Šta je novo?

TotalTV Mix (TV+ 16Mbit/s Adsl)

Ne razumem sta znaci bolje. Jednom je DSL UP time pokazivao i preko 2000 sati bez prekida, sto znaci da je net konstantno radio i to bez CRC gresaka. Nikad s njim problema nisam imao. Ne vidim neku razliku izmedju fast i interleaved. Stavili su me na interleaved kad su mi uveli IPTV, ali ni ping ni brzina nisu se nista promenilli. Jedino sto mu otad treba malo vise vremena da uspostavi vezu kad se izvuce iz uticnice ili nestane struje. Krivo mi je sto sam malopre izvukao iz uticnice, jer je sad bio oko 900 sati, ali nesto sam proveravao IPTV. Da li jos neko ima pikselizaciju na NatGeo kanalu na IPTV, kad smo vec kod toga . :)
 
Poslednja izmena:
Ne razumem sta znaci bolje. Jednom je DSL UP time pokazivao i preko 2000 sati bez prekida, sto znaci da je net konstantno radio i to bez CRC gresaka. Nikad s njim problema nisam imao. Ne vidim neku razliku izmedju fast i interleaved. Stavili su me na interleaved kad su mi uveli IPTV, ali ni ping ni brzina nisu se nista promenilli. Jedino sto mu otad treba malo vise vremena da uspostavi vezu kad se izvuce iz uticnice ili nestane struje. Krivo mi je sto sam malopre izvukao iz uticnice, jer je sad bio oko 900 sati, ali nesto sam proveravao IPTV. Da li jos neko ima pikselizaciju na NatGeo kanalu na IPTV, kad smo vec kod toga . :)

Bolje znaci da imas minimum 12db snr na up-u i da si u fastu i da se konektujes na 1021 a da ti je attenable rate na up-u barem za 220Kbit vise od 1021Kbit.
Interleaved im daje mogucnost da ti manje puca na problematicnoj liniji jer se veza utromljuje te se vise koriste bitswap i sra ali po najvise bitswap koji radi kao besan u toj situaciji.

Zovi i prijavi problem da si na inteleaved modu i da hoces na fast i da ti umere liniju posto se ne konektujes na brzinu up porta trazi da ti TT sluzba odradi umeravanje linije.
Ali moj je savet da prethodno sredis kabliranje i same uticnice na zidu.

Tvoja je stvar da li hoces ili neces.
 
Kod mene je malo neuobicajena situacija. Da li duzina kabla sa zabicama utice na kvalitet veze? Kod mene je malo nespecifična situacija. Pošto imam tri telefona, uticnicu i spliter sam stavio na tavan da ne bih morao da kupujem za svaki telefon ponaosob spliter. I odatle vodi onaj obican telefonski kabl sa zabicama do rutera. Duzina tog kabla sa mikrouticnicom je oko 15 m ako ne i vise.
 
Kod mene je malo neuobicajena situacija. Da li duzina kabla sa zabicama utice na kvalitet veze? Kod mene je malo nespecifična situacija. Pošto imam tri telefona, uticnicu i spliter sam stavio na tavan da ne bih morao da kupujem za svaki telefon ponaosob spliter. I odatle vodi onaj obican telefonski kabl sa zabicama do rutera. Duzina tog kabla sa mikrouticnicom je oko 15 m ako ne i vise.

Ok da malo bolje razjasnimo, ti imas kucu i tebi telekomov kabl ulazi kroz krov. E sad pretpostavljamo da ti dolazi onaj crni kabl sa sajlom ili bez sajle unutra ima jedu ili dve parice znaci dve ili cetri zice.
Najbolje je da na njega stavis keystone female rj11 ili rj45. odatle maleckim kablicem rj11-rj11 kao sto sam objasnjavao ranije sa licnastom zilom od minimum 0.22mm, LIUCIU alarmni kabl 4x0.22 ne moze da se ukrimpuje u rj11 konektor ima zadnjih godinu dana predebelu izoloaciju na samim zicama.
To je bio idealan kabl za tu namenu ali na zalost ovo u zadnje vreme ne moze da ulazi u rj11. Slicevi za zice su preuski. Zato se koristi UTP cat5 sa tanjom izolacijom oko zila ali sa debljim zilama.

Iz splitera ka telefonima ti radi sta god deli ih i na tri, ali ka modemu to odradi sto bolje.
Vidi koji je spliter tacno, model, i proveri spojeve na uticnicama, najbolje napravi slike.
 
@Vuk
ukoliko sve druge faktore/uticaje zanemarimo i ne menjamo, SNR margina se menja sa brzinom gde sto je brzina veca margina ce da pada i to je fakat, sa povecanjem brzine se margina smanjuje i na 16 Mb ne mozes imati marginu od 30dB pa i da nakacis modem/ruter u samom DSLAM-u direktno. Imam ADSL jos od pocetka istog kod nas, na manje od 50m sam od centrale, slabljenja su mi 0 i 4dB, kad sam imao paket od 768/192 ili kako vec bese tad u pocetku najjaci paket margina za download je bila 45, sad na 16/1 je 14. Da bi imao na 16Mb marginu od 30 na 768 sam trebao da imam jedno 200dB, nikad dosad nigde nisam viedo marginu vecu od 40 i nesto.

No ovo na stranu, ne bih se vise nastavljao oko tog dela, mislim da je potpuno preterivanje toliko cimanja oko par 2 dB koliko se posla preporucuje coveku, koji verovatno to sam nece moci da odradi i da li ce naci nekog da mu odradi a na kraju mozda nista ni ne dobije. Koliko god da se trudi jednostavno ne moze bas na svakoj liniji da radi ni 24 pa ni 16 mega, mada realno njemu zaista vrlo malo fali trenutno. Mislim da telekom garantuje da na svakoj liniji moze da radi 6Mb , ali sam vidjavao linija gde nazalost ni to ne moze. Takodje ovo sto se predlaze oko jurnjave telekoma, pitanje koliko ce se oni iscimati oko njega, koliko ih to uopste zanima, cak i da je njihov korisnik a nije, da izlaze da mu umeravaju paricu i sl, mogu samo da mu puste interleave eventualno i to je to. Za FTN-a preporuka da sredi sam koliko moze instalaciju pa ako nagura malo bolje parametre super, ako ne nek proba sa nekim drugim ruterom, TP linkovi defintivno nisu za situacije gde su parametri oko granice podnosljivosti i to je to. Ako nista ne uspe nek mu radi kako radi sa greskama ako ih nema mnogo i ako ih mnogo ne primecuje i sl. ili nek trazi da mu smanje na 8/1Mb i to je to, posto upload kod njega nije sporan.
 
Poslednja izmena:
Ne znam sta je keystone female. Ali ovako: Na tavanu je onaj crni kabl od koga vode dve zice. Na te dve zice sam stavio telefonsku uticnicu. Ovakvu.

221.jpg

Od te uticnice vodi telefonski kablic (sto sam dobio od telekoma) do splitera. Zatim od splitera idu preko tavanice obicni telefonski kablovi sa zabicama. Jedan za ADSL, ostali za telefone. Kabl sto vodi od splitera do modema je oko 15 m. Da li bih nesto postigao kad bih nadovezao onaj krupni kabl (crni, ne znam kako se zove do stana), pa odatle sprovodio mini kabl sa zabicama do modema?
 
Poslednja izmena:
ja danas uzeo MIK, oprema mi ostala od telekoma, i prosledio ga SBB-u. kažu najkasnije u utorak šalju ugovor i ruter.
 
@Vuk
ukoliko sve druge faktore/uticaje zanemarimo i ne menjamo, SNR margina se menja sa brzinom gde sto je brzina veca margina ce da pada i to je fakat, sa povecanjem brzine se margina smanjuje i na 16 Mb ne mozes imati marginu od 30dB pa i da nakacis modem/ruter u samom DSLAM-u direktno. Imam ADSL jos od pocetka istog kod nas, na manje od 50m sam od centrale, slabljenja su mi 0 i 4dB, kad sam imao paket od 768/192 ili kako vec bese tad u pocetku najjaci paket margina za download je bila 45, sad na 16/1 je 14. Da bi imao na 16Mb marginu od 30 na 768 sam trebao da imam jedno 200dB, nikad dosad nigde nisam viedo marginu vecu od 40 i nesto.

No ovo na stranu, ne bih se vise nastavljao oko tog dela, mislim da je potpuno preterivanje toliko cimanja oko par 2 dB koliko se posla preporucuje coveku, koji verovatno to sam nece moci da odradi i da li ce naci nekog da mu odradi a na kraju mozda nista ni ne dobije. Koliko god da se trudi jednostavno ne moze bas na svakoj liniji da radi ni 24 pa ni 16 mega, mada realno njemu zaista vrlo malo fali trenutno. Mislim da telekom garantuje da na svakoj liniji moze da radi 6Mb , ali sam vidjavao linija gde nazalost ni to ne moze. Takodje ovo sto se predlaze oko jurnjave telekoma, pitanje koliko ce se oni iscimati oko njega, koliko ih to uopste zanima, cak i da je njihov korisnik a nije, da izlaze da mu umeravaju paricu i sl, mogu samo da mu puste interleave eventualno i to je to. Za FTN-a preporuka da sredi sam koliko moze instalaciju pa ako nagura malo bolje parametre super, ako ne nek proba sa nekim drugim ruterom, TP linkovi defintivno nisu za situacije gde su parametri oko granice podnosljivosti i to je to. Ako nista ne uspe nek mu radi kako radi sa greskama ako ih nema mnogo i ako ih mnogo ne primecuje i sl. ili nek trazi da mu smanje na 8/1Mb i to je to, posto upload kod njega nije sporan.

Ne mozemo se prepirati tvoje je jedno misljenje moje je drugo i tu je kraj. Ti mislis da ja nisam u pravu ja mislim da ti nisi u pravu i sta sad tu da radimo.

Ja sam ti rekao kako stoje realne stvari na terenu a ne u teoriji.
Ti pricas teoretski ili baziras na svom slucaju sto je apsolutno neopravdano.

Naravno da db opada sa podizanjem brzine porta ja ti kazem da na portu od 24Mbit sam video 18db ili 36db na up steramu na 16mbit portu.
Da u toj situaciji si direktno na dslamu.
Ako na katastrofalnoj liniji na 1.3km od centrale imas 22db na up portu na portu koji je otvoren za 16Mbit liniju odnosno 1021 na up-u, sta dalje da komentarisemo.
 
Ne znam sta je keystone female. Ali ovako: Na tavanu je onaj crni kabl od koga vode dve zice. Na te dve zice sam stavio telefonsku uticnicu. Ovakvu.

Pogledajte prilog 91161

Od te uticnice vodi telefonski kablic (sto sam dobio od telekoma) do splitera. Zatim od splitera idu preko tavanice obicni telefonski kablovi sa zabicama. Jedan za ADSL, ostali za telefone. Kabl sto vodi od splitera do modema je oko 15 m. Da li bih nesto postigao kad bih nadovezao onaj krupni kabl (crni, ne znam kako se zove do stana), pa odatle sprovodio mini kabl sa zabicama do modema?

Obavezno izbaci iz upotrebe takvu uticnicu, koristi keystone rj11 davao sam vec slike

na primer
kingsuns_162307.jpg

keystone oznacava da se montira u zidnu uticnicu kompatibilnu za taj tip konektora, nema bas standarda tako da se uzimaju od istog proizvodjaca i keystone i sama maskica.

Da je dugacak i da imas jos 15M u tom kablu bilo bi bolje da ide do tvog stana.

Najbolje bi bilo da testiras na samom ulazu kakve parametre dobijas.

Cesto kinezi stavljaju aluminijumski kabl na uticnicama kakve si pokazao na slici takodje koriste zice od 0.1mm. Vecina kablova na ansem trzistu u flat telefonskom kablu koriste 0.12mm, 15m nije tolika razdaljina ali gubis sigurno 0.5-1db, na 0.5mm gubitak je oko 0.2db, losi spojevi su takodje zeznuti.
TP linkov spliter ubija 2db na up kanalu bez ikakvih problema u odnosu na Huaweijev 187 ili 287 u isdn izvedbi.

Bila je neka budzevina od splitera koji su ranije davali Beotel i Sezam to cudo je ubijalo 4db na downu i 3db na up-u.

Siroka je ovo tematika da je sirimo ovoliko.
 
@Vuk

Ja sve vreme pricam o download margini a ti o upload margini. Ne znam toliko oko telefonskih kablova u smislu da ne znam koji je precnik kog kabla i to me ne zanima, znam sta je telefonski kabl i to mi je dovoljno, nisam radio u Telekomu sto ti ocigledno jesi i nisam bio ni u jednoj centrali/dslam-u i sl.. Sve sto je receno nije iskustvo samo sa moje linije nego sa gomile drugih gde sam bio, plus sto je sve oko ADSL-a kao tehnologije siroko dostupno, google , wikipedia, raznorazni forumi i sl. su cudo. no dobro, da ne sirimo dalje slozicemo se da se necemo sloziti :) .
 
Ima li to online da se kupi? Zivim u vuko****ni gde nema u radnji ni obican telefonski kabl a kamoli ovo, a po ovim vrucinama tesko da se vucaram u grad i trazim nesto sto nisam siguran ni da cu naci. Stavi na private ako ne moze ovako.
 
..i sta bi..el su konacno stigli ugovori...ruteri..kakvi su utisci..???
 
ja poslao MIK 2.7.2012. i koliko vidim preko telekomov ruter merio 13.2 MB/s. Ugovor i ruter od Total jos uvek nisam dobio. Ocekujem u ponedeljak.
 
ja poslao MIK 2.7.2012. i koliko vidim preko telekomov ruter merio 13.2 MB/s. Ugovor i ruter od Total jos uvek nisam dobio. Ocekujem u ponedeljak.
..nisam te bas dobro razumeo..el mislis na to da imas stari telekomov ruter..posto ti ne bi izdali MIK bez da vratis opremu..pa sa tim ruterom posle prijave i par dana merio..i protok ti je taj..?
..a koliko si imao pre..?
 
izdali su mi MIK a da nisam vratio ruter.koristio sam pre telekomov ADSL 4mb/s i download se kretao oko 400kb/s
ovo sto sam merio i postovao sliku jeste sa telekomov huawei.
ocekujem da mi posalju tp link iz total i videcu kako ce sa njim net da se ponasa.
nadam se da sam sad bio jasniji.
 
zar se ne gubi konekcija kada dobijes migracioni kod i raskines ugovor?
 
ista stvar kod mene samo meni je i dalje telekom i 3,55Mbit a MIK sam uzeo i predao SBB-u još 29.06.
radijator ruter mi je ostao zato što sam im hebao kevu u telekomu kad su tražili da im vratim da bi mi dali MIK.

SBB-ovce sam zvao u sredu, pošto su mi rekli da će me kontaktirati najkasnije do utorka, i kad sam pitao zašto odugovlače riba kaže da je u obradi. verovatno sam se zahebao što sam predao MIK u petak jer tada nisu ništa radili a do ponedeljka je već ostalo negde zakopano i zaboravljeno. ali nema veze zvaću ih danas pa ću i njima malo sve po spisku :D
 
Ja sam pre par godina prelazio sa telekoma na beotel. Otišao u telekom i zatražio MIK, kad su pomenuli opremu, ja sam im objasnio da se oprema razdužuje pri raskidu ugovora, a ne pri uzimanju MIK-a.

Sa MIK-om sam otišao u beotel i oni su me posle dva dana zvali da preuzmem opremu. Za to vreme telekomov internet je uredno radio. Kasnije tog dana net je prestao da radi, ja sam otkačio huawei i zakačio beotelov ruter i sve je nastavilo da radi sa ukupno dva minuta prekida.

Sledećeg dana sam razdužio telekomovu opremu i raskinuo ugovor.
Ovako je i zamišljeno da ovo funkcioniše, da korisnici ne bi imali prekid u internetu. Naravno, praksa se razlikuje od teorije, ali tad malo galamite na njih pa će valjda popustiti...
 
ma ja sam tako sa sezama na telekonj prešao, čak sam tada imao USB modem od sezama, neki sagem, koji je imao onu varijantu kao kod dial up-a da pozivaš neki broj (00000) pa se onda kačiš na net svaki put kad upališ komp. kad mi je telekom aktivirao uslugu prestao mi je net da radi i ja sam samo napisao user i pass koji sam kod telekoma napravio i posle toga sam koristio net bez problema a telekomovci su me tek nedelju dana kasnije zvali da dođem po opremu. da nisam zbudžio tu varijantu mislim da bi ih "počastio" lepim vokabularom kad su me zvali nedelju dana kasnije.

btw sad mi riba iz sbb-a, glupa ko quratz, kaže pa logično je da ostanete bez interneta na par dana kad birate drugog provajdera. spomenem joj moj slučaj sa sezamom + shonne-tov i riba opet ponavlja "pa logično je ...". pitam je u vezi rutera da li je n standard ili samo a,b,g a ona kaže nije nego je wireless. reko aha pa super onda :D, i još kaže to Vam je još i bolje jer možete četiri uređaja da spojite. reko kako četiri, jel to mislite na lan portove sa ethernet kablom a ona će opet ne modem je wireless.

jbt koja žalost kad sam ja sa mojim pitanjima njoj ispao kao neki glupan koji ne zna o čemu priča pa ona mora da mi objašnjava. voleo bih da dođem u posed tog razgovora pošto kažu da se sve snima :D, bilo bi jako zabavno za slušanje.
 
Mene zanima sta ja to tacno gubim sa ovih 6 - 7 db na liniji, umesto da imam 15 - 20? Internet radi savrseno i bez ikakvih anomalija :)

 
@vladimirdowla msm da bi trebalo da i mi snimamo razgovore sa tehnickom podrskom i da se napravi na forumu neka sekcija za bisere posto koliko sam primetio da vecina provajdera od skoro snima razgovore.
 
Ja sam predao MIK 02 jula u pomedeljak,zvali me iz SBB u petak i rekli najkasnije do srede ce biti...znaci 10 dana bez problema se ceka...
 
Ja sam predao MIK 02 jula u pomedeljak,zvali me iz SBB u petak i rekli najkasnije do srede ce biti...znaci 10 dana bez problema se ceka...
Je li moguce uzeti Migracioni Kod i nastaviti koriscenje adsl-a kod telekoma na primer, dok ne stigne oprema od drugog provajdera, pa tek nakon toga raskinuti ugovor, ili iskljucuju adsl kada se uzme migracioni kod?
ne bih da ostajem bez neta mesec dana ;\
 
Jeste ali moras imati svoj ruter jer vracas provajderov pri uzimanju MIKa.
 
Meni prosle godine nisu u Telekomu trazili ruter nazad kad sam uzeo MIK. Tek nakon sto me ukljucio novi provajder, vratio sam telekomu ruter.
 
ma to se ne zna ko koga *ebe, ja se dam okladiti da mi sbb neće ništa uraditi sve dok ne vratim ruter telekomu, a sutra ću ih opet zvati. nadam se da se neće ona glupava javiti.

btw kad sam uzimao mik rekao sam im da im ruter vraćam istog dana čim mi stigne od sbb-a jer mi taj huawei krš koji jedva dobacuje wifi do susedne sobe uopšte ne treba. kod nas treba samo tako sa svima, znam jer sam uvek bio pobornik lepog ponašanja u takvim situacijama i to me nigde nije dovelo. kad god sam pretio i ponašao se bahato uvek sam rešavao stvar, nažalost.
 
Poslednja izmena:
Pre 3 godine meni su u Telekomu izricito trazili opremu pa onda MIK.
 
..ja sam danas vratio opremu..i uzeo MIK..i rekose mi da ne moram da vratim opremu dok mi ne stigne od drugog provajdera..da procedura nije takva..ali to praktikuju zato sto korisnici kad predju kod drugog provajdera nece da vrate opremu starom..pa nastaju komplikacije..
..ujedno se i prijavio kod Totala za ovaj mix paket..i rekose mi da se ceka pola meseca za opremu i ugovor..al da "sigurno" nece biti toliko.. :D
 
Nazad
Vrh Dno