Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Blago potisnuti i to je sva mudrolija. Probati samo da bude sto ujednaceniji ako se nema leveler, kao ja.
A ne kao na YT, kad pritisnu tamper propnu se na prste.
Samo da se navezem, ja sam prestao da tampujem skroz - neki kazu da je jeres 😂, al ja probao pa se navikao. Prodjem sa WDT toolom (jeziv sam) i sa levelerom (izravna generalno samo gornji sloj i minimalno tampuje kafu), stavim puck screen i zakacim za glavu i to je to.
Sustinski puck screen nece pustiti vodu do kafe sve dok kafa ne napravi otpor (u mojoj glavi dok se sama ne istampa). Obzirom da je proces isti svaki put, rezultati su manje vise isti svaki put, dok ne dodje do promene granulacije na dole ili na gore zbog stajanja kafe.
Nemam channeling uopste - ni kada je OPV bio sa oprugom od 9bar ni sa 6.5bar (koji je sada).

Mora da se pljune dobra lova.

Nikad necu imati aparat od 600+ eura. Po meni, da bi espresso bio dobar treba dobar mlin i da aparat ima BOJLER.
Ja sam pre 5 god imao polovnu GC (kupljenu sa KP) u solidnom stanju je bila, zamenio sam samo solenoid valve jer je propao nakon prvog descale-a 😁. Ugradio sam PID. Prodao sam je kasnije za korektne novce.
I pre nesto vremena sam se opet odlucio da uzmem GC, ovog puta novu, malo sam zazalio jer je stara GC imala direktno na OPVu imbus za kontrolu pritiska pumpe, nova ima opruge. I opet sam uradio sve modove - i istina izaslo je na ~550e i 4-5h vremena da se sve upicani. Ovakva kakva je sada je super. Wannabe prosumer masina :)
Ali ono sto je bitno jeste da nova GC sa samo OPV oprugama, moze da se koristi sjajno. Samo mora da se "nauci" ubadanje temperature vode u bojleru, i koriscenje steamera. Kad PID dodje i te muke nestaju.
 
Poslednja izmena od urednika:
A i GC je, sada spala, na 310 eura u pradavnici. To mi je vec korektna cena za takav uredjaj.
 
Da li si menjao nesto vezano za "recepturu" spremanja kafe od kad si promenio oprugu, u smislu da li si menjao granulaciju mlevenja kafe, jace/slabije tampirao ili je ostalo isto kao i sa starom OPV oprugom?
Menjao sam, opruga od 9 bara te primorava da meljes finije, ne ne znam koliko, za mozda trecinu ili cetvrtinu podeoka na Eureki Mignon. Nekad i u toku trosenja iste kese kako vetri malo sitnije sameljem, ali beznacajno, trudim se da u silosu bude kafe u zrnu koliko za 4-6 espresa da ne vetri bezveze. Nemam fensi vakuumske posudice za zrna, koristim obicne tegle sa gumenom zaptivkom.

A sto se channelinga tice, sa starom oprugom mi je puck cesto bio izresetan, sada sa ovom od 9 toga vise nema. Doduse, moram da priznam, moram da malo poboljsam pripremu, puck zna da bude posle ekstrakcije u jednom delu meksi u drugom, d' izvinete, tvrdji.
 
Dobro objašnjena priprema kafe i paka

 
Ovde se ne slažemo. Nikako ;)

Priprema mi je solidna - trudim se da je kafa sveža (uglavnom przionice), obavezno WDT, tapneš lagano da slegne pa tamper... imam i puck screen, ali me mrzi da ih koristim. Nisam primetio značajnu razliku. Tresem kafu u kantu, nemam knock box, pa ili da ih kopam iz ručke ili iz kante... eto taman molim za savet kako ih što lakše uklopiti u rutinu.

Preveliki pritisak aparata dovodi do erozije kolača kafe. Voda ide linijom manjeg otpora, te što je veći pritisak to će lakše probiti kanal i zaobići put normalne ekstrakcije kroz kafu.
Ovo se naročito vidi u drugom delu ekstrakcije espressa, 15+ sek. Ovo je lakše zaobići na ručnim i/ili skupljim uređajima gde je moguće smanjiti pritisak vode u drugom delu perioda ekstrakcije tzv. "pressure profiling".
Ako je kao što pričaš, zašto mi je smanjenjem pritiska višestruko smanjeno prskanje kafe, čak bih rekao da je 10x manje sada, a uzimajući u obzir da je kafa i priprema ista.
Priprema jeste jako bitna, ali sa pritiskom od 12+ bara, ne vredi, šta god da radiš.
Sam si sebi odgovorio, smanjenjem pritiska nisi rešio problem channelinga.
Ukoliko je puck prep loš neće pomoći ni manji pritisak da se ukloni channeling.
Ukratko, manji pritisak može da poboljsa malo situaciju ali on nije glavni uzrok problema.
 
Poslednja izmena:
Ukratko, manji pritisak može da poboljsa malo situaciju ali on nije glavni uzrok problema.
Bas tako :)

@getafix poboljsavanjem vec postojece opreme i drzanjem rutine docices do kvalitetnije ekstrakcije. Dodao sam neke attachmente mog puck-a. Ja sam ovu konzistenciju dobio tek nakon promene showerscreena, koriscenja precision basketa i puckscreena (sve skupa ~50€). Da li je vredelo, apsolutno.
 

Prilozi

  • 0-02-05-50e72811bdb028fc2285158bf952836af11035c60597491a6c68b49a3f19f863_4bf7200825e2e40c.jpg
    0-02-05-50e72811bdb028fc2285158bf952836af11035c60597491a6c68b49a3f19f863_4bf7200825e2e40c.jpg
    150 KB · Pregleda: 54
  • 0-02-05-85addc165e856b862aba085f8a1a4b1ac93d09d161b671b3612bd8076db4d361_bf32916d1cb5fa00.jpg
    0-02-05-85addc165e856b862aba085f8a1a4b1ac93d09d161b671b3612bd8076db4d361_bf32916d1cb5fa00.jpg
    133.4 KB · Pregleda: 37
  • 0-02-05-8f52b064fa6f88305715236d52fa59ee83a746e53cd08f755fc29ad0b358c35f_cded81a0acb2522.jpg
    0-02-05-8f52b064fa6f88305715236d52fa59ee83a746e53cd08f755fc29ad0b358c35f_cded81a0acb2522.jpg
    138.7 KB · Pregleda: 51
Sam si sebi odgovorio, smanjenjem pritiska nisi rešio problem channelinga.
Ukoliko je puck prep loš neće pomoći ni manji pritisak da se ukloni channeling.
Ukratko, manji pritisak može da poboljsa malo situaciju ali on nije glavni uzrok problema.
Ne baš, rekao sam da je promena pritiska mnogo popravila situaciju, čak drastično. Verovatno cepidlačim kada kažem channeling.
Pre toga je bilo skoro nemoguće koristiti bottomless. Koliko god se trudio + puck screen. Prosejavanje kafe mi ne pada napamet.
Ovo sada je maximum vremena koji sam spreman da investiram u šoljicu ;).

@getafix poboljsavanjem vec postojece opreme i drzanjem rutine docices do kvalitetnije ekstrakcije. Dodao sam neke attachmente mog puck-a. Ja sam ovu konzistenciju dobio tek nakon promene showerscreena, koriscenja precision basketa i puckscreena (sve skupa ~50€). Da li je vredelo, apsolutno.
Ništa moja ekstrakcija nije lošija od onog videa što si postavio za promenu opruge. Ako bolje pogledaš primetićeš da i tamo pomalo "prsne".
Po šari vidim koji screen koristiš :), to je onaj od 50 microna? Takav puck teško mogu da dobijem. Koji basket koristiš 18, 20, 22g, nanotech?
Mislim da sam već pominjao, promena basketa sa fabričkog na IMS competition 12/18 je drastična razlika u ukusu.
Trenutno mislim da je mlin najveći "problem" (MD15), koji ti koristiš, ne sećam se da sam video?

Da ne obeshrabrujem, posmatrače... Kafa mi je značajno bolja nego u većini kafića, osim specijalizovanih kafeterija...
 
Vidim lafantana prodaje neki aparat Kafune sa 600 kapsula i šoljom za grejanje mleka za 14.993.
Da li neko ima iskustva sa ovim aparatom i kafom? Kakav je kvalitet aparata u odnosu na onaj mini nespresso i da li mogu nespresso kapsule da se koriste?
Deluje mi kao dobar dil, a ne bih da se zeznem. 😁
 
Vidim lafantana prodaje neki aparat Kafune sa 600 kapsula i šoljom za grejanje mleka za 14.993.
Da li neko ima iskustva sa ovim aparatom i kafom? Kakav je kvalitet aparata u odnosu na onaj mini nespresso i da li mogu nespresso kapsule da se koriste?
Deluje mi kao dobar dil, a ne bih da se zeznem. 😁
I mene zanima da li neko ima iskustva.
 
Koju filter kafu kupujete i preporučujete?
 
Po šari vidim koji screen koristiš :), to je onaj od 50 microna? Takav puck teško mogu da dobijem. Koji basket koristiš 18, 20, 22g, nanotech?
Mislim da sam već pominjao, promena basketa sa fabričkog na IMS competition 12/18 je drastična razlika u ukusu.
Trenutno mislim da je mlin najveći "problem" (MD15), koji ti koristiš, ne sećam se da sam video?
Tako je 50microna puckscreen koristim
15g ili 18g IMS Baristapro precision filter basket (Nanotech)
IMS precision showerscreen 200µm (Nanotech)
Sto se mlina tice koristim Comandante C40 MK4 ili Flair Royal grinder

Da ne obeshrabrujem, posmatrače... Kafa mi je značajno bolja nego u većini kafića, osim specijalizovanih kafeterija...
Uskoro moze biti bolja i od specijalizovanih kafeterija :)
 
Vidim lafantana prodaje neki aparat Kafune sa 600 kapsula i šoljom za grejanje mleka za 14.993.
Da li neko ima iskustva sa ovim aparatom i kafom? Kakav je kvalitet aparata u odnosu na onaj mini nespresso i da li mogu nespresso kapsule da se koriste?
Deluje mi kao dobar dil, a ne bih da se zeznem. 😁
Aparat ne bi trebalo da je drugaciji od bilo kog drugog Nespresso aparata - 19bara - Nespresso kapsule - 2 dugmeta "kratka"/"duga".
E sad sto se kafe tice, sve je stvar ukusa, meni se nisu svidele, imali smo ih u prethodnoj firmi. Dobavljali smo Intenso i Arabicu - Losa aroma i tanka kafa moze biti i do masine, i njenog mlina kao i do samog zrna i przenja, ili kombinacije 🤷‍♂️ To nikad necu znati. Masine koje dobijaju firme su uglavnom rentane i izrabljene :) Nasa je bila vise out of order nego sto je radila. Milsim da smo imali Saeco Lirica. E sad dobra stvar svega je sto kad istrosis Kafune kapsule uvek mozes birati iz mora drugih Nespresso kapsula dok ne pronadjes ukus koji odgovara. Takodje, u tih 120 kapsula ima i "decaf" pitanje je da li to zelis 👨‍🔬
 
Zdravo svima na forumu,
Pre svega hvala vam na sjajnom mestu i atmosfer jer sam citajuci ovu temu dosta toga naučio 🙂

Hteo sam takodje da pitam da li Mozda neko zna gde bih mogao da pronadjem konusni nož sa nosačem za espresso aparat SilverCrest 1770 A1 model ?

Hvala unapred na odgovorima 🤗
 

Prilozi

  • Polish_20220403_101134639.jpg
    Polish_20220403_101134639.jpg
    109.2 KB · Pregleda: 45
Stigle OPV za GCP.
Poruceno 30. marta, veceras bacio oko u sanduce, da izvucem racune kad imam sta i da vidim.
Sutra se igram sa aparatom i krece nova doza nervoze sa novom oprugom, da "udjem u stos" #slatkemuke
 
Nije, Gaggia Classic Pro je naziv za Američko tržište a Gaggia New Classic za Evropsko tržište.

EDIT: Aparat je isti.
 
Hvala! Odavno se razmisljam da uzmem i jedan kvalitetniji manuelni aparat. Modifikacije, promenu opruga za pritisak i dobar mlin svakako planiram. Nisam nesto previse zadovoljan philips super automatikom koji posedujem, za cist i kvalitetan espresso ovo je dosta bolja prica.
 
Evo i mene opet, nabasao sam na odličnu kafu (za moj ukus) i aparat...
1450 rsd 500g....

 
Pazario na nekoj akciji ovde u Poljskoj za nekih 10€...probam za koji dan cim stignem kuci :)
 

Prilozi

  • Screenshot_20220416-184403.jpg
    Screenshot_20220416-184403.jpg
    74 KB · Pregleda: 29
Nazad
Vrh Dno