Šta je novo?

Mac OSX vs. Windows

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Lucko

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
20.05.2006
Poruke
1,491
Poena
349
Naslov teme je, khmm, pomalo bombastican, ali odlucio sam se da pokrenem istu bez namere da trolujem, zapljuckujem i pravim hejt bilo kakve vrste...
Evo prolazi mesec dana odkako sam napravi Hackintosh koji savsreno funkcionise na X58 platformi sa sve SSD-om, pa sam hteo sam Vama da podelim neka svoja zapazanja i da zatrazim od Vas odgovore zasto mislite da je OSX bolji od Win-a ili obratno...
Moje neko vidjenje:

Multimedija - ocajno, dva dana sam trazio plejer koji bi mogao da zadovolji 1/10 onoga sto mi pruza recim MPHC na Win-u... VLC ne bih komentarisao, toliku glupost nisu mogli da naprave za ovaj sistem...

Finder - nimalo intuitivan menadzment fajlova - nema (ili sam ja glup) cut opcija, nema permanentnog brisanja fajlova (shift+del), vec ide copy pa delete...

Safari - nemam zamerki, korektno radi posao, iako sam koristio FF pretezno

Softver za pregled i rad sa fotografijama - iPhoto koji nahvalise svi redom - meni ocajan, nema osnovne funkcije koje ima svaki pa i free program na Win platformi

Final cut je zaista sjajno parce softvera za one kojima treba i od toga nema bolje sto se tice produkcije, zaista.

Photoshop - radi jednako dobro kao na Win platformi, te ne razumem zasto neki kazu da je OSX bolji za DTP i slicne stvari...

Igrice i ne igram, mada ih ima, nebitne su u celoj prici...
Nema virusa - ok, sto bi rekao jedan moj drugar mozes da gledas rnicepo bez straha :D

Ima jos toga, pisacu kako se budem setio, sistem jeste stabilan i radi OK, ima dobar memory management, mada ume da se zaglupi, praznjenje kante nekad traje vecnost, ne daj Boze da obrises vise fajlova odjednom cija je kolicina veca od particije na kojoj ti je sistem, itd...

Zeleo bih da cujem vase misljenje zasto mislite da je jedan bolji od ovog drugog i sta je to zbog cega mirnije spavate sa OSX-om na masini koju posedujete.

:wave:
 
Ova tema ti bas nije trebala jer ovakva i svaka slicna tema je buduci Armagedon.

Znas sta se desavalo u prethodnim temama i kakve su sve reci padale tako da ne vidim zasto bi ova bila izuzetak, al' hajde da vidimo sta ce (da li ce) da se promeni...
 
I mene veoma interesuju razlike pa cu se prikljucii temi :p
 
Moje neko vidjenje:

Multimedija - ocajno, dva dana sam trazio plejer koji bi mogao da zadovolji 1/10 onoga sto mi pruza recim MPHC na Win-u... VLC ne bih komentarisao, toliku glupost nisu mogli da naprave za ovaj sistem...

Safari - nemam zamerki, korektno radi posao, iako sam koristio FF pretezno

Photoshop - radi jednako dobro kao na Win platformi, te ne razumem zasto neki kazu da je OSX bolji za DTP i slicne stvari...

Ima jos toga, pisacu kako se budem setio, sistem jeste stabilan i radi OK, ima dobar memory management, mada ume da se zaglupi, praznjenje kante nekad traje vecnost, ne daj Boze da obrises vise fajlova odjednom cija je kolicina veca od particije na kojoj ti je sistem, itd...

Zeleo bih da cujem vase misljenje zasto mislite da je jedan bolji od ovog drugog i sta je to zbog cega mirnije spavate sa OSX-om na masini koju posedujete.

Evo ja napunih 2 meseca aktivnog korišćenja MacBookPro mašine, moj prvi Mac i OS X uopšte. Paralelno koristim i Win na jednom računaru i imam Linux server kući. Znači koristim sve i nisam uopšte fan prepucavanja i glorifikovanja jednog operativnog sistema u odnosu na drugi.

- Multimedija - koristim Movist i zadovoljan sam. Voleo bih da kažeš ako već porediš nešto, šta je to recimo u MPC-HC ima šta ti treba i koristiš a drugi plejeri nemaju? I ja koristim MPC-HC na HTPC mašini.

- Safari - ne koristim, koristim Hrom jer koristim Google servise i prirodno mi je da koristim njega. Porediti IE, Safari i sl. je priča za sebe i nema smisla u poređenju sistema.

- Photoshop dosta manje koristi mem. resurse u odnosu na windows i radi mnogo stabilnije, znam ljude koji se bave DTP i koriste paralelno i OS X i Win, sve hvale su na strani OS X.

Evo šta je moj zaključak u odnosu na OS X: prvo, sistem restartujem samo kada instaliram neke sistemske nadgradnje i kada mi sistem to traži. Generalno samo otvorim poklopac i zatvorim i tako radim evo dva meseca. Drugo, koristim Adobe Premier, Encore, Dreamweaver svaki dan i programi su non stop aktivni u pozadini, retko ih zatvaram i po nekoliko dana i sve to sa Vmware aktivnim (sa Win 7 podignutim). Komforan rad i sve to sa 4GB memorije. Pri tome još aktivni su non-stop Hrom, iTunes, iCal, MSN, Skype, TwitDeck, Evernote, Terminal. Priznaćeš da Win to ne može da podnese i takav komfor ne možeš da dobiješ. Znači filozofija sistema je nešto što donosi stabilnost i sigurnost.

Fajl sistem se i meni ne sviđa ali ne gledaj to tako i ne poredi. I avion nema iste komade kao automobil i teže ga je voziti ali je zato brži i bolji :smash:
 
Poslednja izmena:
Malo je mesec dana da bi se ushlo u OS X i naviklo na njega, pogotovo za one kojima je Windows prvi i jedini sistem u zivotu pre toga. Ja sam se tako osecao na Winu godinama jer sa pre toga dugo koristio sistem koji je mnogo slichniji OS X, tako da sam prelaskom na njega ponovo krenuo da se osecam kao kod kuce.

Multimedija - Movist je odlichan player, pushta sve shto mu dash i ne pravi nikakve probleme, ne trazi nikakve codece itd, u startu je u prednosti nas MPCom. Sto se tice muzike, kad se jednom naviknesh na iTunes, nece ti u zivotu nista vise trebati (i jeste, mesecima sam pokushavao da nadjem zamenu za Winamp)
Safari - isto mi je u pocetku bio odbojan, ali sad ne mogu da koristim drugi browser. Uz njega je obavezan plugin Glims da bi iskoristio maksimalne potencijale.
Photoshop - Ne samo da bolje koristi resurse, vec Photoshop na Macu odavno koristi grafichku kartu, i zato je bio izbor profesionalaca.

Inace, sve shto se tiche zvuka, slike i videa, Mac ima najbolje programe na bilo kojoj platformi i otprilike je to razlog zashto preci na njega, pored stabilnosti i sigurnosti, nepostojanja raznog djubreta, itd. Windows ima dva problema, a to su repovi koji su ostali josh od prvih verzija (dllovi, registry itd), a drugi problem je shto ili nemaju ideja ili im je jednostavno lakshe da vide shta drugi rade pa to na pola iskopiraju. Neko ko tako radi, ne moze da napravi dobar prozvod, i to je Windows puno puta pokazao. OS X je sa druge strane sistem koji je mnogo bolje integrisan, instalirash ga i odmah mozesh da pustish skoro svaki moguci fajl (podrshka za RAW fajlove je integrisana u sistem), quicklook je nezamenljiv za brzi pregled bilo kakvih fajlova, Expose, instalacije/deinstalacije, nema budzenja drajvera, problema sa njima ili bilo chime, instalacija je ista danas i za 5 godina, ne povecava se, ne usporava se, Growl je neshto shto Windows nikada nece imati, itd. Sistem je jednostavno bolje upakovan, bolja celina, neko je upotrebio mozak da napravi upotrebljivu stvar u praksi, nemash osecaj kao u Windowsu da je to radilo 1000 ljudi koji se ne poznaju, pa neko spojio u jedno...

Vec sam negde rekao, prelazak na OS X je skoro isti kao ostavljanje cigareta ("preziveo" sam oba). Odvikavanje/navikavanje traje mesec-dva, i kada se jednom naviknes na drugaciji rad na OS X, imacesh isti utisak u Windowsu kada ga ponekad butujesh...
 
Poslednja izmena:
Hmm, pa ja sam recimo ostavio sam OSX na masini, dakle nemam dual boot... Bas iz razloga da bih video sta mi sve nedostaje.
Generalno, celokupna zabava mi je nekako potpunija na Win platformi, sta god pomislim mogu relativno brzo da uradim, sto u odnosu na OSX nije slucaj.
Photoshop nema veze sa OSX vec sa samim sobom, nije to do platforme.
Naravno, velika prednost OSX-a je (ne)drndanje sa raznim drajverima, instalacije/deinstalacije softvera, mada vidim da i za osx ima "cleaner"-a...
Stavio sam recimo iPhoto po preporuci, nahvalise ga ljudi vazda, nema pet funkcija sve ukupno... Nisam mogao ni sliku da crop-ujem.
Brisanje fajlova, zasto zaboga ne postoji mogucnost permanentnog brisanja, sta se desava kada je kolicina koju zelite da obrisete vece od particije na kojoj je OSX?
 
Photoshop nema veze sa OSX vec sa samim sobom, nije to do platforme.

Hmmm, pa ne bih bas rekao da je tako.

Ja nisam imao prilike da uporedim Photoshop na obe platforme ali recimo ArhiCad verzija 11 na Leopardu 10.5.6 mi je daleko brze i bolje renderovala slike nego sto je to radio ArchiCad takodje verzija 11 na tadasnjoj Visti tako da se ne bih bas slozio da je to samo do programa a ne i do platforme.
 
Generalno, celokupna zabava mi je nekako potpunija na Win platformi, sta god pomislim mogu relativno brzo da uradim, sto u odnosu na OSX nije slucaj.

Photoshop nema veze sa OSX vec sa samim sobom, nije to do platforme.

Brisanje fajlova, zasto zaboga ne postoji mogucnost permanentnog brisanja, sta se desava kada je kolicina koju zelite da obrisete vece od particije na kojoj je OSX?

Čekaj malo... windows ti je nešto kao kafa, imaš je pri ruci i piješ nekoliko puta dnevno, hoću da kažem znaš gde šta da nađeš jel si okružen time. Treba ti malo da pohvataš gde šta možeš da nađeš i saznaš o OS X i za par nedelja ćeš se osećati isto. Rekoh ti i ja sam nov na OS X (doduše ne nov na sličnim platformama) ali mi je posle par nedelje 100X lakše.

Photoshop ima veze do platforme a ne do programa. Platforma je ta koja obezbeđuje bolju kontrolu i upotrebu resursa. Pročitaj bolje moj prethodni post, ceo Adobe CS paket bolje radi. Brže mi na MBP radi renderovanje Premier nego na jačoj PC mašini!!!

Objasni ovo za brisanje? Kako možeš da brišeš nešto što je veće od same particije? Ti stavljanjem fajlova u korpu ih samo maskiraš za brisanje dok ostaju fizički na disku tako da ne možeš da brišeš nešto što nije na particiji tj što je većeg kapaciteta nego prostor. Ako brišeš nešto sa eksternih ili remote diskova to se briše trajno, ne ide u korpu.

@driver
Što se tiče iTunes, program je odličan ali ne i najbolji za muziku (po meni), jako je robustan i ako neko traži "small&tiny" plejer nije to to. Da se razumemo i WinAmp je komercijalno "đubre". Lično sam koristio godinama Foobar2000 i po meni je to jako dobar plejer (pravljenje plejlista u odnosu na iTunes je 5x brže, lakše) sa mogućnostu dodavanja Plugin za sve i svašta (pa čak i konverziju iz FLAC u bilo šta) a u odnosu na WinAmp je zauzimao 6x manje resursa. Ali to je stvar ukusa i ko šta traži od multimedije.

Kada sam počeo da se bavim računarima Win nije ni postojao pa mi nije teško da plovim između sistema. Počeo sam sa Norton Commander pa preko Midnight Commander (u međuvremenu je bilo još nešto al' sam zaboravio) do Total Commander koji je svarno najbolji fajl menadžer ali evo lagano se navikavam na Path Finder i recimo da mi TC ne nedostaje uopšte koliko mi je nedostajao pre dva meseca :)
 
Poslednja izmena:
iPhoto - naravno da ima crop i to na vidnom mestu. (koju verziju iPhoto-a koristiš?)
Veličina obrisanih faljova nema nikakve veze sa veličinom sistemske particije jer se obrisani fajlovi samo pomeraju u skriveni .Trashes folder koji postoji na svakoj particiji, a zbirni sadržaj svih tih foldera kojima sistem ima pristup trenutno je prikazan u kanti. Potpuno isto radi i Windows samo što se ti folderi zovu Recycler. Ne znam kako si doveo u vezu kantu i veličinu sistemske particije.

A što se tiče eksternih diskova ne briše se trajno već se smeštaju u skriveni foder na samom eksternom disku. Ako se disk isključi fajlovi koji su sa njega poslati u kantu će samo nestati, a ponovo će se pojaviti kad se disk opet priključi.

Windows to ne radi već samo nudi permanentno brisanje. :D
 
Poslednja izmena:
Naslov teme je, khmm, pomalo bombastican, ali odlucio sam se da pokrenem istu bez namere da trolujem, zapljuckujem i pravim hejt bilo kakve vrste...
Evo prolazi mesec dana odkako sam napravi Hackintosh koji savsreno funkcionise na X58 platformi sa sve SSD-om, pa sam hteo sam Vama da podelim neka svoja zapazanja i da zatrazim od Vas odgovore zasto mislite da je OSX bolji od Win-a ili obratno...
Moje neko vidjenje:

Multimedija - ocajno, dva dana sam trazio plejer koji bi mogao da zadovolji 1/10 onoga sto mi pruza recim MPHC na Win-u... VLC ne bih komentarisao, toliku glupost nisu mogli da naprave za ovaj sistem...

Finder - nimalo intuitivan menadzment fajlova - nema (ili sam ja glup) cut opcija, nema permanentnog brisanja fajlova (shift+del), vec ide copy pa delete...

Safari - nemam zamerki, korektno radi posao, iako sam koristio FF pretezno

Softver za pregled i rad sa fotografijama - iPhoto koji nahvalise svi redom - meni ocajan, nema osnovne funkcije koje ima svaki pa i free program na Win platformi

Final cut je zaista sjajno parce softvera za one kojima treba i od toga nema bolje sto se tice produkcije, zaista.

Photoshop - radi jednako dobro kao na Win platformi, te ne razumem zasto neki kazu da je OSX bolji za DTP i slicne stvari...

Igrice i ne igram, mada ih ima, nebitne su u celoj prici...
Nema virusa - ok, sto bi rekao jedan moj drugar mozes da gledas rnicepo bez straha :D

Ima jos toga, pisacu kako se budem setio, sistem jeste stabilan i radi OK, ima dobar memory management, mada ume da se zaglupi, praznjenje kante nekad traje vecnost, ne daj Boze da obrises vise fajlova odjednom cija je kolicina veca od particije na kojoj ti je sistem, itd...

Zeleo bih da cujem vase misljenje zasto mislite da je jedan bolji od ovog drugog i sta je to zbog cega mirnije spavate sa OSX-om na masini koju posedujete.

:wave:

Hmm, hajde da se i ja uključučim u ovaj, za sada, konstruktivan dijalog (daj Bože i da ostane tako).

1. Multimedija - neko već reče: Movist - ne bih bišta dodao, radi isto tako dobro kao i neki bolji player na Win-u
2. Finder - sve je stvar navike i ništa više. Finder je odličan file manager, ali problem je što svi kada pređu sa Win-a hoće još jedan isto koncipiran explorer, ali ovaj put stabilniji i bolji. E pa, to Finder nije. Uz određene dodatke postaje bolji file manager nego što će explorer ikada biti.
- TotalFinder: http://totalfinder.binaryage.com/ - dobija se cut opcija, dual mode, tab mode,... Plaća se, ali meni evo radi već pitaj boga koliko u trial modu i nisam primetio da mi nešto nedostaje.
- muCommander: http://www.mucommander.com/ - ko ne može bez Total Commander-a sa Win-a
3. Safari: koristim Firtefox, tako da ovo ne bih komentarisao
4. Fotografija: koristim Aperture: http://www.apple.com/aperture/ - po meni najbolji softver za fotografe na OS X-u; jedina konkurencija mu je Adobe Lightroom, ali meni je bolji Aperture; iPhoto je, s obzirom da se dobija potpuno legalno uz mašinu (dakle, džab-džabe), jako upotrebljivo parče softvera, ali lično ga ne koristim zato što sve imam sa Aperture.
5. Final Cut - u svetu video produkcije na OS X-u referenca. Po meni ni Premiere mu ne može prići.
6. Photoshop - radi bolje nego na Win mašini, može da se proveri tako što će se uporediti dve skoro iste mašine sa dva različita OS-a; na Win-u se "rasipaju" resursi, ali da radi dobro i na Win-u, radi, tu nema greške, pogotovo na Win 7 64bit.
7. Igre isto tako ne igram, imam jedino Angry Birds koji fura klinac
8. Nema Virusa, Trojanaca, Crva i ostale gamadi - komforno

Sistem koji trenutno imam na 27" iMac-u (late 2009) je od pre 3 i kusur godina, primarno instaliran na 20" iMac White, seljen na Mac Mini (early 2009), 20" iMac Alu, a sa njega na 24" iMac Alu i konačno na ovaj 27" iMac.
Dakle, ovo je peta mašina na kojoj Snow Leopard radi (uredno updateovan na 10.6.6) i nikada do sada nisam imao niti jedan problem, čak ne gasim mašinu po mesec dana.
 
Ok, konstruktivno za sada, sve razumljivo i podrzano valjanim razlozima. No, nikako da dodjemo do srzi same razlike, sta je to i zasto je bolje od necega na Win platformi, posto meni za mesec dana koriscenja po 12h dnevno nije nesto narocito bolji, iako shvatam razlike i filozofiju samog OS-a?
 
LOL, ja sam sve samo ne prosecan Srbin :d A btw, ako si vec navalio na Foobar, imash vrlo jednostavnu kombinaciju a to je da ti on radi preko VMware ili nekog emulatora sa wrapperom. Mozesh da namestish da se otvara u prozoru kao da je deo sistema, chak i prozor izgleda kao da si u windowsu :)

A inace, kad prevazidjesh naviku, iTunes nema konkurenciju kada imash organizovanu i sredjenu muziku. Ja imam preko 100GB sredjenog mp3 za iTunes, i tu je otprilike sve najbolje od muzike u poslednjih 30+ godina, pregledno, sa coverima, i ne postoji program koji ce jednostavnije naci nesto shto mi treba. Sto se tice gabarita, nema razloga da mi smeta, on svira u pozadini, ne mislim na njega. A pogotovo ako imash iPod/iPhone/iPad, nema jednostavnijeg i intuitivnijeg ekosistema sto se tice muzike...

@Lucko, ako ti ne vidish razliku izmedju Windowsa i OS X a Windows ima bolji UI (ironicno posto je sve u njemu ukradeno od nekog drugog :)), ne znam zashto lupash glavu i uopshte otvarash ovaj thread, jednostavno se vrati na Windows :)
 
Poslednja izmena:
Vidim ja razliku, taman posla, samo sam hteo malo konstruktivne rapsrave na temu zasto ovaj a zasto onaj...
Daleko bilo da ocenjujem OS na osnovu UI-ja. :)
 
LOL, ja sam sve samo ne prosecan Srbin :d A btw, ako si vec navalio na Foobar, imash vrlo jednostavnu kombinaciju a to je da ti on radi preko VMware ili nekog emulatora sa wrapperom. Mozesh da namestish da se otvara u proz

Ja ga tako i koristim jos od kada sam presao na Leopard ;).
A ovo za prosecnog Srbina se nije odnosilo na tebe, vec na cinjenicu da 90% ljudi ovde koristi WinAmp.
Cak me je i ortak iz UK kada je bio ovde pitao zasto svi koristi WinAmp :).

A inace, kad prevazidjesh naviku, iTunes nema konkurenciju kada imash organizovanu i sredjenu muziku. Ja imam preko 100GB sredjenog mp3 za iTunes, i tu je otprilike sve najbolje od muzike u poslednjih 30+ godina, pregledno, sa coverima, i ne postoji program koji ce jednostavnije naci nesto shto mi treba. Sto se tice gabarita, nema razloga da mi smeta, on svira u pozadini, ne mislim na njega. A pogotovo ako imash iPod/iPhone/iPad, nema jednostavnijeg i intuitivnijeg ekosistema sto se tice muzike.

Slazem se.
I meni iTunes godi jer me primorava da organizujem muziku, sredim covere, ubacim tekstove, ali za slusanje muzike jednostavno nije dovoljno dobar.
 
Poslednja izmena:
Ja iTunes trenutno koristim samo za radio stream, nisam mu nasao bolju svrhu, meni je onako nekako, ne znam, nemam reci kako bih ga opisao...
 
@Lucko - Ne znam kako Hackintoshi fukncionisu, ali bi mozda bilo najbolje da probas OS X na nekom Macu da bi dobio kompletan dozivljaj.

Ja sam koristio Win 7,8 godina pre nego sto sam presao na Mac i sad se ne bih vracao da me neko puskom tera. :D Stabilnost i brzina sistema su neverovatni, ja otvorim Photoshop, Dreamweaver, Word, Operu, Transmit i jos gomilu aplikacija na Airu sa 2GB rama i nemam NIKAKVIH problema. Posle sat vremena rada sa istim na Winu zabolela bi me glava od usporavanja, padanja i sl. Za skoro 3 godine JEDNOM sam na silu ugasio iMac i morao sam da ga resetujem zbog nekog problema (ulgavnom zbog aplikacije, cesto officea) svega par puta. To nije stabilnost, to nije normalno. :D Air jos ni jednom nisam resetovao (osim za update normalno), iako ga drzim upaljenog danima na standbyu.
UI mi je takodje daleko bolji na OS Xu. Ne znam kako bih funkcionisao bez Exposea, posebno u kombinaciji sa multitouch trackpadom.
Kad se setim koliko restarta, ctrl+alt+del momenata, rusenja, blue screena, virusa, reinstalacija, udaranja kompa sam doziveo na Windowsu, cini mi se da bih Apple masine platio i duplo vise nego sto kostaju, samo da se ne vracam na taj krs.
 
Ja ga tako i koristim jos od kada sam presao na Leopard ;).
A ovo za prosecnog Srbina se nije odnosilo na tebe, vec na cinjenicu da 90% ljudi ovde koristi WinAmp.
Cak me je i ortak iz UK kada je bio ovde pitao zasto svi koristi WinAmp :).

I meni je potpuna misterija. Ič mi nije jasno šta ljudi vide u tom WinAmp-u. :d Probao sam na Windows-u jednom da ga koristim. Najgori UI, sve pretrpano, nepregledno.
 
Winamp je stvar navike.
Hteo bi reci ovima sto kazu da si imali problema sa win, blokiranjem, plavim ekranom, samo nek probaju Windows 7 pa onda nek komentarisu dal ima zabadanja. Od skoro sam na Mac-u i za sad nije lose, mada mi fale neki programi ko oci u glavi, trazim zamene, ali pricati da je sada Windows nestabilna platforma je stvarno smesno i neozbiljno. Verujte mi da mi za skoro pola godine ni jednom nije zabo windows 7 64bit ultimate.
Po meni za sada prednosti OSX su:

1. Bri odziv sistema, brze ucitavanje, brza instalacija cak i na 5400rph HDD, mogu da mislim sta je na SSD disku, jer na njemu i win7 leti, a tek OSX bio bio kao munja.
2. Dock, jako lepo i korisno resenje za programe.
3. Jednostavan, a stabilan i siguran sistem.

Najveca mana je sto nema nekih programa, ja ne mogu da prihvatim i dalje iTunes kao muzicki player, uzasan je, ali dacu mu jos malo sanse.
U sustini su obe platforme ok pogotovo danas kada imamo konacno vrhnski windows, sve je stvar kome sta treba. Meni se OSX biti za surf, mulitimediju, a Win7 za igranje za sada, ako mi OSX ne dosadi.
 
@ marli
Koji ti to programi nedostaju za mac?
Ja sam se za 2.5 meseca navikao na mac. Kad se navikne, kad prodje period prilagodjavanja i tog soka da umesto cetvorobojne zastave u donjem levom uglu gledas jabuku u gornjem desnom uglu, onda se vise ne vraca na windows.
 
Mlad je on pa gresi u vezi Windows-a, ne verujem ni da je probao win7. Jesi li ? :D

Nedostaju mi Winamp, MSN (ali pravi, ne ovo ****** na Macu, stavio sam Adium, ne svidja mi se), delete dugme.

Stvarno je to problem sto ne radi online banking ni sa jednim IE osim IE. :( U cemu je to problem ? Sta IE ima, a Firefox ili Safari nemaju ?
 
@ marli
A tebi je win7 bolji zato sto ima bolji msn klijent. :wall:
Nazalost jos uvek moram da imam win7 na bootcampu zbog access-a, i eto to mogu da navedem kao jedini nedostatak osx softvera, ali uslovno posto postoji baza podataka i za mac.
 
Pa postoji pravi MSN u okviru Office paketa, radi korektno...

Ali mislim da topik obrađuje operativne sisteme, prednosti i mane platforme i kvalitet "pojedinih" aplikacija tj reprezentativna zamena. Ali opet je nekolicina krenula sa prepucavanjima i kratkim postovima koji su totalno nebitni za diskusiju. I već je red, kao što sam napisao u prvom postu, ako nešto mislite da je "nezamenjivo" napišite zašto po vama!!! Koje su to opcije za koje mislite da su opravdano korisne i bez premca pa druge aplikacije nisu dostojne zamene? Kao i što je Win navika pa prvi kontakt sa OS X bude problem, garantujem da je to slučaj i za pojedine aplikacije, čista navika. Inače ode i ova tema na 20 (nepotrebnih) stranica.
 
jos samo malo ( 5-10g ) pa vise nece postojati dileme Windows vs Mac ( vs Linux). Danas smo u nekoj pocetnoj cloud fazi, ja eto skroz se prebacio u radu sa dokumentima na Google Docs i totalno mi je nebitno na kojoj platformi radim ;)
Elem sto se tice Win vs Mac diskusije, kao sto rekoh negde, mladji tj noviji korisnici Mac racunara imaju onaj "mlak" osecaj, jer mahom prelaze sa Win7 (koji je vec receno, najbolji Win do sad, tj prvi Windows koji je normalan), pa prilikom prelaska su ocekivali mnoooogo. Stariji korisnici, oni koji oduvek koriste Mac, ili oni koji su presli sa nekih starijih Windows-a, s pravom govore da je Mac OS najbolji OS za kucne racunare. Svaka platforma ima svoje vrline i svoje mane ( kao i sve na svetu ). Windows kao platforma, koja je najrasprostranjenija, ima veliku prednost u kolicini aplikacija i to sto bukvalno svaka aplikacija postoji za Windows. Mac ima odredjen broj aplikacija koje fenomenalno rade na njemu ( neko rece obrada slika i videa ), a sto se tice baza podataka @switch Linux je zakon :) ( ne racunam baze koje imaju M$ oznaku na sebi :D )
 
Ma za e-banking na IE-u je kriva domaća firma Pexim koja je napravila e-banking sisteme za skoro sve banke u Srbiji, a koju je po svoj prilici MS debelo podmazao, da pravi sajtove sa Active-Xom. Toga u normalnoj Evropi nema.

Jeste Windows ima bolji Messanger, ali uračunaj da MS pravi taj Messanger kao i sam Win OS, naravno da će uvek biti bolji Messanger za Win. Adium je multifunkcionalan softver pa ne može da bude prilagođen 100% svim servisima.

Delete = fn+backspace, takođe je i:
Page Up = fn+Up
Page Down = fn+Down
Home = fn+Left
End = fn+Right

Naravno, ekvivalent Access-u je Apple-ov FileMaker koji postoji i za Windows.
 
Znam za filemaker, ali ne znam koliko ce mi vremena trebati da se prebacim sa accessa na filemaker. Inace, radim primer baze podataka kao maturski rad, i mislim da bi filemaker mozda bio i egzoticnije resenje, posto u okviru pisanog rada treba da se predstavi i korisceni softver. Medjutim, kao sto sam vec rekao, ne znam koliko se razlikuje od accessa i koliko bi mi trebalo da se uhodam sa filemakerom, a vec imam skoro gotov rad u accessu.
 
Windows 7 prednosti:

- bolji file management(nervira me sto kad idem back u Finder-u, folder na visem nivou nije seletkovan, ne znam ni u kom sam folderu bio ;p i nema CUT sto je OGROMAN minus za Finder)
- bolji window management, win 7 taskbar je jednostavno prakticniji i pregledniji, malo vecu funkcionalnost sam dobio uz pomoc HypderDock(beta), stavim minimize windows in icon u dock pref, i stavis u hypderdock pref. razne mouse shortcuts, close prozora midlle clickom misa itd.....takodje ima snap windows, kao sto cinch.app ima i win 7 ofc ;p
- e banking zbog IE, i ako si web developer, IE...nazalost ;p
- igrice...
-i naravno najvaznije, zbog toga sto OSX ne mozes da instaliras na Apple-ov hardware, windowsova najveca prednost je ogromna podrska proizvodjaca hardware-a i software-a, sto donosi izbor, i to mi se najvise svidja, manja cena komponenti, lak upgrade, nisi zavistan o Microsoftu samo, nego biras sam svoju masinu, kad i koliko hoces da platis !!!




Snow Leopard prednosti:

- bolji UI, prozori su "slim" sto mi se svidja, bolje uradjen preferences, lakse se dolazi do opcije koja ti treba.
- aplikacije se lepse uklapaju u system, kao da su deo OS-a, sto je veliki plus.
- lakse instaliranje aplikacija, iako i dalje ostavlje nekoliko fajlova u 2-3 lokacije kad brises .app, tako da opet mora da se koristi neki pogram da ti automatski obrise zaostale fajlove.


pre neki dan sam koristio MacBookPro kod ortaka, i u GeekBenchu je imao 30 poena manje od mene ;p sa i5, 4gb ddr3 i gt330m, hackintosh mi radi jako stabilno bez ikakvih problema, komp mi radi uvek, tj. ne gaism ga.

e sad..da li bi koristio OSX da moram da dam pare za pravi Mac....NE...ne vredi toliko OS da bi za njega dao dosta vece pare nego sto bi dao za windows masinu.
 
Poslednja izmena:
Reci da je Mac OS stabilniji od Windowsa 7 ili obratno je totalno nebuloza - oba operativna sistema rade jednako dobro i stabilno na dobrom (ispravnom) hardveru. Windows 7 je ubedljivo najbolji Windows do sada koji je konacno prelazao neke decije bolesti... naravno postoje druge stvari od kojih boluje ali avaj.
Isto tako i Mac OS ima neke nebuloze kao sto je los memory mgmt i generalno ogromna memorijska zahtevnost.

Generalno, zaista ne znam sta to ne moze da se uradi na W7 a da moze na Mac OS-u, iako paralelno koristim oba operativna sistema, profesionalno. Da li je bolji iTunes od Winampa/AIMP-a/Foobar-a ili da li je Finder bolji od TC-a (nije!) je stvar licnih afiniteta. Mene iTunes uzasno nervira, vece smece od softvera skoro nisam video. Ne zelim apliakciju od par stotina megabajta da mi sluzi kao plejer, to je overkill. Finder bi bio bolji za 50% samo kada bi uveli cut (znam ima addon ali koja je poenta sistema ako moram da instaliram tonu addonova da bih mogao normalno da radim?). Drugi se pak nece sloziti ali to je, kao sto rekoh, stvar licnih afiniteta.

Mislim da je postenije postaviti pitanje - sta to mozes da uradis sa Windowsom a ne mozes na Mac OS-u?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno