firmi
- na apple watch baterija moze da se menja

Hoćete neki klasik? Za 150-300e može da se kupi sasvim solidan sat koji ima neku vrednost i koji neko može da nasledi i koristi dalje.
pitaj nekog danas da li zeli da nosi tatin ili dedin sat ;)
kreni od sebe...
 
rekao sam vec negde,za ove pare ima protrek,prelep sat koji ima termometar,barometar...i sve ostalo za mene bezpotrebno,al ima jednu bitnu stvar-solarnu bateriju!

Pored svega ovog,izdrzljiviji je od ove kante sa jabucicom i ima karbonski kais,vodootporan je...

Sve ostalo je rekao kudtihaex...

Sto se tice dedinih satova,imam pradedin i ponekad ga ponesem,kad ze adekvatno za njega obucem (dzepni sat) i za adekvatnu priliku.Taj sat nema ni sekundaru,ni bateriju,ni kojekakve pokazatelje...
 
Poslednja izmena:
meni je bitno da se sa grafikona koji sam okacio pre par meseci:

EN_Graph_1.jpg

(i malo googlanja) lepo videlo da ce Apple gadjati cenom Rolex i sl.

danas, kad je Apple objavio cenu od 10K$-17K$, to je postalo cinjenica.


dalje: ja mislim da Rolex nema sta da trazi na trzistu. Satovi ce postiti smart i proizvodjaci koji umeju da stave termometar, barometar... bez ARM procesora (citaj: softwera i prateceg eko-sistema (aplikacije, zdravlje...)) nemaju sta da traze na trzistu u buducnosti.

naravno, ostace kategorija satova za poklanjanje unicima (100K$) ali npr. Rolex: 1) ili ce preci u tu klasu (100K$), 2) ili moze polako da se priprema za put kojim je Nokija vec otisla.
 
Znam da sam u velikoj manjini ali po meni je apple napravio najbolji pametni sat (ne i najlepsi).
Ekran sa 302 ppi, 8gb interne memorije, mogucnost slusanja muzike preko bluetooth slusalica bez prisustva telefona, fitness tracking, po meni najlepsi nacin za ulazak u aplikacije, izmenljiva baterija.
Takodje baterija traje 18 sati uz heavy use, a realno vecini ce trajati 2 dana sto je malo prihvatljivije.
Ako neko moze da uspe da popularizuje pametne satove to je apple, bas me zanimaju kakve ce biti preorder brojke.
 
bice ogromne,u to ne sumnjaj,a i ovde ce neki koji su pljuvali uzeti.

Tako je uvek bilo i bice,sta god apple izbacio.Pljuvao se 2g na sve strane,a gledaj sad,iphone ima skoro svako,pa cak i u ovoj nasoj bugdroid zemlji.
 
u buducnosti Apple Watch, kasnije i ostali, ce dobiti senzore kakvi mogu da rade samo ako su uz telo - dakle ne mogu da nadju na telefonu. Za sada je to Heart Rate Sensor ali to je pravac kojim ce "smart" satovi sigurno ici.


od svih tehnickih stvari koje nas okruzuju baterije su za 10 godina najmanje napredovale. mozda su efikasnije svega 10% u odnosu na 2000tu.

treba imati na umu dve cinjenice:
- apple "preotima" inzinjere iz sfere razvoja baterija iz drugih firmi
- na apple watch baterija moze da se menja


pitaj nekog danas da li zeli da nosi tatin ili dedin sat ;)
kreni od sebe...

A koji ce mi senzori? Ajde realno? Jesmo li mi kao rasa toliko otisli do djavola da moramo konstantno da merimo pritisak, broj otkucaja srca, secer i sta god vec? Da li je to REALNO?! Postoje oni kojima je to ok, ali hajde da se ne foliramo, 75% ljudi sa ovog foruma je fizicki aktivno samo u mislima, a vrlo je verovatno da je statistika slicna i na globalnom nivou. Trpanje senzora zarad zdravlja je jos samo jedan marketing trik koji treba da nas ubedi da mi bez toga ne mozemo da zivimo, da moramo da kupujemo "organsku hranu", da je GMO ****** (a jedemo hibride) i tako dalje. Tako da - to je suplja i prazna prica.

I cemu ta informacija? Ti senzori su toliko niskog kvaliteta i vrlo neprecizni da vise sluze kao gimmick, a ne kao nesto korisno. Senzori koji su zaista bitni i od kojih zavise zivoti kostaju mnogo, nalaze se u bolnicama i razvijaju se i testiraju godinama.

Baterije su najmanje napredovale zbog zakona fizike. Iako mi volimo da krivimo sve (ponajvise istinu i realnost), zakoni fizike se ne mogu savijati kako mi zelimo. A ti zakoni kazu da fizicka velicina baterije direktno utice na raspoloziv kapacitet. Mozda je to ogranicenje tehnologije, ali to ti je sto ti je. Dok ne izmisle nesto drugo, a nece skoro i to se jasno vidi iz primera auto industrije koja je krenula da trpa ogromne kolicine novca jos davno, ali nista epohalno se nije desilo. Dakle - nece skoro i dok ne bude, koncept sata koji je ziv 18h (a realno 12) je besmislen.

I na kraju, da, ja zelim da nosim dedin ili caletov sat. Jer je oldschool, jer je u pitanju precizna mehanika kojoj se divim mnogo vise nego svim elektronskim gedzetima danasnjice. Jer ima sentimentalnu i istorijsku vrednost. Jer izgleda lepo bez obzira na godine zato sto je klasik. I na kraju, jer me nikada nece izneveriti ili stati jer mu baterija traje 20 godina.
 
Luksuzni sat ima ulogu nakita, a ne uredjaja za merenje pritiska, pulsa itd. Luksuzni sat se nosi u posebnim prilikama (vecere, kokteli, pa cak i na poslu itd.) gde "nosioca" u ogromnom broju slucajeva ne zanima nista od tih Health i drugih parametara. Naravno postoje slucajevi gde neko zbog svojih zdravstvenih problema mora znati te parametre, ali posto ocigledno novac nije problem pitanje da li Apple sat moze uopte davati pouzdane i tacne parametre u odnosu na neka vec ispitana i znatno pouzdanija i skuplja resenja na trzistu. Cinjenica je da ce se Apple Watch Gold edition sigurno prodavati, e sad ko ce biti klijentela vreme ce pokazati, ali moje neko misljenje da ce klijentela biti nesto bliza Rich Kids of Instagram nego starijim i ozbiljnijim ljudima. Uvek ostaje otvoreno pitanje sta posle 2 3 godine kada izadje nova verzija, da li ce postojati neki exchange program itd.

Inace svi skuplji satovi su automatski iako su posle njih dosli znatno tacniji digitalni i kvarcni satovi, automatski i dalje preovladavaju u luksuznom segmentu zbog mehanizma, dizajna, materijala, pa cak i kupovine sata pri cemu je sam taj cin kupovine dozivljaj sam po sebi. Automatski sat nikako nije jednostavan mehanizam, zapravo mnogo je slozeniji od Apple Watch-a i bilo kog uredjaja koji je Apple do sada napravio. Sami koncepti, nacini izrade itd. koji se primenjuju pri izradi jednog automatskog sata su razvijani nekoliko desetina pa i stotina godina, u odnosu na Apple Watch koji je razvijan 3-5 godina.

Sto se tice Apple Watch-a i Watch sport-a, trziste je ogromno, marketing je agresivniji cak i u odnosu na iPhone, tako da cisto sumnjam da ovaj gadget nece doziveti uspeh. Stainless steel verzija Apple Watch najverovatnije ce najvise uticati na proizvodjace satova od ~1000, 2000 e, jer to generalno nisu ni luksuzni, ali ni jeftini satovi. Iako vecina foruma po ovim postovima sebe ne vidi trenutno kao kupca ovog uredjaja, za nekoliko godina (meseci :)) ce ga isti najverovatnije posedovati.

Iako je Apple Watch sada jako dobar uredjaj, moze se jasno videti na onoj prezentaciji da nije sve toliko intuitivno, da se mora traziti aplikacija, da se npr. ne moze uvek odgovoriti kako treba na neku poruku (we chat smajliji mogu lako zbuniti drugu stranu u komunikaciji), mogucnost voice odgovaranja je takodje jako ogranicena itd.

PS. Oni hype video-i za materijale mogu posluziti kao promotivni materijal za Metalurski fakultet :). Negde na fakultetu sam cuo/procitao da se na svake 3 godine duplira se broj poznatih legura, tako su oni najverovatnije uzeli neku postojecu, ili neku postojecu minimalno izmenili. Sve tehnike koje je Apple naveo su poznate xyz godina, i siroko se primenjuju u industriji, a ne samo kod Apple-a.
 
@кутија,

Оптерећеност физичким изгледом, вежбањем и ”здравом” исхраном све више узима маха на западу где их товаре из свих могућих и немогућих извора информисања како морају још више и још боље. Apple, као и све остале корпорације које се управљају профитом само користи прилику да нађе место где ће овакав ”производ” да заваљају и повећају свој профит за још коју милијарду.
 
Vidim da je ljudima nezamislivo ovo, nezamislivo ono...

Da li ste pre 10 godina slikali telefonima? Sada postoji masa ljudi koji nemaju ili ne koriste aparat... samo telefon.

Teško je davati prognoze takvog tipa kada je tehnologija u pitanju.
 
kao što rekoh,setite se pojave touch screena i iphone 2g...
 
Poslednja izmena:
ali sam ipak ubedjen da bi se pre slozio da je ovo umetnost...

 
Nazad
Vrh Dno