Šta je novo?

Mac OSX vs. Windows

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Оно што сам ја извалио а користим хекинтош већ неко време, а читајући коментаре о томе, да људи никако не могу да се отарасе навика. Не можете да користите Мек и да очекујте да све изгледа и буде као на виндовсу. Морате да избришете навике и испочетка да пробате да користите систем и онда ћете знати шта вам боље лежи.

Нпр један од мањих разлога што ја бежим из виндовса чим завршим са играњем, јер не могу ни крштено да сурфујем на истом. Фонт рендеринг на Меку, тј приказ текста у Сафарију док сурфујем је једноставно бољи све ми је пријатније за очи.

Такође месенџери које користим (Yahoo i MSN), неко је спомињао да му фали МСН месенџер. Ја не знам али онај кичерај (у свакој новој варијанти још више кићења) тешко да може да се пореди са Adium-om или са званичном варијантом за мек.

Исто тако у Виндовсу сваки програм који инсталирате покушава да убаци још три тулбарова за интернет експлорер и да се убаци да се стартује са системом, тога у Меку нема. Све у свему има гомила ситница које ми олакшавају живот и због којих је мек бољи (мени).

au, ne znam gde da pocnem xD

aj od safarija, odmah posle IE-a, najgori browser, ne mozes da zatvoris tab srednjim klikom bez druge aplikacije...WTF??? 5 tabova = 1.2GB rama-, ma bezi, necu vise da trosim reci o safariju.
Iskreno, meni je ClearType prija dosta vise za oci, i fontovi izgledaju dosta ostrije, ali, to vazi samo dok koristim neki od browsera, na snow leopardu mi se vise svidja kako renderuje text u nekim txt editoru/ wordu/pages...znaci van browser-a. Jos jedna boljka sto se tice koriscenja internet na Mac-u, FLASH, jednostavno radi losije na Macu. Uradio sam peackeeper u Chromu i dobio 30% manje poena, smoothscrolling extenzija ne radi dobro kao na W7(da, iskljucio sam smooth u preferences snow leoparda i dodao smoothscroll extenziju). sto se tice messengera, Adium je super, ali je i messenger, ne mogu tu da se odlucim, mada najvise koristim skype i na windowsu verzija 5 je dosta bolje uradjena, 2 stvari koje koristim na skype-u u windowsu a nema na snow loepardu, ScrenSharing- ne radi ako nemas kameru,(lol!!?) i ne mozes drop and drop ljude iz sidebar-a direktno u konf. razgovor, nego moras na add dugme, pa kucas imena ljudi, smaranje......

samo moje misljenje i moj use case :p
 
@ switch

Hahah, dobar post.. :)
 
O kakvom izboru ti pricas? Da li ces staviti nvidiu ili radeon? I to na osnovu forum iskustva i umisljenog umeca za sklapanje kompjutera. Na it forumu ne mozes nista gore procitati od prica kako it strucnjake, cenjene i nadaleko cuvene u svom komsiluku, koji imaju dugogodisnje iskustvu u krpljenju pc konfiguraciju i kopiranju .exe fajla u bin folder smaraju komsije i komsinice da im nameste ovo i ono. Stvarno nema smisla. Kako te bahate komsije ne znaju i ne mogu ni da zamisle koliko je truda i rada potroseno da se nauci kako se stavlja ram modul, koliko je samo polomljenih slotova bilo, koliko je samo neuspelih krekova bilo... A onda odes na podforum "pomoc u kupovini", au sta tu sve mozes da procitas tek. od par ljudi koji se stvarno razumeju u materiju, naleti pedeset klinaca koji ce brze bolje da ti objasne kako ta grafa ipak nije za tu maticnu i kako ce ti napajanje mozda biti premalo, a o mogucnosti overklokovanja da i ne pricamo. Postoje inzenjeri koji ce sigurno sastaviti bolje konfiguraciju od gomile umisljenih noob-ova. Sa jedne strane imas namenski sastavljenu optimizovanu konfiguraciju u aluminijumskom kucistu i sa ips monitorom, a sa druge ... Sta? Slobodu izbora? Ako posmatramo iz drugog ugla, sta ce ti izbor kad ti sve radi savrseno? Zar nije to cilj? Ili je cilj besumucno traganje za komponentama i pravom kombinacijom?

daj mi tih 2k evra pa ces da vidis slobodu ;p i nema tu neke velike filozofije, tesko sklopiti kvalitetan PC? ne bih rekao...
 
Lol, nije problem sklopiti konfiguraciju za 1.5 e. Pa ljudi to sklapanje konfiguracija je postala jedna disciplina na kojoj proizvodjaci hardvera mlate pare. Zamislite kakva bi bila it industrija da sve it kompanije funkcionise po principu apple-a, da u ponudi imaju 3-4 racunara i dovidjenja. Koliko bi se u tom slucaju prodalo grafickih karata? Da li bi novi modeli izlazili svakih mesec dana?
Uzmi sklopi PC sa hardverom ekvivalentim onim u PS3 pa poteraj crysis na njemu.
 
Ajde se sada malo smirite. Tema je OSX vs Windows, a ne Mac vs PC. Dakle, prednosti i mane ova dva operativna sistema.
 
Lol, nije problem sklopiti konfiguraciju za 1.5 e. Pa ljudi to sklapanje konfiguracija je postala jedna disciplina na kojoj proizvodjaci hardvera mlate pare. Zamislite kakva bi bila it industrija da sve it kompanije funkcionise po principu apple-a, da u ponudi imaju 3-4 racunara i dovidjenja. Koliko bi se u tom slucaju prodalo grafickih karata? Da li bi novi modeli izlazili svakih mesec dana?
Uzmi sklopi PC sa hardverom ekvivalentim onim u PS3 pa poteraj crysis-a na njemu.

ne zelim ni da zamislim....dovoljno je videti sta aapple ugradjuje u racunar vredan 1.5-2k evra, ne bih voleo da mi je to jedini izbor.....koliko tek oni mlate pare tu, na preporodaju obicnog hardware-a koji mozes da kupis u bilo kojoj prodavnici, koji je sklopio tamo neki tajvanac, kinez koji radi za 140 dolara mesecno(Foxcoon?), a platis papreno jer pise Apple na proizvodu....
 
I jopet niko ne shvata jednu svar. Apple mora da pravi takav hardver kakav pravi (najlepši dizajn, najkvalitetniji ekrani, aluminijum, tankoća, multitouch trackpad, magnetno ovo i ono...). Zašto? Zato što je to jedini hardver na kome radi njihov Mac OS X. Ako je neko kompanija koja prodaje hardver sa svojim OS-om, onda taj hardver jednostavno mora da bude "vredan" tog OS-a, da korisnici skoro nikad ne požele da bi taj OS trebao da radi na nekom drugom hardveru. Naravno, kada se tera mak na konac u dizajnu mora da se napravi neka greška (iMac), ali to je tako. Kad bi neka druga kompanija krenula da pravi svoj hardver sa svojim OS-om kao i Apple sumnjam da bi mogla da krene nekom drugom poslovnom politikom osim politikom najboljeg mogućeg dizajnerskog i vankonfiguracijskog :)D) kvalteta.
 
@ivan

Kontraprimer - Sun i Solaris. Cak je i dizajn bio extra:

20080330-Sun%20SPARC.jpg
 
Ocena dizajna je potpuno subjektivna kategorija. Meni je ovo cudo iznad potpuno grdno. A nisam bas nesto odusevljen ni Mac fensi-smensi dizajnom. Ono sto mi se svidja u vezi njega je sto izgleda uredno, ako se radi u dzumbusu to smanjuje produktivnost. Opet, i PC konfiguracija moze da izgleda sasvim uredno. HW me kod Mac-a uopste ne odusevljava toliko, mislim da je tu SW (opet ne sav) vredan paznje a ne HW.
 
ovo iznad su serverska kucista, od pre jedno 5-6 godina.

A kakvih je tu tek rugoba bilo i ima i dan-danas... :)
 
A što Sun (ili neko drugi) nije probao da pravi "obične" desktop i laptop računare sa SPARC procesorima?
 
Poslednja izmena:
Ko kaze da nisu? Sun radne stanice su bile jako popularne devedesetih, toliko da su bili glavni snabdevaci americkih vladinih ustanova.

A kako i ne bi? Bili su deceniju ispred svega sto se desavalo u pc i mac svetu.

edit: razlog nestanka - katastrofalno visoke cene.
 
Poslednja izmena:
Znači pitanje i dalje neodgovoreno. :)
 
Poslednja izmena:
Neodgovoreno je - sta?

Termini 'desktop racunar' i 'radna stanica' su vec odavno sinonimi.
 
ovo iznad su serverska kucista, od pre jedno 5-6 godina.

Pa bas zbog toga. Kontam ja, hteli oni da razbiju crno-sivu monotoniju. Al' moze to i malo drugacije, a ne k'o da prodaju secernu vunu na novogodisnjem vasaru :) opet, kao sto rekoh, subjektivna kategorija.
 
Pa kao što si rekao pravili su samo katastrofalno skupe najnaprednije računare. Nisu pravili smrtničke dekstop niti laptop računare sa SPARC-om.
 
Poslednja izmena:
Pa bas zbog toga. Kontam ja, hteli oni da razbiju crno-sivu monotoniju. Al' moze to i malo drugacije, a ne k'o da prodaju secernu vunu na novogodisnjem vasaru :) opet, kao sto rekoh, subjektivna kategorija.

U pravu si, subjektivna kategorija :)

Pa kao što si rekao pravili su samo katastrofalno skupe najnaprednije računare. Nisu pravili smrtničke dekstop niti laptop računare sa SPARC-om.

Proveri tadasnje cene Sunovih radnih stanica i macintosha. Nije neka bitna razlika.
 
au, ne znam gde da pocnem xD

aj od safarija, odmah posle IE-a, najgori browser, ne mozes da zatvoris tab srednjim klikom bez druge aplikacije...WTF??? 5 tabova = 1.2GB rama-, ma bezi, necu vise da trosim reci o safariju.
Iskreno, meni je ClearType prija dosta vise za oci, i fontovi izgledaju dosta ostrije, ali, to vazi samo dok koristim neki od browsera, na snow leopardu mi se vise svidja kako renderuje text u nekim txt editoru/ wordu/pages...znaci van browser-a. Jos jedna boljka sto se tice koriscenja internet na Mac-u, FLASH, jednostavno radi losije na Macu. Uradio sam peackeeper u Chromu i dobio 30% manje poena, smoothscrolling extenzija ne radi dobro kao na W7(da, iskljucio sam smooth u preferences snow leoparda i dodao smoothscroll extenziju). sto se tice messengera, Adium je super, ali je i messenger, ne mogu tu da se odlucim, mada najvise koristim skype i na windowsu verzija 5 je dosta bolje uradjena, 2 stvari koje koristim na skype-u u windowsu a nema na snow loepardu, ScrenSharing- ne radi ako nemas kameru,(lol!!?) i ne mozes drop and drop ljude iz sidebar-a direktno u konf. razgovor, nego moras na add dugme, pa kucas imena ljudi, smaranje......

samo moje misljenje i moj use case :p

Мени је Сафари најбољи, користим га од 4 бета брз је ко змај, а једноставно ми је пријатан за очи, поготово зум текста (пошто често зумирам да не замарам очи), рендеринг који сам већ помињао. Има недостатака доста, али више волим њега да користим (из горе наведених разлога који су ми пресудни) него било који други. Ал то сам само ја.

Флеш посебно не волим, рекламе нико не воли, а сајтови у флешу су по мени чист промашај. Тачно је да слабије ради на Меку, то стоји. Ја користим ClickToFlash баш да га не бих гледао, а могу да га упалим ако ми затреба, корисна ствар. Слажем се за скајп, ал то је до њих, неће изгледа да се потруде мало више, ништа боље није ни код скајпа за ајфон.

Али кад год у виндовсу отворим експлорер, или кренем неку опцију да подесим сетим се зашто волим мек. Поготово кад је још свежа инсталација па не могу ни ПДФ ни офис и сличне фајлове да отворим без инсталирања Адобе ридера и офиса... :)
 
Ko kaze da nisu? Sun radne stanice su bile jako popularne devedesetih, toliko da su bili glavni snabdevaci americkih vladinih ustanova.

A kako i ne bi? Bili su deceniju ispred svega sto se desavalo u pc i mac svetu.

edit: razlog nestanka - katastrofalno visoke cene.

toliko visoke da je cak i Mac izgledao kao bagatela :D

na stranu sve to, Sun je napravio extra stvari (kao i NeXT a M$ je sve to uspesno kopirao par decenija kasnije ;)):

[YOUTUBE]=yGBoJjfMuAk[/YOUTUBE]


EDIT:

@salac jesi li siguran da nije bila bitna razlika u ceni... ? koliko se ja secam Sun nisi mogao da kupis za ispod 10.000$ dok su Mac konfiguracije isle od 5 do 8.000$ npr. tamo neke 94, 95.... right? (tada me je interesovao samo Atari ali se secam i Sunovih i Apple oglasa...)
 
Poslednja izmena:
Takve su bile cene, oko 10k dolara, do duse dobijao si onaj suludi, enormno veliki monitor (za to vreme ofc :) ).
 
ok, samo mi se cini da je Mac u to vreme bio duplo jeftiniji u $ (ne gldam performanse i mogucnosti)
 
Мени је Сафари најбољи, користим га од 4 бета брз је ко змај, а једноставно ми је пријатан за очи, поготово зум текста (пошто често зумирам да не замарам очи), рендеринг који сам већ помињао. Има недостатака доста, али више волим њега да користим (из горе наведених разлога који су ми пресудни) него било који други. Ал то сам само ја.

Флеш посебно не волим, рекламе нико не воли, а сајтови у флешу су по мени чист промашај. Тачно је да слабије ради на Меку, то стоји. Ја користим ClickToFlash баш да га не бих гледао, а могу да га упалим ако ми затреба, корисна ствар. Слажем се за скајп, ал то је до њих, неће изгледа да се потруде мало више, ништа боље није ни код скајпа за ајфон.

Али кад год у виндовсу отворим експлорер, или кренем неку опцију да подесим сетим се зашто волим мек. Поготово кад је још свежа инсталација па не могу ни ПДФ ни офис и сличне фајлове да отворим без инсталирања Адобе ридера и офиса... :)

safari stvarno jeste brz, tu nema sta, ali toliko je striped down, da ne mogu nikako da ga koristim.
Nema favicons, nema midleclick, nema omnibar, galerija extenzija katastrofalno organizovana, nema bookmarks/history/itd sync, ne mozes da startujes browser sa poslednjom sesijom, jako losa smoothscrolling extenzija(sistemski smoothscroll takodje), jede RAM kao lud. E sad, neke stvari poprave Glims i SafariStand, ali ne sve..

To su MOJE zamerke na Safari i zato za zaobilazim, mozda ti ne koristis neke od ovih funkcija, ali ja ne mogu bez njih x]

ma flash i jeste promasaj, ali kakve to veze ima sad? daj korisniku izbor da koristi flash kakav god da je, nisu samo reklame uradjene u flashu....

koji explorer, win ili internet? IE ne treba ni da komentarisem xD meni je win explorer super....

za ovo zadnje, pdf i office, mrzim adobe reader !! -.- to i ne koristim na windowsu, a preview na Mac-u je..omg... kad sam video da ne moze da "lista" slike(kad otvoris jednu sliku koja se nalazi u folderu sa vise slika), odmah sam ga batalio i instalirao JustLooking, doduse za pdf i falje koristim Preview....Office na win7 je ipak ..... keva ;p
 
Istina za preview, doduse mozes da obelezis sve slike pa da lupis preview. Workaround. Mada nije bas najsrecnije.
 
Istina za preview, doduse mozes da obelezis sve slike pa da lupis preview. Workaround. Mada nije bas najsrecnije.

znam za to, zamisli da imas 100-200 slika, a izmedju jos neke druge fajlove koji nisu slike, prvo bi morao da sortiras po vrsti pa onda sellect.....bzvz
 
Lupiš spejs da otvoriš sliku (pregled) a zatim stelicama gore-dole listaš u direktorijumu sadržaj. Znači, može.
 
Lupiš spejs da otvoriš sliku (pregled) a zatim stelicama gore-dole listaš u direktorijumu sadržaj. Znači, može.

Hej, hvala prijatelju, za ovo nisam znao.
I mene je malo nervirao ovaj sistem, ali kao da sam znao da može, jbga, mrzelo me da istražujem dublje.
Anyway, super tip, thanks:)
 
@jopopo
ali opet to je quicklook, i opet ce ici po svim fajlovima...sto opet nije idealno, JustLooking ili Xee je pravo resenje ako hoces tu funkciju listanja slika....
 
U bre na koju foru? Ja mislio da sam sve zivo probao, a pritom sam poprilicno uporan... Ma, ustvari ko zna sta sam ja probao... :bottle: bravo jopopo care :)

U vezi sa celom Mac OSX vs. Windows temom:

- ako je u pitanju profesionalna upotreba - parametar treba da budu aplikacije koje koristimo i kompatibilnost sa ljudima sa kojima saradjujemo. Idealan slucaj je da je sama aplikacija crossplatform i da bez problema cita projekte nastale na drugoj platformi. Tada aplikacija ne diktira izbor OS-a i onda covek moze da bira sta mu se vise svidja.

- ako je u pitanju privatna upotreba - covek u startu moze da bira sta mu se vise svidja + ako je dokon = eto problema :) malo sale, malo zbilje, opet, treba da proba sta mu vise lezi, gde se oseca lagodnije, gde moze brze i lakse da zavrsi to sto radi, bilo da se radi o basic file handling operacijama, bilo o specific non-crossplatform aplikacijama. Simple as that.
 
Poslednja izmena:
au niste znali za quicklook foru da u pozadini mozes da selektujes fajlove xD Mac native useri my ass :p:p:p
 
@jopopo
ali opet to je quicklook, i opet ce ici po svim fajlovima...sto opet nije idealno, JustLooking ili Xee je pravo resenje ako hoces tu funkciju listanja slika....

Slažem se sa tobom ali sam pomenuo opciju kao deo sistema, kao "native" kako volite da kažete, neću da ulazim da li je dobar ili ne pošto nema svrhe.

@Johnny Bravo
Vidiš tu si u pravu, ja sam poslovno koristio Win XP na HP noutbuku zato što je korporativni standard i zato što tako mora. Onog momenta kada sam dobio dozvolu da koristim bilo šta drugo ja sam kupio MBP od svojih para. Uloženo mi je jako brzo vratilo. Sve što mi se vrti oko posla a to su: mejlovi, Excel tabele, on-line CRM, on-line reporting meni mnogo brže radi na OS X, pogotovu me je nerviralo kada upalim računar podizanje Win, Juniper VPN klijenta i Outlooka je trajalo večnost (iz Hibernacije 4 minuta a paljenje više od 8 min). Na OS X je neuporedivo brže, od momenta paljenja dok Outlook ne bude spreman za rad je manje od 2 minuta. Kad je nešto hitno razlika između 8 i 2 minuta znači novac. I to često izgubljeni novac tako da više nemam dilema oko izbora i oko onoga zašto je meni bolji MBP sa OS X.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno