Šta je novo?

Benchmark biciklistička sekcija

Hm, dobra pitanja. Definitivno nisam strucnjak da odgovorim oko svega ovoga, ali oko nekih stvari mogu. Ciklicno je. Ponekad prodje i par minuta da se ne cuje, ali kada se cuje, primecujem da nije konstantno, nego na kratke prekide. Moram da napomenem i da je ceo prednji kocioni sistem zamenjen i stavljen nov pre par meseci, tako da ne verujem da je nista tu previse ostarelo ili osteceno. Kad kazem ceo, to ukljucuje disk, rotor i jos nesto trece. Ono sto me totalno zbunjuje je da se ponekad cuje neki jako, jako cudan zvuk pri kocenju. Cuo sam u vise navrata ono skripanje kada je disk isprljan, to se ocisti samo od sebe i nestane vrlo brzo, ali sada cujem neki zvuk koji je... Hm, recimo da me najvise podseca na onaj zvuk kada okreces lanac unazad. Vrlo cudno, i desava se dok idem nizbrdo i lanac je apsolutno statican.

Pogledajte prilog 265761Pogledajte prilog 265762Pogledajte prilog 265763

Prvo utvrdi šta tačno pravi zvuk i kada - probao sam napraviti sistematično uputstvo, nadam se da će ti pomoći - mada otkrivanje (pravog) izvora zvuka zna biti frustrirajuće i uzeti dosta vremena.

Uglavnom, kada utvrdiš tačno koji je izvor zvuka, često je podjednako važno za dijagnostiku (& eliminaciju) utvrditi kada se tačno javlja (objasnio sam sve u gore linkovanom članku).

Za slučaj da se ispostavi da je definitivno kočnica:
- Kako se točak fiskira na bajs - quick release, ili puna osovina?
- Koji model kočnica je u pitanju?

Inače me lično više čudi što disk kočnice bicikala često mogu da se nameste da ne češu, nego obrnuto (opširnije na temu). :)
 
Imam disk kocnice i uletim u neko ulje na putu i od tada mi skripe kad kocim. Probao sam da ih operem svim i svacim i dalje mi skripe. Ima li neko ideju sta da radim ili da vozim na servis?
 
Probaj brake cleaner to će ih sigurno očistiti

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
@Ciklogremin, probacu ovo pa cu da vidim, a za tebe imam jedno pitanje nakon citanja ovog bloga o disk kocnicama. Da li se sporije zagrevaju, ili bolje podnose toplotu od ostalih? Slazem se da im je primena ogranicena, ali sta kada se popnem na planinu od 600m (nikakav offroad, samo cik-cak put non-stop, jer je veoma uzbrdo), i onda treba da se spustim? Ovakvu turu sam imao pre par meseci, i u povratku sam morao kociti veoma jako na svakoj od tih cik-cak krivina, a bilo ih je puno, zbog velike strmine. Na kraju sam pipnuo kocnice prstom, mislice da smem to da uradim, onako, malo neoprezno, i izgoreo sam se i to poprilicno (*mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*, znam). Kako bi u ovoj situaciji prosle neke obicne kocnice?
Konkretno mislim na situaciju od 13:20
https://youtu.be/wwjOrbsgWxk
 
Druze nemoj previse da se opterecujes zvukom disk kocnica. Prijateljski savet, najbolje da se naviknes na to. Ti imas QR osovinu, recimo da uspes da namestis celjust tako da pakne ne dodiruju disk, sto generalno ne bi trebao da bude neki preveliki problem ako je disk nov i samim tim i prav koliko to moze da bude, pri prvom sledecem skidanju tocka imaces posle ponovo isti problem i ponovo ces morati da doterujes celjust. Kod thru axle taj problem je sveden na minimum ali za QR je prosto tako, tesko mozes uvek da vratis tocak na identicno mesto.
Ako hoces da se zezas, samo olabavi malo ta dva imbus 5 srafa koja drze celjust i pokusaj da je dovedes u polozaj da su podjednako udaljeni paknovi od diska pa onda stegni srafove lagano po pola kruga jedan za drugim. Jos jedna fora je da kada je tako razlabavljena celjust, nekoliko puta druknes kocnicu pa je zadrzis stisnutu jako (najbolje da to neko drugi uradi i drzi rucicu kocnice pritisnutom) i tada stegnes srafove po istom principu paralelno, malo jedan malo drugi.
Ako nista od toga ne pomogne onda verovatno moras da razmaknes malo klipove jer ako su novi paknovi imaju dosta mesa i malo prostora za disk. I to je jednostavno ali moras da skines celjust, izvadis paknove i nekim kljestima ili cime vec uguras klipove koliko je god moguce na unutra. Vratis pakne i celjust, drukas da dodju u radni polozaj i onda uradis korak pod 1. :D
 
Poslednja izmena:
I meni je serviser rekao da nikada neću potpuno eliminisati svako zapinjanje, mada je činjenica da ga nekada ima previše.
Nego, zašto bi skidao čeljust za podešavanje klipova? Skineš samo paknove. Ok, možda zavisi od kočnica, a možda je i lakše ako se sve skine, ali ja sam uvek to radio na montiranim. A klipovi su nekad baš... tvrdoglavi. Te jedan ide malo više, te drugi.
 
Morao bi da skine ili tocak ili celjust, kako drugacije da pridje klipovima? Lakse se manipulise i prisupa kada skine celjust, bar meni. Inace slazem se za tvrdoglavost klipova, samo, i za to uglavnom ima leka. To u 99% slucajeva znaci da je jedan klip prljaviji od drugog u tom slucaju jedan drzis a drugi drukanjem kocnice izbacis skoro do maksimuma (odokativna metoda :D lako moze da se pretera) i lepo ocistis telo klipa alkoholom i stapicima za usi a onda malo stavis silikonske masti, da se razradi kako rteba. Igras se malo klipovima gore dole, obrises ih ponovo lepo, uguras, vratis paknove i celjust i to mu dodje to :)
 
Aaaaa... Ja sam skidao točak. :) Okrenuo bicikl naglavačke i milina. No, on reče da je nedavno menjao sve? Možda čeljusti stvarno treba ponovo podesiti. A zar neće da iscuri ulje ako pretera sa izbacivanjem klipova? :) Ma kod mene je bila fora da klip A neće da se vrati skroz. Namestim njega, e onda je problem klip B (druga strana). I tako u krug jedno deset minuta sigurno dok nije konačno sve leglo. A možda si u pravu da su oba bila prljava, pa su se pročistili od tolikog zezanja. :)
 
Iscurice ulje ako pretera i izbaci ceo klip :) A to sto opisujes mi lici kao da ima malo vise ulja, pa dok guras klipove na unutra neko drugi blago odvrne bleeding port, desilo mi se to ali kod Avid kocnica, Shimano je tu dosta zgodniji.
Ma da, kod njega 99% treba samo da se podesi celjust...

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Probaj brake cleaner to će ih sigurno očistiti

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

+1

Za slučaj da se škripa pri kočenju nastavlja čuti, najverovatnije su pakne upile ulje.
U tom slučaju rešenje je:
- Provera da li kočiona tečnost negde flisuje - za svaki slučaj.
- Kupovina novih pakni
- Temeljno čišćenje diska brake cleaner-om, ili 90+ % alkoholom (iz supermarketa), pre njih može i feri za sudove, pa dobro isprati, pa onda - da se manje troši ovih skupljih sredstava. To je važno da se nove pakne ne bi kontaminirale od (još uvek možda malo) zamašćenog diska.
- Stavljanje novih pakni i podešavanje kočnice.
 
@Ciklogremin, probacu ovo pa cu da vidim, a za tebe imam jedno pitanje nakon citanja ovog bloga o disk kocnicama. Da li se sporije zagrevaju, ili bolje podnose toplotu od ostalih? Slazem se da im je primena ogranicena, ali sta kada se popnem na planinu od 600m (nikakav offroad, samo cik-cak put non-stop, jer je veoma uzbrdo), i onda treba da se spustim? Ovakvu turu sam imao pre par meseci, i u povratku sam morao kociti veoma jako na svakoj od tih cik-cak krivina, a bilo ih je puno, zbog velike strmine. Na kraju sam pipnuo kocnice prstom, mislice da smem to da uradim, onako, malo neoprezno, i izgoreo sam se i to poprilicno (*mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*, znam). Kako bi u ovoj situaciji prosle neke obicne kocnice?
Konkretno mislim na situaciju od 13:20
https://youtu.be/wwjOrbsgWxk

Planiram napisati članak o pregrevanju disk kočnica - nisam još stigao.

Ukratko: disk kočnice se isto mogu pregrejati. Neće sleteti guma (kao na "običnim", od previsokog pritiska usled zagrevanja) kada se pregreju, ali će kočiona sila nestati. Ovo je za nijansu ipak bolji scenarijo od "instant vožnje na felni" - ipak ti ostaje barem mogućnost upravljanja biciklom.

Rekao bih da se dobre disk kočnice ipak nešto teže pregreju od "običnih" - pogotovo ako se koriste sinter pločice (koje više jedu disk i potrebno je nabaviti i disk koji je projektovan za sinter, a ne organske pločice).

Članak: kako kočiti na dugim i strmim spustevima (da se ne pregreju kočnice).


Ovo što su kolege iznad rekle su dobri saveti. Dodao bih:

Proveri da li disk ima osmicu - ispravljanje diska može pomoći. Ili zamena novim ako nemaš alat, volje, znanja, ili majstora koji će ispraviti disk.

Ako je disk prav, onda čitaj dalje:

Kod disk kočnica ako je točak sa QR, caka koja pomogne:
- Otpustiti QR, dok bicikl stoji na točkovima i pritisnuti ga na dole, proveriti rukom i vizuelno da li je legao do kraja u dropove i da li krajevi QR-a mogu lepo da zabrave na ram (nekad, pogotovo pozad, može da se desi da neki šraf, ili budža stoji nezgodno blizu, pa to treba rešiti - retko, ali desi se).
- Zategnuti QR.
- TAČKA POVRATNE PETLJE - biće objašnjeno u nastavku :)
- Popustiti šrafove koji drže čeljust poravnatu (ne one koji je fiksiraju za ram).
- Stisnuti kočnicu.
- Zategnuti šrafove dok je stisnuta kočnica.
- Proveriti češe li, pa ako češe, onda sledeći korak:
- Ponovo popustiti QR.
- Sisnuti kočnicu sa popuštenim QR.
- Zategnuti QR dok je kočnica još uvek stisnuta.

Ako sve ovo ne pomogne, onda se vratiti na "TAČKA POVRATNE..." :) i ponoviti sve, ali sa umetanjem ovakvog alata između diska i pakni:

1pc-bicycle-brake-caliper-alignment-tool-kit-bike-brake-pad-spacer-cycling-disk-brake-system-Adj.jpg

Ako ni to ne pomogne - pređeš lepo k'o čovek na drumaša... :)
Šalim se malo. Ako još uvek češe - ostaje poslednji potez očajnika, pre zamene čeljusti nekim boljim, ili u boljem stanju:

Sledeći korak je skidanje točka, vađenje pakni, zatim istiskivanje klipova tako da se jedan drži pripijenim uz čeljust, a drugi istisne koliko može da izađe, a da se:
- ne spoji sa drugim klipom (jer će se posle teško vratiti na mesto, tj. teško će se razdvojiti klipovi)
- ne istera da skroz ispadne

Onda četkicu za zube manju - ako staje, ili četku za čišćenje oružja, malo brake cleanera i dobro istrljati obod isteranog klipa.
Prebrisati obod isteranog klipa od brake-cleanera.
Namazati pažljivo da ne prska okolo obod isteranog klipa kočionom tečnošću koju tvoj sistem koristi (ulje, ili DOT - nipošto mešati, naravno, inače stradaju gumice).

- Vratiti klip s te strane na mesto, pa ponoviti s drugim. Ako su dupli klipovi, isto - prvo jedna strana, onda druga - uvek po jedan klip.

- Prebrisati dobro brake cleaner, očistiti sve.

Vratiti se na "TAČKU POVRATNE..." i ponoviti sve.

Sistem je sličan i za punu osovinu, samo tu nema smisla ovaj deo sa otpuštenim točkom - pošto puna osovina obično postavi točak na 99,9% identično mesto u prihvatu.

Za manje od mesec dana, škripa nestaje - impresivno, zar ne?! :)
 
Poslednja izmena:
Sto bi reko jedan legendarni glumac Pera, za 15 godina ti bude bolje :d Salim se malo, hvala na savetima

Edit: Citam sad ovaj clanak o kocenju, odlican 10/10. Sve ove stvari sam znao pre citanja ali cisto na bazi fizike, bez citanja ovakvih tekstova, tako da fizika iz srednje skole ipak ima veliku primenu u praksi iako se deca bune oko toga :D
 
Poslednja izmena:
Што ме убола добра седмица. Имао сам неки заостали одмор од прошле године и закажем га за ову седмицу... а оно испаде вријеме као поручено. Навозао сам се преко 100км за ова 4 радна дана, милина :)

Али нашта личи ада хуја у БГ и онај тамо потез ка "Supernatural" делу фестивала. Која је оно содома и гомора од смећа око панчевачког моста и његове околине. Како би неко требао у затвор за све оно да иде... али тај филм се неће гледати нажалост. Избегавати тај дио за вожњу ко има гадљив стомак :)
 
Na cenu uredjaja i postarine dodaj 33%.

Послато са Redmi 5 Plus уз помоћ Тапатока
 
Odlucio sam da od kraja marta krenem biciklom na posao. U pitanju je voznja od 12 kilometara po gradu do posla i jos 12 kilometara nazad. Cela deonica je prakticno voznja po ravnom, osim nekih 500-600 metara u povratku gde je uzbrdica. Pored toga bih bajs povremeno koristio i vikendom za voznju na Adi Ciganliji.

Hocu da kupim neki osnovni bajs koji ce da zadovolji ove gore potrebe i zelim da bude nov (dakle nista polovno). Sta mislite da li bi Polar Glider (25 500 RSD) bio ok za ovo gore sto sam naveo? Naravno ugradio bih na njega blatobrane i svetla - a to me dovodi do jos jednog pitanja: da li u prodavnici prilikom kupovine moze da se trazi od njih da to ugrade dodatno ili moras sam da ugradjujes?
 
Odlucio sam da od kraja marta krenem biciklom na posao. U pitanju je voznja od 12 kilometara po gradu do posla i jos 12 kilometara nazad. Cela deonica je prakticno voznja po ravnom, osim nekih 500-600 metara u povratku gde je uzbrdica. Pored toga bih bajs povremeno koristio i vikendom za voznju na Adi Ciganliji.

Hocu da kupim neki osnovni bajs koji ce da zadovolji ove gore potrebe i zelim da bude nov (dakle nista polovno). Sta mislite da li bi Polar Glider (25 500 RSD) bio ok za ovo gore sto sam naveo? Naravno ugradio bih na njega blatobrane i svetla - a to me dovodi do jos jednog pitanja: da li u prodavnici prilikom kupovine moze da se trazi od njih da to ugrade dodatno ili moras sam da ugradjujes?
Ako nećeš polovno već iz radne sa računom i garancijom onda je ok za to što tebi treba.
A što se tiče ugradnje svetala to mogu da ti ugrade u radni u kojoj i kupiš bajs.
U p.b.imaš i nagradne poene za kupovinu pa i to možeš da iskoristiš.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Hvala, to me zanimalo :)
Svestan sam da je ovo niska klasa bicikla, ali nakon sto ga budem vozio godinu-dve skapiracu i sta zapravo zelim od sledeceg bajsa, pa cu tada da ulozim i malo vise.
 
Za skoro iste pare, na aliju mozes da nadjes mnogo jaca svetla nego u nasim radnjama.


Poslato sa HUAWEI VNS-L31 uz pomoć Tapatoka
 
Jel ide neko možda na Peščarski zimski MTB maraton?

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
 
Treba mi bicikl zenski klasican/gradski: nozna kocnica, jedna brzina, korpa napred. Jel moze nesto da se uzme za do 100e (moze i polovno; ili malo preko cene ako mora), a da nisu bacene pare? Bilo kakav savet bi mi dobro dosao, moze i u pp. Unapred hvala.
 
Poslednja izmena:
lepo vreme za voznju uz Dunav :)
 

Prilozi

  • mtb_01.jpg
    mtb_01.jpg
    848.4 KB · Pregleda: 175
Podigni to sediste malo. ;)
 
Planiram napisati članak o pregrevanju disk kočnica - nisam još stigao.

blablabla /

Ovo što su kolege iznad rekle su dobri saveti. Dodao bih:

Proveri da li disk ima osmicu - ispravljanje diska može pomoći. Ili zamena novim ako nemaš alat, volje, znanja, ili majstora koji će ispraviti disk.

Ako je disk prav, onda čitaj dalje:

/bla bla

Napravio sam malo lepše, preglednije, na posebnoj strani, puno ljudi kuburi s češanjem disk kočnica:

https://www.bikegremlin.com/8690/cesanje-disk-kocnice/

Kad stignem, napisaću i za eliminaciju škripe pri kočenju - šta sve može to uzrokovati i kako rešiti problem.
 
Da se i ja malo pofalim

i
 
Iso si na calexovo omiljeno mesto [emoji3]
Ja danas kamenicki, klasika.. ;)

20190310_134641.jpeg20190310_131436.jpeg

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Yeap :) Lepo.
Mada, s obzirom na zimsku pauzu i da mi je ovo prva ovogodišnja vožnja (bruka, al ne stigoh do sada)...raspala mi se kahmzadnjica :d
 
Poslednja izmena:
Nista mi ne pricaj... Juce iso do Dusnika pa danas kad sam seo na bajs samo sam hteo da se vratim kuci kolko je bolelo. Nego prestade posle, tj verovatno sam se naviko malo i izgura na kraju kamenicki :)

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Сад ме вучете за језик али ћу да се уздржим ... :-devil-:
 
Nazad
Vrh Dno