Šta je novo?

[Yettel. ex-Telenor] Postpaid paketi i promocije

Pa na ovu pricu i marketing nasedamo svi, svaki dan; kada se kupi Samusng TV umesto Vivax za mnogo vece pare, kada se kupi Siemens frizider umesto Beko takodje za vece pare, Samsung mobilni umesto Alcatela... takvih primera je mnogo. Jednostavno ljudi hoce da daju vise novca za poznatiji brend.

Mislim da grešiš i da razlika u kvalitetu između pojedinih proizvoda stvarno postoji, pravo pitanje je samo da li je cena srazmerno veća od same razlike u kvalitetu. Ja marketingu ne prodajem nikakvu pažnju ali imao sam prilike da se lično uverim u to da proizvod A stvarno jeste bolji od proizvoda B i pitanje je samo koliko je neko spreman da se pruži.
 
Ali svejedno, ako su već ljude navikli na taj usporeni - neograničeni net, smatram da treba da ga i zadrže na neki način, za ljude koji to hoće i kojima je to važnije od cloud-a. To su prvi ovde uveli i to je jedna jako dobra usluga koju je konkurencija na kraju i iskopirala.
Zato sam im i napisao moje mišljenje da su sa ovim paketima verovatno napravili promašaj. Mada, vreme će pokazati; ko zna na osnovu čega su se vodili prilikom sastavljanja ovakvih paketa i kako će ih njihov marketing predstaviti.

Čini mi se da i nije neki promašaj. Deluje mi nekako logično da oni koji troše puno neta žele i punu brzinu, pa im usporeni neograničeni net ne radi posao. A da oni kojima je spor neograničen net ok, troše toliko malo saobraćaja da će retko kad iskoristiti ono što imaju u paketu. Mislim da je treći tip korisnika prilično redak...

A cloud za sada deluje kao nepotrebna ali zgodna usluga, naročito jer daju poseban protok za njegovu upotrebu. Piše ovde koliko: http://www.telenor.rs/?page=10081
Samo da dočekamo da ga neko i isproba i uporedo sa Dropboxom, OneDriveom i drugima...
 
Može da isproba svako ko je na Telenoru. Daju i sa starim PiS paketima 100MB; taman za probu.

Inače, i u varijanti sa usporenim netom svako može da dokupi paket za dodatnim brzim netom, kao što će sada morati da uradi. Hteo sam da kažem da je ranije taj dodatak bio opcija a sada je postao obaveza (jer drugačije nema nikakvog neta). Opet sve zavisi kako ko troši net, nekome će pak više odgovarati prenos megabajta u ovoj varijanti.
 
Poslednja izmena:
Verovatno gledaju reakciju ljudi kojima se uspori net i onda se garant dovoljno njih zalilo kako im "uzasno radi net". Nepotrebno gubljenje vremena za podrsku (za razliku od nas, prosecan korisnik nema ni predstavu da je ranije mogao da prekoraci net, koliko mu treba neta, koliko sta trosi, a najmanje da usporen net nije greska, vec "Feature")
 
Verovatno gledaju reakciju ljudi kojima se uspori net i onda se garant dovoljno njih zalilo kako im "uzasno radi net". Nepotrebno gubljenje vremena za podrsku (za razliku od nas, prosecan korisnik nema ni predstavu da je ranije mogao da prekoraci net, koliko mu treba neta, koliko sta trosi, a najmanje da usporen net nije greska, vec "Feature")

Kada se potrosi net, momentalno stize SMS poruka sa informacijom da je internet u okviru paketa potrosen i da ce do kraja meseca net raditi smanjenom brzinom, tako da je stvar potpuno jasna za korisnika. A sada sa totalnim gasenjem interneta, reakcija korisnika sigurno nece biti bolja.
 
Poslednja izmena:
I tako meni crkne kartica stara 7 godina, odem u AirportCity prodavnicu da zamenim... dok sam bio na šalteru, pita ljubazna prodavačica 'Pa vi nemate ugovornu obavezu, jeste razmišljali o nekom telefonu možda?'
'Jesam, kad budete imali u ponudi nove Xperia modele, možemo da pričamo. Ray ste dobili nekoliko dana posle svetske promocije, a sad imate cela tri modela stara godinu i više...' Hteo da nastavim i sa paketima, ali videh da se kiselo nasmejala i da joj bilo neprijatno, pa reko, ajde, nema veze, nije ona kriva...

Inače, kad bolje razmislim - slažem se sa prethodnih par komentara, ukidanje sporog neta nije toliko strašno jer je i tako bio spor do neupotrebljivosti pa sam svakako dokupljivao tarifni dodatak. Međutim, ne ide mi nikako u glavu zašto su smanjili broj MB u punoj brzini za pakete u istom cenovnom rangu. Pa ako se paket zove Prenesi i Surfuj, valjda je akcenat na SURFUJ, a ne na PRENESI jer imaju i običan Prenesi, pa Prenesi i Dopuni... Suma sumarum - na INTERNET ORIJENTISANOM paketu su povećali cenu ~10%, povećali minute za razgovor 30%, SMANJILI PRENOS PODATAKA 40% i ukinuli free net. Voleo bih da upoznam tog maga marketinga koji je ovo smislio.
 
Na fejsu ih napljuvase najstrasnije .... ocekujem da zabrane komentare korisnika. :)
 
Baš njih briga za korisnike, vidiš da balansiraju pakete :D
 
Međutim, ne ide mi nikako u glavu zašto su smanjili broj MB u punoj brzini za pakete u istom cenovnom rangu. Pa ako se paket zove Prenesi i Surfuj, valjda je akcenat na SURFUJ, a ne na PRENESI jer imaju i običan Prenesi, pa Prenesi i Dopuni... Suma sumarum - na INTERNET ORIJENTISANOM paketu su povećali cenu ~10%, povećali minute za razgovor 30%, SMANJILI PRENOS PODATAKA 40% i ukinuli free net. Voleo bih da upoznam tog maga marketinga koji je ovo smislio.
Očigledno smatraju Play pakete za internet orijentisane.
 
I tako meni crkne kartica stara 7 godina, odem u AirportCity prodavnicu da zamenim... dok sam bio na šalteru, pita ljubazna prodavačica 'Pa vi nemate ugovornu obavezu, jeste razmišljali o nekom telefonu možda?'
'Jesam, kad budete imali u ponudi nove Xperia modele, možemo da pričamo. Ray ste dobili nekoliko dana posle svetske promocije, a sad imate cela tri modela stara godinu i više...' Hteo da nastavim i sa paketima, ali videh da se kiselo nasmejala i da joj bilo neprijatno, pa reko, ajde, nema veze, nije ona kriva...

Inače, kad bolje razmislim - slažem se sa prethodnih par komentara, ukidanje sporog neta nije toliko strašno jer je i tako bio spor do neupotrebljivosti pa sam svakako dokupljivao tarifni dodatak. Međutim, ne ide mi nikako u glavu zašto su smanjili broj MB u punoj brzini za pakete u istom cenovnom rangu. Pa ako se paket zove Prenesi i Surfuj, valjda je akcenat na SURFUJ, a ne na PRENESI jer imaju i običan Prenesi, pa Prenesi i Dopuni... Suma sumarum - na INTERNET ORIJENTISANOM paketu su povećali cenu ~10%, povećali minute za razgovor 30%, SMANJILI PRENOS PODATAKA 40% i ukinuli free net. Voleo bih da upoznam tog maga marketinga koji je ovo smislio.
Eh, pa valjda znate ko im je savetnik :d.
 
Očigledno smatraju Play pakete za internet orijentisane.

Očigledno, samo ne kapiram zašto uopšte nude Prenesi i Surfuj kao neki poseban paket pa još sa ikonicom @ da naglase internet orijentaciju, na Play su slušalice, logično, muzički orijentisan ka Deezer servisu.

Inače, hvala - podstakao si me da pogledam šta imaju u tim Play paketima (nisam ih ni razmatrao, kapiram da verovatno tu guraju streaming muzike) kad ono međutim - Play od 990 din ima upravo ono što je imao PiS 500 uz 20% manje minuta, ali 3000 SMS i Deezer, dok je Play od 1600 din taman uskočio umesto PiS 1000 - 10% niža cena, 20% manje minuta, 1GB prenosa. Možda ipak neću menjati operatera. :d

I dalje me zanima ko im smišlja ponudu i organizuje pakete i nazive. :D
 
Uglavnom marketing, mada imaju saradnju i sa nekom marketinskom agencijom koja to "uoblicava" u nesto sto treba da bude prijemcivo trzistu.
Kako ta saradnja izgleda, vidi se po novim paketima i reakcijama korisnika.
Da ne spominjem da je skupo placena marketinska agencija smislila imena paketa, pa se nedelju dana pre uvodjenja istih ispostavilo da vec postoje paketi sa takvim imenima.

Pozdrav
 
Trebalo je samo da dodaju ove minute koje su dodali i da ne diraju megabajte.
Ali morali su da krate da bi Play+ imali smisla i tako navukli jos gneva korisnicima.

Ne vole korisnici kad im se nesto umanji iako su ubacili solidan broj minuta.
 
Poslednja izmena:
Promenise od jutros na svojoj stranici za Play+ pakete - http://www.telenor.rs/?page=10058

Pisalo je "Internet saobraćaj iz paketa se odnosi na nacionalni internet saobraćaj" i nista vise od toga, u nastavku je bilo samo za deezer.

A sada pise "Internet saobraćaj iz paketa se odnosi na nacionalni internet saobraćaj po maksimalnoj brizini dok internet možeš da koristiš do kraja meseca bez naknade, po smanjenoj brzini"

Nadam se da ce ipak vratiti i za PiS pakete besplatni usporeni internet do kraja meseca, kako je bilo i ranije, jer ovaj potez im je stvarno... da ne lajem sad. A jos gore im je objasnjenje kako su to napravili zbog nas, da bismo imali internet sa punom brzinom (naravno ako platimo, a to je moglo i ranije) i kako nas potpunim ukidanjem interneta "cuvaju" od ogromnih troskova koje bismo napravili (a nikada taj slucaj nije bio kod Telenora). Bas su brizni, sve ovo prave kako bi nama udovoljili
shit.gif


Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Trebalo je samo da dodaju ove minute koje su dodali i da ne diraju megabajte.
Ali morali su da krate da bi Play+ imali smisla i tako navukli jos gneva korisnicima.

Ne vole korisnici kad im se nesto umanji iako su ubacili solidan broj minuta.

Tj. da obesmisle jedan paket da bi drugi (podjednako besmislen imajući u vidu kako se zove i čemu je namenjen) dobio smisao?

Sad mi uopšte nije jasno ni šta će im odvojeni Play i Prenesi i Surfuj paketi... Verovatno je previše komplikovano bilo da PiS dobije više megabajta i eventualno manje minuta ili barem isti broj MB i bolji unlimited net posle limita (npr 128/64, pa seci ko skida torente preko njega, imaju Fair Use policy), a da Play dobije neograničen net za Deezer i ove skraćene megabajte iz novih PiS, malo clouda za skladištenje svoje muzike, slika i tako to?
 
Poslednja izmena:
Ok, ako su Play+ paketi "internet orijentisani" nije mi logično onda da nemaju cloud servis?
Ovde od svih PiS paketa dobro mi izgleda PiS XL; odnosno dobar je u odnosu na PiS1000.
Čitam na stranim sajtovima kako se operateri u celom svetu žale na manju dobit zbog servisa tipa Viber, Whatsapp, Skype i slične. Onda mi je nekako logičnije da se novi paketi baziraju prvenstveno na znatno većem sadržaju interneta, a onda na minutima. Ne verujem da će operatera nešto specijalno više koštati ako ponudi npr. 5GB umesto 2GB u odnosu na to koliko to može više da naplati.
 
Poslednja izmena:
Meni se cini da i u svetu ovakvim potezima pokusavaju da umanje mogucnost koriscenja VOIP-a, tj. da se smanjuje kolicina podataka u paketima. U slucaju JK se recimo VOIP tretira kao telefonska usluga, i postoji limit koliko moze MB da se potrosi na VOIP! A cifra je MIZERNA:
http://www.ktexpatblog.com/?page_id=20
(1EUR = 1500KRW, znaci, tek za 40e se dobija nesto preko 50MB za VOIP)

Mislim da istim stopama bi isli i u Evropi, ali ce morati mnogo sporije.

Pre uvodjenja limita za VOIP saobrcaj, paketi su imali smesne kolicine podataka - koje su bile srozane naspram ranijih, realno vecih, bas zbog VOIPa.


Kad bude smanjena cena interkonekcije kod nas (~5RSD/min trenutno bese?), verovatno ce i MTS povecati osnovne cene paketa, i time omoguciti da kartelski sve poskupi :) Ovako samo MTS drzi cene prihvatljivim.
 
Kako znaju šta je Voip? Mislim ako ne ide preko 5060 porta? Skype koliko znam ne koristi taj port, za Viber nisam siguran. Mislim da jako malo ljudi koristi neki VoIP servis preko SIP protokola (tipa Betamax klon, Callcentric i sl.)
Telenor je pre nekoliko godina pokušao da blokira port 5060 ali su se ubrzo predomislili.
 
Broj minuta u paketima najdirektnije ovisi o ceni interkonekcije i ceni paketa.
Dok je inter. ovolika nema sanse da se poveca rizik operatera u kojoj meri ce korisnik da zove van maticne mreze.
 
Imaju hardverski filter koji primeti sta su poznati VOIP paketi. SBB je to radio za torrente nekoliko puta (zakuca se na tacno 4KB/s samo torrent traffic, ma sta oni negirali :D).
To nece moci da blokira saobracaj koji je skroz nepoznat, naravno, ali sve tipa Skype, WA, Viber, i sta vec se koristi u nekoj zemlji dodatno, se lako pronadje kakve pakete salje (a salje uvek isti tipa paketa).
 
Dok je inter. ovolika nema sanse da se poveca rizik operatera u kojoj meri ce korisnik da zove van maticne mreze.

Ma to je samo kod Telenora. VIP ti daje mogucnost da zoves 5000 minuta Smart5000) za manje od 2500 sa svim popustima - ili 10.000 minuta za 3000 sa SIM Duplo i Snegom trenutno). MTS nije bas toliko darezljiv ali opet - 4000 (MegaNet) minuta za 3000 RSD (sa popustom).

Telenor nigde ne daje toliko jeftin minut, ni priblizno. Najblize tome je bio stari najveci Prenesi (obican, ne i Surfuj).
 
Kod smart paketa mislim da ipak računaju da će najveći broj ljudi ipak veći deo iskoristiti za sms poruke i internet. Ako bi 80% ljudi 80% smartova koristilo samo za razgovore, verovatno bi tu nešto promenili :)
 
Naravno... ali ipak postoji MOGUCNOST. Znaci, onaj ko uzme paket na firmu hoce da prica - on ce gledati da koristi na najisplativiji nacin. A to su smartovi trenutno.
A posto firme uglavnom idu kod Telenora - ne da on, batjo :)
 
Postoji mogućnost cija je verovatnoca vrlo mala :). Evo na forumu koliko ima ljudi koji koriste Meganet?
Ne bi verovali koliko u svim ovim stvarima verovatnoca ima udeo u planiranju mreze, profita..
Svi operateri rade u debelom plusu i gledaju da ga maximizuju shodno okviru u kome rade. Osim mozda Mtsa koji ne radi samo na profitu vec i na pokrivanju sto vece teritorije iako mu se ta ulaganja mozda nece u istoj meri vratiti. (Plakace mnogi za MTSom)
 
Poenta je da Telenor ne ostavlja mogucnost da dobijes puno minuta za pozive, i davali su popuste samo kad vide da generalno ne zoves puno druge mreze.
Znaci, oni su se bas ogradili dobro.

VIP i MTS mnogo manje. Ni MixNetXL/XXL nisu daleko od MegaNeta, opet vise minuta per cost, nego bilo koji Telenor paket.
 
Ja dosta zovem druge mreze i laganica sam, po drugi put, dobio popust od 50% kod Telenora. Dakle, pitanje koliko ta prica sa zvanjem drugih mreza pije vodu...
Trenutno koristim Prenesi i surfuj 1000, ali planiram da predjem na novi paket.
Mislim da su novi paketi bolji od starih, jer su izbalansiraniji. Sad je odnos minuta, MB i poruka bolji...pre svega zato sto je dosta vise minuta, sto je meni najbitnije. Razlika u ceni je simbolicna. Za samo 100 dinara vise dobijam cak 200 minuta vise ka svim mrezama! Za 1000 dinara dobijam: 500 min. + 1000 MB + 1000 SMS + 5000 min. u mrezi. Tu je i dodatnih 3 GB Capture neta.
Ima li bolje od toga? Kako da se zalim? Mrezom i odnosom prema korisnicima sam zadovoljan...
 
Imas 250 minuta poziva ka drugim mrezama u proseku, pre nego sto predjes racun?
 
Jeli zna možda neko da li se prenose i megabaji za cloud (Capture)?
 
Nisam precizno racunao. Postpaid broj kod Telenora najmanje korsitim za zvanje iste mreze, posto imam njihov prepaid pa tamo uplacujem minute za razgovore u mrezi... Verujete da je tako.
 
Nazad
Vrh Dno