Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Pogledaj ovaj video za zvuk češanja noževa. Ne možeš da omašiš.

 
AAAA hvala! Neverovatno ali taj bas video sam gledao kada sam cistio :)
 
Poslao sam ti PM. Imaš jedan zanimljiv oglas na KP ako te zanima upgrade mašine.
 
Tnx, ali dosta mi je upgrade-a... meni je licno i Magnifica odlicno pravila, kada je dobra kafa.
Nego ne podnosim da nisu aparati cisti, pa koliko toliko je GC + mlin ipak cistije (teze za ciscenje, ali vise stvari moze da se ocisti).
 
Lascala Butterfly. Deluje možda da je dosta korišćena ali rezervnih delova ima koliko hoćeš i nisu skupi. Kvalitet kafe na takvoj mašini je neuporediv sa GC. Kafa koju si pio pre biće mnogo bogatija. Ja kad sam prešao na HX nisam mogao da verujem koliko aroma je bilo skriveno na kućnom aparatu. https://m.kupujemprodajem.com/Ugost...ywords]=Lascala&dummy=name#mhs0-1551393028316

Jel može neko meni da objasni zašto ne dobijam obaveštenja o novim porukama na temi? Uključio sam pretplatu i trenutno obaveštavanje ali to ne radi.
 
Sajlonac, poslao sam ti na PM. Neće da mi objavi post sa URL-om. Mašina je Lascala butterfly. Ne treba ti vodovodni priključak, ima rezervoar za vodu. Bazirana je na legendarnoj Faema e61 grupi.

Jel može neko meni da objasni zašto ne dobijam obaveštenja o novim porukama na temi? Uključio sam pretplatu i trenutno obaveštavanje ali to ne radi.
 
@MareBGD

Posle dužeg vremena, evo me ponovo na temi. Moj novi setup: Gaggia TS + Fiorenzato F5
Stavio IMS competition filter basket i IMS competition sito, cev za paru sa Gaggia Deco aparata. Aparat koštao 350eur, mlin 160eur.

Jedina pristojna kafa koju sam našao je u Pržionici na Dorćolu D59B. Grozno hipstersko mesto ali prže odličnu kafu. Uzimam Honduras i Etiopiju. Da li ima još neko mesto u gradu sa sveže prženom kafom? Probao sam kafe iz Kafeterije i Kofeina ali to je kilometrima daleko od svežine u odnosu na D59B. U D59B najstarija kafa je pržena pre nedelju dana.

Pogledajte prilog 266370

Pogledajte prilog 266371

Sve si rekao :) I imas extra setup gde konacno mozes da uzivas. Sad kad imas mlin, i svezu kafu, sad krece sou :) doziranje, ratio, vreme, temperatura :) Posveti vreme distribuciji kafe u korpici, wdt tehnika ili Matt Perger tapping od toga ti najvise zavisi ekstrakcija. Radujem se zbog tebe :)

Burista Hustle je sjajan blog, mozda malo nekad tehnicki prezahtevan i ode preduboko u naucne analize ali tom liku je kafa zivot te razumljivo (ipak je on lik koji je za takmicenje kupio kravu i hravio je razlicitim vrstama hrane da bi dobio bolje mleko za kapucino :D) https://www.youtube.com/watch?v=ZgKgt2gtzD0

Edit: sto se tice mlina prestao sam toliko da se opterecujem ciscenjem. Znate da imam mazgu od Majora, menjao sam i nozeve pre nekih mesec dana, ali kako ja skapiram on pojede prvi put bukvalno 3 grama kafe, al kad se to zalepi gde se vec zalepi to se stvrdne popuni taj neki prazan prostor i to je to. Na samim nozevima ne ostaje kafa tako da ja sad bukvanlno imam jednak izlaz i ulaz i sve je sveza kafa primetio bih. Tako da jednom u 3-4 meseca planiram da skinem nozeve i to je to.
 
Poslednja izmena:
Ljudi tu se razviju bakterije ili budj, samo je pitanje kolicine :)
Ja sam moj opet cistio, manje od 2 nedelje... hteo sam u.sircetu da ga iskuvam kolilo.se opet nalepi okolo :)
 
Sajlonac, poslao sam ti na PM. Neće da mi objavi post sa URL-om. Mašina je Lascala butterfly. Ne treba ti vodovodni priključak, ima rezervoar za vodu. Bazirana je na legendarnoj Faema e61 grupi.

Jel može neko meni da objasni zašto ne dobijam obaveštenja o novim porukama na temi? Uključio sam pretplatu i trenutno obaveštavanje ali to ne radi.

Auh ovo je vec stvarno masina :) I cena je odlicna reko bih, samo ako je sve ispravno. Ne znam koliko je ovo gabaritnije od Classic-a, cini mi se podosta a ja sam malo skucen s prostorom, pogotovo sto pored stoji i Super Jolly.

@MareBGD u poslednje vreme dosta bacam akcenat na distribuciju kafe... Pokusavam sa WDT ali nisam bas siguran da ga radim kako treba. Nakon mesanja mi malo previse ostane kafa razbacana u portafilteru. Stavljam isecenu solju od jogurta, dok mi ne stigne namenski alu levak sa aliexpressa. Nakon "mesanja" moram da "tapnem" portafilter par puta sa strane i jednom dvaput vertikalno da bi se to sleglo ali nakon svega toga nije nikada poravnata kako bi trebalo. Recimo da je obicno vise naslagana na jednoj strani ili tipa malo manje u sredini i slicno. Nesto poput slika sa bloga koji si spomenuo, teks "distribute by tapping". Porucio sam i kineski OCD sa aliexpressa pa cu da probam i sa njim kada stigne, to bi vec trebalo da izravna kako treba i to svaki put.
Jos jedan problem koji sam primetio je da kada tampam tesko pogodim da bude bas pod pravim uglom :( Radim na tome u poslednje vreme :)
Inace, imam tamper najobicniji iz Bago 58mm, zanima me da li ima i gde da kupim, tamper od recimo 58.5mm jer sada ima sigurno 0.5-1mm zazora izmedju tampera i zidova korpice. Jel to uobicajena pojava? :)
 
Ja koristim VST korpe koje su nesto vece, i bas sam pre 2 dana nabavio Pulman tamper od 58.4mm koji mnogo bolje pase i cini mi se da je bolja situacija mada ko zna mozda je subjektivan osecaj. Ja radim kao i ti, jogurt solja u korpu, wdt da malo to razbuca, vadim solju i radim side tapping kako je objasnjeno na BH blogu. Aj bas cu ujutru da slikam u par slika kako izgleda ceo proces i kako izgleda kafa pre tampa, nije da imam nesto pametnije da radim.
 
To bi bilo super :) Ajd i ja cu da okacim slike kada sledeci put budem pravio kafu.
Kako si "nastelovao" tamp? Ako merim silu koja pritiska oko 15kg na kucnoj vagi to mi je prilicno slabije od onoga sto sam inace radio i tesko mogu da se ustalim na toj vrednosti, tj verovatno bih bas dosta morao da vezbam. Ovako gledam da pritiskam dok ima pomeranja (manje vise), s tim sto sam, kao sto rekoh, skoro primetio da nakon tampa ako bih ostavio tamper i pogledao kasiku, tamper uopste ne stoji pod pravim uglom pa sada vise obracam paznju na to nego na samu silu da bude ujednacena.
OCD nisi probao sto se tice distribucije?
 
Sajlonac, ranije sam imao Saeco Poemia (skinut crema disk) mašinu koja je dosta lošija od GC. Smarao sam se sa raznim egzibicijama sa tampiranjem, distribucijom itd i dobijao sam espresso sa pristojnom kremom i to od 100% arabike a ne od miksova sa robustom. Meni je prostor takođe bio najveći problem za upgrade na HX, ali kad sam našao moju mašinu rekao sam koga j... napravićemo mesta :) Otišao u Ikeu i kupio IVAR drvenu policu na sklapanje na koju taman staje mašina (širina 32cm). Okrenuta je sa strane tako da zauzima manje mesta, vidiš na slikama iznad.

LaScala Butterfly ti je ŠxVxD 32cmx43cmx45cm. Ako je mašina ispravna, to je super cena. Ako budeš uzimao obavezno skini gornji poklopac i proveri da li ima tragova curenja. Ako je mašina besprekorna iznutra, nemaš šta da razmišljaš.

Mašine sa E61 grupom su veoma tolerantne na greške u pripremi jer imaju termosifon u grupi kroz koji stalno teče topla voda i održava optimalnu radnu temperaturu grupe. Ono što ti je ključno kod mašine je termo stabilnost. GC ima mali bojler i nikad ne možeš da postigneš tu termostabilnost, pri kraju ekstrakcije voda koja izlazi iz grupe je dosta hladnija od početne. Na HX mašinama pad temperature je zanemarljiv.

Kad budeš prešao na ozbiljniju mašinu, primetićeš da 1 gram kafe u doziranju menja značajno ukus. To mi je bilo neverovatno. Otkako sam kupio Gaggiu TS, ne skidam se sa nje. Ne znam samo koliko sam kafe utrošio, ali svakog dana espresso je sve bolji. Čak je i moja supruga počela da primećuje nijanse u kafi a do sada je pila samo Nes sa mlekom :)

Što se tiče tampiranja, tu ti neće mnogo pomoći tamper koji je sa 0.4mm širi. Distribucija i doziranje su najvažniji. Za distribuciju koristim uglavnom WDT sa ispravljenom spajalicom. S obzirom da koristiš čašu od jogurta, pretpostavljam da doziraš na 18g kao Amerikanci. Ja doziram na 14-16 grama u IMS competition korpu. Sa tom gramažom kafa je uvek ispod ivice korpe i nema potrebe za levkom. Ja sam pre dozirao na 18g ali kad sam otkrio koliko je espresso izbalansiraniji na 15g, prestao sam s tim. Da ne pominjem, da je na toj gramaži channeling tek retka pojava.
 
OCD nisi probao sto se tice distribucije?

OCD klonova ima i na Aliexpressu, ali ni oni nisu nešto jeftini. Nisam u fazonu da plaćam nešto $30 ako to može da uradi najobičnija spajalica. Samo sam na Dorćolu u D59B video da neki barista koristi taj alat, svi ostali samo protresu kafu da se poravna i tampiraju bez ikakvih akrobacija. Po meni, zezanje oko distribucije ima smisla ako imaš problem sa ekstrakcijom. Mene takođe nekad mrzi da se zezam oko distribucije i samo malo protresem da se ujednači. Ako primetim da ima rupa u paku onda se zezam s tim. Čini mi se da kad savladaš mlevenje i doziranje sve manje ima potrebe za picanjenjem oko distribucije i tampiranja.
 
@xalexas
Po ovim dimenzijama prilicno je kompatktna masina nema sta, svidja mi se ali nisam trenutno finansijski raspolozen za ovakav apgrejd. Inace bas bih voleo neku e61 masinu :)
Sto se tice distribucije i same pripreme kafe... Tako je, koristim 16 - 18g kako mi se kod koje kafe svidi. Ako ides na 14,15 verujem da ti je onda i solidno sitnije mlevenje. Mada koliko kapiram ti pijes bas sveze pecene single origin kafe i ostale p1zdarije. Ja uglavnom pijem komercijalne kafe, Hausbrandt, Segafredo, Lavazzu, kako kad. Generalno ne volim previse "vocne" arome i kisele kafe a nit imam gde da ih kupim u Nišu sem u Birou, a i solidno su skuplje a kako mi ode kilo kafe za tipa 10 dana, nema mnogo matematike :D
Isprobavao sam i sa 14,15g ali nesto nisam bio zadovoljan rezultatima, mogao bih da ponovim...
OCD sam i porucio kopiju sa AE i to za 13e kakvih 30 :D
Evo malopre sam pravio kafu pa sam dokumentovao slikama :
1. i 2. slika su direkt posle mlevenja.
3. je posle WDT
4. par tapkanja bocno i jednom, dvaput vertikalno i skinut levak
5. tamp, tu se vidi ono o cemu sam pricao, nisam pogodio prav ugao...
6. nakon tampa
7. nemam jos malu vagicu za ispod solje pa sam sa 28sec malo preterao, za 3g :)
8. malo "mrskasto" je ispala al ajde.. :D

20190301_130752.jpeg20190301_130759.jpeg20190301_130820.jpeg20190301_130858.jpeg20190301_130944.jpeg

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Dodatne slike, ne daje vise od 5..

20190301_131019.jpeg20190301_131138.jpeg20190301_131338.jpeg

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Dodatne slike, ne daje vise od 5..

Pogledajte prilog 266452Pogledajte prilog 266453Pogledajte prilog 266454

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Lepo ti izgleda kafa. Ja sam zadovoljan :) Inače, italijanske mašine su pravljene za Arabika Robusta blendove i obično se doziraju na 14g jer se dosta krupnije melju u odnosu na light roast SO kafe. Probaj da melješ malo finije i da smanjiš dozu. Umesto espressa ubice sam time dobio jedan prijatan uravnotežen espresso. Stvar ukusa.

Javi kad dobiješ distributor, baš me zanima. Ne verujem Kinezima ništa, naručio sam od njih tamper od 58mm a dobio od 57mm. Reklamiraju ga kao stainless steel a ono samo hromiran običan čelik. Izbegavam da kupim taj distributor jer mislim da su pravljeni za te velike gramaže i ne verujem da bi kod mene uopšte i dodirivao kafu u portafilteru.
 
Hvala! :)

Koliko znam ti svi distributori su podesivi tako da bi trebalo da moze da se podesi i za manju gramazu ali o tome kada stigne.

Probacu da smanjim dozu, mada ovo je neka kafa koju sam prvi put u zivotu video, kolega mi dao jer nema aparat.
20190227_125712.jpeg
Doduse pred istek je roka sto znaci da stoji bar godinu dana... Mada ruku na srce nije losa, ima dosta arabike, mislim da je 70:30 u korist nje. Ima drvenkast ukus, malo kiseline i solidnu gorcinu. Nekad ispadne bolje pa ima dosta dobar finish a nekad ispadne praznija.
Od svih do sada koje sam pravio, ubedljivo su mi se najvise svidele :
Honduras iz D59B
Kolumbija, 007 i winter mix iz Java coffee
Hausbrandt silver
Lucaffe espresso bar i classic

Ovaj Hausbrand silver je imao ubedljivo najludji i najintenzivniji cokoladni finish :D

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Honduras iz D59B je i moja najomiljenija. Naručio sam danas takođe Honduras i Yirgacheffe sa cityroaster net. Prže kafu po porudžbini, i možeš da biraš nivo pečenja. Videćemo kad stigne.
Kafa sa čokoladnim notama mi je omiljena za espresso, a za kapućino - Yirgacheffe mi je nešto najbolje što sam pio.
 
Yirgicheffe je mnogo sirok pojam, trenutno ima 4 razlicite u krugu od 200m od mene :)
Honduras iz D59B im se relativno razlikuje medju pecenjima, nesto su izmenili i nije vise ni blizu ono (prijatno) gorak, kao onaj sto se Sajloncu svideo. Ako si zadnjih mesec dana uzimao :)
 
@xalexas Probah 14g shot sa ovom kafom i mogu da ti kazem da si poprilicno u pravu. Solidno balansirana kafa, skoro isti ukusi su tu ali na malo prijatnijem nivou :) Neverovatno je koliko malo sam morao da pomerim disk na mlinu, recimo nepuna dva "podeoka" na SJ, ko ima neki Mazzer zna koliko je to u sustini malo, a razlika u kolicini kafe cak 4g...
E sad, ja nemam bottomless portafilter ali ovako na samo curenje iz spoutova mogu da potvrdim da ovako ima bolji flow tj ekstrakciju, cak i to :)
Problem moze biti sto moja gospodja voli da pije iz velike solje kudikamo produzenu kafu pa u ovom slucaju ako pustim na 30+ sec mozda bude vise razlike u ukusu nego kada je 17-18g u korpi ali svakako cu da probam i to ;)

@alfa "napravio" sam mali dodatak na ispustu na mlinu tako da kafa sada ima par cm duzu putanju, neverovatno koliko lepse puni kasiku, bukvalno ono sto na netu zovu fluffy grind :D Izbacio sam onu plastiku od filma koju sam koristio kao static screen i sada treba da probam i da meljem single dose. Ako zadrzavanje bude do gram to je super, bez problema moze da se baci na pocetku svakog mlevenja a lakse mogu da se igram sa razlicitim kafama i da skinem rezervoar za kafu ;)

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Hmm, single dose... kako se uopste pune single shot filteri? Nisam nasao negde slikovito, a meni ovi sa Blue-a izgledaju kao da ako se predje da bude ceo krug ispunjen vec je previse kafe (ne prolazi voda uopste), a inace je previse nisko, i nije ceo krug pun.

F5 sam podesio skoro na nulu, manje od pola mm moze jos a da se ne cuju nozevi, i imam utisak da je previse krupna kafa trenutno :(
 
F5 sam podesio skoro na nulu, manje od pola mm moze jos a da se ne cuju nozevi, i imam utisak da je previse krupna kafa trenutno :(
Mislim da ti je vreme da zameniš noževe. Kod mene do nule ima dva cela broja. Kad meljem SO light roast na najfinije imam još ceo broj do nule.
 
Probao, ali ne mogu ni da taknem dva srafa na gornjem nozu, moram prvo naci nekoga ko moze te "zagorele" srafove da otvori :(
 
Kupi Puly Caff, sipaj u vrelu vodu pa potopi nož na jedno sat vremena i probaj onda da odvrneš.
 
Hmm, single dose... kako se uopste pune single shot filteri? Nisam nasao negde slikovito, a meni ovi sa Blue-a izgledaju kao da ako se predje da bude ceo krug ispunjen vec je previse kafe (ne prolazi voda uopste), a inace je previse nisko, i nije ceo krug pun.

F5 sam podesio skoro na nulu, manje od pola mm moze jos a da se ne cuju nozevi, i imam utisak da je previse krupna kafa trenutno :(
Ne ne, ne mislim bukvalno na mlevenje/pravljenje kafe od 7,8 g u sa single korpicom nego da ubacis zrna u mlin onoliko koliko mislis da sameljes. Izmeris tipa 17g u zrnu, sameljes priblizno isto toliko i pravis kafu.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Opet promocija za DG aparate:

promo.PNG
 
^video skoro, ali 18 kutija za MiniMe... preskupo! Taj malisa se prodaje ispod 20e na 500 mesta u EU.
A prosle godine su za valjda 20 kutija (mozda 18?) davali Lumio, koji je vec stvarno fenomenalnog izgleda! I ima iole automatiku da prestane sam kada napuni koliko zelis solju, ali izgled je neverovatno dobar, fensi, prijatan.
MiniMe je pak extra zgodan, posto je bas bas malen, mislim da samo neki Nespresso aparati su malkice mani od njega, pa ko kuburi sa prostorom, milina ;)

@Sajlonac, aha... ja to i radim u stvari, da ne bi previse samleo kafe, ali tesko je to pogoditi - ako menjas cesto kafu.

@xalesax, da li sme PC u te nozeve? Imam ga, vise od jednom nedeljno cistim backflush-om GC sada (nije da mislim da treba toliko bas cesto, nego sam MNOGO bas isprobavao kafa, pa jeste trebalo).
Zasto bi to pomoglo da se odvrnu srafovi?:) Nema kafe okolo, nego prejako su zategnuti :(
 
@sajlonac
Ja uvek merim tačno onoliko koliko želim da sameljem. Naravno nikad neće sve da izađe samo od sebe pa malo očistim izlaz četkicom i opet upalim mlin na sekund da izbaci ostatak. Tako dobijem tačno onoliko koliko sam sipao. Jeste cimanje ali ta zaostala kafa bi samo pokvarila ukus sledeće samlevene kafe jer bi se u međuvremenu ubajatila.

@alfaunits
Pomaže toplota da se opuste spojevi. Što vrelije to bolje. Pulycaff sam mislio ako su šrafovi zapekli od polimerizovanih ulja kafe. Skineš noževe i ubaciš u šerpu i prokuvaš. Majstori odvrću zapekle šrafove sa brenerom :)
 
Poslednja izmena:
Stize i meni taj sa Alija OCD, nemam neka prevelika ocekivanja po pitanju kvalitetnije distribucije od "tapkanja", eventualno da malo ubrzam stvar i olaksam sebi. Koristm VST koji ne trpi velike promene u doziranju tako da su mi doze od 18gr +/- 1gr, a u zavisnosti od vrste kafe - a to povezano sa potrebnim odstojanjem od showerscreen-a pre svega. Ono sto sam primetio kod La Scale da trazi dosta prostora, tacno primetim kad imam previse kafe i pak previse raspali u showerscreen i ode sve dodjavola. 10 sekundi savrsene ekstrakcije i onda tacno vidis, rupa, vazduh i krece s... Tako da se dozom ne igram previse, bar za sad s ovom korpom, resavam pitanje ukusa drugim parametrima.

Evo par slika, Etijopija Yirga (neka) 17,5 in 25,9 out. U poslednje vreme ne merim shot toliko na izlazu (proverim posle gde sam) koliko gledam samu ekstrakciju i kad pocne blonding zaustavljam, ako je to zaustavljanje izmenju 23-30 sekundi i odgovara mi ukus pre svega, koliki je ratio ne razmisljam previse. Trenutno mi kafe ispadaju nest krace, ali dobijam ono sto hocu...

Zrno, mlevanje, wdt, posle tappinga, tamp
 

Prilozi

  • Image-7.jpeg
    Image-7.jpeg
    105.4 KB · Pregleda: 108
  • Image-6.jpeg
    Image-6.jpeg
    144.9 KB · Pregleda: 104
  • Image-5.jpeg
    Image-5.jpeg
    143.3 KB · Pregleda: 95
  • Image-4.jpeg
    Image-4.jpeg
    133.3 KB · Pregleda: 98
  • Image-3.jpeg
    Image-3.jpeg
    85 KB · Pregleda: 102
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno