Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
350
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Ukucas u google Asus merlin i vidis podrzane uredjaje.
 
Ja sam se vratio na stock fw, nove opcije koje su dodate mi ništa ne znače.


The following devices are fully supported:

  • RT-N66U
  • RT-AC56U
  • RT-AC66U
  • RT-AC66U_B1 (use the RT-AC68U firmware)
  • RT-AC68U (including revision C1 and E1)
  • RT-AC68P (use the RT-AC68U firmware)
  • RT-AC68UF (use the RT-AC68U firmware)
  • RT-AC87U
  • RT-AC88U
  • RT-AC1750 (use the RT-AC68U firmware)
  • RT-AC1900 (use the RT-AC68U firmware)
  • RT-AC1900P (use the RT-AC68U firmware)
  • RT-AC3100
  • RT-AC3200
  • RT-AC5300

Note that the R (retail SKU) and W (white casing SKU) are also all supported, as they are the same exact hardware and firmware.

These devices are no longer officially supported:

  • RT-N16

https://github.com/RMerl/asuswrt-merlin/wiki/Supported-Devices
 
malo pogledah temu ali ne nadjoh odgovor. A da dodam da se ne razumem previse u mreznu opremu :)

Treba mi neki malo bolji ruter koji u stanu moze da pokrije sa prihvatljivim signalom i stan ispod mene. Imam tendu neku sa dve antene koja to ne moze, a probao sam i prastari neki tplink sa jednom antenom koji takodje nije radio posao....tj signal se gubi dole ili prosto nema protoka...ne mora savrseno da radi ali bar da pristojno radi...
neka preporuka? pre svega nesto iz winwin, emmi, gigatrona i sl...nesto sto mogu lako naruciti? i na sta da vodim racuna?
 
jel ovako nesto ok?
http://emmi.rs/wireless-ap-bežični-...43nd-ultimate-n-gigab.11.html?productId=11805

ili mora nesto skuplje i sta skuplje? Bitno mi je da ima bar 4 lan porta i da je signal wireless dobar , tj da moze da dobaci stan ispod dobro...

ako mora skuplje tj bolje ovo ili

http://emmi.rs/wireless-ap-bežični-ruter-tp-link-ac1750-archer-c7.11.html?productId=48587

?

hvala unapred.hitno mi je da resim ovih dana :) ili mora i skuplje i od ovoga sto sam naveo...ne bi bilo lose ako moze i protok da se odrediti po uredjaju...ako je to moguce u ovom opsegu para ali nije bitno (da nemaju svi uredjaji max protok)
 
Poslednja izmena:
Prvo, ako imaš Android uređaj, instaliraš

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.farproc.wifi.analyzer&hl=en

pa proveriš "okupirane" kanale. Nešto ovako

I3zZkW5.png

Ako su ti slobodni 1, 6 i/ili 11 kanal, ili ako su dovoljno nisko na grafiku, tipa -80, -90, možeš da ideš na jeftiniji, "n" standard. Ako je situacija kod tebe slična kao na grafiku, za LAGODNO korišćenje je jedina solucija beg na "ac" standard.

Ja ovaj C7 imam već skoro godinu dana i radi fantastično. Ali, "ac" se vidi samo na tom jednom spratu, i neposredno iznad i ispod njega. Brzina je super, ali domet ne. "n" je ok, i radi bez problema i na spratu iznad i ispod, pa i oko kuće.
 
ne svidja mi se sto je polovno..sta znam.. novo je sa garancijom i bez brige sam bar 2 godine ako nesto crkne...na ruter ce biti nakacen 1 ili dva slabija rutera, i jos 3 racunara i mobilni tablet...racunari minimalno trose i samo je bitno da imaju stalno internet.

inace gledao sam vec sa wifi anal..nije sjajna situacija idu i do 60 dve tri mreze..dok moja tenda daje najjaci signal u mom stanu ali ispod ne radi dobro...zgrada je velika i ima dosta mreza u blizini...sprat ispod je bitno da radi prihvatljivo na tabletu..samo se tablet koristi ispod i nista vise...ako ne radi moram kabl da provlacim i spustam jedan ruter na stan ispod sto bih izbegao...

jeftiniji ruter koji sma naveo je n a skuplji ac ako sam dobro video?
 
ps.mozda da uzmem jeftinijji u emmiju n standard pa ako je problem da menjam za AC? uz doplatu... to mi deluje kao opcija...

opcija je i polovan ali bih izbegao, em moram da idem do coveka, em ako se posle desi nesto nema garancije..ruter ce raditi u nesto toplijoj prostoriji pa mu nisu idealni uslovi rada leti posebno...no u istim uslovima rade i racunari, i sadasnja mrezna oprema i fiksni bez problema :)

ps.a sustini sam nezahtevan korisnik..imam paket 75/2 a dovoljno mi je i 10/1 za moje potrebe...retko se radi download..jedino je bitno da tablet moze da radi u stanu direktno ispod moga, da mobilni moze da radi u mom stanu i eventualno da mogu da ogranicim protok po ostalim uredjajima, ali to nije mnogo bitno i ne bih samo zbog toga doplacivao za skuplji ruter... i jos 3 racunara koji idu na Lan kabl
 
Poslednja izmena:
Po njegovom opisu je ruter nov a za garanciju ne znam. Problem je sto je mali izbor rutera u prodavnicama i sto su dosta skuplji nego u inostranstvo. Ja sada narucujem Nighthawk X4S R7800 od Madjara.
 
pa meni realno samo treba ruter koji moze da dobaci do stana ispod. jedino sto postoji odredjeni shum drugih mreza jer je velika zgrada...tj samo da radi stabilno.dovoljno je da wireles radi i 10/1 od onih 75/2...samo da se signal i mreza ne gubi...nebitno da li ce da radi 10, 30 ili blizu maksimalnih 75... nesto mi se ne daje prevelik novac samo za taj zahtev ako ne mora- tj prilicno nezahtevan korisnik..jedini zahtev je da moze da se korisni net na tabletu u stanu ispod :) ali ako mora platicu vise naravno
 
Ja sam digao ruke od kombinacije AC rutera sa gigabitnim portovima. Nema finansijske matematike. Naručih jeftini gigabitni switch i za početak koristiti 2x N rutera, a kasnije zameniti za neki AC ruter. Nemam problema sa kanalima, a veliki potrošači trotoka su na kablu. Razlika u ceni, bezmalo 100 evra.
 
Žica alternativu nema, a kako stoje stvari, načekaćemo se izgleda. Ali navijam za što brže usvajanje "ac" uređaja, ako ništa drugo, bar da ne viđamo više slike kao onu gore. Svaki stan/čić pokriven, prva veća prepreka (zid, ploča) - nema signala ;-)

@solomonbg
Uzmi neki najjeftiniji ruter, 740, 741, 841, N, ND, probaj ga dva-tri dana u gornjem stanu. Ako je pokrivenost ok, ali donji stan gubi signal, izbuši jednu rupu u podu, provuci kabl i stavi još jedan isti takav. Na oglasima ih imaš za crvenu, za novo vidim da deru. To isto možeš da probaš i sa "ac".
 
hvala na savetime :) pa vec imam tendu sa 2 antene i nije dovoljno. a od drugara imam tplink sa jednom antenom. mislim da isto nije dovoljan za stan ispod... opcija je preko terase da idu kablovi. to nije problem..nego mi bilo lakse da se ne cimam...a dok kupim kabl koji ide preko terase, pa dok platim nekog da mi krimpuje...pitanje je i sta je isplativije

delovalo mi lakse ako ce http://emmi.rs/wireless-ap-bežični-...43nd-ultimate-n-gigab.11.html?productId=11805 da uradi taj posao :)
 
ps eventualno ako bezicno povezem rutere mozda bi tako signal bio bolji a ne cimam se kablom...iako to zahteva da iskonfigurisem sve to.a znam da sam se i ranije zezao jer mi je znanje tu tanko :)
 
Poslednja izmena:
Hteo sam Netgear zbog izbor Firmware-a. Drugo za taj Zyxel sam i dobro i lose citao tako da sam isao na sigurno.
Oba su deklarisani za vise korisnika.Netgear ima obiman a i alternativnih firmvera vise je profi za naprednije korisnike redovno se azurira prednost kome to treba.Zyxelu su nabudzili jak procesor i ogromnu memoriju a pojednostavili firmver vise za kucne korisnike mada mu je na bazi Open Wrta mana ili ne.
 
Netgear ima malo jaci procesor a memorija je ista. Uzeo sam ga zbog alternativnih firmware-a i zato sto imam Netgear AC810 AirCard 810 4G LTE Mobile Hotspot i zadovoljan sam.
 
a da dodam pitanje..posto jos ne uzeh ruter. jel opcija i wifi Repeater ? vidam da su 10/15$ na aliju a nasi preprodavci ih valjaju za 20e na kupujemprodajem...da li bi to pomoglo..neko probao ili ima iskustvo?
 
a da dodam pitanje..posto jos ne uzeh ruter. jel opcija i wifi Repeater ? vidam da su 10/15$ na aliju a nasi preprodavci ih valjaju za 20e na kupujemprodajem...da li bi to pomoglo..neko probao ili ima iskustvo?
e a sa tim kinezima od 10 evra ces bas da se usrecis uzmi odma pola kile salu na stranu uzmi covek krshten ruter da te ne boli glava
 
Poslednja izmena:
Super se pokazao ali je Nighthawk X4S R7800. Extra zadovoljan i imam super prijem. Punu brzinu imam na PS4 koji je dosta dalje od Rutera. Jos se razmisljam da li da isprobavam Custom Firmware ili ne.
 
Potreban wifi ruter koji ce da se koristi u dvosobnom stanu, na njemu ce da bude nakaceno dva laptopa i dva androida, znaci uglavnom wifi konekcija. Treba mi neko jeftinije resenje, nesto sto ce da zavrsava posao bez pucanja veze i problema sa signalom.
 
Nazad
Vrh Dno