Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Evo i mog iskustva, a ujedno i jednog pitanja :)

19. juna sam na ebay-u kupio Casio rucni sat preko lika iz HK, poslao je 24. juna. Cena je bila nekih $69 ~ 52e. Paket je putovao 23 dana do mene.
Evo i trackinga ako je nekom korisno:
Destination Country - Serbia
15.08.2013 05:22:32, 34200 PC Kragujevac - 34110 Kragujevac 10, Otprema
14.08.2013 14:41:58, 11200 GPC BEOGRAD - 34200 PC Kragujevac, Otprema
14.08.2013 12:16:23, 61200 CARINA GPC BEOGRAD - 34200 PC Kragujevac, Otprema
13.08.2013 14:58:52, 11200 GPC BEOGRAD - 11200 GPC BEOGRAD, Otprema
12.08.2013 11:42:37, 11200 GPC BEOGRAD - 11200 GPC BEOGRAD, Otprema
11.08.2013 11:49:56, 11003 IZMENIČNA POŠTA, Za carinu
Origin Country - Hong Kong
24-Jul-2013, The item left Hong Kong for its destination on 24-Jul-2013

Danas je dolazio postar i majka je preuzela paket, platila je 70 din koliko je postar i trazio.
E sad pitanje :) Buni me to sto je sa paketom dosao i papir carine. Na njemu su sat procenili na $50 tj 4255 din, a obracunati PDV je 851 din. Da li ja negde treba da odem sa ovim papirom i to platim, mislio sam da se to placa postaru, da li je on pogresio sto nije naplatio.... ili o cemu se radi.....
 
ocigledno je pogresio sto nije naplatio oni uvek mora da naplate na licu mesta, bar ja tako mislim...mislim na preko 50 paketa do sada svaki je bila ista procedura :) pa kad dodje postar pitaj ga mada ce i on da provali mozda sam, neces crci za 900din super su ti ga uracunali :)
 
Poslednja izmena:
Postoje i slucajevi da postar ne naplacuje na vratima, ali tada ostavi uplatnice, pa se uplati u posti. Ovde se on nesto zeznuo , ili nije naplatio, ili nije ostavio uplatnice. Najbolje da ga pitas kada ga vidis. Jer ako njega niko ne duzi , bas ga briga , dok tebi moze da stigne opomena, da ti racunaju zateznu kamatu i ko zna sta jos, kao kad ne platis porez na imovinu na primer.

Tako da vidi sa postarem, on zna gde je zeznuo stvar, a ako su samo uplatnice u pitanju, on nece ni da primeti, a tvoja obaveza ostaje u drzavnom komjuteru kao neizmirena.
 
Rekao sam majci da plati ako se bude vratio, imamo nekog novog postara-ne znam ni ko je........a toga se i plasim, da drzava nece da zaboravi dug, pa sve mislim da mi je bolje da odem i sam platim :)
 
Stigle mi obe futrole za mobilni ove nedelje. Jedna naručena 13. maja, druga 15. jula. Za ovu prvu sam mislio da neće stići pa sam naručio drugu, koja je stigla u najavljenom roku. Prva je plaćena 3 evra i poštaru 86 dinara, druga 6 evra i poštaru 300 dinara (a na onoj carinskoj deklaraciji piše 170 din PDV).
 
Uzmi nađi poštara i raci mu da je zaboravio da ti naplati... Dobićeš vernog i vrednog prijatelja. Ja sam imao istu situaciju, dve pošiljke dostavio i naplatio samo 2x66din u pošiljkama bile malo neobično stavljene carinske deklaracije i uplatnice. Cifra za naplatu je bila gotovo 10k dinara. Ja ga našao na terenu dao mu uplatnice i platio iznos na njima od tad sam dobio ličnog kurira. Šta god da dođe u poštu na moje ime čim obrade on me pozove i pita kad mi odgovara da donese. Gabaritnije pakete koje nekada nije bilo šanse da donese na vrata tj. morao sam lično u poštu po njih on sad natovari na motorče i donese. Deslio se jednom da sam imao da platim otkupninu 18k dinara, međutim ja zaboravio davrazmenim evro čovek mi bez reči ostavio paket, i rekao kad razmeniš pare pozovi me na mob i ja ću doći po pare za okupninu.
 
Pa da, bolje nek nazove postara jer mozda to ide njemu na stetu ako ne donese sve otkupnine predvidjene za taj dan. Pomislice da je izgubio pare i morace dati iz svog dzepa.
 
Postari su kul, meni od kako sam se preselio na Vidikovac nista osim racuna i izvestaja da podignem sve INO i domace posiljke ne donosi...
Ni ne pokusava da isporuci, napise papirice u posti i ostavi mi u sanduce.
 
Ha, ha, ha, i moj poštar na Banjici je isti.
Kada sam u pošti pitao zašto ne dobijam pakete na kućnu adresu, već samo papiriće u sanduče, cicka u pošti me je pitala na kojoj adresi sam, a kada sam joj rekao mrtva ladna mi je rekla da je na mom terenu poštar Vlada koji ne nosi pakete.
Na moje pitanje "kako to da ne nosi?", rekla mi je da je tako, ne nosi i ne može mu niko ništa, pošto ima neka debela leđa, pa ga svi zaobilaze u širokom luku, a on radi kako mu je lakše. Probao sam par puta da ga častim, rekoh, možda će za mene da promeni navike, ali jok, boli ga uvo, nosi samo pisma, pakete, pa čak ni paketiće jok, tako da sada automatski ujutro pogledam u sanduče, više ga ne očekujem na vratima.
 
Poslednja izmena:
^to ne bi tako trebalo.
 
Hahahha moj nosi, i jos nagurava u sanduce kralj:D

Evo sta sam sve jednom nasao u sanducetu
uploadfromtaptalk1376654226069.jpg

A jednom i 3 ove boce:eek::D
uploadfromtaptalk1376654345084.jpg
 
Naravno da ce da ugura kad imas stare komunisticke sanducice :D
I ja sam u staroj zgradi imao iste takve, par puta sam morao da secem kutije da bih izvadio stvari jer postar otvori ceo blok od 6 sanducica i ugura koliko se moze ugurati...
 
Mozda ima i zdravstvene probleme pa su ga lisili nosanja paketa, jer trebao bi da nosi.
 
Naručio sam 2 majice preko Ebay-a, stižu iz Nemačke.

Vrednost pošiljke 20 EUR.
Prodavac je jedino ponudio kao opciju za slanje DHL, i to me je izašlo još 15.90 EUR.

Mene zanima šta sad mogu da očekujem - koje još troškove treba da platim prilikom preuzimanja?
 
Naručio sam 2 majice preko Ebay-a, stižu iz Nemačke.

Vrednost pošiljke 20 EUR.
Prodavac je jedino ponudio kao opciju za slanje DHL, i to me je izašlo još 15.90 EUR.

Mene zanima šta sad mogu da očekujem - koje još troškove treba da platim prilikom preuzimanja?

Ne bi trebalo da bude nikakvih dodatnih troskova.
 
Mozda i neces evo meni i poslednji paket iz stare ture od 31 jula stigao danas na carinu, ostaje jos jedan koji je tek juce poslat, taj ce nadam se doci brze od ostalih, imam jos par sa alija ali oni su do sad solidno brzo dolazili max 15 dana, sa igt-a prvi put uzimam pa cu videti koliko brzo istize, isto hk post, i onaj iz holandije koji ide dobrom postom pa valjda ce brzo ...to bi valjda bilo to..
 
Evo da napisem i epilog price o postaru da vas ne ostavim uskracene :)

Danas se vratio i moji su platili celi iznos umanjen za onih 70 din sto je juce naplatio, kaze da su mu proverom na kraju dana utvrdili da ima manjak novca.
Doduse naplacena mi je cifra od 961 din(to sam kasnije video da pise na posiljki sa strane, napisano rukom), iako na carinskom listu stoji da je pdv 851 din...uglavnom nebitno, i vise nego fer su mi procenili vrednost posiljke :)
 
Tih 110 dinara uzima posta sebi, bilo je 100 puta do sada :) al dobro nisi pratio materiju :) Tako i da je to u redu PDV drzavi a 110 din. Posti.
 
pa prosto, da rezimiramo jos jednom, 851din porez, 65din je otvaranje paketa u posti, 45din provizija za uplatu tih 851din = 961din
 
Hm, nemoj me shvatiti pogrešno, ali ... gde ti živiš? :d

Pogrešno si ti mene shvatio. Sistem je takav, određivanje carinske osnovice i obračun carine bi morao da ide na opisani način i kada to gledaju dobri momci iz EU, GATT & WTA i UN, oni kažu to je OK.

E, sad praksa ... To što carinici određuju carinsku osnovicu (vrednost pošiljke) i troškove prevoza odokativnom metodom tako kao da pri tom nemaju ni jedno oko je druga stvar. Tako je sa svim državnim službama/organima (kao što je i policija, zdravstvo ...) koje nemaju nikakvu ili lošu konbtrolu - a ako i imaju nekakvu kontrolu, onda nemaju nikakve sankcije zbog svog lošeg rada. Tu, konkretno kod carinjenja, spadaju i nebulozni troškovi za pregled pošiljke, otvaranje pošiljke, opisano carinjenje preko špeditera i drugi specijaliteti.

To da tražiš poslanika da on pomogne - to je više bila ironija da se vidi kakve mogućnosti imaju građani da utiču na rad države. Zato nije svejedno da li glasaš i za koga glasaš.
 
Poslednja izmena:
Nije stvar u tome kako će da se to transporuje do Srbije, već u činjenici da moraš da ubediš ove na carini da je džak od 15 kg nečega za tebe i da ti treba svih 15 kg.

No evo kako smo prosli...dakle U HR na granicnom prelazu kod b**ine mi smo trazili pdv jer na dva racuna imali smo preko 180 eur vrednost. Kada oni, kao izdiktirajte registraciju vozila...i onda kada ja dodjes kod nas, lepi nasi....na racune sam platio +30% carine....dakle braca hrvati su kontaktirali ove nase i eto...
Sta da vam kazem...bez komentara...
 
Znaci ne vracati pdv kad se ide iz hr? Nezgodno...
 
Znaci ne vracati pdv kad se ide iz hr? Nezgodno...

Ako ides bezdan-batina ni u kom slucaju. Mozda je moguce to kod horgosa, videcu ako cu uzeti ssd, ali kod batine sanse nema i to najvise zbog hrvata....
Meni lik kod bezdana probao da ubadi sa ovom pricom, kao kada se trazi pdv, posto smo dobili status/kandidaturu za EU, njihov sistem automatski posalje obavestenje u nasem sistemu...
E sad...verovatno ima tu neke logike, jer ako ti od EU trazis pdv, to ostane u sistemu. Dakle, npr u jul mesec ukupno desetoro nas smo trazili vracanje pdv-a, krajem jula EU moze ili cak trazice od nas koliko puta smo carinili ove koje su trazili pdv...pa ako oni kazu mi nismo ni jednu, e onda dodje verovatno do komplikacije...
I nema veze ako te ne uhvate, posto ti kada izlazis iz eu ostavio si svoje podatke...pa dobijas pozivnicu na carinski sud ili vec sta ja znam...

Eto to je neka logika, po meni...ALI, znam sigurno, i to 1000% da ovo ne funkcionise bas tako, jer kod horgosa gomila svercera zivi samo od toga...robu koju mozes kupiti u subotici na buvljaku, sve je od preko.

I da potvrdim da moja logika nije potpuno tacna, carinu na proteine nisam platio. Carinski radnik mi je rekao da zvao njegovog sefa, i kao rekao je da mi kaze da ovo vise ne smem doneti kod nas, to sada nece cariniti ali sledeci put oduzece robu...

Pa koja je to glupost, pa sledeci put ako kupim kantu proteina a imam racun i ispod 100eur kako on uopste sme da oduzme robu od mene?! Zar smo dosli do toga da nas ce nasi za***ti?
 
Carinski sud? :)
 
EU boli uvo za nasu carinu :) to su se nase cike dogovorili sa 'rvatima, pa posle idu na pljeskavicu :)) mada hoce svakakva zezanja da se dese na tim manjim prelazima... mi idemo uvek na batrovce kad idemo preko hr, pa tamo mislim da imaju i pametnija posla od mojih par eu... nisu mi nikad nista carinili kad sam dolazio iz madj, bilo djala ili horgos, ali ja generalno gledam da nemam nicega prevelike kolicine, posto ima kome oduzmu svercersku robu...

Sto se proteina tice, ja mislim da sam ti vec rekao 1-2 kante ce proci, preko toga, lako moze da ne prodje... to je i dalje sitna cifra da se oni zezaju sa carinjenjem, ocigledno nije za licnu upotrebu (cim je velika kolicina), nemas uvoznu dozvolu i cao...
 
Da li je neko bio u situaciji da nece da mu daju robu,jer je carinikova licna procena da roba nije za licnu upotrebu,vec za pretprodaju? Kako dokazati da je za licnu upotrebu,odnosno za potrebe domacinstva? Kako se naplacuje i kome povratna postarina? Zasto bi neko platio pored robe ( naravno da prodavac ne odgovara za nase carinske propise) i postarinu zbog slobodne procene carinika? Molim za iskustva i savet... Hvala..
 
EU boli uvo za nasu carinu :) to su se nase cike dogovorili sa 'rvatima, pa posle idu na pljeskavicu :)) mada hoce svakakva zezanja da se dese na tim manjim prelazima... mi idemo uvek na batrovce kad idemo preko hr, pa tamo mislim da imaju i pametnija posla od mojih par eu... nisu mi nikad nista carinili kad sam dolazio iz madj, bilo djala ili horgos, ali ja generalno gledam da nemam nicega prevelike kolicine, posto ima kome oduzmu svercersku robu...

Sto se proteina tice, ja mislim da sam ti vec rekao 1-2 kante ce proci, preko toga, lako moze da ne prodje... to je i dalje sitna cifra da se oni zezaju sa carinjenjem, ocigledno nije za licnu upotrebu (cim je velika kolicina), nemas uvoznu dozvolu i cao...

E pa krastavac videcu...mozda sledeci put idem preko horgosa...ja jos planiram da uzmem neku konfiguraciju u vrednosti od oko 5000 eur...nema sanse da se igram vise...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno