Šta je novo?

Android navigacija i mape

Nisi to pitao ali zasto bi insistirao na AA spajanju multimedije sa telefonom ako vec imas full Android na njoj? Ja bas namerno kupio Android box za kola da preskocim AA da bih imao standalone navigaciju (+YT, VLC, Orion TV...)
Inace, ako ti je starija ta multimedija, gotovo sigurno nema AA i Carplay. Sada, vecinu prave sa njima, full Android je dodatak i izuzetak.
 
Drugari može pomoć? Telefon sa kineskom multimedijom preko aplikacije AA mogu povezati na dva načina preko Bluetooth-a ili USB kabelom. Da "kloniram" ekran svog telefona na multimediji (da bih koristio navigaciju) telefon i multimediju moram povezati USB kabelom, da li sam ja dobro skapirao taj detalj. Multimediju povezanu preko Bluetooth-a mogu samo koristiti za slušanje muzike tj. da bude FM transmiter i to je to. Ukoliko bih hteo da multimediju koristim i za navigaciju moram je povezati preko USB kabela?
 
Ako radi preko kabla, radiće i preko bežičnog uređaja sa AliE od 19€.
 
Da li se telefon više grije ako je on sa AA spojen bežično, u odnosu na spajanje kablom, kod korištenja navigacije ali i drugog?
 
Pa greje se u svakom slucaju.. kad je spojen kablom imas + i punjenje koje dovodi do dodatnog grejanja
 
Ako radi preko kabla, radiće i preko bežičnog uređaja sa AliE od 19€.
Nisam još isprobao sa kablom da povežem telefon i multimediju, brzinski isprobao Bluetooth vezu i vidim neće da radi mirror link. Zato sam i postavio pitanje. Deluje mi sa tim kablovima (napajanje i usb od telefona) dosta neuredno ali šta je tu je... Moraš se nečega odreći 😊
 
Do juče ni najskuplji automobili nisu imali bežični AA i CP. Sada je to moguće uz pomoć dodatnog uređaja, za HU koji to ne podržavaju.
 
Na fabričku multimediju, tj AA, kad sam kačio kablom, nije se nešto preterano grejao, a realno kačio sam ga kablom samo kad sam hteo navigaciju a putujem duže. Za kraće destinacije samo BT zbog muzike na Spotify i razgovora
 
I onda uništavaš bateriju telefona pržeći je satima na punjenju. Zato full Android multimedija (ili Android box za kola) dok ne pazarite novu mašinu sa Android Automotive.
 
Ja koristim samo bežično a probaću može li preko kabla, jer sam čitao da po defaultu radi samo bežično a da za povezivanje preko kabla treba nešto čačkati po sakrivenim opcijama koje treba otključati, i tamo kao treba podesiti da može i preko kabla i bežično. Mada mi to zvuči blesavo ako je stvarno tako. A pitao sam jer sam primjetio da telefon bude topal nakon korištenja navigacije na fabričkom AA u automobilu kada je telefon povezan bežično. Znam da je bio još topliji kada nisam imao auto sa AA pa sam koristio baš telefon, na običnom postolju za njega, telefon bude vruć, ali sam računao da je to zato što je i ekran uključen cijelo vrijeme (plus ga zakači i sunce kroz šajbu), a sada ovako sa AA ekran telefona je naravno isključen, ali bude fino topal. Nisam to još detaljnije gledao, vidjeću kako bude kada recimo samo slušam muziku (ne Spotify već moje mp3 fajlove), bez navigacije, možda tada bude hladniji ako ga već grije samo procesiranja za navigaciju. Nije da me ovo grijanje nešto brine nego me samo zanima da li ga grije i održavanje bežične konekcije ili bi se isto grijao i na kablu.

I koliko sam vidio Bluetooth se sam uključuje ako je uključen WiFi na telefonu. Bio sam u situaciji da je neko bio sa mnom u autu, stajao sam, i htio sam telefonirati ali da zvuk ne ide preko auta nego baš samo telefonom, pa sam isključio Bluetooth na telefonu ali nakon par sekundi se on sam uključio, pa je zvuk odmah išao preko auta, i tako par puta. Tek kasnije sam ukapirao da sam pored isključivanja BT na telefonu trebao isključiti i WiFi, jer valjda WiFi u autu sam uključuje BT.
 
Stotine kilometara sam provozao sa povezanim telefonom sa AA preko kabla koristeći navigaciju. Telefon kad se napuni prekida napajanje sam. Ekran telefona je uglavnom ugašen i telefon se ponaša kao USB. Dalje, struja napajanja telefona preko USBa u kolima je daleko niža od punjača koji dolaze uz njega , daleko je to od preteranog zagrevanja. Nikad nisam imao problem sa telelfonom zbog toga ili da mi je baterija degradirala.
Nikad se realno nisam opterećivao time.
 
Isprobao multimediju povezanu kabelom na telefon i radi odlično, kako google maps tako i Sygic.... Prezodovoljan sam :D
 
Pozdrav imam pitanje u vezi Android auto koristio sam do sada carplay u kolima mi je stalno stajao iphone se povezan na kabl i sve je funkcionisanje savršeno glasovno biranje adrese , a može i preko tastature kada npr. smatra da je uvredljivo kada kažem Ulica Vuka Karadžića ili Srpska Crnja.
Napokon mi stigao wireles adapter sa alija i sve radi super , sem što ne mogu da ga nateram da radi glasovno biranje na srpskom , a opet kod Androida ne radi tastatura dok je auto u pokretu.
Pre Iphona sam koristio Samsung A3 i sve je funkcionisalo, ne mogu da skontam gde grešim ili su tu opciju ukinuli kod novijih verzija Android sistema.
 
Izašle su, ali ih je najpre dobio CoPilot. Očekujem ih u narednih mesec dana, naravno nije sigurno
 
Pozdrav imam pitanje u vezi Android auto koristio sam do sada carplay u kolima mi je stalno stajao iphone se povezan na kabl i sve je funkcionisanje savršeno glasovno biranje adrese , a može i preko tastature kada npr. smatra da je uvredljivo kada kažem Ulica Vuka Karadžića ili Srpska Crnja.
Napokon mi stigao wireles adapter sa alija i sve radi super , sem što ne mogu da ga nateram da radi glasovno biranje na srpskom , a opet kod Androida ne radi tastatura dok je auto u pokretu.
Pre Iphona sam koristio Samsung A3 i sve je funkcionisalo, ne mogu da skontam gde grešim ili su tu opciju ukinuli kod novijih verzija Android sistema.
Kod Androida je namerno ugasena tastatura u toku voznje. Na nekim kolima mora i da je rucna podignuta. Ovo za Vuka Karadžića i Srpsku Crnju nisam verovao ali probao sam sad pa vidim.
Inace, sreca pa je Google dozvolio koriscenje GMapa na telefonu dok je povezan na Android Auto (bas je bila muka koristiti dok je to bilo blokirano). Nadjes adresu na telefonu, ako hoces glasom onda koristis search od GBoarda a ne od samih Mapa i pisace ih tada normalno, bez onih zvezdica. Kada pritisnes navodjenje prebacice navigaciju na ekran AA multimedije.
 
Da tako ga i koristim, ali znam da sam na Samsungu A3 koji je imao Android 6 Marshmallow.
Zašto na jednom Iphonu gmaps mogu da koristim glasovno na srpskom , a na Androidu to više ne funkcioniše.
 
Mislim ne radi preko auto multimedije kada pritisnem glasovno biranje na volanu , a to je radilo na starom Samsungu i radi na Iphonu.
Moram da vadim tel iz džepa da bi tražio ulicu na gmaps
 
Probacu bas sutra. Ne znam ni da li imam to dugme, uvek sam isao preko search bara na ekranu. Vec neko vreme samo koristim box tako da nema nikakvih blokada.
 
Probao danas i podsetio se. Nije radio srpski ni ranije. Koliko vidim pali Google assistant koji radi na engleskom.
 
Cekajte, cekajte... da malo objasnim posto vidim da svi ne znate pa da se ne zeznete prilikom kupovine...

Prvo su kinezi poceli da prave auto (pisacu kolske da ne mesamo nazive) multimedije... 1din, 2din (velicina otvora na komandnoj tabli).
Onda proizvodjaci vozila krecu sa fabrickim Android Auto kolskim "multimedijama" (nadalje pisem AA, to je Google operativni sistem, prilagodjen koriscenju u vozilu koji u sustini predstavlja dodatni ekran telefona). Telefon obavlja skoro sve poslove. U startu veza je morala preko kabla, u poslednje vreme moze i wifi. (Naravno da je i Aple napravio svoj OS, CarPlay).
Kasnije, da kazem bas u skorije vreme Google izbacuje Android Automotive (isto OS za vozila ovoga puta sposoban i sam da gura odredjene aplikacije), nije jos zaziveo.

U nekom trenutku par "zapadnih" firmi (bolje reci radionica) su napravile adaptere koji omogucavaju bezicnu vezu telefona i kolskog AA uredjaja u kolima kaja nemaju to fabricki omoguceno. Malo kasnije pridruzila se i Motorola (MA1) a odskora su i kinezi probili nacin kako to da rade ali mislim da se kace na CarPlay posto njega "rade" vec neko vreme. Nebitno kako radi, bitno je da radi i to za mnogo manje pare od ostalih (20e naspram 70-90e)...
Onda Kinezi umesto uredjaja koje su ranije gurali a koje sam gore pominjao (full Android multimedije) pocinju da prave naoko iste uredjaje ali sa Android Auto a ne sa ful Androidom (AA uredjaj je jeftiniji za proizvodnju, laksi za koriscenje prosecnom korisniku, naravno sa manje mogucnosti ali i sa dve mane. Prva, ako povezemo telefon kablom, unistavamo bateriju i druga, ako vezemo telefon bezicno, prazni se baterija)... Android Auto u bezinom modu je dobar za gradske komunikacije, kuca posao, pola sata do sat dnevno. Skinuce bateriju ali ce telefon izgurati dan. Putovanja od par sati resava kabl ali ja ne volim tako da sokiram bateriju.

...i sad ide ista prica sa Android boxovima za kola... prvo su krenule zapadne radionice (oko 200e) a evo i bas odskora i Kinezi (60, 70e).
Prednost boxa, ne menjamo fabricku multimediju a dobijamo ful Android (navigacija, YT, audio i video plejeri, a ne trosimo bateriju telefona. Mana boxa, vozilo mora da ima podrsku za CarPlay tj da je staro par godina. Starija vozila, menja se kompletna multimedija.



Ovo sto ste kacili iznad sa Aliexpressa nije box, nije ful android vec ista fora ako ovaj uredjaj sto sam uzeo matorom, znaci standalone Android Auto uredjaj... sednes u kola, das kontakt, uredjaj se upali, telefon se poveze, upali se zadnja nav app koju si koristio, pocne muzika sa plejera ili Spotify, izadje ponuda najlogicnije destinacije (posao, kuca) i teraj. Android box ili one prve pominjane ful Android multimedije su vec potpuno drugacije iskustvo...
I ovo sto ste rekli izduzeno, nismo navikli... to je pravljeno za split screen koriscenje dve ili tri app (naqvigacija, plejer i poruka npr).

Sad posle pola sata kucanja vidim da vas dvojica uopste niste pomesali uredjaje tako da sam dzaba pisao. Nek stoji, mozda nekom koristi.
Pogledao sam video tog uredjaja, 99% isti SW kao na ovom sto sam ja uzeo samo veci ekran, pa ko kako voli...

Hvala, ovo je bilo baaas korisno :)

Hocu da kupim neki bezicni adapter za Octaviu MK3 koja ima fabricku multimediu i AA koji se povezava kablom. Verujem da ovo mi treba kako bi dobio bezicno povezivenja?

 
Znam da je nekad bila tema za to, sad je ne nađem, pa ću pisati ovde. Čitam da Vozzi gasi app (objavili su na sajtu). Nigde nisu stavili obaveštenje kako će se odraziti na aktivne pakete.
;)
 
Hvala, ovo je bilo baaas korisno :)

Hocu da kupim neki bezicni adapter za Octaviu MK3 koja ima fabricku multimediu i AA koji se povezava kablom. Verujem da ovo mi treba kako bi dobio bezicno povezivenja?

Da, to je to. Samo odabrao si prodavca koji još uvek nema opise kupaca i ne dostavlja pošiljke sa brojem za praćenje.
Ovaj dole (prvi koji mi je izašao u pretrazi) ima dosta prodatih uređaja i broj za praćenje do dostave + dosta je jeftiniji.

Just found this amazing item on AliExpress. Check it out!
RSD1,760.54 66%OFF | EKIY NEW Mini Carplay Wireless for Toyota Mazda Nissan Camry Suzuki Subaru Citroen Audi Mercedes Kia Ford Opel IOS15 Spotify BT
 
Da li iko zna hoce li opet biti snimanja ulica kod nas od strane Google za Street View? Gledam mapu i vidim da je bilo snimanje vec sad davne 2014 godine... Dosta se izmenjalo za 10 godina...
 
Pomoć prijatelja 🙏. Ugradih danas kinesku multimediju na citroen c4. Nešto sam čačkao i isključim pozadinsko osvetljenje za ove tastere skroz levo prema volanu, i ubih se tražeći da to ponovo upalim ali uzalud. Ako neko zna neka pomogne. Vraćanje na fabrička podešavanja je zadnja opcija jer sam izgubio danas dobrih 2 sata na podešavanje svega i svačega.
 

Prilozi

  • IMG_20240326_162322868_HDR_AE.jpg
    IMG_20240326_162322868_HDR_AE.jpg
    419.9 KB · Pregleda: 41
Pa mora biti u podesavanjima displeja, nema gde drugo da bude. Settings - Display - pa verovatno ima Advanced posto ne mozes odmah da ga nadjes.
 
Nazad
Vrh Dno