Šta je novo?

[CPU cooler] Thermalright HR-01 Plus

Učlanjen(a)
22.03.2008
Poruke
437
Poena
319
Thermalright HR-01 Plus

Napokon mi je stigao dugo očekivani kuler, pa sam rešio da ga testiram. Odakle početi.

Proizvođačke specifikacije:

Dimenzije: D110 x Š60 x V159.5 (mm)
Težina: 600g (samo Heatsink)
Kompatibilnost: Socket 775 & Socket AM2


Pakovanje:

Obična kartonska kutija po kojoj se ne može zaključiti da se radi o izuzetno kvalitetnom kuleru. Ali kako kažu: „Beauty comes from the inside“. U kutji pored hladnjaka dolazi komplet za montažu na Sockete 775 i AM2, veliko pakovanje termalne paste „chill factor“, gumene trake za apsorbovanje vibracija ventilatora i mali ključ za dodatno pritezanje.




Izgled:

Thermalright HR-01 je u potpunosti izrađen od bakra i naknadno niklovan što je već tradicija firme Thermalright. Hladnjak ima Ima šest heatpipe-ova, istu bazu i dizajn heatpipe-ova kao Thermalright 120 Ultra Extreme. Razlikuju se uglavnom u težini (600g VS 790g), razmaku između rebaraca (listića) i donekle u dimenzijama. Razmak između rebaraca je veći i nisu tako gusto zbijena kao na TRUE, što bi trebalo da donese dobre performanse i sa ventilatorima na manjem broju obrtaja i sa manjim statičkim pritiskom.. Radi se o izuzetno velikom hladnjaku, što opravdava i njegov naziv – „HR“ je skraćenica od „High Riser“. Baza je dosta dobro urađena i glatka, ali je blago konveksna tj. nije potpuno ravna. Thermalright tvrdi da je to urađeno namerno, jer heatspreader-i na procesorima uglavnom nisu ravni već blago ispupčeni. Tako da se na ovaj način ostvaruje bolji kontakt između procesora i hladnjaka. Mora se priznati da tu ima neke logike.





Montaža:

Sistem za montažu je odlično rešen. Back plate sa zadnje strane i opruga sa dva velika šrafa sa prednje tj. gornje strane obezbeđuju sigurnu montažu bez krivljenja ploče. Sistem je po meni bolji nego na TRUE jer omogućuje i više nego dovoljan pritisak tj. naleganje baze hladnjaka na procesor. A u prilog tome je i mali ključ, kojim se nakon zavrtanja šrafcigerom šrafovi mogu dodatno pritegnuti. Dosta ljudi se žalilo na sistem za montažu na TRUE jer ne ostvaruje dovoljan pritisak, pa su primenjivani razni metodi – od većih šrafova do „penny mod-a“. Po meni ovde je to izuzetno dobro rešeno. Montaža je prošla bez problema. Odličan detalj su gumene trake za apsorbovanje vibracija, koje se lepe na hladnjak i sprečavaju vibriranje tj. tandrkanje montiranog ventilatora. Thermalright je mislio na sve, mada se u ovoj cenovnoj kategoriji to i očekivalo. Ventilator za koji sam se odlučio je Noctua NF-S12-1200.




Test sistem:

CPU: Intel Core 2 Duo E6550 overklokovan na 3000 MHz
MB: Gigabyte P35-DS3L
RAM: 2x1 GB DDR2 1066 Kingston Hyper X
VGA: Gigabyte 8600GT (Silent Pipe II) + 8 cm fan
HDD: WD 5000AAKS 500 GB
NAPAJANJE: Coolermaster Extreme Power 430W
KUĆIŠTE: Antec P180B
VENTILATORI: 2 x Noctua NF-S12-1200


Test postavke:

Test je radjen pri sobnoj temperaturi od 28 C. Termalna pasta koja je korišćena je Arctic Silver 5, tako da bi realne temperature trebale da budu niže za još 1-2 C, jer AS5 postiže punu efikasnost tek posle 200 sati. Test je radjen u dva dela. Prvi je sa ventilatorima na 1200 rpm (HS & izduvni), gde su očekivane bolje performanse, ali malo više buke. A drugi sa ventilatorima na 800 rpm za sve one kojima je tišina prioritet.

Temperature su merene sa programima Core Temp 0.98.1 i Real Temp 2.6o i to:

1) posle 30 min Idle
2) za vreme kompresovanja fajla od 1,4 Gb u Win Rar (prosečan load)
3) posle 30 min. ORTHOS-a, prioritet 9

Pa da krenemo.
 
TEST 1
(1200 rpm)


Idle:



Average load:



ORTHOS:





TEST 2
(800 rpm)


Idle:



Average load:



ORTHOS:



Po mom mišljenju izuzetan kuler koji će zadovoljiti i overklokere i ljubitelje tišine.
 
Poslednja izmena:
Great Job !!! Extra odradjen review-test,puno dobrih slika,svaka cast.
 
Da, taj cooler je bolji od TRUE po pitanju odnosa buke i performansi. TRUE je bolji jedino kod koristenja ventova sa velikim protokom, 1500rpm i vise.

Dobar test!
 
Dobar review. Moja zamerka ide samo na koriscenje Blend testa. Bolje da si setovao Small FFTs, ja tako dobijam 5+c vece temperature nago u Blend testu...
 
A da je vrtio TAT, dobio bi jos 5C vise u odnosu na Small FFT. :)
 
Necu sad da izmisljam testove. Dobro je i ovako. Samo, kad se vec koristi Orthos, i podesava priority na 9, za testiranje max temp treb koristiti i Small FFTs. Meni na Blend testu temperatura varira u zavisnosti od FFT Lenght-a u u datom trenutku :wave:
 
Imao sam ja cudnu situaciju gde mi je sa BOXom temperatura bila blizu Shutdown temperature u BIOSu. Vrteo se Blend test nesto manje od 24h i onda se komp ugasio. U log file-u je poslednje pisalo da je zapocet 8k FFT test. Promenio sam setovanje u Orthosu na Small FFTs i komp se ugasio za minut :d. Sumnjam da ce kod tebe i biti neke velike razlike, ipak pricam o BOX kuleru koji ne moze da prismrdi ovom tvom.

Koliko te je kostao?
 
U Engleskoj jos uvek imaju Sterling,nije moglo da te kosta samo 50€ kada je kuler kupljen u Engleskoj a ti zivis u NS-u,jesam li u pravu ?
 
nice :)

samo ja bih stavio noctua nf-p12 ili jos bolje neki scythe :)
 
Mozhda nece biti neke vece razlike. Ipak HR-01 nema tako gusta rebra kao TRUE.:)
 
Jako dobar prikaz sa realnim testovima. Zaista za svaku pohvalu je average load test. Zaista retko kad uposljavamo sve cor-ove 100% pa mi je taj avg load najkorisniji pokazatelj.

poz
M.
 
Test je manje više prihvatljiv, jer u sušti nije ništa testirano na žalost. Procesor od primerka do primerka (gledano na isti model) otpušta više toplote ili manje u poređenju na primerak koji poseduješ. Stoga ne možemo da znamo da li si i koliko dobro si izveo stvar testiranja, jer na kraju krajeva trebao si da porediš sa bilo kojim, ponavljam bilo kojim drugim kulerom (makar to bio i box) na taj način bi imali neki uvid vezan za celu priču oko testiranja i kolko je dobar novi TR.

Sa druge strane jesi pogrešio što nisi odma koristio Small FFTs, ali ne mari jer Small FFTs test počinje sa 8K, a širi se posle na 10K ( a koliko vidim ti si prešao sa 8K na 10K), što će reći da si išao u startu sa Small FFTs testom imao bi nekih 2-4C veću temp, što i nije toliko velika razlika.
 
Poslednja izmena:
@Stormbringer_NS:

- Pa tebi je skuplji kuler no maticna ploca :d:d:d;)
 
Test je manje više prihvatljiv, jer u sušti nije ništa testirano na žalost. Procesor od primerka do primerka (gledano na isti model) otpušta više toplote ili manje u poređenju na primerak koji poseduješ. Stoga ne možemo da znamo da li si i koliko dobro si izveo stvar testiranja, jer na kraju krajeva trebao si da porediš sa bilo kojim, ponavljam bilo kojim drugim kulerom (makar to bio i box) na taj način bi imali neki uvid vezan za celu priču oko testiranja i kolko je dobar novi TR.

Sa druge strane jesi pogrešio što nisi odma koristio Small FFTs, ali ne mari jer Small FFTs test počinje sa 8K, a širi se posle na 10K ( a koliko vidim ti si prešao sa 8K na 10K), što će reći da si išao u startu sa Small FFTs testom imao bi nekih 2-4C veću temp, što i nije toliko velika razlika.

Znam da bi bilo bolje da sam uradio uporedni test sa BOX kulerom, ali je problem što je meni u mašini pre ovog bio Zalman 7700 AlCu, a on baš i nije referentan. A mrzelo me je da dva puta vadim ploču + skidanje/nanošenje paste i vraćanje BOX kulera. Ovo je samo običan user review koji sam uradio za ekipu sa Bench-a. ;)

@zorz

Kad se sabere - tu su negde. :D
 
@Stormbringer_NS:

:d:D:d:D:d:smoke:

Drago mi je da prihvatas salu...

:-devil-:
 
Znam da bi bilo bolje da sam uradio uporedni test sa BOX kulerom, ali je problem što je meni u mašini pre ovog bio Zalman 7700 AlCu, a on baš i nije referentan. A mrzelo me je da dva puta vadim ploču + skidanje/nanošenje paste i vraćanje BOX kulera. Ovo je samo običan user review koji sam uradio za ekipu sa Bench-a. ;)

Daleko je ovo od user review-a jer ništa nije testirano-poređeno, no dobro svaki trud treba da se pohvali, stoga skidam kapu i za tvoj. Sa druge strane kao što rekoh mogao si da napraviš poređenje sa bilo kojim kulerom, šta više uporediti ga sa zalmanom bilo bi odlično, pa na osnovu toga napraviti poređenje u vidu cene- performasi.
:wave:
 
Poslednja izmena:
@Spacemaster

Prihvatam sve sugestije i primedbe.

P.S. Razlika između Zalmana i ovog Thermalright HR-01 Plus u temperaturama je ogromna. Sa Zalmanom 7700 AlCu na Core2Duo E6550 OC na 3.0 GHz su kod mene temperature bile: Idle: ~ 45 C, Average load: ~ 65 C, ORTHOS: ~ 74 C. Možda moj primerak Zalmana nije bio baš ravan, ali to su bile temperature.

:wave:
 
Trebao si da provjeris i da li je HR-01 ravan, posto se thermalrightu nerijetko desi da imaju totalno izoblicene baze (ispupcene, jer iako masinski zaravnjene, kada montiraju i presuju heatpipeove u istu, donja plocica koja zatvara pipeove, a nalijeze na proc, biva pokrivljena i ispupcena).

Ne pricam napamet, vec sa argumentom u vidu IFX14 kulera koji je imao katastrofalno krivu bazu, a koji smo ja i moj tim morali da sredjujemo 3 sata, kako bi ga izravnali...

knife.jpg
 
Trebao si da provjeris i da li je HR-01 ravan, posto se thermalrightu nerijetko desi da imaju totalno izoblicene baze (ispupcene, jer iako masinski zaravnjene, kada montiraju i presuju heatpipeove u istu, donja plocica koja zatvara pipeove, a nalijeze na proc, biva pokrivljena i ispupcena).

Ne pricam napamet, vec sa argumentom u vidu IFX14 kulera koji je imao katastrofalno krivu bazu, a koji smo ja i moj tim morali da sredjujemo 3 sata, kako bi ga izravnali...

knife.jpg

Nije potpuno ravna baza. Blago je ispupčena, ništa strašno a to sam i napisao gore. :)

Kad uhvatim vremena moraće da padne lapovanje (zasuci rukave i šmirglaj!). :D
 
Ako je neko zainteresovan za Thermalright kulere od sutra ce ih biti na stanju u Gigatron shopovima.
 
Evo i cena: TR-IFX-14 Heatsink - 4740 dinara, TR HR-01 Plus- 3260 dinara, TR HLAD Ultra 120A -3020 dinara, TR HLAD Ultima 90 - 2730 dinara.
 
fenomenalno odakle si skinuo te cene ???
 
Pa ima TR u Altiju vec nekoliko dana, po tim cenama, eventualno 50ak dinara vecim.
 
Radim u servisu Gigatrona, tako da ko god ima nekih pitanja, sugestija, zamerki moze da ih uputi meni a ja cu videti da na najbrzi nacin resimo eventualne probleme.
 
Nazad
Vrh Dno