Šta je novo?

Nvidias kepler(gf6xx) comes in to focus.

http://forums.overclockers.co.uk/showpost.php?p=21532597&postcount=29

GTX 680 was intended for March/April, it is now here. Fact is NVIDIA were always intending to release GTX 680 class card now, yes the spec may have changed but this has always being scheduled launch for their top-end GTX 680 product.

Cards that will come next shall be 670Ti and 670, expect them around May time, maybe end of April, these shall both be slower than GTX 680 obviously.

GTX 680 2GB, aimed at 7970.
GTX 670ti replaces GTX 580 and shall also be 2GB at £320ish range, it will take on 7950 3GB.
GTX 670 replaces GTX 570 and no doubt 2GB also, expect £239.99 and well slightly faster than GTX 570.

GTX 560Ti and 560 are not due to be replaced until much later in the year.

GTX 680 is flagged on the roadmap as fastest single GPU card, will a faster single GPU card come this year. Well I guess that depends if NVIDIA feel they need one and if they do I suspect October-December timeframe.

Dugo im treba izgleda da izbace celu GTX 600 seriju, izgleda da je red na slabije modele u narednim mesecima, a da ce GK110 prebaciti u GTX 700.
 
Poslednja izmena:
Pominjalo se i u temi GTX 680 o derivatima pa evo sad i zvanicno sta moze da se ocekuje i pod kojim oznakama.
Inffo potekao od Andrew Gibbson sa OC foruma.

NVIDIA has released this month their flagship graphics card – GeForce GTX 680, based on GK104 core with 2GB memory. There is also a new variant with 4GB memory coming in April.

GeForce GTX 670 Ti and GTX 670, which were pictured a month ago, were not dropped but delayed until May. These cards will replace GTX 580 (by GTX 670 Ti) and 570 (by GTX 670). GeForce GTX 670 Ti should be available for £320 – €380 – $400 (estimated), card originally intended to compete with Radeon HD 7950. GeForce GTX 670 which has a slightly better performance than GTX 570 should be available for £240 – €290 – $300.

Mid-range graphics cards like GeForce GTX 660 Ti and GTX 660 will be released later in the year. No detailed information is available at the moment.

Low-end graphics cards GT 620 and GTX 650 will be based on previous generation, small refresh with slightly rised clocks.

Lastly, Andrew mentions the fastest cards from GeForce 600 Series. GeForce GTX 680 4GB will be available next month with a price tag from £500 – €600 – $550. The first card based on dual-gpu will likely be named GeForce GTX 690, although no price and release date was given.


2yyquqx.png
 
Lastly, Andrew mentions the fastest cards from GeForce 600 Series. GeForce GTX 680 4GB will be available next month with a price tag from £500 – €600 – $550.

Jasno kaze da je GTX680 4gb najbrza kartica 600 serije, a onda na listi stoji GTX685?

GeForce GTX 670 which has a slightly better performance than GTX 570 should be available for £240 – €290 – $300.

Mid-range graphics cards like GeForce GTX 660 Ti and GTX 660 will be released later in the year.

Mislim hvala im sto cu i dalje moci moju da prodam za dobre pare, al mi nije jasno tu nesto... Ocekivao sam da ce bar GTX660Ti biti dosta brzi od GTX570, tj samim tim da to dovede da mainstream iz nove generacije bude jednak sa high(est)-end stare generacije, bar ja imam utisak da je tako uvek bilo i to sam ocekivao opet...

Tj. kad bolje razmislim to bi tako i bilo da AMD nije usrao motku pa bi GTX680 ustvario bio GTX670 i to bi dovelo da GTX660Ti bude jednak sa GTX580... Znaci cekam GTX770Ti (ako izdrzim) :)

I btw. cene nemaju veze sa zivotom na ovoj tabeli... GTX670Ti mora biti jefitini a toliko da kosta GTX680 da bi GTX680 4gb dosao na oko 450 eur... Realna cena za GTX670Ti je nekih 340-350 eur...
 
Poslednja izmena:
GTX 685 vec polako postaje diskutabilan i ako ja licno smatram da ce karta izaci u avgustu mesecu (za sad nista ne znam) ali moze da se dese i promene
jer ima logike ono o cemu je DAS govorio za narednu generaciju karti i sledeci nanometarski proces stim sto bi nVidia sebe opet malo pokopala sa performansama i opet sama sebi u grlo uskocila
sto se tice oznaka,renaming-a i sl..
Ako je Kepler vec sad dosao na ovakav stadijum to znaci da sledeca generacija Kepler refresh ( ako je Maxwell ipak odlozen za 2014) ,znaci da bi opet pala neka rekonstrukcija chipa u istom nm procesu
i opet bi se dobilo 20-30% vise na postojecu..Naravno hipoteticki iznosimo zapazanja.

Sto se tice GTX 670 Ti (oslabljenog GTX 680) licno smatram da ce on biti tu negde sa 7970 do jedno 5% sporiji sto i nije tako lose jer ce opet biti brzi od GTX 580 u svakom slucaju ;)
Cene kao cene tek ne treba uzimati u obzir ,to tek ne moze ni da se nasluti!
Sada ce razlike u performansama izmedju kartica biti malo blize nego uobicajeno.
 
Poslednja izmena:
Sad samo da molimo boga da ati uđe u rat cena sa 7950/7970, jer to znači i povoljniji GTX 670 Ti za sve nas :D
 
Ati bi verovatno usao, ali amd se nesto necka :D, oni izgleda da se oslanjaju na buldozer marketing, posto i on na papiru ima vece brojke od sb-a, kao sto 7970 ima siru magistralu i vise memorije...
 
Ta banda iz marketinga je podobijala otkaze pre par meseci, ako si zaboravio ;) Ali ne znam cemu toliko pljuvanje po 7970 kad se zna da je karta lose balansirana jer je mala razlika u performansama izmedju 7970/7950/7870... Najgore od svega je to da je 7870 negde na pola puta izmedju 570 i 580, a cesto je i brzi od 580 iako je duplo manji cip od 7970 !! Tako da ce GCN dobiti jedan brzi refresh u Q3 pa cemo tad da vidimo
pravo lice obe arhitekture :)

A sto se rata cena tice, prosto i jednostavno nece ih biti :) Jer stari cipovi nisu rasprodati i sto je najvaznije nema dovoljno 28nm kartica iz svima dobro poznatih razloga...
 
Poslednja izmena:
http://vr-zone.com/articles/nvidia-...tional-capabilities-kepler-inside-/15361.html


Using multiple ARM Cortex-A15 cores and a reduced Kepler SMX will enable the company not only to reach the performance of 2013 SOCs powered by competing Mali-T600 Series and PowerVR SGX54x, but to leapfrog the competition in the same manner its mainstream GPU chip beat a high-end competitor from AMD

Ocekuje se da ce Tegra 4 biti Kepler based. Bolje bi im bilo da bude uspesan, jer je konkurencija jako stroga (PowerVR), a Tegra 3 po meni nije nesto odusevila.

Ono sto je interesantno - Jansen-ov mejl zaposlenima: :)


"-----Original Message-----

From: ******@nvidia.com
Sent: Thursday, March 22, 2012 9:48 AM
To: Employees
Subject: Kepler Rising

Today, the first Kepler - GTX 680 - is on shelves around the world!

Three years in the making. The endeavor of a thousand of the world's best engineers. One vision - build a revolutionary GPU and make a giant leap in efficient-performance.

Achieving efficient-performance, great performance while consuming the least possible energy, required us to change our entire design approach. Close collaboration between architecture-design-VLSI-software-devtech-systems, intense scrutiny on where energy is spent, and inventions at every level were necessary. The results are fantastic as you will see in the reviews.

Kepler also cultivated a passion for craftsmanship - nothing wasted, everything put together with care - with a goal of creating an exquisite product that works wonderfully. Let's continue to raise the bar and establish extraordinary craftsmanship as a hallmark of our company.

Today is just the beginning of Kepler. Because of its super energy-efficient architecture, we will extend GPUs into datacenters, to super thin notebooks, to superphones. Not to mention bring joy and delight to millions of gamers around the world.

I want to thank all that gave your heart and soul to create Kepler. You've created something wonderful.

Congratulations everyone!

Jensen"


Po meni, ovo na neki nacin ide u prilog tome da je GK104 noseci GPU ove serije, i da GK110 nece biti, tj. da ce isti izaci sledece godine pod drugim nazivom, kao upgrade GK104.
 
Tako da ce GCN dobiti jedan brzi refresh u Q3 pa cemo tad da vidimo
pravo lice obe arhitekture :)

Možda hoće, a možda neće.
Pitanje je samo da li će GK104 ikad osvanuti u Tesla liniji proizvoda. Tahiti je s druge strane upravo napravljen da se nađe u FireStream/FireGL kartama.
 
Ovo i mene interesuje, da li ce Tenerife-a biti, ako ga bude, da li ce biti relativno brzo(Q3) i sta AMD namerava sa GCN u narednom periodu.
Skoro je (poslovicno dobro obavesteni) Pixel rekao da je ona vest o Tenerife-u novinarska patka, ima li neko kakvih informacija o cemu se radi? AKo je vest ipak tacna, i AMD ima u planu skori refsresh sa onih 1.2 puta ubrzanja(ili computing power kako je na onom slajdu bilo objavljeno), takav chip bi im jako znacio.

Slazem se sa Gorth-om oko pozicioniranja 7870, 7950/7970, cudno male razlike, a sve zapravo polazi od odluke o onako konzervativno niskom kloku za HD7970, svima je vidljivo da je to trebalo nekih 100MHz vise.
 
Ovo i mene interesuje, da li ce Tenerife-a biti, ako ga bude, da li ce biti relativno brzo(Q3) i sta AMD namerava sa GCN u narednom periodu.
Skoro je (poslovicno dobro obavesteni) Pixel rekao da je ona vest o Tenerife-u novinarska patka, ima li neko kakvih informacija o cemu se radi? AKo je vest ipak tacna, i AMD ima u planu skori refsresh sa onih 1.2 puta ubrzanja(ili computing power kako je na onom slajdu bilo objavljeno), takav chip bi im jako znacio.

Slazem se sa Gorth-om oko pozicioniranja 7870, 7950/7970, cudno male razlike, a sve zapravo polazi od odluke o onako konzervativno niskom kloku za HD7970, svima je vidljivo da je to trebalo nekih 100MHz vise.

Zavisi od rezolucije, tek u 2560x1600 i vecim rezolucijama HD 7900 serija dobija osetnu prednost, po 15% je razlika izmedju HD 7870, HD 7950 i HD 7970...
 
GK106

The GK106 use TSMC's 28nm manufacturing process, the core area is 210mm2,
between legend GK107 (130mm2) and GK104 (294mm2) 212mm2 and AMD Code Pitcairn HD 7800 graphics card is almost the same.

Specifications, there are two groups of GPC unit, four SMX unit, a total of 768 CUDA cores and 64 texture units, 24 ROP units,
CUDA cores and texture units exactly half of GK104. GK106 will use the 192bit memory interface, standard 1.5GB or 2GB memory, memory frequency yet.

The card's TDP is only 130W or so, the specific named GTX, 660, target opponents aimed at the HD 7950, HD 7.87 thousand GTX, 560 Ti and GTX, 560 Ti 448, GTX, 560 in 1500-2000 yuan graphics.

Specifications can not be determined is the graphics frequency and level of performance,
but AMD should point advantage in this regard, the AMD HD 7.87 thousand about 7 970 two-thirds of HD performance (because the specification only cut one-third),
while the GK106 because specifications slash a half, about half of the theory, 1006MHz performance GK104,
in order to reach 67% of the standards need to 1359MHz the GK106 performance should be better than the HD 7 870, however, about the HD 7850's levels.
 
Brojke u principu imaju smisla (GK106 je pola GK104, odnosno 2GPC-a, dok za GK107 vec znamo da je 384CC), ali se povrsine cipa nikako ne uklapaju. Nesto je tu cudno.
 
Jel ima negde info za povrsinu GK107 ? Ne bi trebalo da je veci od 100mm2.
 
Pa gore rekose 130, ne znam koliko je pouzdan podatak.
 
To ako je tacno, kao i ovo za GK106, nVidia bolje da proizvodi samo GK104 :D
 
Spekulacije!

GK107.jpg.jpeg


According to VR-Zone
the desktop market GK107 will be coming out in mid-May, the view from the current mobile version of the GK107 ,
the card should have 384 stream processors, 128bit memory interface, and the first listing The GK107 only equipped with GDDR3 memory, and then out of GDDR5 version should be delayed.

The VR-Zone, this card will be named GTX, 650, used to obtain the current GTX 550 of Ti,
but personally do not think so, from the mobile version of Kepler's named GK107 graphics card equipped with GDDR3,
the maximum is named for the GT 650M than the law of the desktop version of the high grade graphics cards, according to the mobile version named in the desktop market,
equipped with GDDR3 GK107 should be named as the GT 640.

Link :
http://goo.gl/Y6XZx
 
Ako zaista bude GK107 imao samo 384 šejdera, onda je pobednik u toj donjoj klasi Radeon 7770. Nešto ne verujem da bi ovako osakaćeni Kepler mogao da se izbori sa 7770 karticom. Nadam se da grešim ali...jedino ako mu stave 192-bit memorijski interfejs mogu da se nadaju nečemu.
 
Pa vec se zna da ima 384 shader-a, izbacen je GK107 u mobilnoj varijanti, isti takav ce da bude i desktop samo sa visim klokovima.
 
Šteta što je tako slab, da ima 500 šejdera bio bi mnogo više interesantniji, ovako ko zna...nisam optimista da ovakav GK107 može da nadmaši AMD Radeon 7770.
 
GK104 je extra dobar (možda i pre-dobar) ... GK106 i 107 se čine pomalo anemični s ovim specifikacijama. Osobito GK106 koji bi trebao biti zlatna sredina. 192-bita i 24 ROP-a naspram 256-bita i 32 ROP-a kod konkurencije, s praktički identičnom veličinom čipa??
 
Šteta što je tako slab, da ima 500 šejdera bio bi mnogo više interesantniji, ovako ko zna...nisam optimista da ovakav GK107 može da nadmaši AMD Radeon 7770.

Pa nije ni namenjen da nadmasi 7770. Mislim da je pre svega namenjen za mobilno trziste. Chip ima 1 GPC, znaci 1/4 od GK104, ne bi smeo da predje trecinu povrsine istog.
Ako ga vec izbacuju za desktop, barem da mu podese klokove na ~1000/5000Mhz, kad bi mozda mogao da se takmici sa 7750. Sve ispod toga nema mnogo poente na desktop trzistu.

Sto se tice GK106, ako vec ima samo 2 GPC-a (768 shader-a), sve ispod 1200Mhz za GPU je slabo. 192 bita i 24 ROP-a necu ni da komentarisem.
 
1.2GHz za GK106 mislim da nije realno, a verovatno je i malo (mislim da bi im za pariranje Pitcairnu trebalo ~1.3GHz.

U stvari, da nije ovakvog (slabog?) Tahitija, izgleda kao da se ne bi mnogo sta promenilo u odnosu na prethodnu generaciju. Jako cudno.
 
Ako bi se potrudili moze :D
Mislio sam tom kartom prevashodno da ciljaju na 7850.
Mada, prava stvar bi bila GK106 sa 3 GPC-a i 256-bit ;)
 
Za prvi april si mogao da nadjes i smesnijih stvari od ove.
 
Nema možda direktne veze sa ovom temom, ali molim vas da pročitate sledeći tekst, VEOMA je poučam i govori dosta toga.

http://www.nordichardware.com/news/...ia-20nm-from-tsmc-wont-be-cost-efficient.html


Da skratim, izgleda da Nvidia nije zadovoljna proizvodnim troškovima od strane TSMC-a i da praktično kritikuje TSMC. Pročitajte.

Komentari su mi najzanimljiviji,imam utisak kao da citam ovde na benchmarku.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Also it seems AMD pulled a fast one on us. They launched a massively underclocked 7970 and I am guessing they'll release a new "high-end" card with 1200mhz clocks once 28nm process matures and call it an HD8790?

I think that's what they are going to do now. Instead of giving us 80-100% increase right off the bat, they'll release a more conservative offering with 40% faster speed and then in 8-10 months release a follow-up with the remaining 40% gain (AKA HD8790 / GK110).

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ako sam ja dobro razumeo ;) ovaj matematicar tvrdi da ce dobitak u performansama skociti za 40% sa klokovima na 1200 Mhz :D
 
Nazad
Vrh Dno