Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
350
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Pretpostavio sam da je poruka ironicna, ali rekoh mozda se varam...
Generalno ne shvatam takve odgovore, kao pitam koji je najbolji auto do 10000e a neko mi odgovori da za te pare mogu da kupim kocioni disk za Ferari i sta sad? A cinjenica je da u Srbiji tolika svota npr. vecini prestavlja misaonu imenicu(karikiram).
Ja obicno kad nemam nista pametno da kazem - cutim, ili bar ne odmazem ako ne mogu da pomognem.

Ne shvatam u cemu je problem. Da li je mozda pitanje bilo nejasno?
Kao sto sam vec spomenuo u pitanju je mala kancelarija koja ima 2 racunara i 1 kopir kao stalne korisnike, bez servera i bez velike fluktacije podataka na toj mrezi. Godinama se za tu mrezu koristi TP Link R860 koji od prvog dana radi bez greske a koji je koliko vidim u tom cenovnom rangu, ali eto nema wireless za kojim se javila potreba.
Dakle pitanje nije bilo koji je najbolji ruter na svetu jer mi nije odobren budzet za nekog Cisco-a, vec je pitanje bilo koja je najbolja opcija oko 3000rsd da zadovoljava ove kriterijume i da ako treba da se bira izmedju vise modela da akcenat bude na pouzdanosti na ustrb brzine.
 
A zašto ne bi mogao da pokrije to sa 3000 din?
Ovde bi ti ljudi i za kućne uslove preporučili ciskov ruter od 300e.

Uzmi koji hoćeš. Svaki će da radi posao. Evo moja preporuka TP-LINK WR841ND, ja ga koristim u stanu. Uptime mesec dana, radi kao sat. 300mbps propusni opseg.
5+ uređaja imam nakačeno na njega obično, dva kompa, dva telefona i tableta.
Ima izmenjive antene(5dBi, to je neki standard za rutere), pa možeš eventualno da uzmeš neku jaču ako treba.
Radi samo na 2.4GHz, nije dual band..

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 
I ja imam taj ruter kući. Preko kabla je priključen desktop računar, a laptop, 3 mobilna na wifi. I to je tako maltene non-stop. Ponekad neki od dva mobilna "odšteta" iz kuće, ali zato jedan mobilni i 2 kompjutera su uvek tu. Pola vremena je priključen i četvrti telefon.
Sve radi kako treba. Desilo mi se par puta (za ove 2-3 godine) da moram da ga resetujem i to je sve. Domet je sasvim dovoljan (u centru BG-a sam) i imam internet i napolju. Jedino preko puta ne hvatam dovoljno jak signal.

Ne znam koja je cena (ovde na oglasima je bilo više komada za ~1.500 dinara polovni), ali mislim da će vam biti odličan i da antene nećete menjati.
 
Za firme je uvek problem, toliko su skrtice i kuknjavci, da je iskreno kad me zove frma, prvo preko telefona postavim 4-5 pitanja ako vec tu krenu da zakeraju uopste ne izlazim na teren...

Mada za 2-3-4 wifi uredjaja opet zavisi koliko se izivljavaju, mada je tu uglavnom ruter klasican OK, ali pomenuti TP link na primer udavi se totalno za +6-7 wifi uredjaja gde dva urnisu (mada verujem da su krivi ti sto urnisu mrezu)... sad cekam da me zovu pa da predlozim alternativu, mada je ljudima objasnjeno da je kabal moranje i za drygo da uopste ne odgovaram a i ne interesuje me ako i ruter od 100e ne bude po volji
 
Pretpostavio sam da je poruka ironicna, ali rekoh mozda se varam...
Generalno ne shvatam takve odgovore, kao pitam koji je najbolji auto do 10000e a neko mi odgovori da za te pare mogu da kupim kocioni disk za Ferari i sta sad? A cinjenica je da u Srbiji tolika svota npr. vecini prestavlja misaonu imenicu(karikiram).
Ja obicno kad nemam nista pametno da kazem - cutim, ili bar ne odmazem ako ne mogu da pomognem.

Ne shvatam u cemu je problem. Da li je mozda pitanje bilo nejasno?
Kao sto sam vec spomenuo u pitanju je mala kancelarija koja ima 2 racunara i 1 kopir kao stalne korisnike, bez servera i bez velike fluktacije podataka na toj mrezi. Godinama se za tu mrezu koristi TP Link R860 koji od prvog dana radi bez greske a koji je koliko vidim u tom cenovnom rangu, ali eto nema wireless za kojim se javila potreba.
Dakle pitanje nije bilo koji je najbolji ruter na svetu jer mi nije odobren budzet za nekog Cisco-a, vec je pitanje bilo koja je najbolja opcija oko 3000rsd da zadovoljava ove kriterijume i da ako treba da se bira izmedju vise modela da akcenat bude na pouzdanosti na ustrb brzine.
Rekao si uslove koje treba da ispuni, a ljudi su ti objasnjavali da je gotovo nemoguce. Da ti pojasnim tim recnikom koji si ti upotrebio - ti si dosao na forum i pitao - ljudi preporucite mi auto do 500 eur da mogu da ga razvucem na autoputu do 300...
Elem, svi ruteri ti postaju nepouzdani i za posao ja se ne bi zezao, ali jedna stvar koju si pomenuo sada ti znatno menja stvar - taj R860 zadrzi i 2 kompa ta ostavi na njemu. Ruter koji kupis spoji na treci port i nek se wifi korisnici kace na njega, tako da ako krene da zeza i blokira da ti ne pravi problem sa poslom. Ovo ti kazem jer za ruter od 3000 rsd ne postoji rec pouzdanost, vec je dobro ako radi. Neko ti ovde sa foruma prodaje rutere povremeno pa pogledaj i sta on ima - dobices ruter za 3k koji je u prodavnicama oko 6k i sl.

Za firme je uvek problem, toliko su skrtice i kuknjavci, da je iskreno kad me zove frma, prvo preko telefona postavim 4-5 pitanja ako vec tu krenu da zakeraju uopste ne izlazim na teren...

Mada za 2-3-4 wifi uredjaja opet zavisi koliko se izivljavaju, mada je tu uglavnom ruter klasican OK, ali pomenuti TP link na primer udavi se totalno za +6-7 wifi uredjaja gde dva urnisu (mada verujem da su krivi ti sto urnisu mrezu)... sad cekam da me zovu pa da predlozim alternativu, mada je ljudima objasnjeno da je kabal moranje i za drygo da uopste ne odgovaram a i ne interesuje me ako i ruter od 100e ne bude po volji
Ne treba kabl za prostore do oko 100-200 kvadrata ako se uzme kvalitetan ruter i ako broj uredjaja nece preci cca 50-100. Maravno kabl uvek ce dati najbolji protok i pouzdanost pogotovo ako racunari medjusobno komuniciraju pa onda gigabit ethernet dobro dodje, ali samo za net dobar wifi ruter ce ti ustedeti pare. Zamisli 50 kablova koliko kostaju, plus busenja i sve da bi izgledalo lepo, pa onda jos nemas gde da pomeras uredjaje, pa nista od mobilnih uredjaja...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ne moze se wifi nikad merit sa kablom od sigurnosti do pouzdanosti...... ja kad vidim firme na wifi samo kazem zovite onog ko vam je to predlozio, pogotovo u gradu gde se broj mreza komsijskih samo uvecava, jer ja eto i takve mreze sve sam vidjao na krs ruterima

A budi siguran uvek ce se neko naci da pokrene youtube HD ili neko torrent i to naravno niko ne zna jer male firme nemaju sistem administratora
 
@n1tr0
Rekao sam uslove koji su mi znacajni u odnosu na one koji nisu(pouzdanost na ustrb brzine) i pitao koja je najbolja solucija do iskazanog budzeta i to sam istakao u obe poruke. Ni u jednom trenutku nisam ocekivao da dobijem preporuku za Cisca ili Mikrotica ili sl. uredjaje (ili kola koja idu 300km/h po tvojoj analogiji).
Realno koliko bi tebi pomogao post da za 3000 mozes da kupis strujni adapter?

Hvala za preporuku, ostavicu kao glavni ruter R860 a novi cu povezati iza njega cisto za wifi.
Za tog clana sam vec na pm dobio preporuku, ali se bojim da mi to ne pije vodu posto novi ruter moram da kupim u radnji sa sve fiskalnim racunom kako bih pravdao sredstva.
 
Ne moze se wifi nikad merit sa kablom od sigurnosti do pouzdanosti...... ja kad vidim firme na wifi samo kazem zovite onog ko vam je to predlozio, pogotovo u gradu gde se broj mreza komsijskih samo uvecava, jer ja eto i takve mreze sve sam vidjao na krs ruterima

A budi siguran uvek ce se neko naci da pokrene youtube HD ili neko torrent i to naravno niko ne zna jer male firme nemaju sistem administratora
Pa ako koristis stare enkripcije ili bez enkripcije naravno da ne moze, ali ako koristis novije standarde, koliko ti vremena treba da bi bruteforce sifru i poceo da sniffujes nesto? Jos ako se sifra menja... Sto se tice performansi, slazem se, ali razvlaci kablove do svakog laptopa, pa ih vuci sa njima kada se pomeras, a i probaj da ustekas LAN kabl u chromecast ili tablet za prezentaciju i sl.

Sto se tice youtube HD i torrenta - isti ces problem imati sa kablom jer te net ogranicava a ne tehnologija. Pa 802.11n ce to izgurati, a da ne pricam o AC standardu...

I koliko to komsijskih mreza radi na 5GHz? Pogotovo sto 5GHz brze gubi signal zbog talasne duzine?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Treba da se odjavim sa Mts-a i prelazim na Ikom. Koji wifi ruter da uzmem? Do sad sam koristio Huawei HG531 V1 iz Mts-a. 24h dnevno mi je pokrivao celu kucu (4 sprata). Manje-vise uvek konektovani na njega su 3 lap-topa i 4 telefona.
Moze li neki od ova dva:
http://www.winwin.rs/bezicni-ap-ruter-tenda-f300-n300-1xwan-4xlan-2x5dbi-fixed-antennas-1192005.html
http://www.winwin.rs/bezicni-ruter-tp-link-tl-wr841nd-300mbps-atheros-mimo-2x2-2-4ghz-2x5dbi-1120083.html
Zanimljivo je da sam zvao winwin i rekli su mi da mi posao moze odraditi samo ruter od nekih 10ak hiljada a jedan od ova dva nikako :D
 
Pa i ja bih ti to rekao. :)
Ja koristim taj wr841, ok je ruter, ali ja ga koristim za stan od 40kvadrata.
4 sprata da pokrije..teško, skoro nemoguće, i to za bilo koji ruter.
Većina rutera ima standardne 5dBi antene, e sad, možeš da uzmeš neki sa kog se skida antena pa da staviš neku jaču.

Druga opcija, da uzmeš dva-tri rutera, staviš po jedan na svaki sprat(najbolje jedan na prvi i jedan na treći) i staviš ih u WDS režim.
Za to mogu da posluže ruteri kao što su wr740 i wr842, jeftini su oni po oglasima..

P.S. - Ja imam HG530 kod kuće, na spratu mi stoji i jedva pokriva prizemlje, u nekim delovima ga i nema.

Kako bre tebi pokriva 4 sprata??
Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
U prizemlju mi je i pokriva podrum,prizemlje,prvi sprat bez problema i potkrovlje sa 40% slabijim signalom. Kad mi ovaj toliko pokriva,ne dava mi se 100e za neki koji ce isto raditi.
Kuca je u osnovi 100m2. Znaci svaki sprat po 100m2.
 
Poslednja izmena:
Mnogo mi je to velika investicija. Ponavljam,do sad sam iz Mts-a dobio na koriscenje (znaci bez ikakve naknade) Huawei HG531 V1 koji me je odlicno sluzio. Iz toga razloga mi se ne daje nesto mnogo novca.
Nije mi jasno da ne mogu pokriti 3 sprata sa ruterom do 3000din?!
 
Meni nije jasno što ti očekuješ da sa krš ruterom od 25 evra pokriješ tri sprata, od kojih imaš najmanje dve betonske armirane ploče????

Nemoj pogrešno da me shvatiš, ali da bi signal ostao iole kvalitetan potreban je ruter koji ima mnogo bolji procesor nego što ima neki jeftin ruter (a taj od 3000 spada u jeftine). Airport Extreme koji sam ti preporučio ima jedan od najboljih, a radi i na 2,4 + 5 GHz, što mu obezbeđuje dobar signal i stabilan transfer.
 
Poslednja izmena:
Sledeći ruter koju budem uzimao a da ima veliki domet je
WR841HP od 1000mW !
Mislim da nema jači!
http://www.winwin.rs/bezicni-ruter-tp-link-tl-wr841hp-300mbps-2t2r-mimo-2-4ghz-2x5dbi-4713925.html

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока

O boze, evo ga jos jedan sa izlaznom snagom. Da li ti uopste znas sta je 1000mW? Jesi svestan da ti 1000mW nece dati 10x jaci singal od 100mW vec svega nekoliko dB vise? Takodje povlaci se pitanje i kvaliteta samog tog signala. Uvek se vise dobija sa antenama i pravilnim usmeravanjem istih kao i koriscenjem uredjaja sa dobrim oredajnicima i prijemnicima. Dakle batali to sa mW jer to nista ne govori o ruteru niti signalu kakav ce biti.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ali će zato komšiluk da oseti dobro. Još ako počne da menja kanale, eto zabave za ceo kvart.

Generalno, jedan sprat/stan jedan ruter-AP. Snaga na srednje, ništa više ne treba. Još kad bi i komšiluk isto to primenio, brzina ok, nema smetnji, svi zadovoljni. Al ajde ubedi ti ostale...
 
Koji WI-FI ruter uzeti?

Ma ovaj novi Airport Extreme bez problema pokrije 3 sprata ako je na srednjem spratu. Ima jos par rutera koji to mogu. Jedan ruter da pokrije 4 sprata pouzdano je gotovo nemoguca misija ako je u pitanju cvrsta gradnja, a ne montazna kuca, mada opet nisam video u Srbiji montaznu od 4 sprata.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Mislim da u mojoj kuci ima vise gvozdja i armature nego u mostu na Adi :D krastavac,tako tata pravio. Stvarno mi sadasnji huawei odradjuje posao. Na tavanu mi i ne treba. Znaci podrum,prizemlje i prvi sprat. Svaki sprat po 100m2. Ruter ce biti u prizemlju. Bice povezana 3 laptopa i 4 mobilna tel svaki dan. To je ono sto mi koji zivimo tu koristimo.
Da li moze da mi posluzi za to ovaj ruter?
http://www.kupujemprodajem.com/Ruter-bezicni-TP-LINK-TL-WR941ND-35138133-oglas.htm
Ako ne,onda cu gledati da uzmem onaj airport od 30e.
 
Znam da mi niko od vas ne moze reci da moze jer zavisi od rasporeda,debljine zidova,ploce,itd. Samo me zanima da li mi vredi da pokusam sa ovim ruterom? Posebno jer mi je covek izasao u susret i rekao da ga mogu vratiti ako mi ne odgovara.
 
Nazad
Vrh Dno